Dlaczego się uśmiechamy?

Żaden wyraz ludzkiej twarzy nie doczekał się tak wielu opisów, portretów, a nawet analiz naukowych – jak uśmiech. Badacze twierdzą, że jest on nieodłącznym elementem naszej biologii, a jego funkcją pierwotną jest wyrażanie radości i szczęścia.
 Dlaczego się uśmiechamy?
/ pixabay.com

W miarę jak społeczeństwa się rozwijały, uśmiech zaczął odgrywać coraz większą rolę w komunikacji międzyludzkiej, stając się jednym z najważniejszych i najbardziej uniwersalnych sygnałów, zrozumiałym dla ludzi na całym świecie, bez względu na język i kulturę. Choć w odległych społeczeństwach znaczenia mu przypisywane mogą być odmienne, to jednak służy głównie wyrażaniu emocji i uczuć, takich jak radość, zadowolenie, zaskoczenie czy uznanie. Jest też bardzo ważny w relacjach z innymi ludźmi. Podobnie jak wyciągnięcie ręki, uśmiech można uznać za jeden z najbardziej przyjaznych gestów. Pomaga nawiązać kontakty społeczne, ale też rozwiązywać konflikty i budować lepsze relacje.

 

Co w neuronach piszczy

Uśmiechamy się za sprawą siódmego nerwu czaszkowego, nazywanego nerwem twarzowym, oraz mięśni jarzmowych. W efekcie rozchylamy usta, ale zęby zwykle pozostają złączone. Jeśli uśmiechamy się szczerze, to kurczą się też mięśnie okrężne obu oczu. Taki szczery uśmiech określa się uśmiechem Duchenne’a, od nazwiska francuskiego anatoma i neurologa, który badał w XIX wieku fizjologię emocji. Obecnie badaniem uśmiechu zajmuje się psychologia i gelotologia, która obserwuje na przykład pozytywne efekty działania uśmiechu jako bodźca terapeutycznego. Są jednak osoby, które nie uśmiechają się nigdy. Przyczyną okazał się rzadki zespół wad wrodzonych upośledzający działanie określonych nerwów, nazwany zespołem Möbiusa. Ludzie z tą chorobą nie mogą się uśmiechać, marszczyć brwi, mrużyć oczu i poruszać nimi. Naraża ich to często na szykany społeczne, przeciwko którym prowadzi kampanię dotknięta tym schorzeniem amerykańska modelka Tayla Clement.

 

Uśmiech Pan Am

Uśmiechu można się nauczyć. Jeśli jednak uśmiechamy się nieszczerze, oczy pozostają nieruchome. Ten wyraz twarzy nazywany jest uśmiechem Pan Am, od nazwy linii lotniczych Pan American World Airways, których stewardessy były znane z „plastikowgo” uśmiechu. Możemy go też nieraz dostrzec na twarzach przedstawicieli określonych grup zawodowych, na przykład sprzedawców, którzy uśmiechają się samymi ustami.

 

Zarażajmy się!

Uśmiech jest bardzo ważny dla naszego dobrego samopoczucia. Rozciągnięte w uśmiechu mięśnie twarzy mogą wpływać na neurochemiczne czynniki w mózgu, związane z pozytywnymi odczuciami. Badania pokazują, że uśmiechanie się poprawia nasze nastawienie i wpływa na zdrowie. Uśmiech może zmniejszać niepokój i stres, a także poprawiać naszą odporność na choroby. Nawet gdy mamy gorszy nastrój, warto zmusić się do kilku uśmiechów. Wywołane tak określone napięcie mięśni twarzy sprawia, że do mózgu wysyłane są impulsy wywołujące produkcję endorfin i serotoniny, zmniejszających odczuwanie bólu fizycznego i psychicznego. Naukowcy udowodnili, że endorfiny łagodzą bóle zębów, głowy czy mięśni, a dodatkowo poprawiają samopoczucie. Nasze i innych. Nie od dziś wiadomo, że uśmiech jest zaraźliwy.

 

Radość czy agresja?

Warto rozróżnić uśmiech od śmiechu. Już Karol Darwin pisał, że uśmiech oznacza co innego niż śmiech. Kiedy się śmiejemy, rozchylamy szeroko usta, pokazujemy zęby, czasem nawet dziąsła. Według etologów to raczej wyraz agresji, z ewolucyjnego punktu widzenia niemający nic wspólnego z uśmiechem. No i śmiejemy się z czegoś lub kogoś, nieraz w towarzystwie. To wyraz naszych emocji skierowany przeciwko innym. Śmiech – szyderczy, pogardliwy – często piętnuje jednostkę czy grupę i to nie tylko wśród dzieci i młodzieży szkolnej, ale także wśród dorosłych.

 

Słodki bobas

Niemowlę uśmiecha się już w pierwszych tygodniach, także przez sen, ale jest to odruch, rodzaj ćwiczenia mięśni twarzy i całego układu neuromotorycznego. Zresztą, jak pokazują zdjęcia USG, już nawet 25-, 26-tygodniowe płody się uśmiechają. U noworodka do kilku tygodni życia nadal występuje nieświadomy uśmiech fizjologiczny. Jest krótkotrwały, a oczy nie są na niczym skupione. W drugim miesiącu życia niemowlę uśmiecha się już społecznie, w reakcji na otoczenie, na przykład wtedy, kiedy widzi matkę czy słyszy atrakcyjne dźwięki.

 

Jak często się uśmiechamy

Jedni uśmiechają się często, a inni rzadko. Powodem są choćby różnice osobowości, w pewnym stopniu dziedziczne. Istotny jest też wiek. Dzieci z reguły uśmiechają się dużo częściej, ale nastolatki już znacznie mniej. Są badania pokazujące, że około 30 procent ludzi uśmiecha się 20 razy dziennie, ale blisko 15 procent mniej niż pięć razy na dzień. Częściej uśmiech zakwita na twarzach kobiet niż mężczyzn, choćby dlatego, że zwykle więcej przebywają z małymi dziećmi. Statystyczna kobieta jest też mniej agresywna od statystycznego mężczyzny, dlatego uśmiechem rozbraja potencjalnych agresorów. Istotne są też różnice narodowościowe. Dorośli Brytyjczycy podobno uśmiechają się średnio 11 razy dziennie, ale dwa z tych uśmiechów są udawane. My, Polacy, choć nie jesteśmy szczególnie uśmiechniętym narodem, jak Włosi czy Grecy, nie jesteśmy też najbardziej ponurym, o co oskarżani są choćby Skandynawowie. Amerykanie ze sztandarowym „keep smiling” są niejako programowani na uśmiech i średnio uśmiechają się od nas częściej. Rosjanie zaś są o wiele bardziej powściągliwi. Podobno oceniają ludzi często się uśmiechających jako mało inteligentnych. Jeszcze mniej uśmiechają się Azjaci. W niektórych kulturach osoby srogie, narzucające dystans uważa się za mądre i wzbudzające respekt. W tłumie, wśród wielu obcych trudno uśmiechać się do każdej osoby mijanej na ulicy, dlatego mniej uśmiechają się mieszkańcy dużych miast, ale już w małych społecznościach uśmiechem pozdrawiamy się częściej.

 

Powaga na pokaz

Brak uśmiechu to też rodzaj maski. Amerykańska supermodelka Bella Hadid bardzo rzadko uśmiechała się podczas fotograficznych sesji, przemierzając kilometry czerwonych dywanów z ponurą miną. Jak przyznała w wywiadzie dla „The Guardian”, brak uśmiechu nie wynikał z jej usposobienia czy charakteru, ale tak właśnie ukrywała kompleksy czy niepewność, stojąc na celowniku kamer. Według modelki pozowanie z powagą na twarzy dodawało jej pewności siebie, choć w rzeczywistości uważa się za osobę pogodną i otwartą.

 

Czy kobietom zależy na męskim uśmiechu?

Pod wąsem czy bez, ale męski uśmiech nie należy do podstawowych oczekiwań płci pięknej. Mężczyzna stanowczy w chwili uśmiechu może stracić swój mocny wizerunek. A pewni siebie mężczyźni są dla kobiet atrakcyjni. Psychologowie ewolucyjni zbadali kryteria, według których kobiety oceniają atrakcyjność mężczyzn. I uśmiech nie pojawia się w tych odpowiedziach nigdy! Kobiety poszukują mężczyzn przystojnych, inteligentnych, kochających, uczuciowych, wykształconych oraz mających wysoki status społeczno-ekonomiczny lub perspektywy na jego uzyskanie w przyszłości.

 

Korzystajmy z daru

Ludzkość przez tysiące lat przypisywała zdolność do śmiechu tylko sobie. Arystoteles był głęboko przekonany, że zwierzęta nie posiadają owego „daru”. Jednak współczesne badania i eksperymenty pokazują, że uśmiech, śmiech i humor występują także u zwierząt, szczególnie u małp człekokształtnych. O genetycznym podobieństwie ssaków naczelnych świadczy fakt, że dorośli ludzie śmieją się głównie podczas wydechu, podczas gdy niemowlęta i małpy człekokształtne śmieją się zarówno podczas wdechu, jak i wydechu. Z czasem jednak tracimy tę opcję. Dla nas, dorosłych, szczery uśmiech świadczy o szczęściu. Badania pokazują, że ludzie, którzy dużo się uśmiechają, żyją dłużej. Osoby uśmiechnięte są mniej konfliktowe. Łatwiej zawiera się z nimi kompromisy, bez których żaden związek długo się nie utrzyma.
 

 


 

POLECANE
Tȟašúŋke Witkó: Homo Germanicus tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Homo Germanicus

Osobiście przewiduję – dziś nieco jeszcze żartobliwie i szyderczo – że w pomieszczeniach służbowych Bundeswehry, do tego na poczesnych miejscach, zawisną wkrótce konterfekty jakiegoś znanego działacza lewicowego. Na początek może to być Alfred Willi Rudi Dutschke, a z czasem – kiedy w miarę postępu niemieckiego socjalizmu, walka klas zaostrzy się – można go będzie wymienić, ot choćby na wizerunek Ulrike Marie Meinhof.

Legendarny aktor okradziony. Trwa śledztwo Wiadomości
Legendarny aktor okradziony. Trwa śledztwo

Joaquin Phoenix, jeden z najbardziej rozpoznawalnych aktorów swojego pokolenia, znalazł się w centrum zainteresowania mediów. Tym razem nie z powodu nowej roli, lecz przykrego incydentu. Z jego posiadłości w Los Angeles skradziono luksusowy samochód marki Volvo. Sprawą zajmuje się policja.

Dramat w centrum Stuttgartu. Samochód wjechał w grupę ludzi Wiadomości
Dramat w centrum Stuttgartu. Samochód wjechał w grupę ludzi

Groźny incydent w Niemczech. Samochód wjechał w grupę pieszych.

Nowa operacja zabezpieczenia przestrzeni powietrznej. Szef MON ujawnił szczegóły Wiadomości
Nowa operacja zabezpieczenia przestrzeni powietrznej. Szef MON ujawnił szczegóły

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował o rozpoczęciu nowej operacji wojskowej, która ma zapewnić bezpieczeństwo i kontrolę nad przestrzenią powietrzną w regionie Bałtyku, w obliczu m.in. niedawnych prowokacji ze strony Rosji.

Prezydent: Nominacje generalskie to wielkie zobowiązanie Wiadomości
Prezydent: Nominacje generalskie to wielkie zobowiązanie

To wielkie zobowiązanie, które zostaje złożone na państwa barki w trudnych czasach dla Rzeczpospolitej, naszej części Europy, a także dla świata - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia nominacji generalskich.

Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać Wiadomości
Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać

Niepokojąca wiadomość dla rodziców i opiekunów. Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące popularnego produktu dla dzieci. Chodzi o czekoladowego zajączka, sprzedawanego w okresie wielkanocnym przez firmę „Wolność” Sp. z o.o.

Hansi Flick zdecydował. Wiadomo, kto zastąpi Szczęsnego w bramce Wiadomości
Hansi Flick zdecydował. Wiadomo, kto zastąpi Szczęsnego w bramce

W sobotnim meczu ligowym z Realem Valladolid w bramce FC Barcelony nie zobaczymy Wojciecha Szczęsnego. Trener „Blaugrany” Hansi Flick zapowiedział zmianę - między słupkami stanie Marc-André ter Stegen.

Wielkie emocje na PGE Narodowym. Legia Warszawa z Pucharem Polski Wiadomości
Wielkie emocje na PGE Narodowym. Legia Warszawa z Pucharem Polski

Piłkarze Legii Warszawa po raz 21. w historii zdobyli Puchar Polski. W finale na stołecznym PGE Narodowym pokonali Pogoń Szczecin 4:3 (1:1). "Portowcy" zostali pokonani w drugim finale z rzędu, a swoim piątym w historii.

Kradli fragmenty lokomotyw i bocznice. Policja zatrzymała kolejowych złodziei Wiadomości
Kradli fragmenty lokomotyw i bocznice. Policja zatrzymała "kolejowych" złodziei

Policjanci z Jaworzna zatrzymali na gorącym uczynku dwóch mężczyzn podejrzanych o liczne kradzieże elementów lokomotyw oraz infrastruktury kolejowej. Złodzieje, którym może grozić do 10 lat więzienia, decyzją sadu zostali aresztowani.

Były prezydent Brazylii przeszedł operację. Co wiadomo? z ostatniej chwili
Były prezydent Brazylii przeszedł operację. Co wiadomo?

Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro opuścił oddział intensywnej terapii po operacji jamy brzusznej, którą przeszedł w kwietniu, ale nadal pozostanie w szpitalu - podała w piątek telewizja Globo, powołując się na dyrekcję kliniki w Brasilii, stolicy kraju. Lekarze nie sprecyzowali, kiedy polityk będzie mógł opuścić szpital.

REKLAMA

Dlaczego się uśmiechamy?

Żaden wyraz ludzkiej twarzy nie doczekał się tak wielu opisów, portretów, a nawet analiz naukowych – jak uśmiech. Badacze twierdzą, że jest on nieodłącznym elementem naszej biologii, a jego funkcją pierwotną jest wyrażanie radości i szczęścia.
 Dlaczego się uśmiechamy?
/ pixabay.com

W miarę jak społeczeństwa się rozwijały, uśmiech zaczął odgrywać coraz większą rolę w komunikacji międzyludzkiej, stając się jednym z najważniejszych i najbardziej uniwersalnych sygnałów, zrozumiałym dla ludzi na całym świecie, bez względu na język i kulturę. Choć w odległych społeczeństwach znaczenia mu przypisywane mogą być odmienne, to jednak służy głównie wyrażaniu emocji i uczuć, takich jak radość, zadowolenie, zaskoczenie czy uznanie. Jest też bardzo ważny w relacjach z innymi ludźmi. Podobnie jak wyciągnięcie ręki, uśmiech można uznać za jeden z najbardziej przyjaznych gestów. Pomaga nawiązać kontakty społeczne, ale też rozwiązywać konflikty i budować lepsze relacje.

 

Co w neuronach piszczy

Uśmiechamy się za sprawą siódmego nerwu czaszkowego, nazywanego nerwem twarzowym, oraz mięśni jarzmowych. W efekcie rozchylamy usta, ale zęby zwykle pozostają złączone. Jeśli uśmiechamy się szczerze, to kurczą się też mięśnie okrężne obu oczu. Taki szczery uśmiech określa się uśmiechem Duchenne’a, od nazwiska francuskiego anatoma i neurologa, który badał w XIX wieku fizjologię emocji. Obecnie badaniem uśmiechu zajmuje się psychologia i gelotologia, która obserwuje na przykład pozytywne efekty działania uśmiechu jako bodźca terapeutycznego. Są jednak osoby, które nie uśmiechają się nigdy. Przyczyną okazał się rzadki zespół wad wrodzonych upośledzający działanie określonych nerwów, nazwany zespołem Möbiusa. Ludzie z tą chorobą nie mogą się uśmiechać, marszczyć brwi, mrużyć oczu i poruszać nimi. Naraża ich to często na szykany społeczne, przeciwko którym prowadzi kampanię dotknięta tym schorzeniem amerykańska modelka Tayla Clement.

 

Uśmiech Pan Am

Uśmiechu można się nauczyć. Jeśli jednak uśmiechamy się nieszczerze, oczy pozostają nieruchome. Ten wyraz twarzy nazywany jest uśmiechem Pan Am, od nazwy linii lotniczych Pan American World Airways, których stewardessy były znane z „plastikowgo” uśmiechu. Możemy go też nieraz dostrzec na twarzach przedstawicieli określonych grup zawodowych, na przykład sprzedawców, którzy uśmiechają się samymi ustami.

 

Zarażajmy się!

Uśmiech jest bardzo ważny dla naszego dobrego samopoczucia. Rozciągnięte w uśmiechu mięśnie twarzy mogą wpływać na neurochemiczne czynniki w mózgu, związane z pozytywnymi odczuciami. Badania pokazują, że uśmiechanie się poprawia nasze nastawienie i wpływa na zdrowie. Uśmiech może zmniejszać niepokój i stres, a także poprawiać naszą odporność na choroby. Nawet gdy mamy gorszy nastrój, warto zmusić się do kilku uśmiechów. Wywołane tak określone napięcie mięśni twarzy sprawia, że do mózgu wysyłane są impulsy wywołujące produkcję endorfin i serotoniny, zmniejszających odczuwanie bólu fizycznego i psychicznego. Naukowcy udowodnili, że endorfiny łagodzą bóle zębów, głowy czy mięśni, a dodatkowo poprawiają samopoczucie. Nasze i innych. Nie od dziś wiadomo, że uśmiech jest zaraźliwy.

 

Radość czy agresja?

Warto rozróżnić uśmiech od śmiechu. Już Karol Darwin pisał, że uśmiech oznacza co innego niż śmiech. Kiedy się śmiejemy, rozchylamy szeroko usta, pokazujemy zęby, czasem nawet dziąsła. Według etologów to raczej wyraz agresji, z ewolucyjnego punktu widzenia niemający nic wspólnego z uśmiechem. No i śmiejemy się z czegoś lub kogoś, nieraz w towarzystwie. To wyraz naszych emocji skierowany przeciwko innym. Śmiech – szyderczy, pogardliwy – często piętnuje jednostkę czy grupę i to nie tylko wśród dzieci i młodzieży szkolnej, ale także wśród dorosłych.

 

Słodki bobas

Niemowlę uśmiecha się już w pierwszych tygodniach, także przez sen, ale jest to odruch, rodzaj ćwiczenia mięśni twarzy i całego układu neuromotorycznego. Zresztą, jak pokazują zdjęcia USG, już nawet 25-, 26-tygodniowe płody się uśmiechają. U noworodka do kilku tygodni życia nadal występuje nieświadomy uśmiech fizjologiczny. Jest krótkotrwały, a oczy nie są na niczym skupione. W drugim miesiącu życia niemowlę uśmiecha się już społecznie, w reakcji na otoczenie, na przykład wtedy, kiedy widzi matkę czy słyszy atrakcyjne dźwięki.

 

Jak często się uśmiechamy

Jedni uśmiechają się często, a inni rzadko. Powodem są choćby różnice osobowości, w pewnym stopniu dziedziczne. Istotny jest też wiek. Dzieci z reguły uśmiechają się dużo częściej, ale nastolatki już znacznie mniej. Są badania pokazujące, że około 30 procent ludzi uśmiecha się 20 razy dziennie, ale blisko 15 procent mniej niż pięć razy na dzień. Częściej uśmiech zakwita na twarzach kobiet niż mężczyzn, choćby dlatego, że zwykle więcej przebywają z małymi dziećmi. Statystyczna kobieta jest też mniej agresywna od statystycznego mężczyzny, dlatego uśmiechem rozbraja potencjalnych agresorów. Istotne są też różnice narodowościowe. Dorośli Brytyjczycy podobno uśmiechają się średnio 11 razy dziennie, ale dwa z tych uśmiechów są udawane. My, Polacy, choć nie jesteśmy szczególnie uśmiechniętym narodem, jak Włosi czy Grecy, nie jesteśmy też najbardziej ponurym, o co oskarżani są choćby Skandynawowie. Amerykanie ze sztandarowym „keep smiling” są niejako programowani na uśmiech i średnio uśmiechają się od nas częściej. Rosjanie zaś są o wiele bardziej powściągliwi. Podobno oceniają ludzi często się uśmiechających jako mało inteligentnych. Jeszcze mniej uśmiechają się Azjaci. W niektórych kulturach osoby srogie, narzucające dystans uważa się za mądre i wzbudzające respekt. W tłumie, wśród wielu obcych trudno uśmiechać się do każdej osoby mijanej na ulicy, dlatego mniej uśmiechają się mieszkańcy dużych miast, ale już w małych społecznościach uśmiechem pozdrawiamy się częściej.

 

Powaga na pokaz

Brak uśmiechu to też rodzaj maski. Amerykańska supermodelka Bella Hadid bardzo rzadko uśmiechała się podczas fotograficznych sesji, przemierzając kilometry czerwonych dywanów z ponurą miną. Jak przyznała w wywiadzie dla „The Guardian”, brak uśmiechu nie wynikał z jej usposobienia czy charakteru, ale tak właśnie ukrywała kompleksy czy niepewność, stojąc na celowniku kamer. Według modelki pozowanie z powagą na twarzy dodawało jej pewności siebie, choć w rzeczywistości uważa się za osobę pogodną i otwartą.

 

Czy kobietom zależy na męskim uśmiechu?

Pod wąsem czy bez, ale męski uśmiech nie należy do podstawowych oczekiwań płci pięknej. Mężczyzna stanowczy w chwili uśmiechu może stracić swój mocny wizerunek. A pewni siebie mężczyźni są dla kobiet atrakcyjni. Psychologowie ewolucyjni zbadali kryteria, według których kobiety oceniają atrakcyjność mężczyzn. I uśmiech nie pojawia się w tych odpowiedziach nigdy! Kobiety poszukują mężczyzn przystojnych, inteligentnych, kochających, uczuciowych, wykształconych oraz mających wysoki status społeczno-ekonomiczny lub perspektywy na jego uzyskanie w przyszłości.

 

Korzystajmy z daru

Ludzkość przez tysiące lat przypisywała zdolność do śmiechu tylko sobie. Arystoteles był głęboko przekonany, że zwierzęta nie posiadają owego „daru”. Jednak współczesne badania i eksperymenty pokazują, że uśmiech, śmiech i humor występują także u zwierząt, szczególnie u małp człekokształtnych. O genetycznym podobieństwie ssaków naczelnych świadczy fakt, że dorośli ludzie śmieją się głównie podczas wydechu, podczas gdy niemowlęta i małpy człekokształtne śmieją się zarówno podczas wdechu, jak i wydechu. Z czasem jednak tracimy tę opcję. Dla nas, dorosłych, szczery uśmiech świadczy o szczęściu. Badania pokazują, że ludzie, którzy dużo się uśmiechają, żyją dłużej. Osoby uśmiechnięte są mniej konfliktowe. Łatwiej zawiera się z nimi kompromisy, bez których żaden związek długo się nie utrzyma.
 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe