Nie żyje prof. Grzegorz Pieńkowski, geolog i wieloletni działacz Solidarności. "Spoczywaj w pokoju, Wujku!"

19 kwietnia w Warszawie zmarł prof. Grzegorz Pieńkowski – znany w Polsce i na świecie geolog, aktywny członek Solidarności, uczestnik wielu pielgrzymek na Jasną Górę, tropiciel dinozaurów, prywatnie – Wujek Grześ, brat mojej mamy. 11 maja obchodziłby 70. urodziny.
 Nie żyje prof. Grzegorz Pieńkowski, geolog i wieloletni działacz Solidarności.

Został uhonorowany m.in. Nagrodą Rektora Uniwersytetu Warszawskiego II Stopnia, Odznaką Honorową Ministra Środowiska Zasłużony dla polskiej geologii, Nagrodą Ministra Środowiska za szczególne osiągnięcia w dziedzinie geologii oraz kilkoma nagrodami dyrektora PIG, Krzyżem Stowarzyszenia Polskich Kombatantów. W 2015 roku odznaczony został Krzyżem Wolności i Solidarności. W 2022 otrzymał Złoty Krzyż Zasługi.

 

Profesor od dinozaurów

Większość życia zawodowego związany był z Państwowym Instytutem Geologicznym – Państwowym Instytutem Badawczym, był też wykładowcą na Uniwersytecie w Lund w Szwecji i Konsulem Generalnym RP w Sydney. „Pełnił funkcje przewodniczącego sieci badawczej Unii Europejskiej dotyczącej węglowodorów niekonwencjonalnych oraz kierownika projektu NATO badającego kwestie związane z magazynowaniem węglowodorów w strukturach solnych. Był też współliderem światowego projektu badawczego IGCP, dotyczącego globalnych korelacji morskich i kontynentalnych utworów jurajskich. (…) Profesor Grzegorz Pieńkowski był także wiceprzewodniczącym Międzynarodowej Subkomisji Stratygrafii Jury oraz współredaktorem czasopisma «Volumina Jurassica». Opublikował 160 prac naukowych, w tym 7 monografii i arkuszy map geologicznych, jest autorem wielu artykułów, wywiadów i scenariuszy wystaw o charakterze popularnonaukowym. Dla nas, dziennikarzy, był cudownym opowiadaczem historii o Ziemi i jej wymarłych mieszkańcach. Zrealizowałam z nim kilkanaście reportaży i filmów dokumentalnych o tych dziwnych stworach. Będzie nam go brakowało” – napisała o nim Dorota Kosierkiewicz, dziennikarka TVP Kielce.


Kiedy się skończyło?
bez początku
zdawało się bez końca
czas był niezmierzony
przed nami
jak ocean


– tymi słowami zaczyna wiersz „Dzieciństwo” dedykowany bratu moja mama Maria Dorota Pieńkowska.

 

Dla mnie był Wujkiem

Dla mnie słynny profesor geologii był po prostu Wujkiem Grzesiem, moim Ojcem Chrzestnym, który imponował mi swoją wiedzą, spokojem i świetną jazdą na nartach. To dzięki niemu poznałam nazwy takie jak heliotrop i sfaleryt, a pasją do starożytnego Egiptu zaraził mnie tak skutecznie, że w swoim dziecięcym pokoju namalowałam na ścianie figury z grobowca Tutanchamona. Zacięcie badawcze Wujka było w naszej rodzinie przedmiotem żartów – śp. Babcia śmiała się z niego zawsze, że nie da się przy nim dokończyć froterowania podłóg, bo Wujek zawsze zaczyta się w jakimś leżącym na wypastowanej posadzce magazynie naukowym. Podziwiałam konstruowane przez niego miniaturowe modele statków i jego piękny charakter pisma. Bardzo lubiłam jego ciepło – ironiczne poczucie humoru. Spoczywaj w pokoju, kochany Wujku, wierzę, że tak jak pielgrzymowałeś za ziemskiego życia na Jasną Górę, tak teraz „na spotkanie w progach Ojca Domu po Ciebie wyjdzie litościwa Matka”.

Agnieszka Żurek


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nie żyje była poseł Prawa i Sprawiedliwości z ostatniej chwili
Nie żyje była poseł Prawa i Sprawiedliwości

Nie żyje była poseł Prawa i Sprawiedliwości – Mirosława Masłowska. Wiadomść o śmierci byłej parlamentarzystki przekazał w mediach społecznościowych wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Świetna wiadomość dla widzów TVP. Legendarny serial powraca z ostatniej chwili
Świetna wiadomość dla widzów TVP. Legendarny serial powraca

Świetna wiadomość dla widzów TVP. Znany serial publicznego nadawcy ponownie pojawi się na antenie.

Gdańsk: Sąd podwyższył zadośćuczynienie dla rodziny zamordowanego przez SB Piotra Bartoszcze z ostatniej chwili
Gdańsk: Sąd podwyższył zadośćuczynienie dla rodziny zamordowanego przez SB Piotra Bartoszcze

Sąd Apelacyjny w Gdańsku podwyższył zadośćuczynienie dla rodziny zamordowanego przez Służbę Bezpieczeństwa Piotra Bartoszcze do łącznej kwoty 3 mln 250 tys. zł. Wyrok jest prawomocny.

Tomasz Lis przeprasza. Ale... z ostatniej chwili
Tomasz Lis przeprasza. Ale...

- Znajdzie się komora dla Dudy i Kaczora - co prawdopodobnie było reakcją na podpisanie przez Prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Zełenski gotowy na spotkanie z Putinem? Prezydent Ukrainy zabiera głos z ostatniej chwili
Zełenski gotowy na spotkanie z Putinem? Prezydent Ukrainy zabiera głos

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z koreańskimi mediami poruszył kwestię ewentualnego spotkania z Władimirem Putinem. Zaznaczył, że może to nastąpić dopiero po wycofaniu wojsk rosyjskich z Ukrainy.

Jest decyzja Hołowni i Kosiniaka-Kamysza ws. marszu 4 czerwca z ostatniej chwili
Jest decyzja Hołowni i Kosiniaka-Kamysza ws. marszu 4 czerwca

Lider Polski 2050 Szymon Hołownia i szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wezmą udział w organizowanym 4 czerwca marszu, do udziału w którym wezwał szef PO Donald Tusk. Chcemy być z tymi, którzy chcą wolnych wyborów - oświadczył Hołownia. Zaznaczył zarazem, że nie oznacza to możliwości stworzenia jednej listy w wyborach.

Rzecznik MSZ zawieszony w obowiązkach z ostatniej chwili
"Rzecznik MSZ zawieszony w obowiązkach"

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina został zawieszony w obowiązkach i jest na bezterminowym urlopie, z którego zapewne nie powróci na stanowisko - dowiedział się nieoficjalnie dziennikarz RMF FM.

Szokujący wpis Tomasz Lisa. Jest reakcja wiceszefa MSWiA z ostatniej chwili
Szokujący wpis Tomasz Lisa. Jest reakcja wiceszefa MSWiA

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda poinformował, że zdecydował o podpisaniu ustawy o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022, oraz że skieruje ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego. Sprawa najwyraźniej wyjątkowo oburzyła byłego naczelnego tygodnika „Newsweeka”, Tomasza Lisa, który w swoim szokującym wpisie przekroczył kolejną granicę. Jest reakcja wiceszefa MSWiA.

Koniec kariery Roberta Lewandowskiego w kadrze? Jest reakcja Fernando Santosa z ostatniej chwili
Koniec kariery Roberta Lewandowskiego w kadrze? Jest reakcja Fernando Santosa

Koniec Roberta Lewandowskiego w reprezentacji Polski może nadejść szybciej, niż spodziewali się tego kibice? Do słów kapitana reprezentacji Polski odniósł się selekcjoner Fernando Santos.

Wiceszef MSWiA po spotkaniu z szefową MSW Niemiec: Musimy chronić strefę Schengen z ostatniej chwili
Wiceszef MSWiA po spotkaniu z szefową MSW Niemiec: Musimy chronić strefę Schengen

Musimy chronić strefę Schengen; to cel, który chce zdestabilizować zarówno Władimir Putin, jak i Alaksandr Łukaszenka - powiedział we wtorek w Świecku wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki po spotkaniu z szefową niemieckiego MSW Nancy Faeser.

Emerytury
Stażowe