Były minister PiS poszedł do mediów Michnika, gdzie zaatakował reformę sądownictwa. Jest odpowiedź

Jacek Czaputowicz, były minister spraw zagranicznych w rządzie Mateusza Morawieckiego był gościem radio TOK FM.
Jacek Żakowski Były minister PiS poszedł do mediów Michnika, gdzie zaatakował reformę sądownictwa. Jest odpowiedź
Jacek Żakowski / TOK FM

- Moim zdaniem właśnie partia Ziobry przyczyniła się do znacznego osłabienia suwerenności Polski. Wprowadziła reformy, które są nieakceptowane nie tylko przez Komisję Europejską, ale też większość koalicji.

(...)

Unia wprowadziła zasadę warunkowości, uzależniając od praworządności kwestię płatności funduszy z KPO i środków strukturalnych. Polska zaakceptowała tę zasadę

(...)

Suwerenna Polska przyczynia się w sposób radykalny do osłabienia suwerenności Polski i ta nazwa (w miejsce Solidarnej Polski został powołana partia Suwerenna Polska - przyp. red.) jest jakimś dowcipem roku.

- mówił Jacek Czaputowicz, który uważa, że "teraz Komisja Europejska ma instrument, żeby powiedzieć państwu, jakie reformy trzeba zastosować" w rozmowie z Jackiem Żakowskim.

Według Jacka Czaputowicza KPO nie zostało wypłacone, ponieważ chociaż Polska "wprowadziła prawo pod dyktando UE", to proces zmiany jest zablokowany przez spór w łonie Trybunału Konstytucyjnego i "nie możemy obciążać Komisji za wady polskiego systemu".

 

Odpowiedź Sebastiana Kalety

- Do Jacka Czaputowicza,

Panie Profesorze, ze zdumieniem zapoznałem się z Pana wczorajszym wywiadem, w którym rozkłada Pan ręce nad szantażowaniem Polski przez UE odwracając uwagę od swojej odpowiedzialnpści za tę sytuację. Dlatego mam do Pana kilka zasadniczych pytań, bo doskonale pamiętam jaką postawę prezentował Pan jako MSZ kiedy ważyły się losy stanowiska Polski wobec mechanizmu warunkowości.

1. Kiedy Pan mówił prawdę, 

w lipcu 2020 roku gdy na stanowczy apel MS by wetować unijny budżet zawierający możliwość szantażu,  Pan jako MSZ kategorycznie odrzucał to stanowisko zarzekając się, że UE Polski szantażować nie będzie?

czy dzisiaj, gdy Pan twierdzi, że faktycznie UE narzędzia szantażu uzyskała dzięki zgodzie Polski?

Problem polega na tym, że to właśnie Pana opinia była jedną z tych, którą prezentowano rządowi i kierownictwu obozu politycznego jako gwarancję, że wypłata funduszy nie jest zagrożona w razie zgody Polski na ten mechanizm. Dlaczego wtedy nie bronił Pan suwerenności Polski?

2. Dlaczego prezentuje Pan wobec reform sądownictwa w Polsce stanowisko dyplomacji niemieckiej? Czy będąc MSZ bronił Pan w relacjach z Niemcami prawa Polski do reform? Dlaczego dokonuje Pan samooskarżenia Polski? Czy tak Pan postępował jako MSZ? Przecież reformy w Polsce nie naruszają żadnych standardów jeśli chodzi o poziom upolitycznienia sądów. To fałszywie prezentowana wizja, by szantażować Polskę. W Niemczech sądy są skrajnie upolitycznione, a Pan mówi o wadach polskiego systemu niczym niemiecki, a nie były polski MSZ. Patrząc na Pana wywiad niestety nie trudno się dziwić, dlaczego niemiecki atak na Polskę w tej sprawie jest skuteczny. Skoro osoba odpowiedzialna za przeciwdziałanie fałszywej narracji prezentuje ją jako własną. Tylko, że nie jest Pan zwyczajnym komentatorem. Pan był MSZ, a tymi słowami obnażył nie wady reform, ale skłonił do postawienia pytania, czy jako MSZ był Pan w rządzie piątą kolumną?

- odpowiedział Czaputowiczowi polityk Suwerennej Polski Sebastian Kaleta


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik z ostatniej chwili
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na ponad 40 proc. poparcie – wynika z wewnętrznego sondaż przeprowadzonego przez PiS, do którego dotarła Interia.

Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE z ostatniej chwili
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE

„W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć m.in. kwestię reformy UE. To jednomyślność vs większość kwalifikowana; Polska jednoznacznie uważa, że jednomyślność jest zaworem bezpieczeństwa, który chroni przed dominacją większych państw” – poinformował premier Mateusz Morawiecki w środę.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy” z ostatniej chwili
Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy”

– Powołanie komisji do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022 budzi poważne obawy co do zgodności z prawem unijnym – oświadczył w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi” z ostatniej chwili
Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi”

Były prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie dla Onetu zdradził, w jakich okolicznościach mógłby pogodzić się z Jarosławem Kaczyńskim i podać mu rękę.

Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym” z ostatniej chwili
Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym”

W Telford, w środkowo-zachodniej Anglii, grupa nastolatków zaatakowała kijem golfowym obywatela Polski, wskutek czego trafił on do szpitala, a będącego świadkiem ataku jego 10-letniego syna zwyzywała – poinformowała w środę policja regionu West Mercia.

Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO” z ostatniej chwili
Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO”

Rosja ogłosiła, że od lipca funkcjonowanie fińskich placówek konsularnych w Murmańsku i Pietrozawodsku nie zostanie wznowione oraz że zamyka swój konsulat generalny w Lappeenrancie przy granicy z Finlandią. W Moskwie do MSZ na rozmowę wezwano fińskiego ambasadora Anttiego Helanterę. To kolejny odwet za wejście Finlandii do NATO – komentuje fińska prasa.

Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!” z ostatniej chwili
Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!”

– Wstyd, Sikorski, że byłeś kiedyś ministrem spraw zagranicznych! Wstyd, że na tej sali są teraz byli polscy premierzy, którzy kiedyś reprezentowali partie, które zaciągały w Moskwie pożyczki – mówiła podczas debaty w Parlamencie Europejskim była premier Beata Szydło.

Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany z ostatniej chwili
Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany

Menadżer Roberta Lewandowskiego pojawił się w Barcelonie. Pini Zahavi został przyłapany w towarzystwie prezesa Barcelony Joana Laporty. Z informacji mediów wynika, że chodzi o głośny transfer.

Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO z ostatniej chwili
Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO

Emmaneul Macron opowiedział się za częściowym rozbrojeniem wschodniej flanki NATO po wojnie w Ukrainie.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję z ostatniej chwili
Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję

Jeszcze w środę wieczorem Parlament Europejski zajmie się podpisaną przez prezydenta ustawą o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Emerytury
Stażowe