Awantura w Bundestagu. Podejrzana o działanie w interesie Rosji premier Meklemburgii nieobecna

Kontrowersyjna niemiecka polityk, premier rządu Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig [SPD] oskarżana jest o prorosyjskie sympatie i pomoc Nord Stream 2 w unikaniu amerykańskich sankcji. Dziś w Bundestagu odbyła się burzliwa debata na temat jej roli w unikaniu sankcji dotyczących gazociągu.
Manuela Schwesig na zjeździe SPD Awantura w Bundestagu. Podejrzana o działanie w interesie Rosji premier Meklemburgii nieobecna
Manuela Schwesig na zjeździe SPD / Wikipedia CC BY-SA 3,0 de Olaf Kosinsky

Schwesig miała zakładać Fundację Klimatyczną, która miała być wykorzystywana do unikania sankcji nałożonych na Nord Stream 2. Kiedy tuż po wybuchu wojny na Ukrainie premier wyraziła „solidarność” z Ukrainą, Filipp Piatov, korespondent „Bilda” we Lwowie, napisał: „Pani premier, powinna pani się wstydzić wywieszać flagę narodową Ukrainy, o którą bohatersko walczą i giną Ukraińcy. Oni walczą z wrogiem, któremu przez lata pomagała pani zbierać fundusze na tę wojnę. I którego bomby spadają teraz na ukraińskie domy i szkoły, których czołgi zabijają młodych, odważnych Ukraińców”.

 

„Wyjaśnienie roli Schwesig”

Dzisiejszą debatę nt. „wyjaśnienia roli premier Schwesig w kontekście wydarzeń wokół Fundacji Klimatycznej w Meklemburgii” w Bundestagu relacjonowała na Twitterze analityk zajmująca się Rosją i Niemcami w Instytucie Zachodnim Patrycja Anna Tepper. Manuela Schwesig nie pojawiła się w niemieckim parlamencie.

Według relacji Tepper wobec linii obrony zastosowanej przez przedstawicieli SPD – polegającej na szantażu moralnym pt. „jak się czują biedni ludzie z Meklemburgii po nagonce” czy też wekslowaniu zarzutów wobec Schwesig na rzekomy związek z jej płcią – lider CDU Friedrich Merz „prawie spadł z krzesła ze śmiechu”.

 

Wzajemne oskarżenia

Partie zasiadające w Bundestagu miały przerzucać się wzajemnie oskarżeniami w sprawie Fundacji. Przedstawiciel AfD zarzucił CDU, że wstrzymało się podczas głosowania ws. Fundacji i nazwał Niemcy „republiką bananową”. Tepper zwraca uwagę na to, że AfD, wbrew sugestiom, również miało się wtedy wstrzymać od głosu. Zieloni przypomnieli, że „zawsze mówili o tym, że Nord Stream 2 to był geopolityczny błąd, a Fundacja to tzw. greenwashing (wywoływanie fałszywego wrażenia o działaniu zgodnie z zasadami ekologii i ochrony środowiska – przyp. red.)”. Według przedstawiciela FDP Meklemburgia uprawiała własną politykę zagraniczną, czego przykładem jest b. premier Sellering, teraz szef Fundacji, który po aneksji Krymu jeździł do Rosji i spotykał się ze Schröderem i Putinem.

Według przedstawiciela CDU Fundacja powinna nazywać się „Fundacją Do Obchodzenia Międzynarodowych Sankcji”, SPD nie robi nic, żeby wyjaśnić sprawę, ale CDU nie odpuści, dopóki wszystkie skandale, w tym skandale związane z kanclerzem Scholzem, nie zostaną wyjaśnione.

 

„Zeitenwende to wielka porażka”

Nie zanosi się na nowe impulsy w tej sprawie. SPD właściwie tylko obwinia CDU i całą politykę Niemiec w swojej argumentacji.

Zeitenwende w tym obszarze to wielka porażka, nie ma szczerej motywacji do wyjaśnienia sprawy i wyciągnięcia konsekwencji

– komentuje Tepper.

27 lutego 2022, niedługo po rosyjskiej agresji na Ukrainę, kanclerz Scholz wygłosił przemówienie, w którym ogłosił Zeitenwende – Wielki Przełom, który miał zaowocować zmianą wektorów niemieckiej polityki zagranicznej i radykalnym zwiększeniem nakładów na obronność. Po roku większość komentatorów krytykuje niewystarczające działania w tym zakresie.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Awantura w Finlandii. Robert Biedroń kłamał? Wiadomości
Awantura w Finlandii. Robert Biedroń kłamał?

Nieoczekiwany finał wyprawy Roberta Biedronia do Finlandii. Wiele wskazuje na to, że w sprawie "darmowej aborcji dla Polek w Findlandii" znany aktywista LGBT mijał się z prawdą.

Niepokojące doniesienia z granicy z Białorusią. Komunikat policji i prokuratury Wiadomości
Niepokojące doniesienia z granicy z Białorusią. Komunikat policji i prokuratury

Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności śmierci mężczyzny, którego zwłoki znaleziono we wtorek na podmokłym terenie niedaleko miejscowości Zamosze w podlaskiej gminie Narewka. Na miejscu trwają jeszcze czynności procesowe i identyfikacyjne.

Niemcy. Osoby z powikłaniami poszczepiennymi skarżą się, że nie są traktowane serio Wiadomości
Niemcy. Osoby z powikłaniami poszczepiennymi skarżą się, że nie są traktowane serio

Niemiecki minister zdrowia, Karl Lauterbach uważa, że powikłania poszczepienne powinny być szybciej stwierdzane niż ma to miejsce obecnie. Pojawia się bowiem wiele relacji osób, które cierpią po przyjęciu szczepionek na COVID-19.

Burza w Pałacu Buckingham. „Kto jest prawdziwym ojcem Harry'ego?” Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. „Kto jest prawdziwym ojcem Harry'ego?”

„Głęboko w arsenale Harry'ego jest kwestia, która od dawna jest bolesną kością niezgody zarówno dla niego, jak i jego ojca. To plotki kwestionujące, czy Karol naprawdę jest jego ojcem” – czytamy w publikacji australijskiego serwisu „The New Idea”, specjalizującego się w informacjach dot. życia brytyjskiej rodziny królewskiej.

Lekarza!. Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót Wiadomości
"Lekarza!". Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót

Znany rosyjski propagandysta i przyjaciel Władimira Putina prowadzi program publicystyczny w rosyjskiej telewizji Rasija 1. Tym razem program przyjął nieoczekiwany obrót.

Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica

We wsi Sąborze pod Słupskiem doszło do tragicznego w skutkach wypadku. W wyniku zderzenia auta osobowego i ciężarówki zginęła przełożona domu zakonnego w Koszalinie Inga Grula.

Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? Financial Times: To był kluczowy temat tych rozmów Wiadomości
Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? "Financial Times": To był kluczowy temat tych rozmów

Wizyta chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie zaowocuje korzystnym dla obu stron porozumieniem, na mocy którego Rosja zaoferuje Chinom swoje surowce w zamian za przychylną postawę Pekinu wobec inwazji Kremla na Ukrainę i pomoc w łagodzeniu skutków zachodnich sankcji - twierdzi we wtorek brytyjski dziennik "Financial Times".

Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego Wiadomości
Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych wycofał się z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund. Okazuje się, że żona skoczka Marta walczy o życie w szpitalu. Wiadomość ta wstrząsnęła światem sportu.

Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego Wiadomości
Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego

Władimir Putin we wtorkowym oświadczeniu po spotkaniu z przywódca Chin Xi Jinpingiem przekazał, że chiński plan pokojowy wobec Ukrainy można uznać za podstawę rozwiązania konfliktu. Słowa Putina skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii Wiadomości
Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii

Uniwersytet Helsiński ogłosił listę nagrodzonych tytułem doktora honoris causa. O dziwo znalazła się na niej aktywistka Greta Thunberg, która otrzyma wyróżnienie w dziedzinie teologii.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe