Konsultacje resortów spraw zagranicznych Polski i Francji. Jest komunikat z MSZ

– W związku z sytuacją w Paryżu, z uwagi na kwestie bezpieczeństwa, nie doszło do konsultacji ministerstw spraw zagranicznych Polski i Francji; po uspokojeniu sytuacji będziemy chcieli do nich wrócić – mówił w poniedziałek wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.
ważne Konsultacje resortów spraw zagranicznych Polski i Francji. Jest komunikat z MSZ
ważne / grafika własna

W Polskim Radiu 24 wiceminister został zapytany, dlaczego nie doszło do planowanego spotkania ministrów spraw zagranicznych Polski i Francji w Paryżu.

"Okazuje się, że dzielnica rządowa jest otoczona kordonami policji, wojskiem, ale również demonstrującymi. Podjęliśmy w związku z tym decyzję, że jednak do Paryża na konsultacje nie lecimy z uwagi na kwestie bezpieczeństwa" - odpowiedział Mularczyk i dodał, że "sytuacja w Paryżu rzeczywiście jest poważna". "Będziemy chcieli po tym, gdy to się uspokoi, wrócić do odbycia tych konsultacji międzyrządowych między naszymi ministerstwami" - zapowiedział.

"Być może pewne sprawy ulegną przełożeniu"

Podkreślił, że stronie polskiej zależy "na kontynuowaniu dialogu francusko-niemiecko-polskiego, bo to jest kluczowy format w dzisiejszym momencie dla przyszłości Europy, także dla wspierania walczącej Ukrainy". Mularczyk dodał jednak, że z uwagi na "turbulencje związane z poważnymi strajkami w Paryżu, być może pewne sprawy ulegną przełożeniu".

Ocenił zarazem, że dojdzie do planowanego na 12 maja w Kórniku pod Poznaniem spotkania ministrów ds. europejskich Trójkąta Weimarskiego, który tworzą Polska, Niemcy i Francja, z udziałem ukraińskiej wicepremier ds. integracji z UE i NATO Olhi Stefaniszyny. Ma ono być poświęcone kwestii rozszerzenia UE.

"Myślę, że do tego spotkania dojdzie. Jest to bardzo ważne, że ten format podlega pewnej reaktywacji, ponieważ przez długi czas nie było spotkań. Można powiedzieć, że (Trójką Weimarski) był taki zamrożony. Tak, że to ważna sytuacja, że dojdzie jednak do spotkania w tym formacie" - powiedział Mularczyk.

Plany reformy emerytalnej

Plany reformy emerytalnej, której głównym punktem jest podniesienie wieku emerytalnego z 62 do 64 lat, wywołały w ostatnich dniach we Francji falę strajków, protestów i demonstracji - zamieszki miały miejsce m.in. w Paryżu. W związku z tym, że w procesie wprowadzania nowego prawa prezydent Emmanuel Macron i rząd zdecydowali się skorzystać z artykułu konstytucji, który daje możliwość pominięcia głosowania w Zgromadzeniu Narodowym, opozycja złożyła wnioski o wotum nieufności dla rządu premier Elisabeth Borne.

W poniedziałek wieczorem został odrzucony wniosek o wotum nieufności złożony w Zgromadzeniu Narodowym przez centrową grupę LIOT. Poparcia drugiego wniosku o wotum nieufności dla rządu, który złożyło skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe, odmawia Lewica. W związku z tym, że sprzeciw wobec reformy emerytalnej regularnie mobilizuje setki tysięcy protestujących na ulicach wielu francuskich miast, w tym przede wszystkim w Paryżu, w poniedziałek w pobliżu Zgromadzenia Narodowego rozmieszczone zostały liczne oddziały sił bezpieczeństwa.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Realne zagrożenie. Nawał fotowoltaicznego szmelcu z ostatniej chwili
Realne zagrożenie. Nawał fotowoltaicznego szmelcu

Moc zainstalowanej fotowoltaiki w Polsce przekroczyła w końcu marca 13 gigawatów, czyli 13 000 000 000 watów. Fotowoltaika idzie jak burza, ale…

Dramat mieszkańców terenów zalanych po wysadzeniu tamy. Wstrząsająca relacja Zełenskiego [FOTO, WIDEO] z ostatniej chwili
Dramat mieszkańców terenów zalanych po wysadzeniu tamy. Wstrząsająca relacja Zełenskiego [FOTO, WIDEO]

– Z dachów zalanych domów ludzie widzą przepływające ciała. Widać to też po drugiej stronie. Bardzo trudno jest wydostać ludzi z okupowanej części obwodu chersońskiego. Kiedy ukraińskie siły próbują ich wydostać, okupanci strzelają do ratowników z daleka – powiedział w środę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Piotr Duda: Decyzja WSA jest skandaliczna. Ręce precz od Turowa z ostatniej chwili
Piotr Duda: Decyzja WSA jest skandaliczna. Ręce precz od Turowa

– Nie wiem, w jaki sposób nazwać decyzję pana sędziego. Nie wiem, czy była to nieodpowiedzialność, czy głupota. Dla mnie to jeden wielki skandal. Chodzi o bezpieczeństwo energetyczne, 8 proc. naszej energii elektrycznej. My jako Solidarność byliśmy w Luksemburgu, zatrzymaliśmy ten negatywny proces i zatrzymamy głupią decyzję sędziego – powiedział w programie „Gość wiadomości” przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

W Wielkiej Brytanii oburzenie „standardami WHO”. Tak, tymi samymi z Karty LGBT+ Trzaskowskiego z ostatniej chwili
W Wielkiej Brytanii oburzenie „standardami WHO”. Tak, tymi samymi z Karty LGBT+ Trzaskowskiego

Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia, dzieci w wieku czterech lat, a także młodsze, powinny być uczone o „przyjemności podczas dotykania własnego ciała i masturbacji we wczesnym dzieciństwie” – pisze brytyjski Telegraph.

Pociąg amerykańskiej armii okradziony w Polsce. Nowe informacje z ostatniej chwili
Pociąg amerykańskiej armii okradziony w Polsce. Nowe informacje

– Trzy osoby zatrzymano w związku z kradzieżą skrzyń z amunicją z pociągu specjalnego na dworcu w Węglińcu – podał w środę PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze Tomasz Czułowski. Skrzynie w środę rano odzyskali policjanci. Nie stwierdzono braku amunicji.

Negował zbrodnię katyńską. Jest prawomocny wyrok z ostatniej chwili
Negował zbrodnię katyńską. Jest prawomocny wyrok

Sąd apelacyjny w Pradze podtrzymał w środę wyrok ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu dla byłego wiceprzewodniczącego Komunistycznej Partii Czech i Moraw (KSCzM) Josefa Skali za negowanie zbrodni katyńskiej. Skrócił też czas warunku z 5 lat do półtora roku. Wyrok jest prawomocny.

Pytanie od reportera TVN. Magdalena Ogórek oburzona z ostatniej chwili
Pytanie od reportera TVN. Magdalena Ogórek oburzona

– Telewizja TVN, która jest na miejscu w Bogatyni, w momencie kiedy polski rząd z wszystkich sił walczy o polską kopalnię, pyta o co? O sondaże – mówiła na antenie TVP Info oburzona Magdalena Ogórek.

Jest decyzja Facebooka. Konfederacja wraca na popularny portal społecznościowy z ostatniej chwili
Jest decyzja Facebooka. Konfederacja wraca na popularny portal społecznościowy

Konfederacja wraca na Facebooka. Profil, który śledziło ponad 600 tysięcy internautów, ponownie jest dostępny na popularnym portalu społecznościowym.

Mateusz Morawiecki: Odwaga ludzi pracy doprowadziła nas krętą ścieżką do odzyskania niepodległości, suwerenności z ostatniej chwili
Mateusz Morawiecki: Odwaga ludzi pracy doprowadziła nas krętą ścieżką do odzyskania niepodległości, suwerenności

Bunt ludzi pracy, ich odwaga doprowadziła nas krętą, wyboistą ścieżką do odzyskania niepodległości, demokracji, do odzyskania suwerenności - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Miejmy świadomość, że zła władza, która się wysługuje obcym, może doprowadzić do częściowej lub całkowitej utraty suwerenności - zaznaczył.

Kiedy obniżka stóp procentowych? Glapiński podał warunek z ostatniej chwili
Kiedy obniżka stóp procentowych? Glapiński podał warunek

– Jeśli inflacja spadnie poniżej 10 proc. i jeśli będzie pewne, że będzie ona spadać w następnych kwartałach, to pojawi się możliwość obniżki stóp procentowych – ocenił w środę prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński, odnosząc się do obniżki stóp procentowych.

Emerytury
Stażowe