Potężne uderzenie CBŚP w gangi pseudokibiców. W akcji uczestniczyło 500 funkcjonariuszy

Wspólna akcja policjantów CBŚP i funkcjonariuszy KaOSG pod nadzorem małopolskiego wydziału Prokuratury Krajowej. Służby uderzyły w grupę powiązaną z krakowskimi pseudokibicami zajmującą się obrotem znacznymi ilościami narkotyków. Zarzuty usłyszało 25 osób, w tym m.in. Dominik K., ps. Dekaz, Norbert R., ps. Stalin oraz Michałowi L., ps. Lizak.
 Potężne uderzenie CBŚP w gangi pseudokibiców. W akcji uczestniczyło 500 funkcjonariuszy
/ screen video Youtube

Rzecznik Centralnego Biura Śledczego Policji podinsp. Iwona Jurkiewicz przekazała PAP, że kolejny raz funkcjonariusze wzięli na celownik pseudokibiców klubów sportowych, którzy w ramach zorganizowanych grup przestępczych popełniali przestępstwa w południowej Polsce - głównie w woj. małopolskim i podkarpackim.

Powołano specjalną grupę śledczą

"W celu zminimalizowania tego zjawiska, dezorganizacji przestępczego środowiska i rozbicie gangów, ale także z uwagi na charakter, skalę oraz obszar popełnianych przestępstw Komendant Główny Policji podjął decyzję o powołaniu specjalnej grupy śledczej pod kierownictwem CBŚP" - podkreśliła policjantka.

W skład specjalnej grupy weszli m.in. krakowscy i rzeszowscy policjanci CBŚP, KWP i KMP w Krakowie i KWP w Rzeszowie oraz funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. "Pierwszym efektem pracy specgrupy była przeprowadzona w ostatnim czasie olbrzymia realizacja, w której uczestniczyło blisko 500 funkcjonariuszy. Działania przeprowadzono w woj. małopolskim, świętokrzyskim oraz podkarpackim" - podała.

Podczas akcji funkcjonariusze zatrzymali 18 osób, a kolejnych siedmiu podejrzanych zostało doprowadzonych z aresztu śledczego, gdzie przebywali w związku z toczącymi się innymi postępowaniami. "Funkcjonariusze zabezpieczyli miecz samurajski, maczetę, inne niebezpieczne narzędzia oraz środki odurzające. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono równowartość ponad 440 tys. zł w różnej walucie, sześć pojazdów o łącznej wartości około 400 tys. zł" - dodała rzeczniczka CBŚP.

"W działaniach, które przeprowadzono na terenie województw małopolskiego, świętokrzyskiego oraz podkarpackiego udział wzięli funkcjonariusze Karpackiego Oddziału SG. To już kolejny udział funkcjonariuszy KaOSG w tej sprawie. Wcześniej, wspólnie z policjantami CBŚP zabezpieczyli 40 kg marihuany przemyconej w paletach z butelkami win" - podkreśliła rzecznik prasowa komendanta Karpackiego Oddziału SG mjr SG Dorota Kądziołka.

Zarzuty dla 25 osób

Podejrzani w tej sprawie zostali doprowadzeni do Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie. "Prokurator łącznie przedstawił zarzuty 25 osobom, w tym Mariuszowi Z., Dominikowi K. ps. Dekaz, Norbertowi R. ps. Stalin oraz Michałowi L. ps. Lizak zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Pozostałe osoby usłyszały zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej" - poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

"Wśród podejrzanych jest również Magdalena K. która usłyszała zarzuty dotyczące popełnienia przestępstw narkotykowych w ramach współkierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Kolejne zarzuty dotyczą przestępstw narkotykowych w tym udziału w obrocie znacznymi ilościami narkotyków, rozbojów w tym jednego podczas którego podejrzani zabrali pokrzywdzonemu gotówkę w wysokości 30 tysięcy euro" - wyliczyła PK.

Podejrzani odpowiedzą też za wymuszenia rozbójnicze, kradzież z włamaniem, podczas której zabrali obraz o wartości 50 tysięcy euro, jak również pobić z użyciem niebezpiecznych przedmiotów, do których dochodziło w Krakowie, Bielsku Białej oraz Niderlandach. "Część z zatrzymanych usłyszała również zarzuty dotyczące m.in. założenia laboratorium narkotyków syntetycznych w powiecie staszowskim w województwie świętokrzyskim, z którego wyprodukowane substancje były rozprowadzane w Małopolsce oraz przemytu znacznej ilości narkotyków" - zaznaczyła PK.

"Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, realną obawę matactwa oraz grożącą podejrzanym surową karę na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec 24 podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec jednej osoby prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji" - podała PK.

"Na poczet przyszłych kar prokurator zabezpieczył równowartość ponad 440 tysięcy złotych w różnej walucie oraz sześciu pojazdów o łącznej wartości około 400 tysięcy złotych" - dodała PK.

Za zarzucone czyny może grozić do 15 lat więzienia. (PAP)

Czytaj również: Grzegorz Kuczyński: Szef Sądu Najwyższego i miliony w torbie. Ukraina wzięła się za korupcję?


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Problemy zdrowotne Łukaszenki. Konieczna jest pilna interwencja chirurgiczna z ostatniej chwili
Problemy zdrowotne Łukaszenki. "Konieczna jest pilna interwencja chirurgiczna"

Białoruski opozycjonista Paweł Łatuszka ujawnił informacje dotyczące problemów zdrowotnych Aleksandra Łukaszenki. Z jego słów wynika, że białoruski dyktator wkrótce może przejść zabieg chirurgiczny.

z ostatniej chwili
Skandal w Pałacu Buckingham. Król Karol III upokorzył syna na oczach całego świata

O Pałacu Buckingham i rodzinie królewskiej znowu głośno. Tym razem za sprawą decyzji króla Karola III. Okazuje się, że książę Harry w przyszłym tygodniu pojawi się w Wielkiej Brytanii. Tymczasem jak informuje brytyjski dziennik "Telegraph" Karol zdecydował, że właśnie w tym samym czasie uda się na samotne wakacje.

Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

80 cudzoziemców próbowało w środę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski, byli to m.in. obywatele Indii i Nepalu; 14 z tych osób na widok polskich patroli zawróciło na Białoruś – poinformowała Straż Graniczna w mediach społecznościowych.

Atak rakietowy na Kijów. Wśród ofiar dzieci z ostatniej chwili
Atak rakietowy na Kijów. Wśród ofiar dzieci

Trzy osoby, w tym dwoje dzieci, zginęły, a 14 zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Kijów, do którego doszło w czwartek nad ranem – poinformowały władze stolicy Ukrainy. W mieście słychać było głośne wybuchy, a na niebie widoczne były zestrzeliwane, płonące pociski.

Dramat Dawida Kubackiego. Pojawiły się nowe informacje z ostatniej chwili
Dramat Dawida Kubackiego. Pojawiły się nowe informacje

Pod koniec sezonu 2022/2023 Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki. Z nowych informacji, jakie pojawiły się w sprawie polskiego skoczka, wynika, że powoli wszystko dobrze się układa.

Sekretarz generalny NATO: Wszyscy członkowie Sojuszu są zgodni, że Ukraina przystąpi do tej organizacji z ostatniej chwili
Sekretarz generalny NATO: Wszyscy członkowie Sojuszu są zgodni, że Ukraina przystąpi do tej organizacji

– Wszystkie kraje członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego są zgodne, że Ukraina przystąpi do tej organizacji, a Rosja nie dysponuje w tym względzie żadnym prawem weta – oznajmił w czwartek rano sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, uczestniczący w nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu w stolicy Norwegii Oslo.

Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik z ostatniej chwili
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na ponad 40-proc. poparcie – wynika z wewnętrznego sondaż przeprowadzonego przez PiS, do którego dotarła Interia.

Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE z ostatniej chwili
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE

„W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć m.in. kwestię reformy UE. To jednomyślność vs większość kwalifikowana; Polska jednoznacznie uważa, że jednomyślność jest zaworem bezpieczeństwa, który chroni przed dominacją większych państw” – poinformował premier Mateusz Morawiecki w środę.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy” z ostatniej chwili
Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy”

– Powołanie komisji do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022 budzi poważne obawy co do zgodności z prawem unijnym – oświadczył w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi” z ostatniej chwili
Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi”

Były prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie dla Onetu zdradził, w jakich okolicznościach mógłby pogodzić się z Jarosławem Kaczyńskim i podać mu rękę.

Emerytury
Stażowe