Drogowcy i kierowcy działają teraz razem

19 maja br. odbyło się Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Drogownictwa i Transportu Drogowego NSZZ „Solidarność”. Było to pierwsze WZD Sekcji ponieważ powstała ona 21 lutego br. na bazie porozumienia władz dwóch Sekcji: Drogownictwa i Transportu Drogowego. 2 marca br. Komisja Krajowa zatwierdziła powstanie nowej KSDiTD.
Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Drogownictwa i Transportu Drogowego NSZZ „Solidarność” Drogowcy i kierowcy działają teraz razem
Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Drogownictwa i Transportu Drogowego NSZZ „Solidarność” / N.F./NSZZ "S" Region Mazowsze

– Zrobiliśmy to po to, aby jeszcze bardziej wzmocnić siłę oddziaływania na różne newralgiczne gałęzi gospodarki – transport i budownictwo drogowe – tłumaczy Sławomir Kubera – zastępca przewodniczącego KSDiTD.

O ustawie o pracownikach delegowanych

Przewodniczący Sekcji Kierowców Tadeusz Kucharski odczytał sprawozdanie KSTD. Wśród najważniejszych osiągnięć minionej kadencji zaznaczył doprowadzenie do przyjęcia ustawy o pracownikach delegowanych. – Czekaliśmy na nią 4 lata. Ustawa ma wprowadzić korzystne zmiany struktury wynagradzania kierowców zawodowych. Ma być uporządkowana wysokość odpisów na ZUS, na chorobowe i urlopy, które będą naliczane od średniej krajowej w sektorze przedsiębiorstw. To będzie miało również bardzo korzystny wpływ na przyszłą emeryturę kierowców – powiedział Kucharski.

Dodał, że dzięki działaniom NSZZ „Solidarność” udało się również zmienić stawki za „kilometrówki” na wyższe.

W wyniku wyborów stanowisko Przewodniczącego Sekcji objął Gerard Skroński.

Do Rady Sekcji weszli:

Sławomir Kubera – zastępca przewodniczącego,

Sławomir Jastrzębski – zastępca przewodniczącego,

Tadeusz Kucharski – sekretarz,

Krzysztof Jarząbek – skarbnik

Angelika Bernarska-Berbeć – członek,

Wiesław Koza – członek.

Związkowcy również wybrali przedstawicieli na kongres Sekretariatu Transportowców. Zostali nimi:

Gerard Skroński, Sławomir Kubera i Tadeusz Kucharski.

Wyzwania

Przed Sekcją stoją poważne wyzwania związane ze zmieniającymi się warunkami pracy kierowców, tj. wojna, kryzys gospodarczy, wprowadzenie elektrycznych pojazdów ciężarowe oraz rewizja Pakietu Mobilności szczególnie w kwestiach dotyczących odpoczynku, czasu pracy i wynagrodzenia kierowców zawodowych.

– Pakietu Mobilności uzależnia wysokość wynagrodzenia kierowcy od ilości wykonanej pracy (załadunków i rozładunków) poza terytorium własnego kraju. Naszym zdaniem jest to sprawa pracodawców. Natomiast kierowca w momencie przekroczenia granicy ma mieć płaconą stawkę według państwa przyjmującego, bądź trzeba ustalić średnią unijną stawkę dla sektora transportowego – mówi Gerard Skroński.

Z ramienia Komisji Wyborczej RM pieczę nad wyborami sprawował Dariusz Paczuski.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
„Niebywały skandal dyplomatyczny”. Ambasador USA krytykuje polski rząd w TVN24 z ostatniej chwili
„Niebywały skandal dyplomatyczny”. Ambasador USA krytykuje polski rząd w TVN24

Rząd Stanów Zjednoczonych podziela obawy związane z ustawami, które może się wydawać, że pozwalają na zmniejszanie zdolności głosujących do głosowania na tych, na których chcą głosować, poza jasno określonym procesem w niezawisłym sądzie – oświadczył na antenie TVN24 ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Zdaniem byłego szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego słowa amerykańskiego dyplomaty to „niebywały skandal dyplomatyczny”.

Zarzuty wobec ustawy o komisji ds. zbadania rosyjskich wpływów. Szef Rządowego Centrum Legislacji zabiera głos z ostatniej chwili
Zarzuty wobec ustawy o komisji ds. zbadania rosyjskich wpływów. Szef Rządowego Centrum Legislacji zabiera głos

Zdaniem polityków opozycji ustawa o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich wymierzona jest przede wszystkim w szefa PO Donalda Tuska. Prezes Rządowego Centrum Legislacji zabrał głos.

Sabalenka została zapytana o wojnę na Ukrainie: Wspominałam o tym wiele razy z ostatniej chwili
Sabalenka została zapytana o wojnę na Ukrainie: "Wspominałam o tym wiele razy"

Jedna z największych rywalek Igi Świątek – Aryna Sabalenka ponownie została zapytana o konflikt na Ukrainie.

Nie doczeka pan końca kadencji. Czarzasty grozi Prezydentowi RP z ostatniej chwili
"Nie doczeka pan końca kadencji". Czarzasty grozi Prezydentowi RP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o powołaniu komisji ds. badania rosyjskich wpływów. Sprawę skomentował między innymi jeden z liderów Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

To koniec High League? Stanowcza decyzja rządu z ostatniej chwili
To koniec High League? Stanowcza decyzja rządu

Federacji High League zostały zamrożone środki finansowe i zasoby gospodarcze. W sieci pojawiło się pismo wydane w tej sprawie przez MSWiA.

Twitter zostanie wyrzucony z UE? Francuski minister mówi wprost z ostatniej chwili
Twitter zostanie wyrzucony z UE? Francuski minister mówi wprost

– Twitter zostanie wyrzucony z EU w przypadku naruszenia jej zasad – oświadczył w poniedziałek francuski minister Jean-Noel Barrot odpowiedzialny za transformację cyfrową i telekomunikację w wywiadzie dla telewizji France Info.

„To jest niemoralne!”. Alicja Majewska ostro o młodych celebrytach z ostatniej chwili
„To jest niemoralne!”. Alicja Majewska ostro o młodych celebrytach

Alicja Majewska została zapytana, co przed występem musi znaleźć się w jej garderobie. Pozwoliła sobie na krótką dygresję i wspomniała o młodych artystach.

Rzecznik rządu odpowiada na zarzuty ws. komisji ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce z ostatniej chwili
Rzecznik rządu odpowiada na zarzuty ws. komisji ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich nie narusza trójpodziału władzy; na koniec jej decyzja może być zaskarżona do sądu i to sąd rozstrzyga w tej sytuacji - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Hołownia zmienia zdanie po decyzji prezydenta. „Jeszcze dziś rano o tym rozmawialiśmy” z ostatniej chwili
Hołownia zmienia zdanie po decyzji prezydenta. „Jeszcze dziś rano o tym rozmawialiśmy”

– Słuchajcie, odpuśćcie sobie, odpuśćmy sobie naprawdę z tym marszem 4 czerwca – mówił niedawno lider Polski 2050 Szymon Hołownia. W poniedziałek, po decyzji prezydenta ws. specjalnej komisji mającej wyjaśnić rosyjskie wpływy w Polsce, Hołownia zmienił zdanie.

Burza w Pałacu Buckingham. Wulgarna reakcja Williama na wieść o Meghan Markle z ostatniej chwili
Burza w Pałacu Buckingham. Wulgarna reakcja Williama na wieść o Meghan Markle

Książę Harry w swojej autobiografii "Spare" opisał szokującą reakcję księcia Williama sprzed lat na wieść, że jego młodszy brat spotyka się z amerykańską aktorką Meghan Markle.

Emerytury
Stażowe