Bogusław Hutek ponownie przewodniczącym "S" w PGG

W Katowicach obradowało Sprawozdawczo-Wyborcze Zakładowe Koordynacyjne Zebranie Delegatów (ZKZD) NSZZ "Solidarność" Polskiej Grupy Górniczej SA (PGG). Przedstawiciele struktur Związku z kopalń i zakładów specjalistycznych PGG wybrali władze Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej (ZOK) NSZZ "Solidarność" PGG SA na kolejnych pięć lat. Decyzją ZKZD szefem ZOK pozostał jej dotychczasowy lider Bogusław Hutek (KWK "Piast-Ziemowit" Ruch "Piast"). Otrzymał 20 z 34 oddanych głosów ważnych. Jego kontrkandydata, Artura Braszkiewicza (KWK "Ruda" Ruch "Halemba"), poparło 14 delegatów.
Wybory związkowe w PGG Bogusław Hutek ponownie przewodniczącym
Wybory związkowe w PGG / fot. www.solidarnoscgornicza.pl

Obrady rozpoczęto od upamiętnienia tych, którzy odeszli na "wieczną szychtę".

Sprawozdanie z działalności ZOK w latach 2018-2023 przedstawił Bogusław Hutek. Za najważniejsze osiągnięcie mijającej kadencji uznał wynegocjowanie umowy społecznej zakładającej stopniową transformację sektora i województwa śląskiego. Przytoczył również dane świadczące o skuteczności związków zawodowych w walce o wyższe płace dla pracowników PGG.

- Kiedy rozpoczynaliśmy tę kadencję, średnie wynagrodzenie w Polskiej Grupie Górniczej wynosiło 6769 złotych. Dzisiaj, na zakończenie kadencji, wynosi 12107 zł. W ciągu ostatnich trzech lat tendencja wzrostowa to jest prawie 55 procent, a przez całą kadencję średnie wynagrodzenie wzrosło o niemal 100 proc. - zauważył.

Prace Komisji Rewizyjnej ZOK podsumował Piotr Glenc (KWK "ROW" Ruch "Rydułtowy").

Kolejnym punktem ZKZD był wybór nowych władz Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" PGG SA. Nad prawidłowością przebiegu procesu wyborczego czuwała przedstawicielka Krajowej Komisji Wyborczej Związku pani Justyna Latos.

O funkcję przewodniczącego ZOK ubiegali się Artur Braszkiewicz i Bogusław Hutek.

"Najważniejsza notyfikacja umowy społecznej w KE"

Prezentując swoją kandydaturę, Bogusław Hutek stwierdził, że obecnie najważniejszą sprawą jest notyfikacja umowy społecznej w Komisji Europejskiej. Za priorytetowe uznał działania, które umożliwią wprowadzenie zakładowego układu zbiorowego pracy i jednolitego systemu wynagradzania pracowników PGG. Jednocześnie złożył deklarację, iż w przypadku wyboru będzie to jego ostatnia kadencja jako przewodniczącego.

Również Artur Braszkiewicz mówił o konieczności podpisania zakładowego układu zbiorowego pracy i wypracowania ujednoliconego systemu wynagradzania w Spółce. Do spraw, na których chciałby się skupić, zaliczył bezpieczeństwo oraz warunki pracy załóg kopalń PGG.

Ostatecznie nieco większe poparcie głosujących uzyskał dotychczasowy przewodniczący.

W skład kierującej pracami ZOK 24-osobowej Zakładowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" PGG SA weszło 20 szefów komisji zakładowych tworzących ZOK oraz 4 osoby wybrane przez delegatów: Dominik Kolorz (KWK "ROW" Ruch "Chwałowice"), Henryk Naras (KWK "Piast-Ziemowit" Ruch "Piast"), Adam Szołtysek (KWK "Ruda" Ruch "Halemba") i Szymon Wirkus (KWK "Piast-Ziemowit" Ruch "Piast").

Komisję Rewizyjną ZOK przez najbliższych pięć lat tworzyć będą: Sławomir Bujdo (Zakład Informatyki i Telekomunikacji), Łukasz Janosz (KWK "Piast-Ziemowit" Ruch "Piast"), Dawid Jenderko (KWK "ROW" Ruch "Rydułtowy"), Waldemar Stelmach (KWK "ROW" Ruch "Chwałowice") i Dariusz Wesołowski (KWK "Staszic-Wujek" Ruch "Staszic").

Przyjęto dwa stanowiska.

Związkowcy wezwali Zarząd PGG do "pełnego poszanowania »Ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych«, zwłaszcza w obszarze zapisów dotyczących reprezentatywności organizacji związkowych".

- Uważamy, że sprawy dotyczące pracowników PGG SA - w tym kwestie wysokości płac, warunków zatrudnienia oraz organizacji pracy - powinny być konsultowane przede wszystkim z organizacjami spełniającymi ustawowe kryteria reprezentatywności. (...) Przyjęcie postulowanej przez nas zasady usprawniłoby przebieg rozmów strony społecznej z Zarządem, przyczyniając się do szybszego rozstrzygania spraw istotnych dla załogi. Ponadto byłoby bardziej sprawiedliwe, premiując związki zawodowe, które sami pracownicy darzą większym zaufaniem, o czym świadczy większa liczba członków tych organizacji - stwierdzili.

Drugi dokument to głos w dyskusji o papieżu Janie Pawle II. Delegaci sprzeciwili się "brutalnym atakom na postać świętego".

- Wszelkie próby dyskredytacji niekwestionowanego dotąd autorytetu uważamy za niedopuszczalne. Przypominamy, że odzyskanie przez Polskę niepodległości po dekadach zniewolenia było możliwe właśnie dzięki zaangażowaniu świętego Jana Pawła II. Społeczeństwo zjednoczone wokół Ojca Świętego i głoszonych przez niego nauk zorganizowało się w liczący 10 milionów członków Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność", największą organizację sprzeciwiającą się komunistycznej dominacji w Europie Środkowo-Wschodniej. W tamtej, trudnej rzeczywistości zawsze mogliśmy liczyć na papieskie wsparcie. Tym bardziej nie zgadzamy się, by ktokolwiek podważał historyczny dorobek jednego z największych Polaków - podkreślili uczestnicy ZKZD.


 

POLECANE
Niepokojące informacje ze wschodniej granicy. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niepokojące informacje ze wschodniej granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.

Brat papieża Leona XIV przerywa milczenie. Nieznane fakty o Robercie Prevost z ostatniej chwili
Brat papieża Leona XIV przerywa milczenie. Nieznane fakty o Robercie Prevost

Nie wierzyłem w to, by mój brat mógł zostać wybrany, bo ciągle słyszałem, że Amerykanin nie może zostać papieżem - powiedział w wywiadzie dla telewizji ABC brat Leona XIV, John Provost. Wyjawił jednak, że papieską przyszłość przepowiedziała mu sąsiadka z Chicago, gdy jeszcze chodził do pierwszej klasy.

Niepokojące doniesienia z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb gorące
Niepokojące doniesienia z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb

Niemieckie służby informują, że doszło do kolejnych zatrzymań nielegalnych imigrantów na granicy z Polską, którzy zostali następie w większości odesłani do Polski.

Komunikat dla mieszkańców Łodzi z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Łodzi

Mieszkańcy Łodzi mogą odetchnąć z ulgą – remont ul. Zamenhofa dobiega końca. Po wielu miesiącach utrudnień drogowcy prowadzą już ostatnie prace wykończeniowe. Otwarcie całej ulicy zbliża się wielkimi krokami.

Niemieccy deputowani: Polityka rządu sprzeczna z prawem europejskim z ostatniej chwili
Niemieccy deputowani: Polityka rządu sprzeczna z prawem europejskim

Niemiecki rząd pod kierownictwem świeżo upieczonego kanclerza Friedricha Merza przyjął ostry kurs wobec imigrantów. Z tych poczynań nie są zadowoleni nawet deputowani Bundestagu, którzy wchodzą w skład koalicji rządzącej. Politycy i media przyznają, że z poczynań Berlina nie mogą być zadowolone państwa sąsiednie, w tym Polska.  

Nowy komunikat IMGW. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
Nowy komunikat IMGW. Oto co nas czeka

W Polsce nadal chłodno, ale według meteorologów nasze samopoczucie związane z warunkami pogodowymi będzie całkiem dobre.

Ekspert: Podejrzany o zbrodnię na UW Mieszko R. może w ogóle nie stanąć przed sądem z ostatniej chwili
Ekspert: Podejrzany o zbrodnię na UW Mieszko R. może w ogóle nie stanąć przed sądem

Zbrodnia, do której doszło na Uniwersytecie Warszawskim, wstrząsnęła opinią publiczną. 22-letni student prawa, Mieszko R., usłyszał zarzuty zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, usiłowania zabójstwa i znieważenia zwłok. Teraz okazuje się, że może nigdy nie stanąć przed sądem.

Komunikat dla wyborców. Ostatni dzień na załatwienie formalności z ostatniej chwili
Komunikat dla wyborców. Ostatni dzień na załatwienie formalności

Piątek jest ostatnim dniem, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i ci, którzy najpóźniej w dniu wyborów prezydenckich ukończą 60 lat, mogą składać wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania w dniu 18 maja. Głosować przez pełnomocnika można tylko w kraju.

Niemieckie władze ukarały klub fitness, który odmówił transseksualiście prawa do rozbierania się przy kobietach tylko u nas
Niemieckie władze ukarały klub fitness, który odmówił transseksualiście prawa do rozbierania się przy kobietach

Najpierw chciał uciszyć twórców podcastu, którzy nazwali go – poprawnie! - mężczyzną. Potem zaczął konkurować w sporcie przeciwko kobietom. Teraz transseksualista z Niemiec domaga się kary dla klubu fitness, który nie pozwolił mu podglądać nagich kobiet pod prysznicem.

Atak na Uniwersytecie Warszawskim. Nowy komunikat prokuratury Wiadomości
Atak na Uniwersytecie Warszawskim. Nowy komunikat prokuratury

- Podejrzany o zabójstwo pracownicy UW Mieszko R. przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów - poinformował prokurator Piotr Antoni Skiba.

REKLAMA

Bogusław Hutek ponownie przewodniczącym "S" w PGG

W Katowicach obradowało Sprawozdawczo-Wyborcze Zakładowe Koordynacyjne Zebranie Delegatów (ZKZD) NSZZ "Solidarność" Polskiej Grupy Górniczej SA (PGG). Przedstawiciele struktur Związku z kopalń i zakładów specjalistycznych PGG wybrali władze Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej (ZOK) NSZZ "Solidarność" PGG SA na kolejnych pięć lat. Decyzją ZKZD szefem ZOK pozostał jej dotychczasowy lider Bogusław Hutek (KWK "Piast-Ziemowit" Ruch "Piast"). Otrzymał 20 z 34 oddanych głosów ważnych. Jego kontrkandydata, Artura Braszkiewicza (KWK "Ruda" Ruch "Halemba"), poparło 14 delegatów.
Wybory związkowe w PGG Bogusław Hutek ponownie przewodniczącym
Wybory związkowe w PGG / fot. www.solidarnoscgornicza.pl

Obrady rozpoczęto od upamiętnienia tych, którzy odeszli na "wieczną szychtę".

Sprawozdanie z działalności ZOK w latach 2018-2023 przedstawił Bogusław Hutek. Za najważniejsze osiągnięcie mijającej kadencji uznał wynegocjowanie umowy społecznej zakładającej stopniową transformację sektora i województwa śląskiego. Przytoczył również dane świadczące o skuteczności związków zawodowych w walce o wyższe płace dla pracowników PGG.

- Kiedy rozpoczynaliśmy tę kadencję, średnie wynagrodzenie w Polskiej Grupie Górniczej wynosiło 6769 złotych. Dzisiaj, na zakończenie kadencji, wynosi 12107 zł. W ciągu ostatnich trzech lat tendencja wzrostowa to jest prawie 55 procent, a przez całą kadencję średnie wynagrodzenie wzrosło o niemal 100 proc. - zauważył.

Prace Komisji Rewizyjnej ZOK podsumował Piotr Glenc (KWK "ROW" Ruch "Rydułtowy").

Kolejnym punktem ZKZD był wybór nowych władz Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" PGG SA. Nad prawidłowością przebiegu procesu wyborczego czuwała przedstawicielka Krajowej Komisji Wyborczej Związku pani Justyna Latos.

O funkcję przewodniczącego ZOK ubiegali się Artur Braszkiewicz i Bogusław Hutek.

"Najważniejsza notyfikacja umowy społecznej w KE"

Prezentując swoją kandydaturę, Bogusław Hutek stwierdził, że obecnie najważniejszą sprawą jest notyfikacja umowy społecznej w Komisji Europejskiej. Za priorytetowe uznał działania, które umożliwią wprowadzenie zakładowego układu zbiorowego pracy i jednolitego systemu wynagradzania pracowników PGG. Jednocześnie złożył deklarację, iż w przypadku wyboru będzie to jego ostatnia kadencja jako przewodniczącego.

Również Artur Braszkiewicz mówił o konieczności podpisania zakładowego układu zbiorowego pracy i wypracowania ujednoliconego systemu wynagradzania w Spółce. Do spraw, na których chciałby się skupić, zaliczył bezpieczeństwo oraz warunki pracy załóg kopalń PGG.

Ostatecznie nieco większe poparcie głosujących uzyskał dotychczasowy przewodniczący.

W skład kierującej pracami ZOK 24-osobowej Zakładowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" PGG SA weszło 20 szefów komisji zakładowych tworzących ZOK oraz 4 osoby wybrane przez delegatów: Dominik Kolorz (KWK "ROW" Ruch "Chwałowice"), Henryk Naras (KWK "Piast-Ziemowit" Ruch "Piast"), Adam Szołtysek (KWK "Ruda" Ruch "Halemba") i Szymon Wirkus (KWK "Piast-Ziemowit" Ruch "Piast").

Komisję Rewizyjną ZOK przez najbliższych pięć lat tworzyć będą: Sławomir Bujdo (Zakład Informatyki i Telekomunikacji), Łukasz Janosz (KWK "Piast-Ziemowit" Ruch "Piast"), Dawid Jenderko (KWK "ROW" Ruch "Rydułtowy"), Waldemar Stelmach (KWK "ROW" Ruch "Chwałowice") i Dariusz Wesołowski (KWK "Staszic-Wujek" Ruch "Staszic").

Przyjęto dwa stanowiska.

Związkowcy wezwali Zarząd PGG do "pełnego poszanowania »Ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych«, zwłaszcza w obszarze zapisów dotyczących reprezentatywności organizacji związkowych".

- Uważamy, że sprawy dotyczące pracowników PGG SA - w tym kwestie wysokości płac, warunków zatrudnienia oraz organizacji pracy - powinny być konsultowane przede wszystkim z organizacjami spełniającymi ustawowe kryteria reprezentatywności. (...) Przyjęcie postulowanej przez nas zasady usprawniłoby przebieg rozmów strony społecznej z Zarządem, przyczyniając się do szybszego rozstrzygania spraw istotnych dla załogi. Ponadto byłoby bardziej sprawiedliwe, premiując związki zawodowe, które sami pracownicy darzą większym zaufaniem, o czym świadczy większa liczba członków tych organizacji - stwierdzili.

Drugi dokument to głos w dyskusji o papieżu Janie Pawle II. Delegaci sprzeciwili się "brutalnym atakom na postać świętego".

- Wszelkie próby dyskredytacji niekwestionowanego dotąd autorytetu uważamy za niedopuszczalne. Przypominamy, że odzyskanie przez Polskę niepodległości po dekadach zniewolenia było możliwe właśnie dzięki zaangażowaniu świętego Jana Pawła II. Społeczeństwo zjednoczone wokół Ojca Świętego i głoszonych przez niego nauk zorganizowało się w liczący 10 milionów członków Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność", największą organizację sprzeciwiającą się komunistycznej dominacji w Europie Środkowo-Wschodniej. W tamtej, trudnej rzeczywistości zawsze mogliśmy liczyć na papieskie wsparcie. Tym bardziej nie zgadzamy się, by ktokolwiek podważał historyczny dorobek jednego z największych Polaków - podkreślili uczestnicy ZKZD.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe