Porwania misjonarzy i pracowników w Burkina Faso. Nowe informacje na temat Europejczyka uprowadzonego 8 lat temu!!!

Po ponad 8 latach braku jakichkolwiek wiadomości o losach Rumuna Iuliana Gherguta, porwanego przez islamistów w Burkina Faso, w internecie pojawiły się materiały świadczące o tym, że on żyje. W krótkiej wypowiedzi dla paryskiego pisma katolickiego "La Croix L'Hebdo" siostra uprowadzonego pracownika kopalni na pograniczu Burkina Faso i Mali – Elvira nazwała tę informację "cudem". Przyznała jednocześnie, że z trudem go rozpoznała, bo "wyglądał na osłabionego i smutnego".
Iulian Ghergut Porwania misjonarzy i pracowników w Burkina Faso. Nowe informacje na temat Europejczyka uprowadzonego 8 lat temu!!!
Iulian Ghergut / YT print screen/Roman TV

Porwanie Rumuna

Iulian Ghergut pracował jako strażnik w kopalni w Burkina Faso i stamtąd 4 kwietnia 2015 porwała go miejscowa grupa dżihadystów Al-Mourabitoun. Był to pierwszy tego rodzaju przypadek w tym zachodnioafrykańskim kraju, zapoczątkowujący – jak się wkrótce okazało – długi wykaz aktów przemocy, który z czasem doprowadził do politycznego i gospodarczego upadku Burkina Faso. Rumun był poza tym pierwszym zakładnikiem ze świata zachodniego, który od tylu lat pozostaje w rękach terrorystów w Afryce Subsaharyjskiej.

Poszukiwania

Jego siostra, zawieszona dotychczas między nadzieją a rozpaczą, stwierdziła z radością, że "sprawa mego brata nie została zapomniana", zwracając zarazem uwagę, iż "rozmowy są trudne, a Rumunia nie ma siły politycznej w regionie Sahelu”. Włoski misjonarz o. Pier Luigi Maccalli ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich, który sam spędził jako zakładnik na pustyni prawie dwa lata, zanim odzyskał wolność, powiedział watykańskiej agencji Fides, iż “potrzebne jest bardzo mocne zaangażowanie polityczne, trzeba się dużo modlić i mieć nadzieję, że Iulian zostanie wkrótce zwolniony”.

Rodzina Ghergutów nie miała o nim żadnych wiadomości od 2018 i po latach zabiegów u władz rumuńskich została w końcu przyjęta w kwietniu br. i wtedy zapoznano ich z filmem wideo, pochodzącym z grudnia 2021, przedstawiającym żywego Iuliana. W chwili porwania liczył on 39 lat i pracował jako strażnik w kopalni manganu. Sprawcy wywieźli go zaraz do sąsiedniego Mali i tam wszelki ślad po nim zaginął.

Nowe wiadomości

Kilka tygodni temu Amerykanin Jeffery Woodke, pracownik humanitarny, porwany 21 kwietnia 2016 w Nigrze i uwolniony 20 kwietnia br., powiedział gencji Fides, iż Ghergut był jedynym uprowadzonym, jakiego spotkał. Obecnie Woodke zapowiedział, że chce zrobić wszystko, co w jego mocy, aby pomóc uwolnić innych zakładników. Potwierdziła to Elvira, mówiąc, że Amerykanin zadzwonił do niej i jej matki Cecilia, zapewniając je o swym zamiarze pomagania. Kobieta wskazała przy tym, że również rząd rumuński musi być aktywniejszy w poszukiwaniach jej brata. "Te ostatnie tygodnie dały nam nadzieję" – stwierdził Elvira, dodając, że oczekuje, iż władze jej kraju pójdą tą drogą.

Trudny teren

Zbieg trzech granic między Burkina Faso, Mali i Nigrem jest od wielu dziesięcioleci miejscem porwań dokonywanych przez różne uzbrojone bandy. Wielu uprowadzonych odzyskało po jakimś czasie wolność, m.in. francuski dziennikarz Olivier Dubois, uwolniony 20 marca 2021, amerykańska misjonarka s. Suellen Tennyson – wyszła na wolność w sierpniu 2022, Kolumbijka s. Gloria Cecilia Narváez, zwolniona w październiku 2021 i wspomniany o. Pier Luigi Maccalli, uwolniony w październiku 2020 r.

kg (KAI/FIDES) / Rzym


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ukraiński dziennikarz do niemieckich kolegów: Nie jesteście dziennikarzami!” z ostatniej chwili
Ukraiński dziennikarz do niemieckich kolegów: "Nie jesteście dziennikarzami!”

Niemiecki dziennik „Bild” zmienił tytuł tekstu. Usunięta została wzmianka o tym, że to Rosja odpowiada za wysadzenie tamy w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. Ukraiński dziennikarz nie wytrzymał.

Małgorzata Rozenek wystartuje w wyborach? Jest oświadczenie z ostatniej chwili
Małgorzata Rozenek wystartuje w wyborach? Jest oświadczenie

– Niezwykle dobrze czuję swoją rolę jako aktywistki. Nie wystartuję w najbliższych wyborach w październiku ani tych, których spodziewamy się w 2024 r. – oświadczyła we wtorek Małgorzata Rozenek-Majdan.

„Z TVN odchodziłam psychicznie dziesięć lat”. Znana dziennikarka przerywa milczenie z ostatniej chwili
„Z TVN odchodziłam psychicznie dziesięć lat”. Znana dziennikarka przerywa milczenie

Znana dziennikarka Magda Mołek udzieliła ostatnio wywiadu, w którym poruszyła temat mobbingu w pracy, a także odejścia z TVN.

Natalia Janoszek przerywa milczenie i zapowiada pozew! Szybka odpowiedź Stanowskiego z ostatniej chwili
Natalia Janoszek przerywa milczenie i zapowiada pozew! Szybka odpowiedź Stanowskiego

Natalia Janoszek długo nie odpowiadała na film opublikowany przez dziennikarza sportowego Krzysztofa Stanowskiego. Teraz zapowiedziała pozew.

Sąd Najwyższy uchylił umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego z ostatniej chwili
Sąd Najwyższy uchylił umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego

Sąd Najwyższy uchylił we wtorek umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego i innych b. szefów CBA, skazanych w pierwszej instancji i ułaskawionych przez prezydenta. Sprawa została przekazana do ponownego rozpoznania do sądu okręgowego.

Atak nożownika w Warszawie. Nowe informacje z ostatniej chwili
Atak nożownika w Warszawie. Nowe informacje

W poniedziałek późnym wieczorem warszawscy policjanci zatrzymali Józefa Ś., podejrzanego o zabójstwo mężczyzny z użyciem noża na warszawskich Bielanach – informuje serwis tvp.info.

Skandal w Pałacu Buckingham. Król Karol III został upokorzony przez syna z ostatniej chwili
Skandal w Pałacu Buckingham. Król Karol III został upokorzony przez syna

W Pałacu Buckingham po raz kolejny zawrzało. Brytyjskie media informują o kolejnym upokorzeniu króla Karola III przez księcia Harry’ego. Sytuacja miała miejsce przed drugimi urodzinami córki Harry’ego – Lilibet, które odbyły się w niedzielę.

„Tomasz Arciszewski 1877-1955. Robotnik, polityk, premier” – wystawa plenerowa poświęcona polskiemu premierowi na Uchodźstwie z ostatniej chwili
„Tomasz Arciszewski 1877-1955. Robotnik, polityk, premier” – wystawa plenerowa poświęcona polskiemu premierowi na Uchodźstwie

2 czerwca w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Tomasz Arciszewski 1877-1955. Robotnik, polityk, premier”. Przygotowana przez Instytut De Republica ekspozycja jest częścią procesu odbudowywania pamięci o władzach RP na Uchodźstwie, jak również początkiem debaty na temat losów i działalności premiera Tomasza Arciszewskiego. Wystawę można zwiedzać bezpłatnie do końca czerwca bieżącego roku.

Wyraźny wzrost Platformy Obywatelskiej [SONDAŻ] z ostatniej chwili
Wyraźny wzrost Platformy Obywatelskiej [SONDAŻ]

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, na PiS zagłosowałoby 34,4 proc. ankietowanych, na PO – 29,1 proc., a na Konfederację – 13,4 proc. – wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla Radia ZET.

Małgorzata Rozenek wystartuje do Sejmu z list PO? Sensacyjne doniesienia z ostatniej chwili
Małgorzata Rozenek wystartuje do Sejmu z list PO? Sensacyjne doniesienia

W mediach pojawiły się sensacyjne doniesienia w sprawie Małgorzaty Rozenek. – Spodziewam się i przypuszczam, że wystartuje w wyborach do Sejmu – powiedział w rozmowie z „Super Expressem” Paweł Poncyljusz, wiceprzewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej.

Emerytury
Stażowe