Premier: Zostaliśmy poproszeni przez stronę ukraińską, aby podnieść temat uprowadzanych dzieci na forum międzynarodowym

– Zostaliśmy poproszeni przez stronę ukraińską, aby podnieść temat uprowadzanych dzieci na forum międzynarodowym – powiedział w czwartek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki, w pierwszym dniu szczytu Rady Europejskiej.
Mateusz Morawiecki Premier: Zostaliśmy poproszeni przez stronę ukraińską, aby podnieść temat uprowadzanych dzieci na forum międzynarodowym
Mateusz Morawiecki / PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Premier Morawiecki przybył w czwartek na dwudniowy szczyt Rady Europejskiej, który ma być poświęcony dalszemu wsparciu Unii Europejskiej dla Ukrainy, a także omówieniu kwestii ekonomicznych i związanych z energią.

Szef rządu mówił polskim dziennikarzom o agendzie spotkania europejskich liderów. "Na pierwszej części spotkania z udziałem sekretarza generalnego ONZ będziemy mówili o inicjatywie Polski i Komisji Europejskiej dotyczącej uprowadzanych dzieci ukraińskich" - zapowiedział. "Komisja Europejska zdaje sobie sprawę z tego, że Polska może być najlepszym partnerem w podniesieniu tego tematu na forum międzynarodowym. Zostaliśmy również o to poproszeni przez stronę ukraińską. Jest to wyjątkowe barbarzyństwo rosyjskie i chcemy tę sprawę na forum międzynarodowym" - dodał.

Europejski Fundusz Pokojowy

Unijni przywódcy będą mówić także o wykorzystaniu Europejskiego Funduszu Pokojowego. "To duży fundusz, już dzisiaj składający się z kilku części i o wysokości ponad 3 miliardy euro" - podkreślił premier. "Z tego funduszu już Polska otrzymała około 200 milionów zł na refinansowanie zakupów zbrojeniowych na rzecz walczącej Ukrainy" - poinformował.

"My nie tylko pozyskujemy broń z zagranicy, która jest dużo nowocześniejsza od tej, którą przekazujemy, ale jednocześnie wzmacnia naszą armię, ale również otrzymujemy już dzisiaj duże środki finansowe" - mówił Morawiecki. "Chcemy również zabiegać o to, aby pozyskać kolejne 240 milionów euro, a więc kolejny miliard zł w ciągu najbliższych paru tygodni prawdopodobnie popłynie do Polski. Zakomunikuję jeszcze, myślę, przed świętami Wielkiej Nocy" - dodał premier.

Kolejnym tematem Rady Europejskiej mają być kwestie białoruskie. "Białoruś służy Rosji jako, można powiedzieć, mechanizm omijania sankcji dla produktów podwójnego użytku, takich jak drony, jak elektronika. Tutaj przestrzegamy przed tym, uszczelniamy sankcje, wskazujemy na bardzo niedobrą rolę Białorusi w konflikcie na Ukrainie" - podkreślił szef rządu.

"Podnosimy to, że reżim Łukaszenki uwięził ponad 1000 więźniów politycznych, w tym wielu Polaków aktywnych na Białorusi i wyrażamy nasz pogląd bardzo jednoznacznie: jeżeli to się będzie powtarzać, jeżeli to będzie trwać, to będziemy wzmacniać nasze sankcje wobec Białorusi, będziemy utrudniać wywóz jakichkolwiek produktów z Białorusi" - zapowiedział Morawiecki.

Podczas Rady Europejskiej ma też odbyć się dyskusja wokół jednolitego rynku europejskiego. "Nasz wspólny, wewnętrzny rynek jest wielkim dobrem. Jest wielkim dobrem dla polskich przedsiębiorców, dla polskich pracowników. Chcemy, aby on objął również - w dużo szerszym zakresie niż do tej pory - rynek usług. Rynek usług był poszatkowany, jest cały czas poszatkowany" - mówił premier.

Raje podatkowe i kwestie migracji

Jak zaznaczył, "jest w najlepszym interesie polskich przedsiębiorców, aby rynek usług był również otwarty dla polskich firm budowlanych, informatycznych, usługowych z bardzo różnych branż". "Wszyscy przedsiębiorcy, którzy działają w tych branżach, wiedzą jak to jest ważne, aby na rynku usług zapanowała również zasada bezproblemowego świadczenia tych usług w różnych krajach członkowskich" - dodał.

"Prócz tego będę podnosił - jak od wielu lat - kwestie uczciwości podatkowej, a więc walki z rajami podatkowymi" - mówił szef polskiego rządu. Przywołał sprawę z Hiszpanii, gdzie jedna z firm Ferrovial przeniosła swoją siedzibę do Holandii. "Czymże to jest, jak nie wykorzystywaniem innego kraju, aby unikać płacenia podatku w kraju pochodzenia? Na pewno podniesiemy tę sprawę i wierzę, że warto walić głową w ten gumowy mur, bo wreszcie uda nam się nowe, kolejne rozwiązania, które dodatkowo uszczelnią cały ten system" - podkreślił Morawiecki.

Jak dodał, wśród rozmów będą te dotyczące konkurencyjności rynku jednolitego oraz sytuacji małych i średnich przedsiębiorstw. "Małe i średnie przedsiębiorstwa polskie muszą mieć jeszcze lepszą, mocniejszą pozycję na rynku wewnętrznym. O to będę również tutaj zabiegał" - zapowiedział.

Kolejny obszar rozmów to kwestie migracji. "Za chwilę będę rozmawiał z premier Włoch w tej sprawie" - dodał Morawiecki. "To bardzo ważny temat dla krajów, które mają z tym problemy, tak jak Polska na granicy z Białorusią, ale tak jak i Włochy, do których przypływa bardzo wielu nielegalnych migrantów z Afryki" - zauważył. "Polska już otrzymała 200 milionów euro i będziemy zabiegać o kolejne środki w kontekście rewizji budżetu europejskiego" - podkreślił premier.

"W tych bardzo trudnych okolicznościach, w których przyszło nam funkcjonować - wojna na Ukrainie, nacisk migracyjny - pozyskujemy coraz to większe, potężne środki z Unii Europejskiej na realizacje zadań po naszej stronie. To dobre wiadomości dla Polaków, dobre wiadomości dla Polski" - mówił Morawiecki. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Realne zagrożenie. Nawał fotowoltaicznego szmelcu z ostatniej chwili
Realne zagrożenie. Nawał fotowoltaicznego szmelcu

Moc zainstalowanej fotowoltaiki w Polsce przekroczyła w końcu marca 13 gigawatów, czyli 13 000 000 000 watów. Fotowoltaika idzie jak burza, ale…

Dramat mieszkańców terenów zalanych po wysadzeniu tamy. Wstrząsająca relacja Zełenskiego [FOTO, WIDEO] z ostatniej chwili
Dramat mieszkańców terenów zalanych po wysadzeniu tamy. Wstrząsająca relacja Zełenskiego [FOTO, WIDEO]

– Z dachów zalanych domów ludzie widzą przepływające ciała. Widać to też po drugiej stronie. Bardzo trudno jest wydostać ludzi z okupowanej części obwodu chersońskiego. Kiedy ukraińskie siły próbują ich wydostać, okupanci strzelają do ratowników z daleka – powiedział w środę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Piotr Duda: Decyzja WSA jest skandaliczna. Ręce precz od Turowa z ostatniej chwili
Piotr Duda: Decyzja WSA jest skandaliczna. Ręce precz od Turowa

– Nie wiem, w jaki sposób nazwać decyzję pana sędziego. Nie wiem, czy była to nieodpowiedzialność, czy głupota. Dla mnie to jeden wielki skandal. Chodzi o bezpieczeństwo energetyczne, 8 proc. naszej energii elektrycznej. My jako Solidarność byliśmy w Luksemburgu, zatrzymaliśmy ten negatywny proces i zatrzymamy głupią decyzję sędziego – powiedział w programie „Gość wiadomości” przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

W Wielkiej Brytanii oburzenie „standardami WHO”. Tak, tymi samymi z Karty LGBT+ Trzaskowskiego z ostatniej chwili
W Wielkiej Brytanii oburzenie „standardami WHO”. Tak, tymi samymi z Karty LGBT+ Trzaskowskiego

Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia, dzieci w wieku czterech lat, a także młodsze, powinny być uczone o „przyjemności podczas dotykania własnego ciała i masturbacji we wczesnym dzieciństwie” – pisze brytyjski Telegraph.

Pociąg amerykańskiej armii okradziony w Polsce. Nowe informacje z ostatniej chwili
Pociąg amerykańskiej armii okradziony w Polsce. Nowe informacje

– Trzy osoby zatrzymano w związku z kradzieżą skrzyń z amunicją z pociągu specjalnego na dworcu w Węglińcu – podał w środę PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze Tomasz Czułowski. Skrzynie w środę rano odzyskali policjanci. Nie stwierdzono braku amunicji.

Negował zbrodnię katyńską. Jest prawomocny wyrok z ostatniej chwili
Negował zbrodnię katyńską. Jest prawomocny wyrok

Sąd apelacyjny w Pradze podtrzymał w środę wyrok ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu dla byłego wiceprzewodniczącego Komunistycznej Partii Czech i Moraw (KSCzM) Josefa Skali za negowanie zbrodni katyńskiej. Skrócił też czas warunku z 5 lat do półtora roku. Wyrok jest prawomocny.

Pytanie od reportera TVN. Magdalena Ogórek oburzona z ostatniej chwili
Pytanie od reportera TVN. Magdalena Ogórek oburzona

– Telewizja TVN, która jest na miejscu w Bogatyni, w momencie kiedy polski rząd z wszystkich sił walczy o polską kopalnię, pyta o co? O sondaże – mówiła na antenie TVP Info oburzona Magdalena Ogórek.

Jest decyzja Facebooka. Konfederacja wraca na popularny portal społecznościowy z ostatniej chwili
Jest decyzja Facebooka. Konfederacja wraca na popularny portal społecznościowy

Konfederacja wraca na Facebooka. Profil, który śledziło ponad 600 tysięcy internautów, ponownie jest dostępny na popularnym portalu społecznościowym.

Mateusz Morawiecki: Odwaga ludzi pracy doprowadziła nas krętą ścieżką do odzyskania niepodległości, suwerenności z ostatniej chwili
Mateusz Morawiecki: Odwaga ludzi pracy doprowadziła nas krętą ścieżką do odzyskania niepodległości, suwerenności

Bunt ludzi pracy, ich odwaga doprowadziła nas krętą, wyboistą ścieżką do odzyskania niepodległości, demokracji, do odzyskania suwerenności - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Miejmy świadomość, że zła władza, która się wysługuje obcym, może doprowadzić do częściowej lub całkowitej utraty suwerenności - zaznaczył.

Kiedy obniżka stóp procentowych? Glapiński podał warunek z ostatniej chwili
Kiedy obniżka stóp procentowych? Glapiński podał warunek

– Jeśli inflacja spadnie poniżej 10 proc. i jeśli będzie pewne, że będzie ona spadać w następnych kwartałach, to pojawi się możliwość obniżki stóp procentowych – ocenił w środę prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński, odnosząc się do obniżki stóp procentowych.

Emerytury
Stażowe