Hiszpania: Mężczyzna „zmienił płeć” w trakcie egzaminów na policjanta i jako „kobieta” osiągnął najlepsze wyniki

Żywą polemikę wywołał w Hiszpanii transseksualny kandydat na policjanta z miejscowości Torrelodones koło Madrytu. W trakcie egzaminów konkursowych w marcu zmienił płeć na kobiecą i osiągnął najlepsze wyniki w próbach sprawności fizycznej w kategorii kobiet. Pozostali kandydaci czują się oszukani - pisze „ABC”.
 Hiszpania: Mężczyzna „zmienił płeć” w trakcie egzaminów na policjanta i jako „kobieta” osiągnął najlepsze wyniki
/ fot. Pixabay

Do egzaminów konkursowych na policjanta na sześć miejsc zgłosiło się prawie 400 kandydatów. Jeden z nich wywołał polemikę, gdyż podczas testów teoretycznych legitymował się jako mężczyzna, ale dwa miesiące później, podczas sprawdzianu sprawności fizycznej, przedstawił się jako transseksualna kobieta. Powoływał się na ustawę, która weszła w życie 2 marca.

Podczas testów sprawności fizycznej kandydat rzucał piłką o wadze trzech kilogramów przeznaczoną dla kobiet, a nie pięciokilogramową dla mężczyzn, osiągając bardzo dobre wyniki. Pobijał też wszelkie rekordy - według norm obowiązujących dla kobiet - w biegach, pływaniu i w skokach w dal.

„Prawo trans”

Kandydat wyjaśnił, że czuje się kobietą, i pokazał wniosek o zmianę płci złożony w rejestrze stanu cywilnego i poświadczony przez pełnomocnika.Radny ds. sportu w Torrelodones Victor Arcos przypomniał jednak, że zgodnie z nowym tzw. "prawem trans" decyzja o zmianie płci wymaga potwierdzenia po trzech miesiącach od czasu złożenia wniosku, co w tym przypadku nie miało miejsca.

Enrique Lopez z regionalnego ministerstwa ds. sprawiedliwości i spraw wewnętrznych w Madrycie powiedział, że prawo trans teoretycznie zmierza do równości osób transseksualnych, ale jego prawdziwym rezultatem jest wielka nierówność między kobietami i mężczyznami, a powodem jest łatwość zmiany płci w rejestrze cywilnym. Ostrzegł, że taka sytuacja jak w Torrelodones będzie się powtarzać podczas egzaminów konkursowych na różne stanowiska publiczne.

Od 2 marca w Hiszpanii każdy, kto ukończył 16 lat, może zmienić płeć i imię bez wcześniejszego orzeczenia sądu i terapii hormonalnej. Wystarczy tylko wypełnienie formularza, dowód osobisty i świadectwo urodzenia. Jedyny wymóg to potwierdzenie decyzji o zmianie płci po trzech miesiącach od rozpoczęcia procedury w urzędzie stanu cywilnego.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa z ostatniej chwili
Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa

Xavi podsumował sezon w wykonaniu FC Barcelony. Na pomeczowej konferencji prasowej padły mocne słowa o polskim napastniku.

„Financial Times”: Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa z ostatniej chwili
„Financial Times”: Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa

„Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa i NATO na szczycie w Wilnie powinno uzgodnić konkretny harmonogram jej wejścia do sojuszu po zakończeniu wojny” – pisze w poniedziałek w komentarzu redakcyjnym brytyjski dziennik „Financial Times”.

Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego French Open z ostatniej chwili
Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego French Open

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego turnieju French Open w Paryżu. W poniedziałkowym meczu 1/8 finału skreczowała jej rywalka Ukrainka Łesia Curenko przy stanie 5:1 dla Polki w pierwszym secie.

Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął zaskakującą decyzję z ostatniej chwili
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął zaskakującą decyzję

Wokół Pałacu Buckingham znowu zawrzało. Brytyjski „The Guardian” informuje, że król Karol III podjął zaskakującą decyzję. Okazuje się, że monarcha zdecydował o zaprzestaniu utrzymywania rezydencji w Llwynywermod. Jak czytamy, kompleks jest zbyt kosztowny i znacznie obciąża królewski budżet.

Szynkowski vel Sęk: Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna z ostatniej chwili
Szynkowski vel Sęk: Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna

– Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna – powiedział minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk, odnosząc się do wyroku Trybunału, który uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości narusza prawo unijne. – Nie znajdują się w nim tezy, które sprawiałyby, że musielibyśmy myśleć o nowelizacji ustawowej – dodał.

Afera przed Opolem. Zapłakana Doda mówi, jak potraktował ją reżyser. TVP publikuje oświadczenie z ostatniej chwili
Afera przed Opolem. Zapłakana Doda mówi, jak potraktował ją reżyser. TVP publikuje oświadczenie

Doda przygotowuje się do występu w Opolu. Na swoim Instagramie roztrzęsiona, ze łzami w oczach opowiedziała, co wydarzyło się podczas pracy na planie.

„Ja będę, a ty?” Wizerunkiem sędziego Tulei reklamowano marsz 4 czerwca. Ten twierdzi, że nie był. Kto kłamie? z ostatniej chwili
„Ja będę, a ty?” Wizerunkiem sędziego Tulei reklamowano marsz 4 czerwca. Ten twierdzi, że nie był. Kto kłamie?

– Sędziowie, którzy idą w upolitycznionym marszu, łamią przepisy konstytucji dot. niezależności sądów i niezawisłości sędziów – ocenił Jacek Ozdoba (Suwerenna Polska). Sędzia Michał Laskowski powiedział PAP, że wziął udział w marszu jako zwykły obywatel, protestując przeciwko zmianom w sądownictwie. Konstytucja mówi wyraźnie, że sędziowie powinni unikać działań mogących podawać w wątpliwość ich bezstronność.

Ziobro: Orzeczenia TSUE – niewiarygodne. Wyrok nie był pisany przez sędziów, tylko polityków z ostatniej chwili
Ziobro: Orzeczenia TSUE – niewiarygodne. Wyrok nie był pisany przez sędziów, tylko polityków

– Poniedziałkowy wyrok TSUE nie był pisany przez sędziów, tylko przez polityków, bo stanowi on jawne pogwałcenie europejskich traktatów – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Ocenił, że orzeczeń TSUE nie można uważać za wiarygodne, bo główny sąd europejski jest skorumpowany.

Beata Szydło: Tą sprawą TSUE w ogóle nie powinien się zajmować z ostatniej chwili
Beata Szydło: Tą sprawą TSUE w ogóle nie powinien się zajmować

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił w poniedziałek, że reforma wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 roku nie jest zgodna z prawem UE. Orzeczenie to wywołało wiele kontrowersji. Skomentowała je była premier Beata Szydło, która nie przebierała w słowach.

„Idziemy po swoje”. Adwokat od „trumny na kółkach” na „marszu 4 czerwca” z ostatniej chwili
„Idziemy po swoje”. Adwokat od „trumny na kółkach” na „marszu 4 czerwca”

Podczas wczorajszego marszu organizowanego przez Platformę Obywatelską obecny był znany łódzki adwokat Paweł K., którego słowa „trumna na kółkach” wywołały oburzenie w całej Polsce.

Emerytury
Stażowe