REKLAMA

[Nasz News] "Solidarność", nie KOD, zorganizuje obchody Porozumień Sierpniowych na Placu Solidarności

Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, na wniosek Solidarności Stoczni Gdańskiej, zmienił decyzję prezydenta miasta Gdańska i przyznał prawo do organizowania obchodów rocznicy Porozumień Sierpniowych "Solidarności", uznając organizowane przez Związek od 30 lat uroczystości jako cykliczne.
 [Nasz News] "Solidarność", nie KOD, zorganizuje obchody Porozumień Sierpniowych na Placu Solidarności
/ Pomnik Poległych Stoczniowców, screen YT
Przypomnijmy: prezydent miasta Gdańska Paweł Adamowicz podjął decyzję przyznajacą prawo do zorganizowania obchodów na Placu Solidarności Komitetowi Obrony Demokracji i "Solidarności" w tym samym miejscu i czasie. Jako że "Solidarność" już od wielu lat organizowała te obchody, wojewoda samorządu pomorskiego Dariusz Drelich cofnął decyzję Pawła Adamowicza i przyznał prawo do organizacji uroczystości "Solidarności" na podstawie nowego prawa o zgromadzeniach zawierającego pojęcie "obchodów cyklicznych".

- To rozsądne, bo decyzja prezydenta Adamowicza stwarzała zagrożenie. Nie da się w tym miejscu odseparować dwóch tak dużych zgromadzeń


- ocenia Marek Lewandowski, rzecznik przewodniczącego KK NSZZ "Solidarność".

Lewandowski dodaje, że już sam fakt zarezerwowania na całą dobę miejsca, które powinno być dla wszystkich jest kuriozalne.

- "Solidarność" od 30 lat organizująca tam swoje święto nigdy tak nie postępowałą. Każdy mógł się tam pojawić, złożyć kwiaty, lub oddać hołd pomordowanym.

Co oznacza decyzja wojewody? Albo KOD zmieni swoje zgłoszenie i zorganizuje imprezę w innym miejscu lub czasie, albo będzie się odwoływać od tej decyzji.

rw

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura