Kukiz rozważa start w wyborach ze Zjednoczoną Prawicą. Podał warunek

– Będę rozpatrywał start do Sejmu w formule Zjednoczonej Prawicy po uchwaleniu ostatnich dwóch naszych ustaw, czyli wprowadzającej instytucję sędziów pokoju oraz obniżającej próg frekwencyjny w referendach lokalnych – powiedział PAP lider Kukiz’15 Paweł Kukiz.
Paweł Kukiz Kukiz rozważa start w wyborach ze Zjednoczoną Prawicą. Podał warunek
Paweł Kukiz / Wikipedia - Silar/ CC BY-SA 4.0

Podczas trwającego do czwartku posiedzeniu Sejmu może zostać przyjęty projekt ustawy o referendach lokalnych, który jest jednym z punktów współpracy programowej pomiędzy Kukiz'15 a Prawem i Sprawiedliwością. Projekt zakłada m.in. obniżenie progu frekwencyjnego z 30 na 15 procent.

Podkomisja, która pracuje nad projektem ustawy wprowadzającej sędziów pokoju, czyli kolejnego kluczowego dla środowiska Pawła Kukiza rozwiązania, ma zakończyć swoje prace i będzie je kontynuować sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka.

"Wtedy będę rozpatrywał kolejny start do Sejmu w formule Zjednoczonej Prawicy"

Do postępów w procesie legislacyjnym nad tymi projektami odniósł się w rozmowie z PAP Kukiz. "Jeżeli uchwalone zostaną ustawy o referendach lokalnych i sędziowie pokoju, to wtedy rozpatrywał kolejny start do Sejmu w formule Zjednoczonej Prawicy" - zapowiedział poseł.

Jak podkreślił, "nie ma innej opcji, która realizuje postulaty Platformy Obywatelskiej z 2004 roku, które ja obecnie niosę". "Doszło do takiego paradoksu, że PiS uchwala proobywatelskie postulaty Platformy z 2004 roku, o których ta zapomniała" - wskazał polityk. "Oni mówili w 2004 roku, że mają pakiet ustaw antykorupcyjnych, a okazuje się, że nic nie mieli i przy naszej ustawie antykorupcyjnej wstrzymali się od głosu" - zauważył Kukiz.

Przyznał, że w rozmowie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim o starcie w wyborach będzie naciskał na wpisanie do programu zmianę ordynacji wyborczej na model mieszany, projektu ustawy antysitwowej oraz znoszącej immunitety posłów i senatorów.

Projekt dot. sędziów pokoju

Pierwsze czytanie wypracowanego w Kancelarii Prezydenta projektu dot. sędziów pokoju odbyło się w Sejmie w grudniu 2021 r. Następnie projekt trafił do sejmowej komisji i podkomisji. Wprowadzenie instytucji sędziów pokoju jest jedną ze sztandarowych propozycji programowych Kukiz'15.

Inicjatywa dotycząca sądów i sędziów pokoju zakłada utworzenie takich sądów jako nowej kategorii w ramach sądownictwa powszechnego. Miałyby one zajmować się najprostszymi sprawami, a orzekać w nich mieliby sędziowie wybierani w wyborach powszechnych na sześcioletnią kadencję.

Jak wielokrotnie podkreślał Kukiz w rozmowie z PAP, dzięki zawartej w 2021 roku umowie między jego formacją a ugrupowaniem Jarosława Kaczyńskiego udało się uchwalić m.in. ustawę antykorupcyjną, o konopiach medycznych, włóknistych, o bezpośredniej sprzedaży dla rolników czy o wyrównaniu świadczeń dla opiekunów osób niepełnosprawnych. (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niepokojące doniesienia z granicy z Białorusią. Komunikat policji i prokuratury Wiadomości
Niepokojące doniesienia z granicy z Białorusią. Komunikat policji i prokuratury

Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności śmierci mężczyzny, którego zwłoki znaleziono we wtorek na podmokłym terenie niedaleko miejscowości Zamosze w podlaskiej gminie Narewka. Na miejscu trwają jeszcze czynności procesowe i identyfikacyjne.

Burza w Pałacu Buckingham. „Kto jest prawdziwym ojcem Harry'ego?” Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. „Kto jest prawdziwym ojcem Harry'ego?”

„Głęboko w arsenale Harry'ego jest kwestia, która od dawna jest bolesną kością niezgody zarówno dla niego, jak i jego ojca. To plotki kwestionujące, czy Karol naprawdę jest jego ojcem” – czytamy w publikacji australijskiego serwisu „The New Idea”, specjalizującego się w informacjach dot. życia brytyjskiej rodziny królewskiej.

Lekarza!. Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót Wiadomości
"Lekarza!". Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót

Znany rosyjski propagandysta i przyjaciel Władimira Putina prowadzi program publicystyczny w rosyjskiej telewizji Rasija 1. Tym razem program przyjął nieoczekiwany obrót.

Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica

We wsi Sąborze pod Słupskiem doszło do tragicznego w skutkach wypadku. W wyniku zderzenia auta osobowego i ciężarówki zginęła przełożona domu zakonnego w Koszalinie Inga Grula.

Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? Financial Times: To był kluczowy temat tych rozmów Wiadomości
Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? "Financial Times": To był kluczowy temat tych rozmów

Wizyta chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie zaowocuje korzystnym dla obu stron porozumieniem, na mocy którego Rosja zaoferuje Chinom swoje surowce w zamian za przychylną postawę Pekinu wobec inwazji Kremla na Ukrainę i pomoc w łagodzeniu skutków zachodnich sankcji - twierdzi we wtorek brytyjski dziennik "Financial Times".

Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego Wiadomości
Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych wycofał się z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund. Okazuje się, że żona skoczka Marta walczy o życie w szpitalu. Wiadomość ta wstrząsnęła światem sportu.

Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego Wiadomości
Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego

Władimir Putin we wtorkowym oświadczeniu po spotkaniu z przywódca Chin Xi Jinpingiem przekazał, że chiński plan pokojowy wobec Ukrainy można uznać za podstawę rozwiązania konfliktu. Słowa Putina skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii Wiadomości
Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii

Uniwersytet Helsiński ogłosił listę nagrodzonych tytułem doktora honoris causa. O dziwo znalazła się na niej aktywistka Greta Thunberg, która otrzyma wyróżnienie w dziedzinie teologii.

To jest właśnie szerzenie nienawiści. Tomasz Piątek podał dane nt. lokalizacji Kai Godek Wiadomości
"To jest właśnie szerzenie nienawiści". Tomasz Piątek podał dane nt. lokalizacji Kai Godek

"To jest właśnie faszyzm i szerzenie nienawiści, która może się skończyć tragedią" – pisze na Twitterze Wojciech Kościak z Instytutu Ordo Iuris, komentując skandaliczne zachowanie publicysty i bohatera opozycyjnych mediów Tomasza Piątka.

Wizyta przywódcy Chin na Kremlu. Jest wspólne oświadczenie Wiadomości
Wizyta przywódcy Chin na Kremlu. Jest wspólne oświadczenie

Partnerstwo Rosji i Chin nie jest polityczno-wojskowym sojuszem z czasów zimnej wojny, lecz jest nadrzędne wobec takich relacji – napisano we wspólnym oświadczeniu wydanym przez te kraje we wtorek w czasie wizyty przywódcy ChRL Xi Jinpinga w Moskwie.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe