Watykański hierarcha o "kategorycznym potępieniu" niszczenia dzieł sztuki. W tle działania aktywistów klimatycznych

Co prawda pro-prefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji abp Rino Fisichella nie wymienił konkretnych przykładów przemocy, ale napisał o "kategorycznie potępiona każda forma przemocy, która podważa ich [dzieł sztuki - przyp. red.] ochronę". W ostatnim czasie doszło w Rzymie do kilku incydentów, w których klimatyczni aktywiści narazili bezcenne obiekty kultury.
Fontanna di Trevi Watykański hierarcha o
Fontanna di Trevi / pixabay.com/PublicDomainPictures

List arcybiskupa

Arcybiskup Rino Fisichella potępił wszelkie formy przemocy wobec dzieł sztuki. „W odniesieniu do dzieł sztuki, które od wieków stanowią część dziedzictwa ludzkości i są celem turystów z całego świata, warto przypomnieć, że ich ochrona jest obowiązkiem wszystkich. Musi być zatem kategorycznie potępiona każda forma przemocy, która podważa ich ochronę” - napisał pro-prefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji w przesłaniu opublikowanym przez Watykan 26 maja z okazji tegorocznego Światowego Dnia Turystyki (27 września). Hierarcha nie podał jednak konkretnych przykładów przemocy wobec dzieł sztuki.

Działania aktywistów klimatycznych

Obecnie w Watykanie toczy się proces sądowy przeciwko działaczom Ostatniego Pokolenia za możliwe uszkodzenie mienia. W sierpniu ubiegłego roku dwóch z tych aktywistów - 25-letni student sztuki i 62-letni pracownik służby zdrowia - przykleiło się do cokołu słynnej na całym świecie rzeźby „Grupa Laokoona” w Muzeach Watykańskich. 

Niedawno działania aktywistów z Ostatniego Pokolenia znalazły się na pierwszych stronach gazet również poza Włochami, gdy ich grupa aktywistów klimatycznych weszła w niedzielę do fontanny di Trevi w Rzymie i wrzuciła do niej czarny płyn z węglem drzewnym. Burmistrz miasta poinformował, że na wyczyszczenie zabytku będzie potrzeba 300 tys. litrów wody. Policja zatrzymała sprawców aktu wandalizmu.

Dzieła sztuki stają się coraz częściej celem ataków nie tylko ze strony aktywistów klimatycznych. Na przykład w ubiegłym roku w Muzeach Watykańskich mężczyzna zrzucił z postumentów dwa marmurowe popiersia i je uszkodził.

ts (KAI) / Watykan


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Problemy zdrowotne Łukaszenki. Konieczna jest pilna interwencja chirurgiczna z ostatniej chwili
Problemy zdrowotne Łukaszenki. "Konieczna jest pilna interwencja chirurgiczna"

Białoruski opozycjonista Paweł Łatuszka ujawnił informacje dotyczące problemów zdrowotnych Aleksandra Łukaszenki. Z jego słów wynika, że białoruski dyktator wkrótce może przejść zabieg chirurgiczny.

z ostatniej chwili
Skandal w Pałacu Buckingham. Król Karol III upokorzył syna na oczach całego świata

O Pałacu Buckingham i rodzinie królewskiej znowu głośno. Tym razem za sprawą decyzji króla Karola III. Okazuje się, że książę Harry w przyszłym tygodniu pojawi się w Wielkiej Brytanii. Tymczasem jak informuje brytyjski dziennik "Telegraph" Karol zdecydował, że właśnie w tym samym czasie uda się na samotne wakacje.

Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

80 cudzoziemców próbowało w środę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski, byli to m.in. obywatele Indii i Nepalu; 14 z tych osób na widok polskich patroli zawróciło na Białoruś – poinformowała Straż Graniczna w mediach społecznościowych.

Atak rakietowy na Kijów. Wśród ofiar dzieci z ostatniej chwili
Atak rakietowy na Kijów. Wśród ofiar dzieci

Trzy osoby, w tym dwoje dzieci, zginęły, a 14 zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Kijów, do którego doszło w czwartek nad ranem – poinformowały władze stolicy Ukrainy. W mieście słychać było głośne wybuchy, a na niebie widoczne były zestrzeliwane, płonące pociski.

Dramat Dawida Kubackiego. Pojawiły się nowe informacje z ostatniej chwili
Dramat Dawida Kubackiego. Pojawiły się nowe informacje

Pod koniec sezonu 2022/2023 Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki. Z nowych informacji, jakie pojawiły się w sprawie polskiego skoczka, wynika, że powoli wszystko dobrze się układa.

Sekretarz generalny NATO: Wszyscy członkowie Sojuszu są zgodni, że Ukraina przystąpi do tej organizacji z ostatniej chwili
Sekretarz generalny NATO: Wszyscy członkowie Sojuszu są zgodni, że Ukraina przystąpi do tej organizacji

– Wszystkie kraje członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego są zgodne, że Ukraina przystąpi do tej organizacji, a Rosja nie dysponuje w tym względzie żadnym prawem weta – oznajmił w czwartek rano sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, uczestniczący w nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu w stolicy Norwegii Oslo.

Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik z ostatniej chwili
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na ponad 40-proc. poparcie – wynika z wewnętrznego sondaż przeprowadzonego przez PiS, do którego dotarła Interia.

Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE z ostatniej chwili
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE

„W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć m.in. kwestię reformy UE. To jednomyślność vs większość kwalifikowana; Polska jednoznacznie uważa, że jednomyślność jest zaworem bezpieczeństwa, który chroni przed dominacją większych państw” – poinformował premier Mateusz Morawiecki w środę.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy” z ostatniej chwili
Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy”

– Powołanie komisji do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022 budzi poważne obawy co do zgodności z prawem unijnym – oświadczył w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi” z ostatniej chwili
Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi”

Były prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie dla Onetu zdradził, w jakich okolicznościach mógłby pogodzić się z Jarosławem Kaczyńskim i podać mu rękę.

Emerytury
Stażowe