2 kwietnia Narodowy Marsz Papieski w polskich miastach

Nasz marsz jest inicjatywą oddolną i apolityczną. Zaproszony jest każdy i każdy ten marsz tworzy - mówili na dzisiejsze konferencji prasowej w Warszawie organizatorzy Narodowego Marszu Papieskiego. Marsz odbędzie się w Warszawie, Krakowie i Szczecinie. Jego inicjatorką jest Małgorzata Żaryn.
Jan Paweł II 2 kwietnia Narodowy Marsz Papieski w polskich miastach
Jan Paweł II / wikimedia commons/CC0/Rob Croes / Anefo - http://proxy.handle.net/10648/ad469154-d0b4-102d-bcf8-003048976d84

W siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa w Warszawie odbyła się konferencja prasowa nt. Narodowego Marszu Papieskiego, organizowanego 2 kwietnia w 18-tą rocznicę śmierci Ojca Świętego. 

Inicjatorka marszu Małgorzata Żaryn, znana autorka licznych publikacji historycznych, podkreśliła, że inicjatywa jest "oddolna, inspirowana przez Opatrzność Bożą".

Każdy jest gospodarzem

- Odzew na nasze zaproszenia i propozycje był olbrzymi. Poczynając od dużych środowisk, poprzez zwykłych ludzi. Każdy rozumiał potrzebę takiego wydarzenia, które nawiązuje do Białego Marszu zorganizowanego w Warszawie i w wielu innych miastach bezpośrednio po śmierci Jana Pawła II. Biały Marsz stanowił dla nas inspirację. U źródeł tegorocznego marszu leży chęć restytuowania naszej wspólnoty, przywrócenia naszej wspólnocie tych korzeni i tego wszystkiego, czego nas nauczył Jan Paweł II przyjeżdżając do Polski w roku 1979 i mówiąc: +Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi+. Chcemy to powtórzyć i wołać, żeby zstąpił . Mamy nadzieję, że ten głos Jana Pawła II, dla którego idziemy i z którym idziemy, będzie jako święty, postać historyczna, autorytet dla Polaków bez względu na wyznanie, zwornikiem i będzie nas spajał w dążeniu do odzyskania wartości narodowych, patriotycznych, religijnych, które w ostatnim czasie nam się zagubiły - powiedziała Żaryn.

Dodała, że "marsz został zorganizowany w tym czasie nie przez przypadek". - My idziemy również i w obronie. Uznaliśmy, że już dosyć tego, że dalej jednak nie pozwolimy na obrażanie naszych wartości. I postanowiliśmy się policzyć - stwierdziła.

Małgorzata Żaryn zachęcała wszystkich do aktywnego udziału w marszu. - Każdy, kto ma potrzebę będzie gospodarzem naszego marszu, bo ten marsz jest na tyle oddolny, że tu nie ma jednego organizatora w sensie struktury. Wszyscy jesteśmy organizatorami i wszystkich zapraszamy, wszystkie środowiska i ludzi indywidualnych, które chcą razem z nami maszerować - tłumaczyła.

Marsz apolityczny

Jedna z organizatorek marszu Barbara Konarska z Instytutu Pileckiego podkreśliła, że jest on "kompletnie apolityczny". - Rzeczywiście tym impulsem są ataki na Jana Pawła II, ale to też jest potrzeba, która jest w nas, aby tę schedę Jana Pawła II, rozpowszechniać, przekazywać kolejnym pokoleniom. Intencją tego marszu jest zabranie Jana Pawła II z tej przestrzeni politycznych rozgrywek. To jest nasze dobro narodowe. Marsz jest dla wszystkich ludzi, którzy też nie zgadzają się na to, żeby na tym politycznym ringu boksować wszystkie nasze wartości. To jest też taki dla nas, czy potrafimy tych wartości bronić, czy jesteśmy bierni, czy strach nami zawładnie - tłumaczyła Konarska.

Wyjaśniła ponadto, że "marsz nie ma wsparcia żadnych instytucji państwowych". - Nie prosiliśmy też o to. Nie prosiliśmy o żadne wsparcie finansowe. Marsz będzie finansowany ze zbiórki publicznej, którą pokryjemy m.in. koszty nagłośnienia. To wszystko jest teraz podliczane, tworzy się budżet. Uważamy, że Polacy wcale nie potrzebują dużych instytucji, żeby się zwołać i żeby się zebrać - poinformowała.

Wymiar społeczny

Organizację marszu wsparło m.in. Centrum Życia i Rodziny. - Włączamy się bardzo mocno w Narodowy Marsz Papieski, w całą tę inicjatywę wspierania Jana Pawła II, przypominania jego dziedzictwa, przypominania jego spuścizny duchowej i intelektualnej. Uważamy, że ta inicjatywa jest niezwykle ważna z kilku powodów. Oczywiście ten wymiar społeczny, który sprawia, że możemy wspólnie pod jednym znakiem, jakim jest święty JPII, jego nauczanie, spuścizna ducha, intelektualna i religijna, się złączyć i w obliczu różnego rodzaju zaczepek, które pojawiają się w przestrzeni publicznej, sugestii, wręcz kalumnii, możemy pokazać, że odrzucamy w pełni te wszystkie zarzuty nieprawdziwe, oparte wielokrotnie na fałszywych lub niepełnych badaniach historycznych. Oczywiście najważniejszym elementem jest afirmacja, podkreślenie znaczenia i roli św. Jana Pawła II dla naszej historii, naszego życia społecznego. Chcemy także przypominać, że jest swego rodzaju ojcem polskiej niepodległości, tej po 1989 r. odzyskanej. Podkreślamy jego znaczenie dla naszego dzisiejszego życia społecznego, naszej sytuacji społecznej, politycznej. Bez niego z pewnością nie byłoby wielu milionów wiernych, ale jednocześnie nie byłoby naszej wolności - powiedział prezes Centrum Życia i Rodziny Paweł Ozdoba.

- Jako organizatorzy Marszów Życia i Rodziny chcemy podkreślać także niezwykle ważny element w nauczaniu JPII, czyli moralną naukę Kościoła. Chcemy przypominać, że każdy ma prawo do życia. Każda rodzina powinna być chroniona. Małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny. Rodzina jest niezwykle cennym elementem życia społecznego, jest fundamentem w obliczu różnego rodzaju sugestii, prób redefinicji tych pojęć chcemy podkreślać, że papież Jan Paweł II był fundamentem naszego nauczania, postrzegania rzeczywistości - mówił Ozdoba.

W wielu miastach

W Warszawie Narodowy Marsz Papieski wyruszy 2 kwietnia o godz. 11 z Ronda im. Romana Dmowskiego, a następnie przejdzie ulicą Marszałkowską, Królewską, przez plac Piłsudskiego, pod bazylikę archikatedralną św. Jana Chrzciciela przy ul. Świętojańskiej, gdzie o godz. 12.30 odbędzie się msza św.

W Krakowie maszerujący przemierzą tę samą trasę, którą szedł Biały Marsz zorganizowany w Krakowie w maju 1981 r. po zamachu na Jana Pawła II. Marsz rozpocznie się o godz. 13.30, wyruszy spod kamienia Jana Pawła II umiejscowionego przy al. 3 maja. Przejdzie Al. Mickiewicza, ul. Karmelicką, ul. Szewską aż do Rynku Głównego. Podczas przemarszu z głośników będą puszczane fragmenty homilii Jana Pawła II. Będzie także odmawiany różaniec. O godz. 15 odbędzie się uroczysta msza święta w Bazylice Mariackiej.

Marsz w Szczecinie rozpocznie msza św. w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 15, potem ok. godz. 16.30 marsz wyruszy z pl. Zwycięstwa na Jasne Błonia.

Marsz wspiera m.in. Akcja Katolicka, Różaniec bez Granic, harcerze, Solidarność, Kluby Gazety Polskiej. Informacje na temat marszu są dostępne pod adresem: https://marszpapieski.pl/. (PAP)

dk / Warszawa


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Biden kontra Trump: znamy szczegóły pierwszej debaty prezydenckiej gorące
Biden kontra Trump: znamy szczegóły pierwszej debaty prezydenckiej

Półtorej godziny debaty bez publiczności i z ograniczonym czasem wypowiedzi, to ramy pierwszej debaty wyborczej pomiędzy prezydentem USA Joe Bidenem a Donaldem Trumpem, która odbędzie się 27 czerwca - przekazała w sobotę telewizja CNN, która organizuje tę dyskusję.

Czy na księżycu Saturna istnieje życie? Wiadomości
Czy na księżycu Saturna istnieje życie?

Naukowcy planują dowiedzieć się, czy na jednym z księżyców Saturna istnieje życie. Odkrycie wody na Enceladusie podekscytowało świat nauki i z tego powodu do 2040 robot-sonda zbada, czy na tym księżycu znajdują się ślady życia.

Tragedia w Warszawie: utonęła młoda kobieta Wiadomości
Tragedia w Warszawie: utonęła młoda kobieta

W jeziorku w parku Szczęśliwickim w Warszawie znaleziono zwłoki młodej kobiety. Z kolei w okolicy mostu Siekierkowskiego przewróciła się żaglówka z dwoma żeglarzami na pokładzie.

IMGW ostrzega: nadciągają burze Wiadomości
IMGW ostrzega: nadciągają burze

Dla województw opolskiego, dolnośląskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz kujawsko-pomorskiego wydano ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przed burzami. Wystąpią tam również silne opady deszczu - poinformowała PAP synoptyczka IMGW Anna Wożniak.

Katarzyna Kotula chce przekonywać PSL do tęczowych rodzin polityka
Katarzyna Kotula chce przekonywać PSL do "tęczowych rodzin"

Podjęłam decyzję o skierowaniu dokumentów rządowego projektu o związkach partnerskich do wykazu prac legislacyjnych - powiedziała ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Dodała, że będzie rozmawiać z PSL o szczegółach projektu m.in. o uregulowaniu sytuacji dzieci w "tęczowych rodzinach".

Media: Rząd Kosowa szykuje Serbom katastrofę humanitarną z ostatniej chwili
Media: Rząd Kosowa szykuje Serbom katastrofę humanitarną

"Prisztina szykuje zamieszkującym Kosowo Serbom prawdziwą katastrofę humanitarną" – ostrzegł w sobotę serbski dziennik "Politika" w odniesieniu do rocznicy podjęcia przez władze Kosowa decyzji o zakazie wwozu towarów z terytorium Serbii, w tym leków czy produktów żywnościowych.

Będzie zakaz hodowli zwierzat na futro? Gasiuk-Pihowicz ujawnia założenia polityka
Będzie zakaz hodowli zwierzat na futro? Gasiuk-Pihowicz ujawnia założenia

Projekt ustawy o ochronie zwierząt zakłada odszkodowania dla hodowców oraz odprawy dla pracowników ferm futerkowych - powiedziała w sobotę w Programie Trzecim Polskiego Radia Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), komentując poselski projekt dot. zakazu chowu i hodowli zwierząt na futro.

Skandal na granicy polsko-białoruskiej. Niewielki przystanek punktem przerzutu nielegalnych imigrantów? z ostatniej chwili
Skandal na granicy polsko-białoruskiej. Niewielki przystanek punktem przerzutu nielegalnych imigrantów?

Znany profil "Służby w akcji" poinformował w mediach społecznościowych o sytuacji, która ma mieć miejsce w Czerlonce w gminie Białowieża (woj. podlaskie). Powołuje się przy tym na Annę Borowską-Berend, która jest sołtysem Czerlonki.

Księżna Kate Middleton pokazała się publicznie pierwszy raz w tym roku z ostatniej chwili
Księżna Kate Middleton pokazała się publicznie pierwszy raz w tym roku

Księżna Kate Middleton po raz pierwszy od pięciu miesięcy pojawiła się publicznie, uczestnicząc w paradzie wojskowej z okazji urodzin króla Karola

Ukraińskie media nazwały Romanczuka zdrajcą, który nienawidzi Bandery. Reprezentant Polski odpowiada Wiadomości
Ukraińskie media nazwały Romanczuka "zdrajcą, który nienawidzi Bandery". Reprezentant Polski odpowiada

- Nic nie czytałem na ten temat. Jeśli ktoś chce pisać, proszę bardzo. Dla mnie nie ma żadnego problemu - powiedział reprezentant Polski Taras Romanczuk, odpowiadając na skandaliczny atak ukraińskich mediów.

REKLAMA

2 kwietnia Narodowy Marsz Papieski w polskich miastach

Nasz marsz jest inicjatywą oddolną i apolityczną. Zaproszony jest każdy i każdy ten marsz tworzy - mówili na dzisiejsze konferencji prasowej w Warszawie organizatorzy Narodowego Marszu Papieskiego. Marsz odbędzie się w Warszawie, Krakowie i Szczecinie. Jego inicjatorką jest Małgorzata Żaryn.
Jan Paweł II 2 kwietnia Narodowy Marsz Papieski w polskich miastach
Jan Paweł II / wikimedia commons/CC0/Rob Croes / Anefo - http://proxy.handle.net/10648/ad469154-d0b4-102d-bcf8-003048976d84

W siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa w Warszawie odbyła się konferencja prasowa nt. Narodowego Marszu Papieskiego, organizowanego 2 kwietnia w 18-tą rocznicę śmierci Ojca Świętego. 

Inicjatorka marszu Małgorzata Żaryn, znana autorka licznych publikacji historycznych, podkreśliła, że inicjatywa jest "oddolna, inspirowana przez Opatrzność Bożą".

Każdy jest gospodarzem

- Odzew na nasze zaproszenia i propozycje był olbrzymi. Poczynając od dużych środowisk, poprzez zwykłych ludzi. Każdy rozumiał potrzebę takiego wydarzenia, które nawiązuje do Białego Marszu zorganizowanego w Warszawie i w wielu innych miastach bezpośrednio po śmierci Jana Pawła II. Biały Marsz stanowił dla nas inspirację. U źródeł tegorocznego marszu leży chęć restytuowania naszej wspólnoty, przywrócenia naszej wspólnocie tych korzeni i tego wszystkiego, czego nas nauczył Jan Paweł II przyjeżdżając do Polski w roku 1979 i mówiąc: +Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi+. Chcemy to powtórzyć i wołać, żeby zstąpił . Mamy nadzieję, że ten głos Jana Pawła II, dla którego idziemy i z którym idziemy, będzie jako święty, postać historyczna, autorytet dla Polaków bez względu na wyznanie, zwornikiem i będzie nas spajał w dążeniu do odzyskania wartości narodowych, patriotycznych, religijnych, które w ostatnim czasie nam się zagubiły - powiedziała Żaryn.

Dodała, że "marsz został zorganizowany w tym czasie nie przez przypadek". - My idziemy również i w obronie. Uznaliśmy, że już dosyć tego, że dalej jednak nie pozwolimy na obrażanie naszych wartości. I postanowiliśmy się policzyć - stwierdziła.

Małgorzata Żaryn zachęcała wszystkich do aktywnego udziału w marszu. - Każdy, kto ma potrzebę będzie gospodarzem naszego marszu, bo ten marsz jest na tyle oddolny, że tu nie ma jednego organizatora w sensie struktury. Wszyscy jesteśmy organizatorami i wszystkich zapraszamy, wszystkie środowiska i ludzi indywidualnych, które chcą razem z nami maszerować - tłumaczyła.

Marsz apolityczny

Jedna z organizatorek marszu Barbara Konarska z Instytutu Pileckiego podkreśliła, że jest on "kompletnie apolityczny". - Rzeczywiście tym impulsem są ataki na Jana Pawła II, ale to też jest potrzeba, która jest w nas, aby tę schedę Jana Pawła II, rozpowszechniać, przekazywać kolejnym pokoleniom. Intencją tego marszu jest zabranie Jana Pawła II z tej przestrzeni politycznych rozgrywek. To jest nasze dobro narodowe. Marsz jest dla wszystkich ludzi, którzy też nie zgadzają się na to, żeby na tym politycznym ringu boksować wszystkie nasze wartości. To jest też taki dla nas, czy potrafimy tych wartości bronić, czy jesteśmy bierni, czy strach nami zawładnie - tłumaczyła Konarska.

Wyjaśniła ponadto, że "marsz nie ma wsparcia żadnych instytucji państwowych". - Nie prosiliśmy też o to. Nie prosiliśmy o żadne wsparcie finansowe. Marsz będzie finansowany ze zbiórki publicznej, którą pokryjemy m.in. koszty nagłośnienia. To wszystko jest teraz podliczane, tworzy się budżet. Uważamy, że Polacy wcale nie potrzebują dużych instytucji, żeby się zwołać i żeby się zebrać - poinformowała.

Wymiar społeczny

Organizację marszu wsparło m.in. Centrum Życia i Rodziny. - Włączamy się bardzo mocno w Narodowy Marsz Papieski, w całą tę inicjatywę wspierania Jana Pawła II, przypominania jego dziedzictwa, przypominania jego spuścizny duchowej i intelektualnej. Uważamy, że ta inicjatywa jest niezwykle ważna z kilku powodów. Oczywiście ten wymiar społeczny, który sprawia, że możemy wspólnie pod jednym znakiem, jakim jest święty JPII, jego nauczanie, spuścizna ducha, intelektualna i religijna, się złączyć i w obliczu różnego rodzaju zaczepek, które pojawiają się w przestrzeni publicznej, sugestii, wręcz kalumnii, możemy pokazać, że odrzucamy w pełni te wszystkie zarzuty nieprawdziwe, oparte wielokrotnie na fałszywych lub niepełnych badaniach historycznych. Oczywiście najważniejszym elementem jest afirmacja, podkreślenie znaczenia i roli św. Jana Pawła II dla naszej historii, naszego życia społecznego. Chcemy także przypominać, że jest swego rodzaju ojcem polskiej niepodległości, tej po 1989 r. odzyskanej. Podkreślamy jego znaczenie dla naszego dzisiejszego życia społecznego, naszej sytuacji społecznej, politycznej. Bez niego z pewnością nie byłoby wielu milionów wiernych, ale jednocześnie nie byłoby naszej wolności - powiedział prezes Centrum Życia i Rodziny Paweł Ozdoba.

- Jako organizatorzy Marszów Życia i Rodziny chcemy podkreślać także niezwykle ważny element w nauczaniu JPII, czyli moralną naukę Kościoła. Chcemy przypominać, że każdy ma prawo do życia. Każda rodzina powinna być chroniona. Małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny. Rodzina jest niezwykle cennym elementem życia społecznego, jest fundamentem w obliczu różnego rodzaju sugestii, prób redefinicji tych pojęć chcemy podkreślać, że papież Jan Paweł II był fundamentem naszego nauczania, postrzegania rzeczywistości - mówił Ozdoba.

W wielu miastach

W Warszawie Narodowy Marsz Papieski wyruszy 2 kwietnia o godz. 11 z Ronda im. Romana Dmowskiego, a następnie przejdzie ulicą Marszałkowską, Królewską, przez plac Piłsudskiego, pod bazylikę archikatedralną św. Jana Chrzciciela przy ul. Świętojańskiej, gdzie o godz. 12.30 odbędzie się msza św.

W Krakowie maszerujący przemierzą tę samą trasę, którą szedł Biały Marsz zorganizowany w Krakowie w maju 1981 r. po zamachu na Jana Pawła II. Marsz rozpocznie się o godz. 13.30, wyruszy spod kamienia Jana Pawła II umiejscowionego przy al. 3 maja. Przejdzie Al. Mickiewicza, ul. Karmelicką, ul. Szewską aż do Rynku Głównego. Podczas przemarszu z głośników będą puszczane fragmenty homilii Jana Pawła II. Będzie także odmawiany różaniec. O godz. 15 odbędzie się uroczysta msza święta w Bazylice Mariackiej.

Marsz w Szczecinie rozpocznie msza św. w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 15, potem ok. godz. 16.30 marsz wyruszy z pl. Zwycięstwa na Jasne Błonia.

Marsz wspiera m.in. Akcja Katolicka, Różaniec bez Granic, harcerze, Solidarność, Kluby Gazety Polskiej. Informacje na temat marszu są dostępne pod adresem: https://marszpapieski.pl/. (PAP)

dk / WarszawaOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe