Na Litwie powstaną nowe struktury Cerkwi prawosławnej niezależne od Patriarchatu Moskiewskiego

Podczas wizyty podpisana została umowa o współpracy z Litwą, którą ze strony litewskiej podpisała premier Ingrida Šimonytė. Patriarcha Bartłomiej obarczył rosyjską Cerkiew prawosławną współodpowiedzialnością za rosyjską agresję na Ukrainę i zbrodnie podczas niej popełnione. Wcześniej Patriarchat Konstantynopola przywrócił do stanu duchownego pięciu prawosławnych księży, których zwierzchnik Litewskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego abp Innocenty w czerwcu ub.r. pozbawił tego statusu w związku z ich krytyką Patriarchatu Moskiewskiego i patriarchy Cyryla. Księża zwrócili się do patriarchy Konstantynopola o przywrócenie zwierzchności Konstantynopola nad Cerkwią prawosławną na Litwie.
Nowa perspektywa
- (...) Patriarchat Moskiewski używa religii jako instrumentu usprawiedliwiającego wojnę na Ukrainie. Nie chcieliśmy się z tym zgodzić, dlatego zaczęliśmy to otwarcie krytykować. I właśnie wtedy zaczął się nasz konflikt z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym. Teraz na szczęście, gdy przynależymy do Konstantynopola, jesteśmy od tego wolni
- mówi Kurierowi Wileńskiemu ks. Ginataras Sungaila, jeden z przywróconych do stanu duchownego księży.
- Dzisiaj otwiera się przed nami perspektywa i możliwość wspólnego dążenia do powołania na Litwie egzarchatu Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopolitańskiego.
- powiedział patriarcha Bartłomiej po podpisaniu umowy z rządem Litwy.
Rosyjska Cerkiew prawosławna
W lutym zeszłego roku rosyjskie wojska dokonały brutalnej agresji na Ukrainę. Działania rosyjskiej armii jednoznacznie poparł zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi patriarcha Cyryl. Cerkiew prawosławna patriarchatu moskiewskiego miała do tej pory dominująca pozycję w całym świecie Kościoła prawosławnego. Dziś wobec postawy Cyryla, tę pozycję stopniowo traci.
Na Litwie do Cerkwi prawosławnej należy ok 5% obywateli.