Niemiecka prasa: Niemcy trwonią zaufanie Polaków

Jak wskazuje „Die Zeit”, „partnerstwo Niemiec z Polską szwankuje nie tylko z powodu nieudanej wymiany czołgów”. Niemiecki tygodnik nadmienia, że jesienią może dojść do eskalacji konfliktu.
 Niemiecka prasa: Niemcy trwonią zaufanie Polaków
/ Flickr.com/Public domain / Kancelaria Premiera

„Polscy politycy krytykują Niemców od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, przede wszystkim niemiecką politykę energetyczną. Ostatnio ton krytycznych wypowiedzi stał się mniej zaczepny, a bardziej bezradny, zdziwiony i rozczarowany. Umacnia się przekonanie, że na niemieckich obietnicach nie można polegać” – wskazuje Olivia Kortas w internetowym wydaniu tygodnika „Die Zeit”.

Sprawa czołgów 

„Polski rząd akceptował początkowo kulejącą komunikację, ponieważ miał zaufanie do Niemców” – zaznacza autorka.

„Polska chciała szybko przekazać ciężką broń Ukrainie, Niemcy nie chciały dostarczać broni bezpośrednio Ukrainie. Tak więc Polska przekazała Ukrainie czołgi sowieckiej produkcji T-72, a w zamian miała dostać niemieckie Leopardy” – czytamy w „Die Zeit”.

Polski minister obrony Mariusz Błaszczak chciał omówić szczegóły wymiany z niemiecką szefową resortu Christine Lambrecht, ta jednak odesłała go do zespołu ekspertów. „Następnie strona polska była zwodzona przez niemieckich partnerów” – pisze dziennikarka „Die Zeit”.

Polityka energetyczna

„Die Zeit” przypomina także wypowiedź minister środowiska Anny Moskwy, która na Twitterze napisała: „Solidarność – tak, ale ze słabymi i potrzebującymi, a nie z tymi, którzy prowadzili przez lata szkodliwą politykę uzależniania Europy od Rosji, ignorowali ostrzeżenia i ciągnęli z tego profity”.

Zdaniem Olivii Kortas politycy „z drugiego rzędu” gotowi są do współpracy, ponieważ „nie mają wyjścia”. Zdaniem autorki zaopatrzenie niemieckiego przemysłu w wystarczającą ilość gazu leży w polskim interesie.

Publicystka twierdzi, że Niemcy mają jeszcze trochę czasu, aby odzyskać przynajmniej część swojej wiarygodności w Polsce. 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe