2 kwietnia Narodowy Marsz Papieski w polskich miastach

Nasz marsz jest inicjatywą oddolną i apolityczną. Zaproszony jest każdy i każdy ten marsz tworzy - mówili na dzisiejsze konferencji prasowej w Warszawie organizatorzy Narodowego Marszu Papieskiego. Marsz odbędzie się w Warszawie, Krakowie i Szczecinie. Jego inicjatorką jest Małgorzata Żaryn.
Jan Paweł II 2 kwietnia Narodowy Marsz Papieski w polskich miastach
Jan Paweł II / wikimedia commons/CC0/Rob Croes / Anefo - http://proxy.handle.net/10648/ad469154-d0b4-102d-bcf8-003048976d84

W siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa w Warszawie odbyła się konferencja prasowa nt. Narodowego Marszu Papieskiego, organizowanego 2 kwietnia w 18-tą rocznicę śmierci Ojca Świętego. 

Inicjatorka marszu Małgorzata Żaryn, znana autorka licznych publikacji historycznych, podkreśliła, że inicjatywa jest "oddolna, inspirowana przez Opatrzność Bożą".

Każdy jest gospodarzem

- Odzew na nasze zaproszenia i propozycje był olbrzymi. Poczynając od dużych środowisk, poprzez zwykłych ludzi. Każdy rozumiał potrzebę takiego wydarzenia, które nawiązuje do Białego Marszu zorganizowanego w Warszawie i w wielu innych miastach bezpośrednio po śmierci Jana Pawła II. Biały Marsz stanowił dla nas inspirację. U źródeł tegorocznego marszu leży chęć restytuowania naszej wspólnoty, przywrócenia naszej wspólnocie tych korzeni i tego wszystkiego, czego nas nauczył Jan Paweł II przyjeżdżając do Polski w roku 1979 i mówiąc: +Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi+. Chcemy to powtórzyć i wołać, żeby zstąpił . Mamy nadzieję, że ten głos Jana Pawła II, dla którego idziemy i z którym idziemy, będzie jako święty, postać historyczna, autorytet dla Polaków bez względu na wyznanie, zwornikiem i będzie nas spajał w dążeniu do odzyskania wartości narodowych, patriotycznych, religijnych, które w ostatnim czasie nam się zagubiły - powiedziała Żaryn.

Dodała, że "marsz został zorganizowany w tym czasie nie przez przypadek". - My idziemy również i w obronie. Uznaliśmy, że już dosyć tego, że dalej jednak nie pozwolimy na obrażanie naszych wartości. I postanowiliśmy się policzyć - stwierdziła.

Małgorzata Żaryn zachęcała wszystkich do aktywnego udziału w marszu. - Każdy, kto ma potrzebę będzie gospodarzem naszego marszu, bo ten marsz jest na tyle oddolny, że tu nie ma jednego organizatora w sensie struktury. Wszyscy jesteśmy organizatorami i wszystkich zapraszamy, wszystkie środowiska i ludzi indywidualnych, które chcą razem z nami maszerować - tłumaczyła.

Marsz apolityczny

Jedna z organizatorek marszu Barbara Konarska z Instytutu Pileckiego podkreśliła, że jest on "kompletnie apolityczny". - Rzeczywiście tym impulsem są ataki na Jana Pawła II, ale to też jest potrzeba, która jest w nas, aby tę schedę Jana Pawła II, rozpowszechniać, przekazywać kolejnym pokoleniom. Intencją tego marszu jest zabranie Jana Pawła II z tej przestrzeni politycznych rozgrywek. To jest nasze dobro narodowe. Marsz jest dla wszystkich ludzi, którzy też nie zgadzają się na to, żeby na tym politycznym ringu boksować wszystkie nasze wartości. To jest też taki dla nas, czy potrafimy tych wartości bronić, czy jesteśmy bierni, czy strach nami zawładnie - tłumaczyła Konarska.

Wyjaśniła ponadto, że "marsz nie ma wsparcia żadnych instytucji państwowych". - Nie prosiliśmy też o to. Nie prosiliśmy o żadne wsparcie finansowe. Marsz będzie finansowany ze zbiórki publicznej, którą pokryjemy m.in. koszty nagłośnienia. To wszystko jest teraz podliczane, tworzy się budżet. Uważamy, że Polacy wcale nie potrzebują dużych instytucji, żeby się zwołać i żeby się zebrać - poinformowała.

Wymiar społeczny

Organizację marszu wsparło m.in. Centrum Życia i Rodziny. - Włączamy się bardzo mocno w Narodowy Marsz Papieski, w całą tę inicjatywę wspierania Jana Pawła II, przypominania jego dziedzictwa, przypominania jego spuścizny duchowej i intelektualnej. Uważamy, że ta inicjatywa jest niezwykle ważna z kilku powodów. Oczywiście ten wymiar społeczny, który sprawia, że możemy wspólnie pod jednym znakiem, jakim jest święty JPII, jego nauczanie, spuścizna ducha, intelektualna i religijna, się złączyć i w obliczu różnego rodzaju zaczepek, które pojawiają się w przestrzeni publicznej, sugestii, wręcz kalumnii, możemy pokazać, że odrzucamy w pełni te wszystkie zarzuty nieprawdziwe, oparte wielokrotnie na fałszywych lub niepełnych badaniach historycznych. Oczywiście najważniejszym elementem jest afirmacja, podkreślenie znaczenia i roli św. Jana Pawła II dla naszej historii, naszego życia społecznego. Chcemy także przypominać, że jest swego rodzaju ojcem polskiej niepodległości, tej po 1989 r. odzyskanej. Podkreślamy jego znaczenie dla naszego dzisiejszego życia społecznego, naszej sytuacji społecznej, politycznej. Bez niego z pewnością nie byłoby wielu milionów wiernych, ale jednocześnie nie byłoby naszej wolności - powiedział prezes Centrum Życia i Rodziny Paweł Ozdoba.

- Jako organizatorzy Marszów Życia i Rodziny chcemy podkreślać także niezwykle ważny element w nauczaniu JPII, czyli moralną naukę Kościoła. Chcemy przypominać, że każdy ma prawo do życia. Każda rodzina powinna być chroniona. Małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny. Rodzina jest niezwykle cennym elementem życia społecznego, jest fundamentem w obliczu różnego rodzaju sugestii, prób redefinicji tych pojęć chcemy podkreślać, że papież Jan Paweł II był fundamentem naszego nauczania, postrzegania rzeczywistości - mówił Ozdoba.

W wielu miastach

W Warszawie Narodowy Marsz Papieski wyruszy 2 kwietnia o godz. 11 z Ronda im. Romana Dmowskiego, a następnie przejdzie ulicą Marszałkowską, Królewską, przez plac Piłsudskiego, pod bazylikę archikatedralną św. Jana Chrzciciela przy ul. Świętojańskiej, gdzie o godz. 12.30 odbędzie się msza św.

W Krakowie maszerujący przemierzą tę samą trasę, którą szedł Biały Marsz zorganizowany w Krakowie w maju 1981 r. po zamachu na Jana Pawła II. Marsz rozpocznie się o godz. 13.30, wyruszy spod kamienia Jana Pawła II umiejscowionego przy al. 3 maja. Przejdzie Al. Mickiewicza, ul. Karmelicką, ul. Szewską aż do Rynku Głównego. Podczas przemarszu z głośników będą puszczane fragmenty homilii Jana Pawła II. Będzie także odmawiany różaniec. O godz. 15 odbędzie się uroczysta msza święta w Bazylice Mariackiej.

Marsz w Szczecinie rozpocznie msza św. w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 15, potem ok. godz. 16.30 marsz wyruszy z pl. Zwycięstwa na Jasne Błonia.

Marsz wspiera m.in. Akcja Katolicka, Różaniec bez Granic, harcerze, Solidarność, Kluby Gazety Polskiej. Informacje na temat marszu są dostępne pod adresem: https://marszpapieski.pl/. (PAP)

dk / Warszawa


 

POLECANE
Odrażający, antychrześcijański skandal na otwarciu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu [VIDEO, FOTO] z ostatniej chwili
Odrażający, antychrześcijański skandal na otwarciu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu [VIDEO, FOTO]

Dziś ma miejsc otwarcie Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Nie obyło się bez skandalu.

Nowe świadczenie. Posłowie zdecydowali ws. renty wdowiej z ostatniej chwili
Nowe świadczenie. Posłowie zdecydowali ws. renty wdowiej

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o emeryturach i rentach, która wprowadza tzw. "rentę wdowią". Nowe przepisy przewidują dodatkowe świadczenie dla owdowiałych od 1 stycznia 2027 roku.

Niepokojące doniesienia z granicy polsko-niemieckiej. Niemieckie służby podały dane z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia z granicy polsko-niemieckiej. Niemieckie służby podały dane

Niemieckie służby opublikowały raport dotyczący sytuacji na polsko-niemieckiej granicy. Podano dane.

Skandal w Niemczech. W Berlinie miały powstać mieszkania socjalne, powstało co innego tylko u nas
Skandal w Niemczech. W Berlinie miały powstać mieszkania socjalne, powstało co innego

Przy ulicy Lisa-Fittko-Straße w Berlinie miało powstać 215 mieszkań socjalnych. Koszty wynajmu mieszkań to jeden z najważniejszych tematów i bolączką niemieckiej stolicy.

Burza wokół pogrzebu Jacka Jaworka. Mieszkańcy mówią wprost z ostatniej chwili
Burza wokół pogrzebu Jacka Jaworka. Mieszkańcy mówią wprost

Nikt do tej pory nie zgłosił się po odebranie ciała Jacka Jaworka. Prokuratura czeka na decyzję rodziny, ale wszystko wskazuje na to, że potrójnego zabójcę z Borowców będzie musiała pochować opieka społeczna.

Pilna ewakuacja w Paryżu. Policja odnalazła podejrzaną paczkę z ostatniej chwili
Pilna ewakuacja w Paryżu. Policja odnalazła podejrzaną paczkę

Tuż przed startem ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu policja zdecydowała o pilnej ewakuacji placu nieopodal trasy pochodu sportowców.

Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Minister Finansów podał datę z ostatniej chwili
Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Minister Finansów podał datę

Minister Finansów Andrzej Domański zapowiedział w Sejmie, że od 1 stycznia 2025 roku zlikwidowana zostanie składka zdrowotna dla przedsiębiorców od sprzedaży środków trwałych.

Znany program znika z TVP2 po 33 latach z ostatniej chwili
Znany program znika z TVP2 po 33 latach

Po ponad 30 latach z anteny TVP2 znika "Panorama". Nowa "Panorama" ma mieć teraz nową formułę i będzie emitowana w TVP Info.

Nergal nie odpowie za znieważenie godła. Jest decyzja prokuratury z ostatniej chwili
Nergal nie odpowie za znieważenie godła. Jest decyzja prokuratury

Prokuratura Regionalna w Gdańsku poinformowała o wycofaniu zarzutów wobec Adama "Nergala" Darskiego i jego współpracowników dotyczących znieważenia polskiego godła.

Przełomowe odkrycie na Marsie. Naukowcy są zdumieni z ostatniej chwili
Przełomowe odkrycie na Marsie. Naukowcy są zdumieni

Łazik Perseverance dokonał na Marsie niezwykłego odkrycia. Chodzi o skałę o nazwie "Cheyava Falls", która może zawierać ślady dawnego życia na Czerwonej Planecie.

REKLAMA

2 kwietnia Narodowy Marsz Papieski w polskich miastach

Nasz marsz jest inicjatywą oddolną i apolityczną. Zaproszony jest każdy i każdy ten marsz tworzy - mówili na dzisiejsze konferencji prasowej w Warszawie organizatorzy Narodowego Marszu Papieskiego. Marsz odbędzie się w Warszawie, Krakowie i Szczecinie. Jego inicjatorką jest Małgorzata Żaryn.
Jan Paweł II 2 kwietnia Narodowy Marsz Papieski w polskich miastach
Jan Paweł II / wikimedia commons/CC0/Rob Croes / Anefo - http://proxy.handle.net/10648/ad469154-d0b4-102d-bcf8-003048976d84

W siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa w Warszawie odbyła się konferencja prasowa nt. Narodowego Marszu Papieskiego, organizowanego 2 kwietnia w 18-tą rocznicę śmierci Ojca Świętego. 

Inicjatorka marszu Małgorzata Żaryn, znana autorka licznych publikacji historycznych, podkreśliła, że inicjatywa jest "oddolna, inspirowana przez Opatrzność Bożą".

Każdy jest gospodarzem

- Odzew na nasze zaproszenia i propozycje był olbrzymi. Poczynając od dużych środowisk, poprzez zwykłych ludzi. Każdy rozumiał potrzebę takiego wydarzenia, które nawiązuje do Białego Marszu zorganizowanego w Warszawie i w wielu innych miastach bezpośrednio po śmierci Jana Pawła II. Biały Marsz stanowił dla nas inspirację. U źródeł tegorocznego marszu leży chęć restytuowania naszej wspólnoty, przywrócenia naszej wspólnocie tych korzeni i tego wszystkiego, czego nas nauczył Jan Paweł II przyjeżdżając do Polski w roku 1979 i mówiąc: +Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi+. Chcemy to powtórzyć i wołać, żeby zstąpił . Mamy nadzieję, że ten głos Jana Pawła II, dla którego idziemy i z którym idziemy, będzie jako święty, postać historyczna, autorytet dla Polaków bez względu na wyznanie, zwornikiem i będzie nas spajał w dążeniu do odzyskania wartości narodowych, patriotycznych, religijnych, które w ostatnim czasie nam się zagubiły - powiedziała Żaryn.

Dodała, że "marsz został zorganizowany w tym czasie nie przez przypadek". - My idziemy również i w obronie. Uznaliśmy, że już dosyć tego, że dalej jednak nie pozwolimy na obrażanie naszych wartości. I postanowiliśmy się policzyć - stwierdziła.

Małgorzata Żaryn zachęcała wszystkich do aktywnego udziału w marszu. - Każdy, kto ma potrzebę będzie gospodarzem naszego marszu, bo ten marsz jest na tyle oddolny, że tu nie ma jednego organizatora w sensie struktury. Wszyscy jesteśmy organizatorami i wszystkich zapraszamy, wszystkie środowiska i ludzi indywidualnych, które chcą razem z nami maszerować - tłumaczyła.

Marsz apolityczny

Jedna z organizatorek marszu Barbara Konarska z Instytutu Pileckiego podkreśliła, że jest on "kompletnie apolityczny". - Rzeczywiście tym impulsem są ataki na Jana Pawła II, ale to też jest potrzeba, która jest w nas, aby tę schedę Jana Pawła II, rozpowszechniać, przekazywać kolejnym pokoleniom. Intencją tego marszu jest zabranie Jana Pawła II z tej przestrzeni politycznych rozgrywek. To jest nasze dobro narodowe. Marsz jest dla wszystkich ludzi, którzy też nie zgadzają się na to, żeby na tym politycznym ringu boksować wszystkie nasze wartości. To jest też taki dla nas, czy potrafimy tych wartości bronić, czy jesteśmy bierni, czy strach nami zawładnie - tłumaczyła Konarska.

Wyjaśniła ponadto, że "marsz nie ma wsparcia żadnych instytucji państwowych". - Nie prosiliśmy też o to. Nie prosiliśmy o żadne wsparcie finansowe. Marsz będzie finansowany ze zbiórki publicznej, którą pokryjemy m.in. koszty nagłośnienia. To wszystko jest teraz podliczane, tworzy się budżet. Uważamy, że Polacy wcale nie potrzebują dużych instytucji, żeby się zwołać i żeby się zebrać - poinformowała.

Wymiar społeczny

Organizację marszu wsparło m.in. Centrum Życia i Rodziny. - Włączamy się bardzo mocno w Narodowy Marsz Papieski, w całą tę inicjatywę wspierania Jana Pawła II, przypominania jego dziedzictwa, przypominania jego spuścizny duchowej i intelektualnej. Uważamy, że ta inicjatywa jest niezwykle ważna z kilku powodów. Oczywiście ten wymiar społeczny, który sprawia, że możemy wspólnie pod jednym znakiem, jakim jest święty JPII, jego nauczanie, spuścizna ducha, intelektualna i religijna, się złączyć i w obliczu różnego rodzaju zaczepek, które pojawiają się w przestrzeni publicznej, sugestii, wręcz kalumnii, możemy pokazać, że odrzucamy w pełni te wszystkie zarzuty nieprawdziwe, oparte wielokrotnie na fałszywych lub niepełnych badaniach historycznych. Oczywiście najważniejszym elementem jest afirmacja, podkreślenie znaczenia i roli św. Jana Pawła II dla naszej historii, naszego życia społecznego. Chcemy także przypominać, że jest swego rodzaju ojcem polskiej niepodległości, tej po 1989 r. odzyskanej. Podkreślamy jego znaczenie dla naszego dzisiejszego życia społecznego, naszej sytuacji społecznej, politycznej. Bez niego z pewnością nie byłoby wielu milionów wiernych, ale jednocześnie nie byłoby naszej wolności - powiedział prezes Centrum Życia i Rodziny Paweł Ozdoba.

- Jako organizatorzy Marszów Życia i Rodziny chcemy podkreślać także niezwykle ważny element w nauczaniu JPII, czyli moralną naukę Kościoła. Chcemy przypominać, że każdy ma prawo do życia. Każda rodzina powinna być chroniona. Małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny. Rodzina jest niezwykle cennym elementem życia społecznego, jest fundamentem w obliczu różnego rodzaju sugestii, prób redefinicji tych pojęć chcemy podkreślać, że papież Jan Paweł II był fundamentem naszego nauczania, postrzegania rzeczywistości - mówił Ozdoba.

W wielu miastach

W Warszawie Narodowy Marsz Papieski wyruszy 2 kwietnia o godz. 11 z Ronda im. Romana Dmowskiego, a następnie przejdzie ulicą Marszałkowską, Królewską, przez plac Piłsudskiego, pod bazylikę archikatedralną św. Jana Chrzciciela przy ul. Świętojańskiej, gdzie o godz. 12.30 odbędzie się msza św.

W Krakowie maszerujący przemierzą tę samą trasę, którą szedł Biały Marsz zorganizowany w Krakowie w maju 1981 r. po zamachu na Jana Pawła II. Marsz rozpocznie się o godz. 13.30, wyruszy spod kamienia Jana Pawła II umiejscowionego przy al. 3 maja. Przejdzie Al. Mickiewicza, ul. Karmelicką, ul. Szewską aż do Rynku Głównego. Podczas przemarszu z głośników będą puszczane fragmenty homilii Jana Pawła II. Będzie także odmawiany różaniec. O godz. 15 odbędzie się uroczysta msza święta w Bazylice Mariackiej.

Marsz w Szczecinie rozpocznie msza św. w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 15, potem ok. godz. 16.30 marsz wyruszy z pl. Zwycięstwa na Jasne Błonia.

Marsz wspiera m.in. Akcja Katolicka, Różaniec bez Granic, harcerze, Solidarność, Kluby Gazety Polskiej. Informacje na temat marszu są dostępne pod adresem: https://marszpapieski.pl/. (PAP)

dk / Warszawa



 

Polecane
Emerytury
Stażowe