Macron: Liczę na pomoc Xi Jinpinga

Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył w czwartek w Pekinie, że liczy, iż przywódca Chin Xi Jinping przemówi Rosji do rozsądku i pomoże zakończyć wojnę na Ukrainie. Xi wyraził natomiast nadzieję, że Moskwa i Kijów jak najszybciej rozpoczną negocjacje.
French President Emmanuel Macron visits China Macron: Liczę na pomoc Xi Jinpinga
French President Emmanuel Macron visits China / PAP/EPA/Ng Han Guan / POOL

Pałac Elizejski ocenił rozmowy Macrona i Xi jako „szczere i konstruktywne”. Pekin nazwał je „przyjaznymi” i „dogłębnymi”.

„Rosyjska agresja przeciwko Ukrainie zadała cios (międzynarodowej) stabilności – oświadczył francuski prezydent na początku spotkania z Xi - wiem, że mogę na pana liczyć, by przemówić Rosji do rozsądku i przywrócić wszystkich do stołu negocjacyjnego”.

Macron ws. Rosji

Macron podkreślił, że należy znaleźć „trwały pokój”, który „uszanuje międzynarodowo uznane granice i będzie unikał wszelkich form eskalacji”. „Wierzę, że jest to istotna kwestia również dla Chin, podobnie jak dla Francji i Europy” – dodał, cytowany przez agencję AFP.

Xi powiedział natomiast Macronowi, że Chiny i Francja mają zdolności i odpowiedzialność, by wykroczyć poza dzielące je różnice i ograniczenia w czasie, gdy świat przechodzi „głębokie historyczne zmiany” – przekazała chińska agencja Xinhua.

Na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu Macron zaznaczył, że Francja i Chiny omówiły kwestię wojny na Ukrainie i zgadzają się, że broń jądrowa powinna być z niej wykluczona. Podkreślił potrzebę wznowienia negocjacji, by zbudować „trwały pokój”, ale zaznaczył, że stworzenie architektury bezpieczeństwa w Europie nie jest możliwe, dopóki obszary Ukrainy są okupowane.

Prezydent Francji poprosił również przywódcę Chin, aby naciskał na Rosję w sprawie przestrzegania przez nią międzynarodowych zasad nierozpowszechniania broni nuklearnej. Władimir Putin ogłosił niedawno, że zamierza rozmieścić broń jądrową na Białorusi.

Xi oświadczył natomiast, że wszystkie kraje powinny przestrzegać traktatu o nierozpowszechnianiu broni jądrowej, ale nie wymienił wprost Rosji. Chiny i Francja wzywają społeczność międzynarodową, aby uniknęła eskalacji kryzysu ukraińskiego - podkreślił. Zapewnił też o poparciu dla „strategicznej autonomii” Europy, którą określił jako odrębny biegun w wielobiegunowym świecie.

Chińskie władze nie potępiły Rosji za jej agresję przeciwko Ukrainie i wzbraniają się przed nazywaniem jej inwazją. W oficjalnych chińskich komunikatach mowa najczęściej o „kryzysie” lub „kwestii ukraińskiej”.

Macron rozpoczął w środę trzydniową wizytę w Pekinie. W części spotkań towarzyszy mu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Na początku wizyty prezydent Francji opowiedział się przeciwko odłączeniu gospodarczemu Europy od Chin, choć przyznał, że relacje te wiążą się z ryzykiem i nie są obecnie zrównoważone


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Premier Morawiecki: Ruszamy z konsultacjami ustawy o 800 plus z ostatniej chwili
Premier Morawiecki: Ruszamy z konsultacjami ustawy o 800 plus

Ruszamy z konsultacjami ustawy o 800 plus - poinformował w czwartek, w Dniu Dziecka, w Żabiej Woli (woj. mazowieckie) premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu złożył najmłodszym życzenia z okazji ich święta.

Beata Szydło: Dziś w PE kończymy prace nad raportem ws. obcych, w tym rosyjskich ingerencji. Dlaczego Polsce jest to odmawiane? z ostatniej chwili
Beata Szydło: Dziś w PE kończymy prace nad raportem ws. obcych, w tym rosyjskich ingerencji. Dlaczego Polsce jest to odmawiane?

W czwartek Parlament Europejski kończy raport komisji INGE2 w sprawie obcych, w tym rosyjskich, ingerencji w procesy demokratyczne Unii Europejskiej. Głos w tej sprawie zabrała Beata Szydło.

Bart Staszewski znowu zaatakował. Robert Winnicki zapowiada podjęcie kroków prawnych z ostatniej chwili
Bart Staszewski znowu zaatakował. Robert Winnicki zapowiada podjęcie kroków prawnych

Bart Staszewski jest aktywistą LGBT, za sprawą którego w międzynarodowej opinii publicznej pojawił się fake news na temat istnienia w Polsce rzekomych „stref wolnych od LGBT”. Jednak aktywista zajmuje się również atakami na tych, których uznał za „nieprawomyślnych gejów”.

Szuka go cała Polska. Jest decyzja prokuratury z ostatniej chwili
Szuka go cała Polska. Jest decyzja prokuratury

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie zawiesiła śledztwo przeciwko 54-letniemu Jackowi Jaworkowi, podejrzanemu o zabójstwo brata, bratowej i 17-letniego bratanka niespełna dwa lata temu we wsi Borowce k. Częstochowy. Poszukiwania podejrzanego są kontynuowane – podał w czwartek rzecznik prokuratury Tomasz Ozimek.

Problemy zdrowotne Łukaszenki. „Konieczna jest pilna interwencja chirurgiczna” z ostatniej chwili
Problemy zdrowotne Łukaszenki. „Konieczna jest pilna interwencja chirurgiczna”

Białoruski opozycjonista Paweł Łatuszka ujawnił informacje dotyczące problemów zdrowotnych Aleksandra Łukaszenki. Z jego słów wynika, że białoruski dyktator wkrótce może przejść zabieg chirurgiczny.

z ostatniej chwili
Skandal w Pałacu Buckingham. Król Karol III upokorzył syna na oczach całego świata

O Pałacu Buckingham i rodzinie królewskiej znowu głośno. Tym razem za sprawą decyzji króla Karola III. Okazuje się, że książę Harry w przyszłym tygodniu pojawi się w Wielkiej Brytanii. Tymczasem, jak informuje brytyjski dziennik „Telegraph”, Karol zdecydował, że właśnie w tym samym czasie uda się na samotne wakacje.

Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

80 cudzoziemców próbowało w środę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski, byli to m.in. obywatele Indii i Nepalu; 14 z tych osób na widok polskich patroli zawróciło na Białoruś – poinformowała Straż Graniczna w mediach społecznościowych.

Atak rakietowy na Kijów. Wśród ofiar dzieci z ostatniej chwili
Atak rakietowy na Kijów. Wśród ofiar dzieci

Trzy osoby, w tym dwoje dzieci, zginęły, a 14 zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Kijów, do którego doszło w czwartek nad ranem – poinformowały władze stolicy Ukrainy. W mieście słychać było głośne wybuchy, a na niebie widoczne były zestrzeliwane, płonące pociski.

Dramat Dawida Kubackiego. Pojawiły się nowe informacje z ostatniej chwili
Dramat Dawida Kubackiego. Pojawiły się nowe informacje

Pod koniec sezonu 2022/2023 Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki. Z nowych informacji, jakie pojawiły się w sprawie polskiego skoczka, wynika, że powoli wszystko dobrze się układa.

Sekretarz generalny NATO: Wszyscy członkowie Sojuszu są zgodni, że Ukraina przystąpi do tej organizacji z ostatniej chwili
Sekretarz generalny NATO: Wszyscy członkowie Sojuszu są zgodni, że Ukraina przystąpi do tej organizacji

– Wszystkie kraje członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego są zgodne, że Ukraina przystąpi do tej organizacji, a Rosja nie dysponuje w tym względzie żadnym prawem weta – oznajmił w czwartek rano sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, uczestniczący w nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu w stolicy Norwegii Oslo.

Emerytury
Stażowe