Afera korupcyjna w EPL. Nowe informacje

Zaplanowane na przyszyły tydzień spotkanie biura grupy Europejskiej Partii Ludowej w Warszawie zostało odwołane. Na prośbę szefa EPL Manfreda Webera prezydium grupy ustaliło, że odbędzie się w Warszawie w dalszym terminie – powiedział PAP szef delegacji PO-PSL w PE Andrzej Halicki (PO). Zamieszanie ma związek z przeszukaniem bura EPL w Brukseli przez belgijską policję, która sprawdzała dokumenty związane z toczącym się śledztwem w sprawie domniemanej korupcji.
Przewodniczący EPL Manfred Weber Afera korupcyjna w EPL. Nowe informacje
Przewodniczący EPL Manfred Weber / Wikipedia CC BY-SA 2.0 / European Parliament

„Wbrew niektórym doniesieniom medialnym w przyszłym tygodniu w Warszawie nie miał się odbyć szczyt czy kongres Europejskiej Partii Ludowej, a spotkanie biura grupy EPL w PE, czyli kierownictwa grupy. W takich spotkaniach biorą udział liderzy frakcji EPL, w więc szefowie komisji lub parlamentarzyści koordynatorzy w PE. Zapraszani są też goście. Zwykle w takich spotkaniach bierze udział kilkadziesiąt osób” – powiedział PAP Halicki.

„Myślę, ze Weber chce szybko wyjaśnić sprawę śledztwa prowadzonego w Niemczech wobec polityka CDU w Turyngii, związanego z kampanią wyborczą do PE z 2019 r. W tej sprawie EPL ma status świadka lub poszkodowanego” - wskazał Halicki.

„Spotkania biura mają charakter tematyczny. Nie przyjeżdżają wszyscy szefowe komisji czy koordynatorzy, tylko raczej te osoby, które działają w danym obszarze. W Warszawie mieliśmy rozmawiać o bezpieczeństwie i przyszłości Ukrainy w UE i NATO. Ten temat jest dalej aktualny i jest naszym priorytetem” – dodał Halicki.

„Sam nie należę do prezydium i nie miałem wpływu na decyzję o przełożeniu terminu spotkania” – powiedział polityk. Wskazał, że nowy termin spotkania w Warszawie nie został jeszcze ustalony.

"Poważne zaniepokojenie"

Portal Euractiv podał w czwartek, że Europejska Partia Ludowa (EPL), w skład której wchodzą PO i PSL, odwołała spotkanie swojego ugrupowania zaplanowane na przyszły tydzień w Warszawie w związku z zamieszaniem wywołanym we wtorek nalotem belgijskiej policji na siedzibę partii w Brukseli.

Dwa różne źródła w EPL potwierdziły EURACTIV, że „polska delegacja EPL wyraziła poważne zaniepokojenie rozwojem sytuacji i politycznymi szkodami wyrządzonymi centroprawicowej rodzinie po nalocie”.

Afera korupcyjna w EPL

EURACTIV poinformował we wtorek, że belgijska policja dokonała nalotu na biura EPL, sprawdzając komputery i żądając dokumentów związanych z toczącym się śledztwem w sprawie domniemanej korupcji podczas kampanii wyborczej w 2019 roku.

W centrum uwagi jest deputowany niemieckiej chadecji (CDU) Mario Voigt, kierownik kampanii w sieci lidera EPL Manfreda Webera podczas kampanii wyborczej do PE w 2019 roku.

We wrześniu ubiegłego roku komisja sądownicza parlamentu kraju związkowego Turyngii uchyliła immunitet prawny Voigta w oczekiwaniu na dochodzenie prowadzone przez niemiecką prokuraturę.

„Polska centroprawicowa Platforma Obywatelska (PO) rzekomo zwróciła się do kierownictwa EPL o odwołanie spotkania po ostrej krytyce prorządowych mediów w Polsce, które próbowały powiązać PO ze skandalem przed wyborami parlamentarnymi” – czytamy w Euractiv.

Według źródeł Euractiv „lider PO Donald Tusk już odwołał swój udział w środowym spotkaniu, ponieważ „od nalotu media bliskie PiS próbują wciągnąć Donalda Tuska w aferę”.

Drugie źródło powiedziało EURACTIV, że Weber początkowo chciał, żeby spotkanie się odbyło, ale następnie zmienił zdanie.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik z ostatniej chwili
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na ponad 40 proc. poparcie – wynika z wewnętrznego sondaż przeprowadzonego przez PiS, do którego dotarła Interia.

Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE z ostatniej chwili
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE

„W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć m.in. kwestię reformy UE. To jednomyślność vs większość kwalifikowana; Polska jednoznacznie uważa, że jednomyślność jest zaworem bezpieczeństwa, który chroni przed dominacją większych państw” – poinformował premier Mateusz Morawiecki w środę.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy” z ostatniej chwili
Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy”

– Powołanie komisji do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022 budzi poważne obawy co do zgodności z prawem unijnym – oświadczył w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi” z ostatniej chwili
Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi”

Były prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie dla Onetu zdradził, w jakich okolicznościach mógłby pogodzić się z Jarosławem Kaczyńskim i podać mu rękę.

Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym” z ostatniej chwili
Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym”

W Telford, w środkowo-zachodniej Anglii, grupa nastolatków zaatakowała kijem golfowym obywatela Polski, wskutek czego trafił on do szpitala, a będącego świadkiem ataku jego 10-letniego syna zwyzywała – poinformowała w środę policja regionu West Mercia.

Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO” z ostatniej chwili
Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO”

Rosja ogłosiła, że od lipca funkcjonowanie fińskich placówek konsularnych w Murmańsku i Pietrozawodsku nie zostanie wznowione oraz że zamyka swój konsulat generalny w Lappeenrancie przy granicy z Finlandią. W Moskwie do MSZ na rozmowę wezwano fińskiego ambasadora Anttiego Helanterę. To kolejny odwet za wejście Finlandii do NATO – komentuje fińska prasa.

Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!” z ostatniej chwili
Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!”

– Wstyd, Sikorski, że byłeś kiedyś ministrem spraw zagranicznych! Wstyd, że na tej sali są teraz byli polscy premierzy, którzy kiedyś reprezentowali partie, które zaciągały w Moskwie pożyczki – mówiła podczas debaty w Parlamencie Europejskim była premier Beata Szydło.

Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany z ostatniej chwili
Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany

Menadżer Roberta Lewandowskiego pojawił się w Barcelonie. Pini Zahavi został przyłapany w towarzystwie prezesa Barcelony Joana Laporty. Z informacji mediów wynika, że chodzi o głośny transfer.

Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO z ostatniej chwili
Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO

Emmaneul Macron opowiedział się za częściowym rozbrojeniem wschodniej flanki NATO po wojnie w Ukrainie.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję z ostatniej chwili
Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję

Jeszcze w środę wieczorem Parlament Europejski zajmie się podpisaną przez prezydenta ustawą o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Emerytury
Stażowe