2 kwietnia Narodowy Marsz Papieski w polskich miastach

Nasz marsz jest inicjatywą oddolną i apolityczną. Zaproszony jest każdy i każdy ten marsz tworzy - mówili na dzisiejsze konferencji prasowej w Warszawie organizatorzy Narodowego Marszu Papieskiego. Marsz odbędzie się w Warszawie, Krakowie i Szczecinie. Jego inicjatorką jest Małgorzata Żaryn.
Jan Paweł II 2 kwietnia Narodowy Marsz Papieski w polskich miastach
Jan Paweł II / wikimedia commons/CC0/Rob Croes / Anefo - http://proxy.handle.net/10648/ad469154-d0b4-102d-bcf8-003048976d84

W siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa w Warszawie odbyła się konferencja prasowa nt. Narodowego Marszu Papieskiego, organizowanego 2 kwietnia w 18-tą rocznicę śmierci Ojca Świętego. 

Inicjatorka marszu Małgorzata Żaryn, znana autorka licznych publikacji historycznych, podkreśliła, że inicjatywa jest "oddolna, inspirowana przez Opatrzność Bożą".

Każdy jest gospodarzem

- Odzew na nasze zaproszenia i propozycje był olbrzymi. Poczynając od dużych środowisk, poprzez zwykłych ludzi. Każdy rozumiał potrzebę takiego wydarzenia, które nawiązuje do Białego Marszu zorganizowanego w Warszawie i w wielu innych miastach bezpośrednio po śmierci Jana Pawła II. Biały Marsz stanowił dla nas inspirację. U źródeł tegorocznego marszu leży chęć restytuowania naszej wspólnoty, przywrócenia naszej wspólnocie tych korzeni i tego wszystkiego, czego nas nauczył Jan Paweł II przyjeżdżając do Polski w roku 1979 i mówiąc: +Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi+. Chcemy to powtórzyć i wołać, żeby zstąpił . Mamy nadzieję, że ten głos Jana Pawła II, dla którego idziemy i z którym idziemy, będzie jako święty, postać historyczna, autorytet dla Polaków bez względu na wyznanie, zwornikiem i będzie nas spajał w dążeniu do odzyskania wartości narodowych, patriotycznych, religijnych, które w ostatnim czasie nam się zagubiły - powiedziała Żaryn.

Dodała, że "marsz został zorganizowany w tym czasie nie przez przypadek". - My idziemy również i w obronie. Uznaliśmy, że już dosyć tego, że dalej jednak nie pozwolimy na obrażanie naszych wartości. I postanowiliśmy się policzyć - stwierdziła.

Małgorzata Żaryn zachęcała wszystkich do aktywnego udziału w marszu. - Każdy, kto ma potrzebę będzie gospodarzem naszego marszu, bo ten marsz jest na tyle oddolny, że tu nie ma jednego organizatora w sensie struktury. Wszyscy jesteśmy organizatorami i wszystkich zapraszamy, wszystkie środowiska i ludzi indywidualnych, które chcą razem z nami maszerować - tłumaczyła.

Marsz apolityczny

Jedna z organizatorek marszu Barbara Konarska z Instytutu Pileckiego podkreśliła, że jest on "kompletnie apolityczny". - Rzeczywiście tym impulsem są ataki na Jana Pawła II, ale to też jest potrzeba, która jest w nas, aby tę schedę Jana Pawła II, rozpowszechniać, przekazywać kolejnym pokoleniom. Intencją tego marszu jest zabranie Jana Pawła II z tej przestrzeni politycznych rozgrywek. To jest nasze dobro narodowe. Marsz jest dla wszystkich ludzi, którzy też nie zgadzają się na to, żeby na tym politycznym ringu boksować wszystkie nasze wartości. To jest też taki dla nas, czy potrafimy tych wartości bronić, czy jesteśmy bierni, czy strach nami zawładnie - tłumaczyła Konarska.

Wyjaśniła ponadto, że "marsz nie ma wsparcia żadnych instytucji państwowych". - Nie prosiliśmy też o to. Nie prosiliśmy o żadne wsparcie finansowe. Marsz będzie finansowany ze zbiórki publicznej, którą pokryjemy m.in. koszty nagłośnienia. To wszystko jest teraz podliczane, tworzy się budżet. Uważamy, że Polacy wcale nie potrzebują dużych instytucji, żeby się zwołać i żeby się zebrać - poinformowała.

Wymiar społeczny

Organizację marszu wsparło m.in. Centrum Życia i Rodziny. - Włączamy się bardzo mocno w Narodowy Marsz Papieski, w całą tę inicjatywę wspierania Jana Pawła II, przypominania jego dziedzictwa, przypominania jego spuścizny duchowej i intelektualnej. Uważamy, że ta inicjatywa jest niezwykle ważna z kilku powodów. Oczywiście ten wymiar społeczny, który sprawia, że możemy wspólnie pod jednym znakiem, jakim jest święty JPII, jego nauczanie, spuścizna ducha, intelektualna i religijna, się złączyć i w obliczu różnego rodzaju zaczepek, które pojawiają się w przestrzeni publicznej, sugestii, wręcz kalumnii, możemy pokazać, że odrzucamy w pełni te wszystkie zarzuty nieprawdziwe, oparte wielokrotnie na fałszywych lub niepełnych badaniach historycznych. Oczywiście najważniejszym elementem jest afirmacja, podkreślenie znaczenia i roli św. Jana Pawła II dla naszej historii, naszego życia społecznego. Chcemy także przypominać, że jest swego rodzaju ojcem polskiej niepodległości, tej po 1989 r. odzyskanej. Podkreślamy jego znaczenie dla naszego dzisiejszego życia społecznego, naszej sytuacji społecznej, politycznej. Bez niego z pewnością nie byłoby wielu milionów wiernych, ale jednocześnie nie byłoby naszej wolności - powiedział prezes Centrum Życia i Rodziny Paweł Ozdoba.

- Jako organizatorzy Marszów Życia i Rodziny chcemy podkreślać także niezwykle ważny element w nauczaniu JPII, czyli moralną naukę Kościoła. Chcemy przypominać, że każdy ma prawo do życia. Każda rodzina powinna być chroniona. Małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny. Rodzina jest niezwykle cennym elementem życia społecznego, jest fundamentem w obliczu różnego rodzaju sugestii, prób redefinicji tych pojęć chcemy podkreślać, że papież Jan Paweł II był fundamentem naszego nauczania, postrzegania rzeczywistości - mówił Ozdoba.

W wielu miastach

W Warszawie Narodowy Marsz Papieski wyruszy 2 kwietnia o godz. 11 z Ronda im. Romana Dmowskiego, a następnie przejdzie ulicą Marszałkowską, Królewską, przez plac Piłsudskiego, pod bazylikę archikatedralną św. Jana Chrzciciela przy ul. Świętojańskiej, gdzie o godz. 12.30 odbędzie się msza św.

W Krakowie maszerujący przemierzą tę samą trasę, którą szedł Biały Marsz zorganizowany w Krakowie w maju 1981 r. po zamachu na Jana Pawła II. Marsz rozpocznie się o godz. 13.30, wyruszy spod kamienia Jana Pawła II umiejscowionego przy al. 3 maja. Przejdzie Al. Mickiewicza, ul. Karmelicką, ul. Szewską aż do Rynku Głównego. Podczas przemarszu z głośników będą puszczane fragmenty homilii Jana Pawła II. Będzie także odmawiany różaniec. O godz. 15 odbędzie się uroczysta msza święta w Bazylice Mariackiej.

Marsz w Szczecinie rozpocznie msza św. w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 15, potem ok. godz. 16.30 marsz wyruszy z pl. Zwycięstwa na Jasne Błonia.

Marsz wspiera m.in. Akcja Katolicka, Różaniec bez Granic, harcerze, Solidarność, Kluby Gazety Polskiej. Informacje na temat marszu są dostępne pod adresem: https://marszpapieski.pl/. (PAP)

dk / Warszawa


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: 3 czerwca 1982 r. „nieznani sprawcy” Kiszczaka i Ciastonia zabili Emila Barchańskiego z ostatniej chwili
Tadeusz Płużański: 3 czerwca 1982 r. „nieznani sprawcy” Kiszczaka i Ciastonia zabili Emila Barchańskiego

3 czerwca 1982 r. „nieznani sprawcy” Kiszczaka i Ciastonia dokonali morderstwa na warszawskim licealiście, który zeznał przed sądem o metodach stosowanych wobec niego w śledztwie prowadzonym przez SB. Dwa dni później ciało 17-letniego Emila Barchańskiego – ucznia LO im. Mikołaja Reja, zaangażowanego w działalność antykomunistyczną – wyłowiono z Wisły.

Tomasz Lis jednak nie idzie w marszu 4 czerwca? Konsternacja zwolenników opozycji z ostatniej chwili
Tomasz Lis jednak nie idzie w marszu 4 czerwca? Konsternacja zwolenników opozycji

Były naczelny Newsweeka, który rozstał się z redakcją w atmosferze skandalu, znany jest jako wyjątkowo gorący zwolennik Platformy Obywatelskiej i Donalda Tuska. Nikogo więc nie dziwiło, że zaprasza na tzw. "marsz 4 czerwca".

Lider AgroUnii zatrzymany do kontroli przez policję. Poważne kłopoty Michała Kołodziejczaka? z ostatniej chwili
Lider AgroUnii zatrzymany do kontroli przez policję. Poważne kłopoty Michała Kołodziejczaka?

Dziennikarz TVP Cezary Gmyz przekazał informację o zatrzymaniu do kontroli drogowej Michała Kołodziejczaka, lidera AgroUnii.

UEFA postawiła warunek Marciniakowi? Nieoficjalne informacje z ostatniej chwili
UEFA postawiła warunek Marciniakowi? Nieoficjalne informacje

Szymon Marciniak pozostanie sędzią finału piłkarskiej Ligi Mistrzów, w którym 10 czerwca w Stambule Manchester City spotka się z Interem Mediolan – ogłosiła w piątek po południu UEFA. Według informacji podanych przez Tomasza Włodarczyka z portalu meczyki.pl UEFA postawiła polskiemu arbitrowi jeden warunek.

Tragiczny wypadek w Małopolsce. Auto spadło ze skarpy Wiadomości
Tragiczny wypadek w Małopolsce. Auto spadło ze skarpy

W małopolskim Ojcowie doszło do tragicznego wypadku. Ucierpiała w nim kobieta z 5-miesięcznym dzieckiem. Wiadomo, że kierująca w pewnej chwili straciła panowanie nad autem i spadła z wysokości. Na miejscu błyskawicznie pojawiły się służby.

Cukierkowy niemiecki Marcin Luter z ostatniej chwili
Cukierkowy niemiecki Marcin Luter

Przed 540. rocznicą urodzin Marcina Lutra Niemcy znów fetują go w niezliczonej liczbie artykułów, wystąpień, wywiadów i książek. A jednak większość wyznawców protestantyzmu za Odrą nawet nie wie, co napisał.

Niemieckie media: Niemcy powinni zbadać powiązania swoich polityków z Rosją. Tak jak Polska z ostatniej chwili
Niemieckie media: Niemcy powinni zbadać powiązania swoich polityków z Rosją. Tak jak Polska

Warszawa chce sprawdzić powiązania polityków z Rosją. W Niemczech pod tym względem także jest wiele do zrobienia, wystarczy podać takie nazwiska jak Schroeder, Steinmeier czy Schwesig – komentuje dniemiecki dziennik „Welt”, podkreślając, że „żaden kraj nie był zawsze tak krytyczny wobec Rosji i nie ostrzegał przez lata tak stanowczo swoich europejskich partnerów przed agresywną polityką zagraniczną Moskwy, jak Polska”.

Pierwsza taka transmisja z Marsa na żywo. Każdy może ją obejrzeć Wiadomości
Pierwsza taka transmisja z Marsa na żywo. Każdy może ją obejrzeć

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) pokazała na żywo w piątek za pośrednictwem platformy YouTube zdjęcia z Marsa. Jak podkreślono, była to pierwsza taka transmisja w historii.

Agenci CBA w kancelarii Giertycha. „Doszło do komicznej sytuacji” z ostatniej chwili
Agenci CBA w kancelarii Giertycha. „Doszło do komicznej sytuacji”

Do mojej kancelarii właśnie przybyło trzech agentów CBA – przekazał na Twitterze mecenas Roman Giertych.

Maryla Rodowicz odwołała koncert na Ursynaliach. Niedyspozycja artystki Wiadomości
Maryla Rodowicz odwołała koncert na Ursynaliach. "Niedyspozycja artystki"

Maryla Rodowicz od wielu lat koncertuje zarówno w Polsce, jak i za granicą. Swoje występy odwołuje tylko w nagłych i wyjątkowych sytuacjach. Tak było również i tym razem. Okazuje się bowiem, że gwiazda muzyki nie zagra na juwenaliach na warszawskim Ursynowie. Powodem jest nagła niedyspozycja.

Emerytury
Stażowe