Tusk odwiedził Podlasie. Politycy PiS przygotowali specjalną listę pytań

Listę pytań o różne działania rządów PO, ale też politykę tamtego rządu wobec województwa podlaskiego przedstawili w czwartek w Kleosinie koło Białegostoku politycy PiS z regionu przed otwartym spotkaniem, które w tym miejscu ma z mieszkańcami przewodniczący PO Donald Tusk.
Kleosin, 20.04.2023. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk Tusk odwiedził Podlasie. Politycy PiS przygotowali specjalną listę pytań
Kleosin, 20.04.2023. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk / fot. PAP/Artur Reszko

W czwartek w ramach akcji KO "Tu jest Przyszłość" wielu działaczy PO spotyka się z mieszkańcami i różnymi środowiskami we wszystkich powiatach województwa podlaskiego. W piątek w Białymstoku będzie też posiedzenie klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej.

Pytania polityków PiS były prezentowane także publicznie już wcześniej, były one wysyłane do niego trzy miesiące temu – poinformowali na konferencji przed szkołą w Kleosinie działacze PiS, m.in. pełnomocnicy regionalni: marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, posłowie Jacek Bogucki i Kazimierz Gwiazdowski oraz wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, sekretarz stanu w kancelarii premiera Adam Andruszkiewicz i radni PiS w Białymstoku.

Likwidacja jednostek wojskowych w regionie, komisariatów policji, sprawa budowy zapory na granicy, migrantów na granicy z Białorusią, opóźniona budowa drogi ekspresowej Via Carpatia - to niektóre z podnoszonych przez polityków PiS kwestii.

Na te pytania do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy odpowiedzi, dlatego korzystając z tej dzisiejszej wizyty przewodniczącego Tuska, prosimy o to, żeby pan przewodniczący odpowiedział na zadane pytania, żeby się do nich ustosunkował. To jest bardzo istotne z punktu widzenia naszych wyborów, które będą na jesieni

– powiedział na konferencji prasowej marszałek Artur Kosicki. Dodał, że odpowiedzi są także ważne dla mieszkańców.

Lista pytań do Tuska

Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski dodał, że pytania do Donalda Tuska były zadawane mu przez media, obecnie przewodniczący PO jest na bezpośrednim spotkaniu. "(...) może jak będziemy bliżej, to będzie chciał odpowiedzieć na pytania dlaczego chciał współpracować z Rosją przez wiele lat, uważał, że Rosja to normalny, demokratyczny kraj, z którym można współpracować i politycznie i gospodarczo, można robić interesy, kraj, z którego można sprowadzać surowce energetyczne" - mówił Piontkowski. Dodał, że wojna w Ukrainie pokazała, że "tamten kierunek polityki był fatalnym błędem".

"Zaniechaniem" nazwał Piontkowski traktowanie przez PO sprawy drogi Via Carpatia, która jest - jak mówił - istotna w kwestii rozwoju województwa podlaskiego, ale też kraju. – Tak naprawdę miała przestać być budowana, bo z punktu widzenia Donalda Tuska nie była potrzebna. On przecież uważał i jego współpracownicy, że Polska wschodnia jest skazana na wymarcie, to skansen, który trzeba zaorać – mówił Piontkowski.

Andruszkiewicz mówił, że jemu rządy PO kojarzą się z wysokim bezrobociem, niskimi płacami, niskimi emeryturami, brakiem takich programów jak 500 plus, czy wsparciem seniorów. Ocenił, że wtedy do Podlaskiego nie wpływało tak dużo środków na różne inwestycje rozwojowe jak za obecnego rządu. – Dzisiaj PiS te kwestie nadrabia. Dziś absolutnie ta bieda, to ubóstwo, to bezrobocie, poszło dzięki naszym rządom w zapomnienie – mówi Andruszkiewicz. Dodał, że ma nadzieję, iż przewodniczący PO przyjechał za swoją politykę przeprosić mieszkańców regionu.

Wiceminister Piontkowski podał, że za rządów PiS do Podlaskiego wpłynęło w ramach czterech tysięcy inwestycji rządowych ponad 20 mld zł z budżetu państwa.

Przedtem mieliśmy zabierane pieniądze z Via Carpatii po to, żeby budować drogi ekspresowe w zachodniej części Polski. Dlatego pytamy pana przewodniczącego, co ma dzisiaj do zaoferowania mieszkańcom województwa podlaskiego, co zmieniło się w jego polityce. Czy nadal uważa, że mają rozwijać się tylko i wyłącznie wielkie ośrodki, czy tylko zachodnia część Polski, a część wschodnia Polski ma zostać zaorana. Tak wyglądały rządy PO

– mówił wiceszef MEiN.

Poseł Kazimierz Gwiazdowski mówił, że rząd Donalda Tuska likwidował jednostki wojskowe w regionie, teraz są one przywracane, powstaną nowe jednostki np. w Kolnie, Grajewie, Augustowie, ponieważ - jak przekonywał - są potrzebne.

Senator Mariusz Gromko mówił, że "Donald Tusk wątpił" czy powstanie zapora na granicy z Białorusią. "Udało się nam, niektóre państwa korzystają z naszych rozwiązań i podobne rozwiązania również u siebie wprowadzają" - mówił senator. Gromko ocenił, że zapora zdała egzamin, była trafną inwestycją. "Skutecznie zatrzymała nielegalna migrację" - powiedział Gromko i dodał, że jest wiele głosów mieszkańców, którzy mówią, że dzięki tej zaporze czują się bezpieczniej na pograniczu.


 

POLECANE
Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym z ostatniej chwili
Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym

W serbskim parlamencie doszło do dramatycznych scen. Posłowie opozycji rzucili granaty hukowe i gaz łzawiący w proteście przeciwko rządom Aleksandara Vučića. W wyniku zamieszek posłanka Jasmina Obradović doznała udaru i walczy o życie.

Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną z ostatniej chwili
Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną

Niemiecki tygodnik „Der Spiegel” opisał serię incydentów na granicy z Polską, które wg redakcji „komplikują niemiecką politykę migracyjną”. Główna krytyka kierowana jest w stronę polskiego Ruchu Obrony Granic (ROG), który utrudnia niemieckim służbom odsyłanie nielegalnych migrantów do Polski.

Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było tylko u nas
Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było

Wes Anderson powraca na ekrany z filmem, który równie łatwo rozpoznać, co sobie odpuścić albo się zakochać. "Układ fenicki", pokazany premierowo podczas 78. Festiwalu Filmowego w Cannes, na polskie ekrany trafił 6 czerwca.

Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu z ostatniej chwili
Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu

Premier przedłużył drugi stopień alarmowy BRAVO i BRAVO-CRP na terenie całej Polski do 31 sierpnia 2025. Wyjaśniamy, co to oznacza i dlaczego władze proszą obywateli o czujność.

Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona z ostatniej chwili
Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona

Drony Sił Systemów Bezzałogowych ukraińskich wojsk zaatakowały w Rosji fabrykę radarów, wykorzystywanych w dronach i rakietach, które ostrzeliwują Ukrainę – powiadomił w sobotę Sztab Generalny w Kijowie.

Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą tylko u nas
Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą

Ciągle się zastanawiam skąd bierze się głębokie przekonanie niektórych środowisk o ich wyższości, lepszym wykształceniu, europejskości nad „prostakami” z prawicy, którzy nic nie kumają z otaczającej ich rzeczywistości tkwiąc mentalnie w Średniowieczu (nie będę, jaśnie oświeconym, wyjaśniał co wniosły w legacie do naszego dzisiejszego życia wykpiwane wieki średnie bo zajęłoby to zbyt wiele czasu a oni i tak by tego nie pojęli – przy okazji tylko i na końcu przypomnijmy, że między innymi ich guru Bronisław Geremek był mediewistą, zajmującym się, o zgrozo, prostytucją…) i nie wychodząc od miejscowego proboszcza (alternatywnie ”z kruchty”).

Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins z ostatniej chwili
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pewnie pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:2, 6:3. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Dunka Clara Tauson.

Komu służycie?. Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji z ostatniej chwili
"Komu służycie?". Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji

Robert Bąkiewicz ostro skrytykował decyzję policji o wprowadzeniu zakazu lotów dronów przy granicy z Niemcami. Jak twierdzi, ograniczenia uderzają w działania obywatelskie mające na celu kontrolę migracji; zakaz ogłoszono dwa dni po tym, jak Ruch Obrony Granic zakupił własne drony do patrolowania pasa przygranicznego.

Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego

W sobotę uruchomiono wakacyjną, bezpłatną linię autobusową z Kielc na Święty Krzyż. Kursy realizowane będą w każdą sobotę i niedzielę do 28 września. Pasażerom towarzyszyć będzie przewodnik, który opowie o atrakcjach turystycznych regionu i zaprezentuje najciekawsze miejsca na Łysej Górze.

Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje z ostatniej chwili
Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje

Służby zakończyły działania na terenie terminala promowego na półwyspie Westerplatte w Gdańsku, gdzie w południe doszło do uszkodzenia gazociągu z gazem ziemnym. Nikomu nic się nie stało.

REKLAMA

Tusk odwiedził Podlasie. Politycy PiS przygotowali specjalną listę pytań

Listę pytań o różne działania rządów PO, ale też politykę tamtego rządu wobec województwa podlaskiego przedstawili w czwartek w Kleosinie koło Białegostoku politycy PiS z regionu przed otwartym spotkaniem, które w tym miejscu ma z mieszkańcami przewodniczący PO Donald Tusk.
Kleosin, 20.04.2023. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk Tusk odwiedził Podlasie. Politycy PiS przygotowali specjalną listę pytań
Kleosin, 20.04.2023. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk / fot. PAP/Artur Reszko

W czwartek w ramach akcji KO "Tu jest Przyszłość" wielu działaczy PO spotyka się z mieszkańcami i różnymi środowiskami we wszystkich powiatach województwa podlaskiego. W piątek w Białymstoku będzie też posiedzenie klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej.

Pytania polityków PiS były prezentowane także publicznie już wcześniej, były one wysyłane do niego trzy miesiące temu – poinformowali na konferencji przed szkołą w Kleosinie działacze PiS, m.in. pełnomocnicy regionalni: marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, posłowie Jacek Bogucki i Kazimierz Gwiazdowski oraz wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, sekretarz stanu w kancelarii premiera Adam Andruszkiewicz i radni PiS w Białymstoku.

Likwidacja jednostek wojskowych w regionie, komisariatów policji, sprawa budowy zapory na granicy, migrantów na granicy z Białorusią, opóźniona budowa drogi ekspresowej Via Carpatia - to niektóre z podnoszonych przez polityków PiS kwestii.

Na te pytania do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy odpowiedzi, dlatego korzystając z tej dzisiejszej wizyty przewodniczącego Tuska, prosimy o to, żeby pan przewodniczący odpowiedział na zadane pytania, żeby się do nich ustosunkował. To jest bardzo istotne z punktu widzenia naszych wyborów, które będą na jesieni

– powiedział na konferencji prasowej marszałek Artur Kosicki. Dodał, że odpowiedzi są także ważne dla mieszkańców.

Lista pytań do Tuska

Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski dodał, że pytania do Donalda Tuska były zadawane mu przez media, obecnie przewodniczący PO jest na bezpośrednim spotkaniu. "(...) może jak będziemy bliżej, to będzie chciał odpowiedzieć na pytania dlaczego chciał współpracować z Rosją przez wiele lat, uważał, że Rosja to normalny, demokratyczny kraj, z którym można współpracować i politycznie i gospodarczo, można robić interesy, kraj, z którego można sprowadzać surowce energetyczne" - mówił Piontkowski. Dodał, że wojna w Ukrainie pokazała, że "tamten kierunek polityki był fatalnym błędem".

"Zaniechaniem" nazwał Piontkowski traktowanie przez PO sprawy drogi Via Carpatia, która jest - jak mówił - istotna w kwestii rozwoju województwa podlaskiego, ale też kraju. – Tak naprawdę miała przestać być budowana, bo z punktu widzenia Donalda Tuska nie była potrzebna. On przecież uważał i jego współpracownicy, że Polska wschodnia jest skazana na wymarcie, to skansen, który trzeba zaorać – mówił Piontkowski.

Andruszkiewicz mówił, że jemu rządy PO kojarzą się z wysokim bezrobociem, niskimi płacami, niskimi emeryturami, brakiem takich programów jak 500 plus, czy wsparciem seniorów. Ocenił, że wtedy do Podlaskiego nie wpływało tak dużo środków na różne inwestycje rozwojowe jak za obecnego rządu. – Dzisiaj PiS te kwestie nadrabia. Dziś absolutnie ta bieda, to ubóstwo, to bezrobocie, poszło dzięki naszym rządom w zapomnienie – mówi Andruszkiewicz. Dodał, że ma nadzieję, iż przewodniczący PO przyjechał za swoją politykę przeprosić mieszkańców regionu.

Wiceminister Piontkowski podał, że za rządów PiS do Podlaskiego wpłynęło w ramach czterech tysięcy inwestycji rządowych ponad 20 mld zł z budżetu państwa.

Przedtem mieliśmy zabierane pieniądze z Via Carpatii po to, żeby budować drogi ekspresowe w zachodniej części Polski. Dlatego pytamy pana przewodniczącego, co ma dzisiaj do zaoferowania mieszkańcom województwa podlaskiego, co zmieniło się w jego polityce. Czy nadal uważa, że mają rozwijać się tylko i wyłącznie wielkie ośrodki, czy tylko zachodnia część Polski, a część wschodnia Polski ma zostać zaorana. Tak wyglądały rządy PO

– mówił wiceszef MEiN.

Poseł Kazimierz Gwiazdowski mówił, że rząd Donalda Tuska likwidował jednostki wojskowe w regionie, teraz są one przywracane, powstaną nowe jednostki np. w Kolnie, Grajewie, Augustowie, ponieważ - jak przekonywał - są potrzebne.

Senator Mariusz Gromko mówił, że "Donald Tusk wątpił" czy powstanie zapora na granicy z Białorusią. "Udało się nam, niektóre państwa korzystają z naszych rozwiązań i podobne rozwiązania również u siebie wprowadzają" - mówił senator. Gromko ocenił, że zapora zdała egzamin, była trafną inwestycją. "Skutecznie zatrzymała nielegalna migrację" - powiedział Gromko i dodał, że jest wiele głosów mieszkańców, którzy mówią, że dzięki tej zaporze czują się bezpieczniej na pograniczu.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe