„To nie koniec”. Węgry ugięły się przed Brukselą, a pieniędzy nie dostaną

Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. wartości i przejrzystości, uznała na konferencji prasowej, że pomimo przyjęcia przez węgierski parlament uzgodnionej z Brukselą reformy sądownictwa nie zostały spełnione warunki wypłaty należnych Węgrom funduszy.
Ważne! „To nie koniec”. Węgry ugięły się przed Brukselą, a pieniędzy nie dostaną
Ważne! / grafika własna

Czytaj również: Koszt realizacji „Fit for 55” będzie ogromny i obciąży ludność krajów członkowskich UE

Czytaj również: Ursula von der Leyen na drugą kadencję? Nieoficjalne informacje

Jourova zapowiedziała, że mimo odpowiedniego stanowiska węgierskiego rządu wobec reformy sądownictwa Komisja Europejska nie zgodzi się na uwolnienie ok. 12,7 mld euro z siedmioletniego budżetu. Tym samym siedmioletni okres ramowy o wartości prawie 22 miliardów euro i fundusz odbudowy o wartości 5,8 miliarda euro zostaną otwarte dla rządu tylko wtedy, gdy zostaną spełnione wszystkie warunki.

Analizujemy przepisy, muszą wejść w życie i zawierać kroki implementacyjne. (…) To nie koniec historii. (…) Jest więc za wcześnie, by o tym mówić

– powiedziała wiceprzewodnicząca KE.

 

Sprzeczne komunikaty Brukseli

Pomimo postępów polityczna aprobata Komisji jest jeszcze oddalona o wiele miesięcy i prawdopodobnie będzie zależała od postępów w negocjacjach dotyczących innych kwestii, w tym działań antykorupcyjnych, zauważa brukselski portal informacyjny Politico. Jest to wyraźnie sprzeczne z tym, co mówili w przeszłości inni politycy UE

pisze węgierski portal MagyarNemzet.hu.

Jeśli kwestia niezależności sądownictwa zostanie uregulowana, uwolni to zdecydowaną większość programów spójnościowych

– mówił niedawno komisarz KE ds. budżetu Johannes Hahn.

 

Gyurcsány przyznaje

Szef węgierskiej Koalicji Demokratycznej Ferenc Gyurcsány przyznał w audycji radia Spirit FM, że jego partia pracuje w Brukseli, aby uniemożliwić Węgrom uzyskanie należnych funduszy unijnych. – Nie da się ukryć, byliśmy tam! – mówił. Wcześniej mówił również o tym, że jego ugrupowanie wspiera działania Brukseli zmierzające do obalenia rządu Orbana.

Gyurcsány jest tym samym skompromitowanym politykiem, którego wypowiedź ujawniona przez węgierskie radio publiczne – „Kłamaliśmy rano, nocą i wieczorem”, „Spieprzyliśmy. Nie tylko trochę, ale bardzo” – spowodowała utratę władzy przez Węgierską Partię Socjalistyczną.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę. Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie? z ostatniej chwili
"Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę". Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie?

Na Litwie rozmieszczony jest obecnie batalion sił NATO dowodzony przez Niemców i w większości złożony z niemieckich żołnierzy. Batalion liczy sobie 1600 żołnierzy. Podczas szczytu NATO w Madrycie w czerwcu 2022 roku ustalono, że siły mają być rozbudowane do rozmiaru brygady 3 - 5 tysięcy żołnierzy), jednak do tej pory tak się nie stało.

Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia Nigdy Więcej z ostatniej chwili
Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia "Nigdy Więcej"

W czwartek media poinformowały, że stowarzyszenie „Nigdy więcej” złożyło donos na polskiego sędziego w związku z jego wystąpieniem na wydarzeniu organizowanym przez Sławomira Mentzena, jednego z liderów Konfederacji. Nie przeszło to bez echa.

Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi z ostatniej chwili
Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi

UE ma rację, chcąc pociągnąć premiera Węgier Viktora Orbana do odpowiedzialności za stworzony w kraju system, ale łamiąc traktatowe prawa przez odebranie Budapesztowi prezydencji w Radzie UE pomoże mu tylko wypychać Węgry z Unii - uważa Marton Gyongyosi, europoseł i przewodniczący opozycyjnej partii Jobbik.

[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych z ostatniej chwili
[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych

Prezydent USA Joe Biden potknął się i przewrócił na scenie podczas czwartkowej ceremonii rozdawania dyplomów nowym absolwentom Akademii Sił Powietrznych w Colorado Springs. Biden wstał i poszedł o własnych siłach.

Perspektywa mi się zupełnie zmieniła. Poruszający wpis Justyny Kowalczyk z ostatniej chwili
"Perspektywa mi się zupełnie zmieniła". Poruszający wpis Justyny Kowalczyk

"Kacper założył w mojej głowie i sercu mocne stanowisko. Odpadłam z kretesem. Wszystkie przeloty wyrwałam, pokiereszowałam się strasznie, ale stanowisko trzyma. I wytrzyma lawinę smutku" – pisze w poruszającym wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych Justyna Kowalczyk-Tekieli. 

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów z ostatniej chwili
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów

Zmieniamy historię lotów kosmicznych! Polacy jako pierwsi w historii lotów kosmicznych badają w ten sposób własnym urządzeniem mózgi kosmonautów!

W Berlinie powstanie projekt mieszkaniowy przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer z ostatniej chwili
W Berlinie powstanie "projekt mieszkaniowy" przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer

W Berlinie ma powstać "projekt mieszkaniowy", przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer; w nowym, "pionierskim w całej Europie", budynku mają powstać 72 mieszkania na wynajem, a także centrum kulturalne i kawiarnia - informuje w czwartek portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka z ostatniej chwili
„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka

W poniedziałek 29 maja jeden z najlepszych sędziów piłkarskich na świecie, Szymon Marciniak, wygłosił przemowę na konferencji Everest, której organizatorem był lider Konfederacji Sławomir Mentzen. Nie spodobało się to znanej z poprawności politycznej europejskiej organizacji piłkarskiej UEFA.

„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców z ostatniej chwili
„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców

– Żadnego kraju nie stać na negocjacje z terrorystami, terrorystów trzeba zniszczyć – powiedział Dmitrij Miedwiediew w czwartek, komentując atak dronów na Moskwę.

Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent z ostatniej chwili
Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent

Łotewski prezydent elekt Edgars Rinkeviczs poinformował, że pierwsze wizyty zagraniczne jako głowa państwa złoży w Estonii, na Litwie i w Polsce - podała w czwartek agencja LETA.

Emerytury
Stażowe