Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Rafał Brzozowski – Nie wstydzę się Boga

– Jestem osobą wierzącą. W najcięższych momentach życia zawsze odnosiłem się do wiary, do Boga i się tego absolutnie nie wstydzę i nie boję – mówi w okładkowej rozmowie „Tygodnika Solidarność” Rafał Brzozowski, wokalista, prezenter telewizyjny, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.
Rafał Brzozowski Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Rafał Brzozowski – Nie wstydzę się Boga
Rafał Brzozowski / foto. TS

Co jeszcze w rozmowie z Rafałem Brzozowskim? 


Mówi się, że jak trwoga to do Boga. Często obserwuję to, że ludzie mówią, że nie wierzą w Boga, a kiedy coś się stanie w ich życiu, to biegną się spowiadać, modlić i błagać o pomoc. Staram się pielęgnować wartości chrześcijańskie, w których się wychowałem. Nie jest to łatwe. Świat jest pełen pokus i dużo się dzieje. Nie mogę powiedzieć, że jestem święty albo że zachowuję się w sposób idealny, tak jak powinienem. Natomiast wiara to piękny reset. Jest to punkt odniesienia, do którego zawsze w trudnych chwilach można się zwrócić i dzięki któremu można się wyciszyć. Modlitwa daje spokój i poczucie własnej wartości oraz to, że nie jest się samotnym człowiekiem. To czuć absolutnie. 
(…) Najnowsza płyta przede wszystkim podsumowuje jakiś etap mojego życia. Zamyka stary i otwiera nowy. W momencie, gdy działo się coś ważnego w moim życiu, te sytuacje dawały okazje do wypowiedzenia się w muzyczny sposób. Staram się być entertainerem. To ktoś, kto lubi rozrywkę i bawi się nią, i czerpie z niej wszystko, co najlepsze. Prowadzę programy telewizyjne, śpiewam, koncertuję. Faktycznie zawsze byłem kojarzony z utworami popowymi takimi jak „Tak blisko”, „Magiczne słowa” czy chociażby „The Ride”. To takie produkcje, które absolutnie są kierowane do rozgłośni radiowych. Obecnie jestem zadowolony z odbioru mojego najnowszego albumu.

„Pokolenie Z. Pracuje się po to, by żyć” – o najmłodszym pokoleniu pracowników pisze Barbara Michałowska 


Jeśli rozwój zawodowy i karierę stawiasz na pierwszym miejscu, a życie osobiste podporządkowujesz pracy, to prawdopodobnie urodziłeś się przed 1998 rokiem. Dla młodszych, należących do pokolenia Z osób o wiele ważniejsze niż aktywność zawodowa jest podążanie za swoimi pasjami i bycie w zgodzie z wartościami, które wyznają. To przekłada się na konkretne zachowania na rynku pracy.
– Moi rodzice poświęcili karierze 20 lat swojego życia. Ja nie poświęcę karierze ani jednego dnia – mówi jeden z ankietowanych w badaniu, które w marcu opublikował zespół Instytutu Nauk o Zarządzaniu i Jakości Wyższej Szkoły Humanitas. Badanie przeprowadzono we współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A., Uniwersyteckim Centrum Kreatywnego Obywatelstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Fundacją Uniwersytetu Śląskiego. 
To największy w ostatnich latach w Polsce projekt naukowy poświęcony oczekiwaniom i postawom przedstawicieli pokolenia Z (osoby urodzone po 1997 roku) wobec pracodawców i rynku pracy. 
Jak piszą autorzy badania, ukazują one generację Z jako „pokolenie silnie ukierunkowane na wartości, gotowe do poświęceń w imię «wyższych celów», kreatywne, wykazujące potrzebę zmieniania świata, w tym także przedsiębiorstw czy instytucji, w których «zetki» pracują”.

„Pat wokół portu w Elblągu” – Mateusz Kosiński 


Trwa zamieszanie wokół przekopu Mierzei Wiślanej, a dokładnie ostatniego etapu, pogłębienia toru wodnego w porcie w Elblągu, bez którego nie ma możliwości osiągnięcia pełni korzyści z tej inwestycji. Niestety pochodzący z PSL-u prezydent Elbląga i rządząca w mieście koalicja PO-PSL-Lewica nie chcą skorzystać z rządowej propozycji dokapitalizowania portu. 
Spór dotyczy ostatniego, czwartego etapu inwestycji. Pierwszym etapem było stworzenie przekopu, drugim – pogłębienie toru żeglugowego na Zalewie Wiślanym, trzecim – pogłębienie toru żeglugowego na rzece Elbląg, obudowanie jej brzegów oraz budowa mostu obrotowego w Nowakowie. Ostatni etap dotyczy 800 metrów toru wodnego na rzece, tuż przy samym porcie. 
Władze Elbląga i spółka zarządzająca portem twierdzą, że powinny go pogłębić Skarb Państwa i Urząd Morski w Gdyni. Te z kolei twierdzą, że to zadanie zarządu portu, który jest spółką komunalną. Zarówno spółka, jak i władze samorządowe przyznają, że na inwestycję nie mają pieniędzy. Na negocjacyjnym stole pojawiła się bardzo konkretna propozycja ze strony rządu – ten przeznaczy 100 mln złotych na dokapitalizowanie spółki w zamian za większościowy pakiet udziałów. Pieniądze te pozwoliłyby zakończyć całą inwestycję. Władze Elbląga na propozycję rządu nie chcą się zgodzić. Wszystko to powoduje, że obecnie z przekopu mogą w pełni korzystać tylko mniejsze, nieprzekraczające tysiąca ton jednostki. Po pogłębieniu toru ładowność pływających jednostek zostanie zwiększona aż pięciokrotnie.


„4 czerwca w samo południe” – Jakub Pacan o zbliżającym się marszu Platformy Obywatelskiej 

Marsz 4 czerwca organizowany przez Donalda Tuska nie wzbudza już uśmiechów politowania wśród jego wrogów i rywali. Coraz częściej się obawiają, że to może wypalić.

Donald Tusk wzywa do udziału w marszu 4 czerwca. – Spotkamy się 4 czerwca w samo południe w Alejach Ujazdowskich, aby przejść na plac Zamkowy pod Kolumnę Zygmunta. Zapraszam Was wszystkich! Bądźmy tam razem! – woła przy każdej okazji lider Platformy. Im bliżej tej daty, tym głosy lekceważące to wydarzenie stają się coraz mniej zdecydowane. 
Prof. Antoni Dudek miał rację, gdy mówił, że tej daty w najnowszej historii Polski nie można lekceważyć. Bez względu na to, jakie rozmiary osiągnie ten marsz, Tuskowi udało się tym zręcznym ruchem upiec kilka pieczeni na jednym ogniu. Po pierwsze wszystko wskazuje na to, że uda mu się jednak zaszczuć marszem 4 czerwca resztę partii opozycyjnych, które w co drugim zdaniu mówią, że są „demokratyczną opozycją”. Tymczasem, kiedy lider największej partii opozycyjnej zaprasza Lewicę, PSL i Hołownię na uczczenie pierwszych częściowo wolnych wyborów, które stały się jednym z mitów założycielskich III RP, oni odmawiają, bo boją się jego wielkości w opozycji i roli przewodniej w anty-PiS-ie. 

Co jeszcze w numerze? 

 •  Młodzi jako wyzwanie” – Jakub Pacan
 • „Stabilizacja – marzenie młodego pokolenia” – Konrad Wernicki 
 • „Potencjalne bogactwo Ukrainy” – Teresa Wójcik 
 • „Zagrożenia - rosyjskie specsłużby” – Teresa Wójcik 
 • „Czyt turecka opozycja zatrzyma Erdogana” – Aleksandra Maria Spancerska, analityczka PISM ds. Turcji, w rozmowie z Marcinem Krzeszowcem
 • „Co to w końcu jest UE?” – prof. Marek Jan Chodakiewicz
 • „W nowej ojczyźnie” – Ewa Górska
 • „Zorza nad doliną mroku” – Agnieszka Żurek o filmie „Droga Eliasza”
 • „Sztuka radzenia sobie z gniewem” – Sebastian Pytel o filmie „Awantura”
 • „Sztuczna inteligencja zamknie nas w złotej klatce” – Wojciech Kulecki 
 • „To była piękna katastrofa” – Wojciech Kulecki o ostatnich porażkach przy próbach podboju księżyca 
 • „Andrzej Burnat ponownie pokieruje Regionem Płockim NSZZ Solidarność” – Jakub Pacan 
 • „Przywrócono do pracy przewodniczącego zakładowej Solidarności w Browarze Braniewo” – Barbara Michałowska 
 • „Złota dwudziestka Legii Warszawa” – Łukasz Bobruk


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik z ostatniej chwili
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na ponad 40 proc. poparcie – wynika z wewnętrznego sondaż przeprowadzonego przez PiS, do którego dotarła Interia.

Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE z ostatniej chwili
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE

„W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć m.in. kwestię reformy UE. To jednomyślność vs większość kwalifikowana; Polska jednoznacznie uważa, że jednomyślność jest zaworem bezpieczeństwa, który chroni przed dominacją większych państw” – poinformował premier Mateusz Morawiecki w środę.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy” z ostatniej chwili
Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy”

– Powołanie komisji do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022 budzi poważne obawy co do zgodności z prawem unijnym – oświadczył w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi” z ostatniej chwili
Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi”

Były prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie dla Onetu zdradził, w jakich okolicznościach mógłby pogodzić się z Jarosławem Kaczyńskim i podać mu rękę.

Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym” z ostatniej chwili
Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym”

W Telford, w środkowo-zachodniej Anglii, grupa nastolatków zaatakowała kijem golfowym obywatela Polski, wskutek czego trafił on do szpitala, a będącego świadkiem ataku jego 10-letniego syna zwyzywała – poinformowała w środę policja regionu West Mercia.

Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO” z ostatniej chwili
Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO”

Rosja ogłosiła, że od lipca funkcjonowanie fińskich placówek konsularnych w Murmańsku i Pietrozawodsku nie zostanie wznowione oraz że zamyka swój konsulat generalny w Lappeenrancie przy granicy z Finlandią. W Moskwie do MSZ na rozmowę wezwano fińskiego ambasadora Anttiego Helanterę. To kolejny odwet za wejście Finlandii do NATO – komentuje fińska prasa.

Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!” z ostatniej chwili
Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!”

– Wstyd, Sikorski, że byłeś kiedyś ministrem spraw zagranicznych! Wstyd, że na tej sali są teraz byli polscy premierzy, którzy kiedyś reprezentowali partie, które zaciągały w Moskwie pożyczki – mówiła podczas debaty w Parlamencie Europejskim była premier Beata Szydło.

Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany z ostatniej chwili
Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany

Menadżer Roberta Lewandowskiego pojawił się w Barcelonie. Pini Zahavi został przyłapany w towarzystwie prezesa Barcelony Joana Laporty. Z informacji mediów wynika, że chodzi o głośny transfer.

Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO z ostatniej chwili
Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO

Emmaneul Macron opowiedział się za częściowym rozbrojeniem wschodniej flanki NATO po wojnie w Ukrainie.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję z ostatniej chwili
Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję

Jeszcze w środę wieczorem Parlament Europejski zajmie się podpisaną przez prezydenta ustawą o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Emerytury
Stażowe