Niepokojące informacje z granicy. Nowy raport Straży Granicznej

23 kwietnia do Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 61 osób. Byli to m.in. obywatele z Gwinei i Kamerunu – poinformowała w poniedziałek rano Straż Graniczna.
 Niepokojące informacje z granicy. Nowy raport Straży Granicznej
/ Tysol.pl

W okolicach przejścia granicznego w Bobrownikach obywatel Konga przeprawił się przez rzekę Świsłocz.

Za pomocnictwo zatrzymano dwóch obywateli Gruzji, obywateli Niemiec i Kirgistanu. Przewozili łącznie 13 osób z Iranu i Etiopii.

Wyższe kary dla cudzoziemców za pomocnictwo w nielegalnej migracji

Cudzoziemcy za organizację i pomocnictwo w nielegalnej migracji mogą dostać zakaz wjazdu do Polski i innych państw strefy Schengen nawet na 10 lat – podkreśla Straż Graniczna w poniedziałek. W tym roku tylko na granicy polsko-białoruskiej zatrzymanych zostało 230 takich „organizatorów”, w tym 214 cudzoziemców.

Rzeczniczka SG por. Anna Michalska wyjaśniła, że wyższe kary dla cudzoziemców, którzy organizują lub pomagają w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy, to efekt nowelizacji przepisów ustawy o cudzoziemcach. Od 7 kwietnia mogą oni dostać zakaz wjazdu na terytorium Polski i państw strefy Schengen na okres od pięciu do 10 lat. Dotychczas było to od trzech do pięciu lat.

Porucznik Michalska podała, że w tym roku na samej granicy polsko-białoruskiej zatrzymano już 230 „organizatorów” i „pomocników” w nielegalnej migracji, a wobec 78 z nich sąd zastosował areszty. Dla porównania w całym 2022 roku zatrzymanych zostało 400 osób.

Spośród 230 zatrzymanych na granicy z Białorusią tylko 16 „organizatorów” to obywatele Polski. „Pozostali to cudzoziemcy, najczęściej legalnie przebywający na terytorium państw UE, wśród nich również cudzoziemcy, którzy ubiegają się o ochronę międzynarodową na terytorium któregoś z państw UE” – zaznaczyła rzeczniczka SG.

W przypadku takich osób przeprowadzane są jak najszybsze deportacje, nawet w ciągu 48h, do krajów pochodzenia lub do krajów legalnego pobytu

– wyjaśniła por. Michalska. 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik z ostatniej chwili
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na ponad 40 proc. poparcie – wynika z wewnętrznego sondaż przeprowadzonego przez PiS, do którego dotarła Interia.

Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE z ostatniej chwili
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE

„W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć m.in. kwestię reformy UE. To jednomyślność vs większość kwalifikowana; Polska jednoznacznie uważa, że jednomyślność jest zaworem bezpieczeństwa, który chroni przed dominacją większych państw” – poinformował premier Mateusz Morawiecki w środę.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy” z ostatniej chwili
Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy”

– Powołanie komisji do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022 budzi poważne obawy co do zgodności z prawem unijnym – oświadczył w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi” z ostatniej chwili
Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi”

Były prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie dla Onetu zdradził, w jakich okolicznościach mógłby pogodzić się z Jarosławem Kaczyńskim i podać mu rękę.

Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym” z ostatniej chwili
Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym”

W Telford, w środkowo-zachodniej Anglii, grupa nastolatków zaatakowała kijem golfowym obywatela Polski, wskutek czego trafił on do szpitala, a będącego świadkiem ataku jego 10-letniego syna zwyzywała – poinformowała w środę policja regionu West Mercia.

Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO” z ostatniej chwili
Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO”

Rosja ogłosiła, że od lipca funkcjonowanie fińskich placówek konsularnych w Murmańsku i Pietrozawodsku nie zostanie wznowione oraz że zamyka swój konsulat generalny w Lappeenrancie przy granicy z Finlandią. W Moskwie do MSZ na rozmowę wezwano fińskiego ambasadora Anttiego Helanterę. To kolejny odwet za wejście Finlandii do NATO – komentuje fińska prasa.

Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!” z ostatniej chwili
Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!”

– Wstyd, Sikorski, że byłeś kiedyś ministrem spraw zagranicznych! Wstyd, że na tej sali są teraz byli polscy premierzy, którzy kiedyś reprezentowali partie, które zaciągały w Moskwie pożyczki – mówiła podczas debaty w Parlamencie Europejskim była premier Beata Szydło.

Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany z ostatniej chwili
Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany

Menadżer Roberta Lewandowskiego pojawił się w Barcelonie. Pini Zahavi został przyłapany w towarzystwie prezesa Barcelony Joana Laporty. Z informacji mediów wynika, że chodzi o głośny transfer.

Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO z ostatniej chwili
Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO

Emmaneul Macron opowiedział się za częściowym rozbrojeniem wschodniej flanki NATO po wojnie w Ukrainie.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję z ostatniej chwili
Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję

Jeszcze w środę wieczorem Parlament Europejski zajmie się podpisaną przez prezydenta ustawą o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Emerytury
Stażowe