Andrzej Duda: Polska i Mongolia są otwarte na współpracę w poszukiwaniu i eksploatacji metali oraz zasobów energetycznych

– Polska i Mongolia są otwarte na współpracę w poszukiwaniu i eksploatacji metali i zasobów energetycznych oraz w ochronie środowiska – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas otwarcia Polsko-Mongolskiego Forum Biznesu.
Andrzej Duda Andrzej Duda: Polska i Mongolia są otwarte na współpracę w poszukiwaniu i eksploatacji metali oraz zasobów energetycznych
Andrzej Duda / PAP/Leszek Szymański

Prezydent Duda mówił o rosnącej dynamice kontaktów polsko-mongolskich i współpracy pomiędzy oboma krajami, której jednym z najistotniejszych wymiarów jest współpraca gospodarcza. Jak wskazywał, poziom wymiany handlowej między Polską a Mongolią stale rośnie; w ubiegłym roku obroty handlowe wyniosły około 90 mln dolarów.

Polska należy do czołówki eksporterów do Mongolii

Duda podkreślił przy tym, że spośród wszystkich państw Unii Europejskiej Polska należy do czołówki eksporterów do Mongolii. „Świadczy to o dużym zaufaniu mongolskich importerów do wiarygodności polskich kontrahentów oraz uznaniu przez tutejszych konsumentów wysokiej jakości polskich towarów” - ocenił.

Prezydent przyznał, że dostrzega także możliwość wzrostu poziomu polskich inwestycji w Mongolii, których – jak ocenił – dziś jest bardzo mało. „Cieszę się, że władze Mongolii są otwarte na dialog polityczny i współpracę gospodarczą z Polską, zwłaszcza w priorytetowych dla obu kraju dziedzinach: poszukiwaniu i eksploatacji metali, w szczególności miedzi, zasobów energetycznych, a także w zakresie ochrony środowiska” – dodał.

„Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jakie perspektywy rysują się przed sektorem wydobywczym w Mongolii – kraju dużej różnorodności i bogactwa złóż mineralnych. Jednocześnie, uznając fakt, że Polska nie jest samowystarczalna surowcowo, nasze interesy w tym sektorze wydają się być komplementarne, a synergie możliwe do osiągnięcia” – powiedział Duda.

Poszukiwanie surowców krytycznych

Wskazywał, że we wtorek w Ułan Bator została podpisana umowa pomiędzy Państwowym Instytutem Geologicznym – Państwowym Instytutem Badawczym a Państwową Służbą Geologiczną Mongolii w dziedzinie poszukiwań surowców krytycznych. Wyraził nadzieję, że naturalną kontynuacją tej współpracy naukowej będzie działalność biznesowa w ramach konkretnych projektów o charakterze komercyjnym.

Prezydent przyznał, że realistycznie podchodzi do polsko-mongolskiej współpracy i ma świadomość ograniczeń wynikających m.in. z geografii. Wyraził też nadzieję, że podpisana we wtorek polsko-mongolska umowa o międzynarodowych przewozach drogowych przyniesie spore ułatwienia dla przedsiębiorców w przyszłości.

„Podobne ułatwienia dla firm sektora rolno-spożywczego wprowadzi w perspektywie memorandum o porozumieniu w zakresie służb weterynaryjnych, które podpisali dziś przedstawiciele Głównego Inspektoratu Weterynarii Rzeczypospolitej Polskiej i Generalnej Dyrekcji Służb Weterynaryjnych – Agencji Wykonawczej rządu Mongolii. Liczę także, że ważnym instrumentem wsparcia kontaktów biznesowych będą kredyty eksportowe oferowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego oraz banki komercyjne” – powiedział Duda.

Zapowiedział, że na początku 2024 r. w Ułan Bator zostanie uruchomiony polski konsulat, co – jak ocenił – przyczyni się do intensyfikacji wzajemnych kontaktów gospodarczych oraz w innych dziedzinach, w tym w nauce, turystyce oraz kulturze.

Z Ułan Bator Aleksandra Rebelińska (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Iustitia ujawnia jak będzie tworzyć listy proskrypcyjne niewygodnych dla kasty sędziów z ostatniej chwili
"Iustitia" ujawnia jak będzie tworzyć "listy proskrypcyjne" niewygodnych dla "kasty" sędziów

Stowarzyszenie sędziów "Iustitia" uznawane za organizację skupiającą tzw. "nadzwyczajną kastę" pracuje nad projektem zmian w sądownictwie powszechnym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Spięcie Kaczyńskiego z reporterem TVN24. Stacja grozi krokami prawnymi z ostatniej chwili
Spięcie Kaczyńskiego z reporterem TVN24. Stacja grozi "krokami prawnymi"

W trakcie konferencji prasowej Jarosława Kaczyńskiego i szefa MON Mariusza Błaszczaka w Kopczanach doszło do spięcia prezesa PiS z dziennikarzem TVN24.

Serbia: Nie przygotowujemy się do interwencji w Kosowie z ostatniej chwili
Serbia: Nie przygotowujemy się do interwencji w Kosowie

Serbia nie przygotowuje się do interwencji w Kosowie, ale jesteśmy gotowi na każdy scenariusz - powiedział w sobotę serbski minister spraw zagranicznych Ivica Daczić, komentując utrzymywanie stanu najwyższej gotowości wojska z powodu kolejnych napięć za południową granicą kraju.

Mularczyk: Wysłałem listy do posłów Bundestagu, aby poinformować ich o polskich stratach wojennych z ostatniej chwili
Mularczyk: Wysłałem listy do posłów Bundestagu, aby poinformować ich o polskich stratach wojennych

Wysłałem listy do wszystkich posłów Bundestagu wraz z raportem o stratach wojennych poniesionych przez Polskę w czasie II wojny światowej; liczę, że wywoła to dyskusję w Bundestagu i doprowadzi do zmiany stanowiska rządu Niemiec ws. odszkodowań dla Polski - powiedział PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

W niemieckich szkołach szerzy się antysemityzm z ostatniej chwili
W niemieckich szkołach szerzy się antysemityzm

Niemiecki komisarz rządu federalnego ds. antysemityzmu Felix Klein ostrzega przed rosnącą nienawiścią do Żydów w niemieckich szkołach.

Co z sankcjami dla Rosjan? Niemcy zabrali głos z ostatniej chwili
Co z sankcjami dla Rosjan? Niemcy zabrali głos

W drugim roku rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie większość Niemców nadal popiera zachodnie sankcje nałożone na Rosję - wynika z nowego badania zleconego przez Instytut Gospodarki Niemieckiej (IW). Z rezultatami ankiety zapoznał się portal tygodnika "Der Spiegel".

Przedstawiciel Kremla. Spięcie między Kaczyńskim a reporterem TVN24 z ostatniej chwili
"Przedstawiciel Kremla". Spięcie między Kaczyńskim a reporterem TVN24

W trakcie konferencji prasowej Jarosława Kaczyńskiego i szefa MON Mariusza Błaszczaka w Kopczanach doszło do spięcia prezesa PiS z dziennikarzem TVN.

Musimy wybrać kogoś innego niż Putin. Zaskakujące słowa w rosyjskiej telewizji [VIDEO] z ostatniej chwili
"Musimy wybrać kogoś innego niż Putin". Zaskakujące słowa w rosyjskiej telewizji [VIDEO]

Ukraiński polityk Anton Geraszczenko za pośrednictwem mediów społecznościowych opublikował nagranie przedstawiające fragment programu z rosyjskiej telewizji.

New York Times: Na czołgach Abrams ćwiczy w Niemczech pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich z ostatniej chwili
"New York Times": Na czołgach Abrams ćwiczy w Niemczech pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich

Pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich szkoli się w Niemczech z obsługi amerykańskich czołgów M1 Abrams - poinformował w sobotę dziennik "New York Times" powołując się na komunikat Pentagonu. Grupa ta liczy około 400 wojskowych.

Rosja podała Ukrainie warunki zakończenia wojny. Szybka odpowiedź z Kijowa z ostatniej chwili
Rosja podała Ukrainie warunki zakończenia wojny. Szybka odpowiedź z Kijowa

Wiceszef MSZ Rosji w rozmowie z agencją TASS postawił Ukrainie warunki zakończenia wojny. Rosjanie wymagają od władz z Kijowa między innymi odmowy przystąpienia do NATO i Unii Europejskiej.

Emerytury
Stażowe