„Tomasz Arciszewski 1877-1955. Robotnik, polityk, premier” – wystawa plenerowa poświęcona polskiemu premierowi na Uchodźstwie

2 czerwca w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Tomasz Arciszewski 1877-1955. Robotnik, polityk, premier”. Przygotowana przez Instytut De Republica ekspozycja jest częścią procesu odbudowywania pamięci o władzach RP na Uchodźstwie, jak również początkiem debaty na temat losów i działalności premiera Tomasza Arciszewskiego. Wystawę można zwiedzać bezpłatnie do końca czerwca bieżącego roku.
 „Tomasz Arciszewski 1877-1955. Robotnik, polityk, premier” – wystawa plenerowa poświęcona polskiemu premierowi na Uchodźstwie
/ prof. zw. dr hab. Andrzej Przyłębski, Dyrektor Instytutu De Republica. Fot. Instytut De Republica/Jarosław Piwko

Ekspozycja, którą przygotował Instytut De Republica, składa się z piętnastu wielkoformatowych plansz, które zostały opracowane w języku polskim oraz angielskim. Każda z nich opisuje konkretny etap życia lub działalności politycznej premiera Tomasza Arciszewskiego. Co warte podkreślenia, do przygotowania wystawy wykorzystano dziesiątki niepublikowanych do tej pory fotografii, pochodzących między innymi z prywatnego archiwum wnuka premiera Tomasza Arciszewskiego, jak również Instytutu Polskiego w Londynie oraz Wojskowego Biura Historycznego. Autorem scenariusza wystawy jest dr hab. Jarosław Rabiński, prof. ucz., konsultacji merytorycznych udzielił prof. dr hab. Jarosław Kłaczkow.

Wystawa, którą możemy tu oglądać, to już szósta, przygotowana przez Instytut De Republica a trzecia, po ekspozycjach poświęconych Cyprianowi Norwidowi oraz Januszowi Fiszerowi, poświęcona przedstawicielowi polskiej kultury, nauki i polityki (pozostałe: „Historia Polski XX wieku na znaczkach solidarnościowych”, „Powstania śląskie 1919-1920-1921”, „Bydgoszcz 1939-1945”)

– podkreślił prof. zw. dr hab. Andrzej Przyłębski, Dyrektor Instytutu De Republica otwierając wystawę.

Z niezwykłą dbałością o najważniejsze wydarzenia przybliżamy tu sylwetkę Tomasza Arciszewskiego, premiera Rządu Rzeczypospolitej na Uchodźstwie. Jest to szczególnie ważne w kontekście procesu odbudowywania pamięci o władzach RP na Uchodźstwie, w którym Instytut De Republica uczestniczy

– dodał.  

Jednym z uczestników wernisażu był autor scenariusza wystawy poświęconej premierowi Tomaszowi Arciszewskiemu – dr hab. Jarosław Rabiński, prof. ucz. W krótkim wystąpieniu podkreślił, jak wielkim autorytetem pośród polityków cieszył się premier Arciszewski:

Tomasz Arciszewski był człowiekiem wybitnym, był człowiekiem kilku epok, był człowiekiem, który darzony był ogromnym szacunkiem na polskiej scenie politycznej. Był tak ogromnym autorytetem, że kiedy w Polskiej Partii Socjalistycznej na emigracji doszło do rozbicia i sporów, to choć niektórzy ważni politycy, z głośnymi nazwiskami, nie zgadzali się z Arciszewskim, nie artykułowali swoich opozycyjnych poglądów głośno przez szacunek dla tego człowieka

– zaznaczył.  

Gościem honorowym spotkania był wnuk premiera – prof. em. Tomasz Arciszewski, który w kilku słowach przybliżył osobistą perspektywę bycia częścią rodziny polskiego męża stanu na emigracji. Przybliżył między innymi historię zarekwirowanego przez Urząd Celny w latach 80. złotego zegarka premiera Arciszewskiego, który następnie został sprzedany na zamkniętej aukcji i zaapelował o podjęcie próby jego odnalezienia. Podziękował również za przygotowanie ekspozycji:  

To jest ogromne wydarzenie w powojennej historii mojej rodziny, która w pewnym sensie jest unikalna. Otóż przedstawiciele trzech pokoleń: dziadek, ojciec i ja mają w Polsce status osób represjonowanych. Ta wystawa jest symbolem ciągłości i sprawiedliwości historii oraz wiary w to, że sprawiedliwość ostatecznie dokonuje się.

Film z wernisażu jest dostępny 

Wystawę „Tomasz Arciszewski 1877-1955. Robotnik, polityk, premier” można oglądać bezpłatnie przez cały czerwiec w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich (przy Al. Ujazdowskich w Warszawie).


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niemiecka historyk po incydencie z udziałem Zełenskiego: Haniebne sceny z ostatniej chwili
Niemiecka historyk po incydencie z udziałem Zełenskiego: "Haniebne sceny"

"Owacje na stojąco w kanadyjskim parlamencie dla ukraińskiego członka Waffen SS podczas wizyty prezydenta Zełenskiego są całkowicie nie do przyjęcia, stanowią obrazę ofiar Holokaustu i ogromną krzywdę wyrządzoną Ukraińcom walczącym z ludobójczym reżimem rosyjskim" - napisała na Twitterze niemiecka historyk Franziska Davies.

Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

38 cudzoziemców, wśród których byli obywatele Iranu i Syrii, próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski – podała w poniedziałek rano Straż Graniczna.

Ambasador RP w Kanadzie żąda przeprosin za fetowanie przez kanadyjski parlement i Zełenskiego weterana SS Galizien z ostatniej chwili
Ambasador RP w Kanadzie żąda przeprosin za fetowanie przez kanadyjski parlement i Zełenskiego weterana SS "Galizien"

Polska najlepszy sojusznik Ukrainy nigdy nie zgodzi się na wybielanie takich złoczyńców! Jako polski ambasador oczekuję przeprosin - oświadczył na Twitterze [X] Ambasador RP w Kanadzie Witold Dzielski.

Premier: Film Agnieszki Holland ma pokazać, że żołnierze, funkcjonariusze SG to prymitywy, bydlaki, ciemniaki z ostatniej chwili
Premier: Film Agnieszki Holland ma pokazać, że żołnierze, funkcjonariusze SG to prymitywy, bydlaki, ciemniaki

– Film Agnieszki Holland ma oczernić i pokazać, że wszyscy żołnierze, funkcjonariusze Straży Granicznej to są tak naprawdę prymitywy, bydlaki, ciemniaki, to są zwyrodnialcy – powiedział premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek w Warszawie przed wyjazdem PiSbusa.

Jest oświadczenie żydowskiej B'nai B'rith po oklaskiwaniu weterana SS Galizien przez kanadyjski parlament i Zełenskiego z ostatniej chwili
Jest oświadczenie żydowskiej B'nai B'rith po oklaskiwaniu weterana SS Galizien przez kanadyjski parlament i Zełenskiego

W piątek w kanadyjskim parlamencie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Kanady Justin Trudeau, wraz z kanadyjskim parlamentem, oklaskiwali weterana SS Galizien.

Ujawniamy sensacyjny dokument. Sowiecka Rosja ściśle współpracowała z Niemcami już od 1921 roku Wiadomości
Ujawniamy sensacyjny dokument. Sowiecka Rosja ściśle współpracowała z Niemcami już od 1921 roku

Kremlowska propaganda od lat obarcza Polskę odpowiedzialnością za II wojnę światową zgodnie z wytycznymi Władimira Putna zarysowanymi w artykule „75-lecie Wielkiego Zwycięstwa: wspólna odpowiedzialność przed historią i przyszłością” opublikowanym równolegle w oficjalnym dzienniku rządowym „Rosijskaja Gazieta” oraz konserwatywnym czasopiśmie amerykańskim „The National Interest”. Jednym z czołowych argumentów rosyjskich narracji jest współpraca militarna Polski z III Rzeszą, czego przejawem – wedle Kremla – była odmowa przepuszczenia przez terytorium Polski wojsk sowieckich, które w 1938 roku miały przemaszerować do Czechosłowacji, by nie dopuścić do zagarnięcia jej przez Niemcy. W tym kontekście Putin pisał, że Polska była „podżegaczem wojennym” i spiskowała z III Rzeszą. Ujawniamy sensacyjny dokument, który pokazuje coś dokładnie odwrotnego – to sowiecka Rosja współpracowała ściśle z Niemcami już od 1921 roku.

Minister Rau apeluje do Scholza o powstrzymanie się od wypowiedzi szkodzących wzajemnym stosunkom z ostatniej chwili
Minister Rau apeluje do Scholza o powstrzymanie się od wypowiedzi szkodzących wzajemnym stosunkom

– Polska nie może po prostu machnąć na to ręką – mówił Olaf Scholz w Norymberdze, apelując o „wyjaśnienie tzw. afery wizowej”. Niemieckie media powtarzają fake newsa „wiodących mediów” w Polsce o rzekomych „dziesiątkach tysięcy wiz wydanych przez polskich urzędników za łapówki”. W rzeczywistości prokuratura bada kilkaset podejrzanych przypadków.

Dziennikarka „Gazety Wyborczej” chwali PiS: „To strzał w dziesiątkę” z ostatniej chwili
Dziennikarka „Gazety Wyborczej” chwali PiS: „To strzał w dziesiątkę”

„Te PiS-owskie, gęsto porozwieszane billboardy to strzał w dziesiątkę” – wskazuje Agnieszka Kublik, dziennikarka „Gazety Wyborczej”.

Rafał Trzaskowski kandydatem KO na premiera? Prezydent Warszawy odpowiada z ostatniej chwili
Rafał Trzaskowski kandydatem KO na premiera? Prezydent Warszawy odpowiada

W ostatnich dniach nie brakuje spekulacji na temat tego, że Rafał Trzaskowski miałby zostać premierem w razie ewentualnej wygrane Koalicji Obywatelskiej w nadchodzących wyborach.

Lawina krytyki pod adresem TVN. Gwiazdor stacji nie wytrzymał z ostatniej chwili
Lawina krytyki pod adresem TVN. Gwiazdor stacji nie wytrzymał

Na Instagramie programu „Top Model” wrze od negatywnych komentarzy. Wszystko za sprawą zadania, z jakim musieli zmierzyć się uczestnicy. Gwiazdor stacji nie wytrzymał.

REKLAMA

„Tomasz Arciszewski 1877-1955. Robotnik, polityk, premier” – wystawa plenerowa poświęcona polskiemu premierowi na Uchodźstwie

2 czerwca w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Tomasz Arciszewski 1877-1955. Robotnik, polityk, premier”. Przygotowana przez Instytut De Republica ekspozycja jest częścią procesu odbudowywania pamięci o władzach RP na Uchodźstwie, jak również początkiem debaty na temat losów i działalności premiera Tomasza Arciszewskiego. Wystawę można zwiedzać bezpłatnie do końca czerwca bieżącego roku.
 „Tomasz Arciszewski 1877-1955. Robotnik, polityk, premier” – wystawa plenerowa poświęcona polskiemu premierowi na Uchodźstwie
/ prof. zw. dr hab. Andrzej Przyłębski, Dyrektor Instytutu De Republica. Fot. Instytut De Republica/Jarosław Piwko

Ekspozycja, którą przygotował Instytut De Republica, składa się z piętnastu wielkoformatowych plansz, które zostały opracowane w języku polskim oraz angielskim. Każda z nich opisuje konkretny etap życia lub działalności politycznej premiera Tomasza Arciszewskiego. Co warte podkreślenia, do przygotowania wystawy wykorzystano dziesiątki niepublikowanych do tej pory fotografii, pochodzących między innymi z prywatnego archiwum wnuka premiera Tomasza Arciszewskiego, jak również Instytutu Polskiego w Londynie oraz Wojskowego Biura Historycznego. Autorem scenariusza wystawy jest dr hab. Jarosław Rabiński, prof. ucz., konsultacji merytorycznych udzielił prof. dr hab. Jarosław Kłaczkow.

Wystawa, którą możemy tu oglądać, to już szósta, przygotowana przez Instytut De Republica a trzecia, po ekspozycjach poświęconych Cyprianowi Norwidowi oraz Januszowi Fiszerowi, poświęcona przedstawicielowi polskiej kultury, nauki i polityki (pozostałe: „Historia Polski XX wieku na znaczkach solidarnościowych”, „Powstania śląskie 1919-1920-1921”, „Bydgoszcz 1939-1945”)

– podkreślił prof. zw. dr hab. Andrzej Przyłębski, Dyrektor Instytutu De Republica otwierając wystawę.

Z niezwykłą dbałością o najważniejsze wydarzenia przybliżamy tu sylwetkę Tomasza Arciszewskiego, premiera Rządu Rzeczypospolitej na Uchodźstwie. Jest to szczególnie ważne w kontekście procesu odbudowywania pamięci o władzach RP na Uchodźstwie, w którym Instytut De Republica uczestniczy

– dodał.  

Jednym z uczestników wernisażu był autor scenariusza wystawy poświęconej premierowi Tomaszowi Arciszewskiemu – dr hab. Jarosław Rabiński, prof. ucz. W krótkim wystąpieniu podkreślił, jak wielkim autorytetem pośród polityków cieszył się premier Arciszewski:

Tomasz Arciszewski był człowiekiem wybitnym, był człowiekiem kilku epok, był człowiekiem, który darzony był ogromnym szacunkiem na polskiej scenie politycznej. Był tak ogromnym autorytetem, że kiedy w Polskiej Partii Socjalistycznej na emigracji doszło do rozbicia i sporów, to choć niektórzy ważni politycy, z głośnymi nazwiskami, nie zgadzali się z Arciszewskim, nie artykułowali swoich opozycyjnych poglądów głośno przez szacunek dla tego człowieka

– zaznaczył.  

Gościem honorowym spotkania był wnuk premiera – prof. em. Tomasz Arciszewski, który w kilku słowach przybliżył osobistą perspektywę bycia częścią rodziny polskiego męża stanu na emigracji. Przybliżył między innymi historię zarekwirowanego przez Urząd Celny w latach 80. złotego zegarka premiera Arciszewskiego, który następnie został sprzedany na zamkniętej aukcji i zaapelował o podjęcie próby jego odnalezienia. Podziękował również za przygotowanie ekspozycji:  

To jest ogromne wydarzenie w powojennej historii mojej rodziny, która w pewnym sensie jest unikalna. Otóż przedstawiciele trzech pokoleń: dziadek, ojciec i ja mają w Polsce status osób represjonowanych. Ta wystawa jest symbolem ciągłości i sprawiedliwości historii oraz wiary w to, że sprawiedliwość ostatecznie dokonuje się.

Film z wernisażu jest dostępny 

Wystawę „Tomasz Arciszewski 1877-1955. Robotnik, polityk, premier” można oglądać bezpłatnie przez cały czerwiec w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich (przy Al. Ujazdowskich w Warszawie).Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe