[najnowszy sondaż] Złe wieści dla opozycji. Duża przewaga PiS, 6 partii w Sejmie

Obecnie na Zjednoczoną Prawicę chce głosować 39 proc. badanych, na KO – 28 proc., na Lewicę 9 proc., na Konfederację i Polskę 2050 po 8 proc.; powyżej progu wyborczego znalazłby się jeszcze PSL z 5-proc. poparciem – wynika z sondażu Social Changes, zrealizowanego na zlecenie portalu wPolityce.pl i opublikowanego w tygodniku „Sieci”.
Obrady Sejmu RP [najnowszy sondaż] Złe wieści dla opozycji. Duża przewaga PiS, 6 partii w Sejmie
Obrady Sejmu RP / PAP/Tomasz Gzell

Z opublikowanego w poniedziałek w tygodniku "Sieci", a zrealizowanego dla portalu wpolityce.pl sondażu wynika, że gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, Zjednoczona Prawica mogłaby liczyć na 39 proc. poparcia badanych, Koalicja Obywatelska - 28 proc., a Lewica na 9 proc. badanych. Na Konfederację oraz Polskę 2050 zagłosowałoby po 8 proc. badanych.

Powyżej progu wyborczego znalazło się jeszcze PSL z wynikiem 5 proc., a poniżej Kukiz'15 z 1 proc. 0 proc. badanych zadeklarowało głosowanie na Porozumienie, a 2 proc. - na inne ugrupowanie.

Czy święty Jan Paweł II jest dla Pani/Pana ważną postacią?

Pozytywnej odpowiedzi udzieliło 74 proc. badanych, z czego dla 47 proc. "zdecydowanie" jest ważną postacią, a dla 27 proc. "raczej" ważną. Negatywną odpowiedź zadeklarowało 17 proc., z czego dla 9 proc. święty Jan Paweł II "zdecydowanie" nie jest ważną postacią, a dla 8 proc. "raczej" nie jest. 9 proc. nie umiało ocenić, czy jest on dla nich ważną postacią.

Koleje dwa pytania dotyczyły wojny w Ukrainie. Pierwsze z nich brzmiało: Czy zgadza się Pani/Pan z opinią, że ukraińscy żołnierze walczą teraz również o wolność Polski?

Pozytywnej odpowiedzi udzieliło na nie 55 proc. badanych, z czego 25 proc. "zdecydowanie" się zgodziło, a 30 proc. "raczej" się zgodziło. Negatywnej odpowiedzi udzieliło 27 proc. badanych, w tym 14 proc. "zdecydowanie" się nie zgadza z tą opinią, a 13 proc. "raczej" się nie zgadza. 18 proc. wskazało, że nie potrafi udzielić dokładnej odpowiedzi.

Czy Polsce i Ukrainie uda się wspólnie stworzyć trwałą zaporę dla Rosji?

35 proc. badanych wybrało odpowiedź "Tak, idziemy w dobrą stronę, fundamenty są bardzo solidne". Odmienne zdanie miało 31 proc. badanych, którzy odpowiedzieli: "Nie, to wciąż niepewny scenariusz, skończy się na słowach". 34 proc. wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) od 7 do 10 kwietnia 2023 roku, na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział 1052 osoby.(PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nocna zmiana. 31 lat temu pod osłoną nocy odwołano rząd Jana Olszewskiego z ostatniej chwili
"Nocna zmiana". 31 lat temu pod osłoną nocy odwołano rząd Jana Olszewskiego

Gabinet Premiera Jana Olszewskiego został odwołany przez Sejm w nocnym głosowaniu z 4 na 5 czerwca 1992, kilkanaście godzin po wykonaniu przez ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza uchwały Sejmu o ujawnieniu tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa.

Ministerstwo edukacji Norwegii proponuje zasady użycia siły fizycznej wobec uczniów z ostatniej chwili
Ministerstwo edukacji Norwegii proponuje zasady użycia siły fizycznej wobec uczniów

Norwegia jest uznawana za jeden z najbardziej "progresywnych" krajów na świecie. Jednak i tam narastający problem z agresją wśród uczniów, skłonił norweskie ministerstwo edukacji do zaproponowania zasad w ramach których dozwolone ma być użycie siły fizycznej wobec uczniów.

Aktywiści próbowali wedrzeć się na tor wyścigowy podczas Epsom Derby z ostatniej chwili
Aktywiści próbowali wedrzeć się na tor wyścigowy podczas Epsom Derby

Trzydziestu jeden aktywistów grupy Animal Rising aresztowano w sobotę przed i w czasie Epsom Derby, jednego z najważniejszych wyścigów konnych w Wielkiej Brytanii. Wbrew zapowiedziom, aktywistom nie udało się jednak uniemożliwić przeprowadzenie zawodów.

Niezidentyfikowany obiekt zlokalizowany w warmińsko-mazurskim z ostatniej chwili
Niezidentyfikowany obiekt zlokalizowany w warmińsko-mazurskim

Jak donosi RMF w miejscowości Kaliszki w województwie warmińsko-mazurskim zlokalizowano niezidentyfikowany balon.

Pałac Buckingham. Media huczą od plotek. Kryzys w małżeństwie Meghan Markle i księcia Harry’ego? z ostatniej chwili
Pałac Buckingham. Media huczą od plotek. Kryzys w małżeństwie Meghan Markle i księcia Harry’ego?

Książę Harry podobno spędza więcej czasu w domu, podczas gdy Meghan Markle imprezuje ze swoimi przyjaciółmi w Los Angeles – pisze serwis express.co.uk. Zdaniem królewskiego eksperta „nie oznacza to, że ich małżeństwo musi mieć kłopoty”.

Niemcy: „Dzień X” w Lipsku. Lewicowi ekstremiści starli się z policją [WIDEO] z ostatniej chwili
Niemcy: „Dzień X” w Lipsku. Lewicowi ekstremiści starli się z policją [WIDEO]

Podczas zapowiadanej przez środowiska skrajnej lewicy demonstracji w Lipsku, określanej jako Dzień X, w sobotę doszło do zamieszek. Po południu na Alexis Schumann Platz w stronę policji poleciały petardy, kamienie, butelki i „koktajle mołotowa”. Demonstranci, w większości noszący kominiarki, zostali otoczeni przez policję – poinformowała agencja dpa.

Dramat Dawida Kubackiego. Ujawnił nieznane fakty na temat żony z ostatniej chwili
Dramat Dawida Kubackiego. Ujawnił nieznane fakty na temat żony

Pod koniec sezonu 2022/2023 Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki.

Makabryczny wypadek pod Oleśnicą. Są ofiary, wśród rannych dzieci z ostatniej chwili
Makabryczny wypadek pod Oleśnicą. Są ofiary, wśród rannych dzieci

Po czołowym zderzeniu aut osobowych na drodze 368 pod Oleśnicą na Dolnym Śląsku dwie osoby poniosły śmierć, a cztery zostały ranne. Droga jest zablokowana.

„Tak wyglądała demokracja za rządów PO”. PiS publikuje nowy spot [WIDEO] z ostatniej chwili
„Tak wyglądała demokracja za rządów PO”. PiS publikuje nowy spot [WIDEO]

Prawo i Sprawiedliwość, dzień przed marszem opozycji w Warszawie, publikuje nowy spot.

Co za demolka! Iga Świątek nie dała żadnych szans rywalce z ostatniej chwili
Co za demolka! Iga Świątek nie dała żadnych szans rywalce

W trzeciej rundzie wielkoszlemowego French Open Iga Świątek wygrała z chińską tenisistką Xinyu Wang 6:0 6:0 i tym samym awansowała 1/8 turnieju. Spotkanie z Chinką trwało zaledwie 51 minut.

Emerytury
Stażowe