Problem dla mieszkańców i turystów na Mazurach. Pilny komunikat sanepidu

Co musisz wiedzieć?
- Na mazurskich jeziorach Niegocin i Mikołajskim zauważono obecność sinic.
- Sanepid wydał zakaz kąpieli na jednej z plaż i zapowiedział, że zakazy mogą dotyczyć kolejnych.
- Kąpiel w zbiorniku, w którym zakwitły sinice, może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.
Gdzie jest zamknięta plaża?
Sinice w obu jeziorach zaobserwowano w poniedziałek wieczorem. Z jeziora Niegocin, z dzikiej plaży na wysokości wsi Wilkasy, próbki wody do badań pobrał Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ). „Badania potwierdziły obecność sinic” – poinformowała rzecznik prasowa olsztyńskiego WIOŚ Ada Wasilewska.
Sinice wykryto także w jeziorze Mikołajskim. Tam, w stosunku do plaży przy ul. Okrężnej w Mikołajkach, sanepid wydał we wtorek zakaz kąpieli.
- mBank wydał komunikat dla klientów
- NFZ wydał ważny komunikat
- Rusza sprzedaż nowego paliwa. Orlen wydał komunikat
- Dziwna sytuacja na granicznym moście. Czyj jest most łączący niemiecki Frankfurt nad Odrą i polskie Słubice?
Czy sanepid może zakazać kąpieli na dzikiej plaży?
Możemy wydawać zakazy kąpieli tylko w stosunku do zgłoszony kąpielisk. Nie mamy takiej możliwości w stosunku do dzikich plaż, dzikich kąpielisk. Dlatego w przypadku Wilkas takiego zakazu nie wydajemy
– powiedział warmińsko-mazurski wojewódzki inspektor sanitarny Janusz Dzisko.
Sinice w jeziorze Niegocin zaobserwowali we wtorek rano ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (MOPR) w Giżycku.
Woda wygląda tak, jakby ktoś nalał do niej zielonych fusów od kawy. Zgłosiliśmy to miejskiej instytucji, która prowadzi w sąsiedztwie kąpielisko
– poinformował prezes MOPR Jarosław Sroka.
Konsekwencje kontaktu z sinicami
Janusz Dzisko poinformował, że we wtorek od rana pracownicy służb sanitarnych pracują w Giżycku na zgłoszonym kąpielisku. Decyzja o ewentualnym zakazie kąpieli w tym miejscu może zapaść jeszcze we wtorek.
O zakwicie sinic na jeziorze świadczą pływające po powierzchni wody grube, zielone kożuchy. Kąpiel w takim zbiorniku może skutkować zmianami skórnymi (wysypka, swędzenie, rumień, obrzęk), zapaleniem spojówek, a nawet uszkodzeniami wątroby czy nerek.