„Gdyby oskarżał konkretne osoby, byłoby łatwiej spotkać się w sądzie”. Rzecznik rządu odpowiada Tuskowi

– Są wyzwania związane z dostępnością surowców energetycznych, ale my podjęliśmy działania, aby zabezpieczyć naszych obywateli; jestem spokojny o to, że dostępność węgla będzie – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, który był gościem w Programie Trzecim Polskiego Radia. Polityk omawiał aktualną sytuację na rynku węgla.
Donald Tusk „Gdyby oskarżał konkretne osoby, byłoby łatwiej spotkać się w sądzie”. Rzecznik rządu odpowiada Tuskowi
Donald Tusk / Screen z Twittera/Donald Tusk

– Są więc wyzwania związane z dostępnością surowców energetycznych, nie chodzi tylko o węgiel, ale my podjęliśmy takie działania – spółki Skarbu Państwa, instytucje publiczne – aby zabezpieczyć naszych obywateli – przyznał, dodając, że musimy mierzyć się z kryzysem geopolitycznym na ogromną skalę.

– O to jestem spokojny, że dostępność węgla będzie. Oczywiście ceny są zawsze wyzwaniem, ale dlatego też zdecydowaliśmy się na ten dodatek – tonował emocje Müller.

Rzecznik rządu o wygaszaniu górnictwa

– Jest kierunkowa decyzja, aby wydobycie było wyższe niż planowane w ramach umowy społecznej – powiedział polityk, oceniając, że w ostatnim czasie doszło do całkowitego „wywrócenia” sytuacji geopolitycznej.

– Naszym celem jest to, aby Polska była bezpieczna pod względem energetycznym, a to oznacza, że nie możemy w takim tempie, jakie to było zapowiedziane wcześniej, decydować się na ograniczanie wydobycia w Polsce, a wręcz przeciwnie – powinno być ono zwiększane przynajmniej w najbliższych kilku latach – tłumaczył Müller.

Rzecznik rządu odniósł się do tematu podwyżek dla polityków i ostatnich słów przewodniczącego PO Donalda Tuska, który nie szczędził ataków pod adresem rządzących.

– Są tacy, którzy twierdzą, że PiS-owska władza co prawda kradnie, ale się dzieli. Jak kradnie, to już wszyscy wiemy. Zobaczmy, jak dzieli się z ludźmi. Tu mam w ręku 2 tys. złotych – tyle podwyżki ma dostać pan prezydent. Niewiele mniej pan premier, ministrowie, pani marszałek. To w czasie, kiedy drożyzna zżera ludziom oszczędności, kiedy wielu Polaków nie wie, czy przeżyje od pierwszego do pierwszego – przypomnijmy słowa Tuska z ostatniego nagrania.

Były premier mówił, że nauczyciel mianowany otrzyma 152 złote podwyżki.

– Ta władza mówi, że im się to należy, niejako z automatu. Z automatu to tej władzy należy się wyrok wyborców. Z automatu to tej władzy należą się sprawiedliwe procesy przed niezależnymi sądami za to, że okradają każdego dnia polskie rodziny z pieniędzy, z węgla, z cukru, z ciepłej wody, z nadziei, marzeń o własnym mieszkaniu, z poczucia bezpieczeństwa. I ten wyrok zapadnie szybciej, niż myślicie – wyjaśniał szef PO.

Rzecznik rządu uważa, że gdyby lider opozycji wysnuwał oskarżenia o kradzież pod adresem konkretnych osób, to „byłoby łatwiej spotkać się przed sądem”.

– Tusk ma na sumieniu to, że przez kilka lat nie było podwyżek w służbie cywilnej. Zamroził kwoty bazowe służbie cywilnej; przez wiele lat nie było podwyżek dla nauczycieli. Za naszych czasów wynagrodzenia dla nauczycieli wzrosły o około 30 proc., a minimalne wynagrodzenie (w latach 2015–2022) wzrosło o 72 procent, już nie mówiąc o 13. i 14. emeryturze i innych świadczeniach społecznych jak 500 plus – skwitował Müller.

Polityk odpowiedział także na pytanie o podwyżki dla polityków, wyjaśniając, że aktualnie nie ma takiej decyzji.

– To jest tak, że jeżeli podwyższamy wynagrodzenia dla służby cywilnej, to ta kwota bazowa jest też przywiązana do wynagrodzeń polityków. Natomiast to nie oznacza, że taka decyzja zapadnie. Myślę, że w najbliższym czasie wszystko będzie jasne. Nie spodziewam się, aby tego typu przepisy z automatu zadziałały. Jest naturalne, że jak idzie kwota bazowa, to wyliczenia idą dla całej grupy budżetowej, natomiast można pewne rzeczy zmienić w ustawie okołobudżetowej – zaznaczył rzecznik.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe