Bogusław Hutek ponownie przewodniczącym "S" w PGG

W Katowicach obradowało Sprawozdawczo-Wyborcze Zakładowe Koordynacyjne Zebranie Delegatów (ZKZD) NSZZ "Solidarność" Polskiej Grupy Górniczej SA (PGG). Przedstawiciele struktur Związku z kopalń i zakładów specjalistycznych PGG wybrali władze Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej (ZOK) NSZZ "Solidarność" PGG SA na kolejnych pięć lat. Decyzją ZKZD szefem ZOK pozostał jej dotychczasowy lider Bogusław Hutek (KWK "Piast-Ziemowit" Ruch "Piast"). Otrzymał 20 z 34 oddanych głosów ważnych. Jego kontrkandydata, Artura Braszkiewicza (KWK "Ruda" Ruch "Halemba"), poparło 14 delegatów.
Wybory związkowe w PGG Bogusław Hutek ponownie przewodniczącym
Wybory związkowe w PGG / fot. www.solidarnoscgornicza.pl

Obrady rozpoczęto od upamiętnienia tych, którzy odeszli na "wieczną szychtę".

Sprawozdanie z działalności ZOK w latach 2018-2023 przedstawił Bogusław Hutek. Za najważniejsze osiągnięcie mijającej kadencji uznał wynegocjowanie umowy społecznej zakładającej stopniową transformację sektora i województwa śląskiego. Przytoczył również dane świadczące o skuteczności związków zawodowych w walce o wyższe płace dla pracowników PGG.

- Kiedy rozpoczynaliśmy tę kadencję, średnie wynagrodzenie w Polskiej Grupie Górniczej wynosiło 6769 złotych. Dzisiaj, na zakończenie kadencji, wynosi 12107 zł. W ciągu ostatnich trzech lat tendencja wzrostowa to jest prawie 55 procent, a przez całą kadencję średnie wynagrodzenie wzrosło o niemal 100 proc. - zauważył.

Prace Komisji Rewizyjnej ZOK podsumował Piotr Glenc (KWK "ROW" Ruch "Rydułtowy").

Kolejnym punktem ZKZD był wybór nowych władz Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" PGG SA. Nad prawidłowością przebiegu procesu wyborczego czuwała przedstawicielka Krajowej Komisji Wyborczej Związku pani Justyna Latos.

O funkcję przewodniczącego ZOK ubiegali się Artur Braszkiewicz i Bogusław Hutek.

"Najważniejsza notyfikacja umowy społecznej w KE"

Prezentując swoją kandydaturę, Bogusław Hutek stwierdził, że obecnie najważniejszą sprawą jest notyfikacja umowy społecznej w Komisji Europejskiej. Za priorytetowe uznał działania, które umożliwią wprowadzenie zakładowego układu zbiorowego pracy i jednolitego systemu wynagradzania pracowników PGG. Jednocześnie złożył deklarację, iż w przypadku wyboru będzie to jego ostatnia kadencja jako przewodniczącego.

Również Artur Braszkiewicz mówił o konieczności podpisania zakładowego układu zbiorowego pracy i wypracowania ujednoliconego systemu wynagradzania w Spółce. Do spraw, na których chciałby się skupić, zaliczył bezpieczeństwo oraz warunki pracy załóg kopalń PGG.

Ostatecznie nieco większe poparcie głosujących uzyskał dotychczasowy przewodniczący.

W skład kierującej pracami ZOK 24-osobowej Zakładowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" PGG SA weszło 20 szefów komisji zakładowych tworzących ZOK oraz 4 osoby wybrane przez delegatów: Dominik Kolorz (KWK "ROW" Ruch "Chwałowice"), Henryk Naras (KWK "Piast-Ziemowit" Ruch "Piast"), Adam Szołtysek (KWK "Ruda" Ruch "Halemba") i Szymon Wirkus (KWK "Piast-Ziemowit" Ruch "Piast").

Komisję Rewizyjną ZOK przez najbliższych pięć lat tworzyć będą: Sławomir Bujdo (Zakład Informatyki i Telekomunikacji), Łukasz Janosz (KWK "Piast-Ziemowit" Ruch "Piast"), Dawid Jenderko (KWK "ROW" Ruch "Rydułtowy"), Waldemar Stelmach (KWK "ROW" Ruch "Chwałowice") i Dariusz Wesołowski (KWK "Staszic-Wujek" Ruch "Staszic").

Przyjęto dwa stanowiska.

Związkowcy wezwali Zarząd PGG do "pełnego poszanowania »Ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych«, zwłaszcza w obszarze zapisów dotyczących reprezentatywności organizacji związkowych".

- Uważamy, że sprawy dotyczące pracowników PGG SA - w tym kwestie wysokości płac, warunków zatrudnienia oraz organizacji pracy - powinny być konsultowane przede wszystkim z organizacjami spełniającymi ustawowe kryteria reprezentatywności. (...) Przyjęcie postulowanej przez nas zasady usprawniłoby przebieg rozmów strony społecznej z Zarządem, przyczyniając się do szybszego rozstrzygania spraw istotnych dla załogi. Ponadto byłoby bardziej sprawiedliwe, premiując związki zawodowe, które sami pracownicy darzą większym zaufaniem, o czym świadczy większa liczba członków tych organizacji - stwierdzili.

Drugi dokument to głos w dyskusji o papieżu Janie Pawle II. Delegaci sprzeciwili się "brutalnym atakom na postać świętego".

- Wszelkie próby dyskredytacji niekwestionowanego dotąd autorytetu uważamy za niedopuszczalne. Przypominamy, że odzyskanie przez Polskę niepodległości po dekadach zniewolenia było możliwe właśnie dzięki zaangażowaniu świętego Jana Pawła II. Społeczeństwo zjednoczone wokół Ojca Świętego i głoszonych przez niego nauk zorganizowało się w liczący 10 milionów członków Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność", największą organizację sprzeciwiającą się komunistycznej dominacji w Europie Środkowo-Wschodniej. W tamtej, trudnej rzeczywistości zawsze mogliśmy liczyć na papieskie wsparcie. Tym bardziej nie zgadzamy się, by ktokolwiek podważał historyczny dorobek jednego z największych Polaków - podkreślili uczestnicy ZKZD.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Leon Foksiński. Uczestnik Marszu Śmierci Wiadomości
Leon Foksiński. Uczestnik Marszu Śmierci

Urodzony 23.06.1919 r. w Bestwinie pow. bielski, syn Franciszka i Anny z d. Bolek, zamieszkały w tej miejscowości. Mając szesnaście lat – w 1935 r., rozpoczął pracę zarobkową jako pomocnik a następnie samodzielny pracownik w cegielni. Podczas okupacji hitlerowskiej, w styczniu 1940 r. wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec – Brandenburg Hawel. W lipcu 1941 r. uciekł z miejsca przymusowego zatrudnienia i wrócił do Bestwiny, gdzie w październiku tegoż roku jako uciekinier został aresztowany przez policję niemiecką.

Gen. Rajmund Andrzejczak: Trzeba się szykować do wojny z ostatniej chwili
Gen. Rajmund Andrzejczak: Trzeba się szykować do wojny

Czy Polsce grozi wojna? – Trzeba się szykować – twierdzi gen. Rajmund Andrzejczak, były Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w "Gościu Wydarzeń" na antenie Polsat News.

Agnieszka Romaszewska-Guzy zwolniona dyscyplinarnie. Były minister kultury nie przebierał w słowach z ostatniej chwili
Agnieszka Romaszewska-Guzy zwolniona dyscyplinarnie. Były minister kultury nie przebierał w słowach

– Agnieszka Romaszewska-Guzy stworzyła wspaniałą instytucję. (…) Takie mafijno-ubeckie metody są masowo stosowane wobec niezależnych dyrektorów instytucji, które nie zostały opanowane przez obecną władzę. Ten szantaż i to przekupstwo mają miejsce – twierdzi były minister kultury Piotr Gliński.

Paweł Jędrzejewski: Trzy przyczyny dla których aż 30% młodych amerykańskich kobiet identyfikuje się jako LGBTQ Wiadomości
Paweł Jędrzejewski: Trzy przyczyny dla których aż 30% młodych amerykańskich kobiet identyfikuje się jako LGBTQ

W zeszłym tygodniu Instytut Gallupa ogłosił wyniki badań, które ujawniają wielką zmianę w społeczeństwie amerykańskim. Wszyscy są zgodni, że jest to kolosalna zmiana, wręcz rewolucyjna, pozostaje jedynie kwestią interpretacji i sporu, na czym ta zmiana naprawdę polega i o czym świadczy.

Sutryk zakazał organizacji protestów rolników we Wrocławiu z ostatniej chwili
Sutryk zakazał organizacji protestów rolników we Wrocławiu

„Wydałem cztery decyzje zakazujące organizacji protestów rolniczych na terenie administracyjnym Wrocławia” – poinformował prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Putin przegrał wybory w Polsce z ostatniej chwili
Putin przegrał wybory w Polsce

Polska jest jednym z krajów, gdzie Władimir Putin przegrał zakończone w niedzielę trzydniowe wybory prezydenckie w Rosji – wynika z informacji podanej przez rosyjski niezależny portal Meduza.

Francuski europoseł: Sytuacja w Polsce jest poważna, rząd Tuska prześladuje sędziów, media i konserwatywnych polityków z ostatniej chwili
Francuski europoseł: Sytuacja w Polsce jest poważna, rząd Tuska prześladuje sędziów, media i konserwatywnych polityków

Zdaniem znanego francuskiego europarlamentarzysty rząd Donalda Tuska „prześladuje sędziów, media i konserwatywnych polityków”.

Złe wieści dla Tuska. Jest nowy sondaż z ostatniej chwili
Złe wieści dla Tuska. Jest nowy sondaż

Prawo i Sprawiedliwość jest najchętniej wybieraną partią polityczną w Polsce – wynika z najnowszego sondażu „Super Expressu” przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster.

Spięcie w koalicji. Poseł Lewicy atakuje Hołownię: „Jest kłamcą” z ostatniej chwili
Spięcie w koalicji. Poseł Lewicy atakuje Hołownię: „Jest kłamcą”

– Kłamcą jest on, bo to on ściemnia, on manipuluje, on twierdzi, że nie można tego procedować teraz – mówi o marszałku Sejmu Szymonowi Hołowni poseł Lewicy Tomasz Trela.

Jest decyzja UE ws. zwiększenia finansowania dla ukraińskiej armii z ostatniej chwili
Jest decyzja UE ws. zwiększenia finansowania dla ukraińskiej armii

W poniedziałek szefowie MSZ państw UE zgodzili się zwiększyć wsparcie dla ukraińskich sił zbrojnych o 5 miliardów euro za pośrednictwem specjalnego funduszu pomocowego.

REKLAMA

Bogusław Hutek ponownie przewodniczącym "S" w PGG

W Katowicach obradowało Sprawozdawczo-Wyborcze Zakładowe Koordynacyjne Zebranie Delegatów (ZKZD) NSZZ "Solidarność" Polskiej Grupy Górniczej SA (PGG). Przedstawiciele struktur Związku z kopalń i zakładów specjalistycznych PGG wybrali władze Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej (ZOK) NSZZ "Solidarność" PGG SA na kolejnych pięć lat. Decyzją ZKZD szefem ZOK pozostał jej dotychczasowy lider Bogusław Hutek (KWK "Piast-Ziemowit" Ruch "Piast"). Otrzymał 20 z 34 oddanych głosów ważnych. Jego kontrkandydata, Artura Braszkiewicza (KWK "Ruda" Ruch "Halemba"), poparło 14 delegatów.
Wybory związkowe w PGG Bogusław Hutek ponownie przewodniczącym
Wybory związkowe w PGG / fot. www.solidarnoscgornicza.pl

Obrady rozpoczęto od upamiętnienia tych, którzy odeszli na "wieczną szychtę".

Sprawozdanie z działalności ZOK w latach 2018-2023 przedstawił Bogusław Hutek. Za najważniejsze osiągnięcie mijającej kadencji uznał wynegocjowanie umowy społecznej zakładającej stopniową transformację sektora i województwa śląskiego. Przytoczył również dane świadczące o skuteczności związków zawodowych w walce o wyższe płace dla pracowników PGG.

- Kiedy rozpoczynaliśmy tę kadencję, średnie wynagrodzenie w Polskiej Grupie Górniczej wynosiło 6769 złotych. Dzisiaj, na zakończenie kadencji, wynosi 12107 zł. W ciągu ostatnich trzech lat tendencja wzrostowa to jest prawie 55 procent, a przez całą kadencję średnie wynagrodzenie wzrosło o niemal 100 proc. - zauważył.

Prace Komisji Rewizyjnej ZOK podsumował Piotr Glenc (KWK "ROW" Ruch "Rydułtowy").

Kolejnym punktem ZKZD był wybór nowych władz Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" PGG SA. Nad prawidłowością przebiegu procesu wyborczego czuwała przedstawicielka Krajowej Komisji Wyborczej Związku pani Justyna Latos.

O funkcję przewodniczącego ZOK ubiegali się Artur Braszkiewicz i Bogusław Hutek.

"Najważniejsza notyfikacja umowy społecznej w KE"

Prezentując swoją kandydaturę, Bogusław Hutek stwierdził, że obecnie najważniejszą sprawą jest notyfikacja umowy społecznej w Komisji Europejskiej. Za priorytetowe uznał działania, które umożliwią wprowadzenie zakładowego układu zbiorowego pracy i jednolitego systemu wynagradzania pracowników PGG. Jednocześnie złożył deklarację, iż w przypadku wyboru będzie to jego ostatnia kadencja jako przewodniczącego.

Również Artur Braszkiewicz mówił o konieczności podpisania zakładowego układu zbiorowego pracy i wypracowania ujednoliconego systemu wynagradzania w Spółce. Do spraw, na których chciałby się skupić, zaliczył bezpieczeństwo oraz warunki pracy załóg kopalń PGG.

Ostatecznie nieco większe poparcie głosujących uzyskał dotychczasowy przewodniczący.

W skład kierującej pracami ZOK 24-osobowej Zakładowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" PGG SA weszło 20 szefów komisji zakładowych tworzących ZOK oraz 4 osoby wybrane przez delegatów: Dominik Kolorz (KWK "ROW" Ruch "Chwałowice"), Henryk Naras (KWK "Piast-Ziemowit" Ruch "Piast"), Adam Szołtysek (KWK "Ruda" Ruch "Halemba") i Szymon Wirkus (KWK "Piast-Ziemowit" Ruch "Piast").

Komisję Rewizyjną ZOK przez najbliższych pięć lat tworzyć będą: Sławomir Bujdo (Zakład Informatyki i Telekomunikacji), Łukasz Janosz (KWK "Piast-Ziemowit" Ruch "Piast"), Dawid Jenderko (KWK "ROW" Ruch "Rydułtowy"), Waldemar Stelmach (KWK "ROW" Ruch "Chwałowice") i Dariusz Wesołowski (KWK "Staszic-Wujek" Ruch "Staszic").

Przyjęto dwa stanowiska.

Związkowcy wezwali Zarząd PGG do "pełnego poszanowania »Ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych«, zwłaszcza w obszarze zapisów dotyczących reprezentatywności organizacji związkowych".

- Uważamy, że sprawy dotyczące pracowników PGG SA - w tym kwestie wysokości płac, warunków zatrudnienia oraz organizacji pracy - powinny być konsultowane przede wszystkim z organizacjami spełniającymi ustawowe kryteria reprezentatywności. (...) Przyjęcie postulowanej przez nas zasady usprawniłoby przebieg rozmów strony społecznej z Zarządem, przyczyniając się do szybszego rozstrzygania spraw istotnych dla załogi. Ponadto byłoby bardziej sprawiedliwe, premiując związki zawodowe, które sami pracownicy darzą większym zaufaniem, o czym świadczy większa liczba członków tych organizacji - stwierdzili.

Drugi dokument to głos w dyskusji o papieżu Janie Pawle II. Delegaci sprzeciwili się "brutalnym atakom na postać świętego".

- Wszelkie próby dyskredytacji niekwestionowanego dotąd autorytetu uważamy za niedopuszczalne. Przypominamy, że odzyskanie przez Polskę niepodległości po dekadach zniewolenia było możliwe właśnie dzięki zaangażowaniu świętego Jana Pawła II. Społeczeństwo zjednoczone wokół Ojca Świętego i głoszonych przez niego nauk zorganizowało się w liczący 10 milionów członków Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność", największą organizację sprzeciwiającą się komunistycznej dominacji w Europie Środkowo-Wschodniej. W tamtej, trudnej rzeczywistości zawsze mogliśmy liczyć na papieskie wsparcie. Tym bardziej nie zgadzamy się, by ktokolwiek podważał historyczny dorobek jednego z największych Polaków - podkreślili uczestnicy ZKZD.



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe