Pierwszy dzień pracy – co musi wiedzieć młody pracownik?

Pierwsza praca, a szczególnie jej pierwsze dni to zawsze wielka niewiadoma dla młodego pracownika, który dopiero rozpoczyna swoją karierę zawodową. Co musi wiedzieć, jakie są jego prawa i obowiązki? Na te pytania odpowiada Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach w ramach projektu „Pierwsza praca – pierwszy krok”, którego „Tygodnik Solidarność” jest partnerem medialnym.
Pierwszy dzień pracy Pierwszy dzień pracy – co musi wiedzieć młody pracownik?
Pierwszy dzień pracy / fot. freepik.com

Co muszę zrobić pierwszego dnia pracy? Czy już wtedy podpisać umowę, zrobić badania lekarskie i przejść szkolenie?

Na to pytanie naszego młodego czytelnika wyczerpujących odpowiedzi udziela Piotr Kalbron, okręgowy inspektor pracy w Katowicach.

– Do nawiązania stosunku pracy dochodzi w wyniku zawarcia umowy o pracę, która powinna być sporządzona na piśmie. Jest to jeden z najważniejszych obowiązków pracodawcy i musi zostać spełniony przed rozpoczęciem pracy przez nowego pracownika. Nawet jeżeli pracodawca nie zawarł umowy o pracę w formie pisemnej, ma obowiązek pisemnego potwierdzenia pracownikowi ustaleń co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków. Musi to zrobić najpóźniej przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Nawet jeśli pracodawca nie przygotował umowy w formie pisemnej ani nie potwierdził na piśmie ww. ustaleń, nie oznacza to, że nie został nawiązany stosunek pracy. Do nawiązania stosunku pracy wystarczy bowiem sam fakt dopuszczenia pracownika do pracy – wówczas stosunek pracy powstaje w momencie, gdy pracownik rozpoczyna pracę.

Obowiązki pracodawcy

Z nawiązaniem stosunku pracy łączy się nieodzownie obowiązek pracodawcy skierowania pracownika przyjmowanego do pracy na badania wstępne. Pracodawca nie może bowiem dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie. Biorąc pod uwagę, iż na badania wstępne są kierowani kandydaci do pracy, z założenia powinny być one wykonywane przed zawarciem umowy o pracę. Nie ma jednak przeszkód prawnych, aby najpierw została podpisana umowa o pracę, a następnie wystawione zostało skierowanie na badania lekarskie. Ważne jest jednak, aby pracownik przed uzyskaniem orzeczenia o braku przeciwwskazań nie został dopuszczony do wykonywania pracy, czyli innymi słowy nie rozpoczął jej wykonywania. Co istotne, czas między wykonaniem wstępnych badań lekarskich a dopuszczeniem do pracy nie powinien być zbyt odległy, a ponadto koszt ich przeprowadzenia pokrywa wyłącznie pracodawca.

Wstępnych badań lekarskich nie trzeba jednak przeprowadzać w przypadku osoby przyjmowanej:
1) ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą; a także

2) do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli zostanie dostarczone pracodawcy aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie, a pracodawca ten stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy, z wyłączeniem osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych.

Ponadto na pracodawcy, przed dopuszczeniem pracownika do pracy, ciąży również obowiązek przeszkolenia nowozatrudnionej osoby z dziedziny BHP, które obejmuje instruktaż ogólny i instruktaż stanowiskowy. Instruktaż stanowiskowy przeprowadza się przed dopuszczeniem do wykonywania pracy m.in.: pracownika zatrudnianego na stanowisku robotniczym oraz innym, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych; pracownika przenoszonego na stanowisko, o którym mowa wyżej, a także ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu. Pracodawcy nie wolno bowiem dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad BHP. Co ważne, wszystkie szkolenia z zakresu BHP, w tym szkolenie wstępne, odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy.

 

Pierwsza praca – pierwszy krok

Projekt informacyjny „Pierwsza praca – pierwszy krok” powstał w 2021 roku z inicjatywy okręgowego inspektora pracy w Katowicach Piotra Kalbrona. Tegoroczna edycja jest już realizowana po raz czwarty. Głównym założeniem projektu jest dotarcie z informacją na temat prawnej ochrony pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy do osób młodych, podejmujących pierwszą pracę. Z projektu mogą skorzystać zarówno absolwenci szkół wkraczający na swoją ścieżkę zawodową, jak i uczniowie, którzy w okresie wakacyjnym podejmują pracę sezonową.


 

POLECANE
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje z ostatniej chwili
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje

Policja potwierdziła odnalezienie ciała 57-letniego Tadeusza Dudy, który od piątku był poszukiwany w związku ze strzelaniną w Starej Wsi koło Limanowej. Mężczyzna zastrzelił swoją córkę i zięcia, po czym uciekł.

Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina tylko u nas
Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina

UE przedłużyła o kolejne sześć miesięcy obowiązywanie 17 pakietów sankcyjnych nałożonych do tej pory na Rosję w związku z jej agresją przeciwko Ukrainie. Za głosowały nawet Węgry i Słowacja, które blokują przyjęcie 18. pakietu. Ale to nie tylko Fico i Orban starają się, by Rosja zbyt boleśnie nie odczuła sankcji europejskich.

Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec Wiadomości
Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec

Polscy żandarmi wojskowi pomagają Straży Granicznej odbierać od niemieckich służb nielegalnych migrantów. Przekazane dane tożsamości mają często opierać się wyłącznie na słowach zatrzymanych – alarmuje informator cytowany przez Dariusza Mateckiego.

Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń polityka
Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem o irańskim programie nuklearnym i Ukrainie - poinformował we wtorek Pałac Elizejski. Kreml podał, że była to pierwsza rozmowa polityków od 2022 roku. W lutym 2022 roku Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainę.

Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich z ostatniej chwili
Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich

Roman Giertych nie uznaje wyroku Sądu Najwyższego. Co więcej poseł KO w swoim wpisie w mediach społecznościowych obraził sędziów SN.

To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat Wiadomości
To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat

NASA ogłosiła wyjątkową informację. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) wykonał pierwsze w historii bezpośrednie zdjęcie egzoplanety. Chodzi o planetę znajdującą się poza naszym Układem Słonecznym. To ogromny krok naprzód w badaniach nad odległymi światami krążącymi wokół innych gwiazd.

Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu Wiadomości
Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym polska tenisistka wygrała we wtorek w Londynie z Rosjanką Poliną Kudiermietową 7:5, 6:1.

Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej Wiadomości
Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej

Od początku lipca Grecja wprowadza sezonową opłatę, która ma ograniczyć nadmierny napływ turystów na najpopularniejsze wyspy archipelagu Cyklady. Dodatkowe koszty poniosą pasażerowie rejsów wycieczkowych zmierzających m.in. na Mykonos i Santorini - poinformowało greckie ministerstwo finansów.

Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da z ostatniej chwili
Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da

Blisko 90 proc. ankietowanych nie zauważyło żadnych nieprawidłowości w przeprowadzaniu ostatnich wyborów prezydenckich - wynika z sondażu CBOS. Przekonanie, że wystąpiły jakieś nieprawidłowości wyraziło 5 proc. badanych. Również 5 proc, nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii.

Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci Wiadomości
Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci

Do groźnego wypadku doszło we wtorek rano, około godziny 9:15, na drodze krajowej nr 16 w miejscowości Probark w gminie Mrągowo (woj. warmińsko-mazurskie). W zderzeniu dwóch samochodów ucierpiało siedem osób, w tym troje dzieci.

REKLAMA

Pierwszy dzień pracy – co musi wiedzieć młody pracownik?

Pierwsza praca, a szczególnie jej pierwsze dni to zawsze wielka niewiadoma dla młodego pracownika, który dopiero rozpoczyna swoją karierę zawodową. Co musi wiedzieć, jakie są jego prawa i obowiązki? Na te pytania odpowiada Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach w ramach projektu „Pierwsza praca – pierwszy krok”, którego „Tygodnik Solidarność” jest partnerem medialnym.
Pierwszy dzień pracy Pierwszy dzień pracy – co musi wiedzieć młody pracownik?
Pierwszy dzień pracy / fot. freepik.com

Co muszę zrobić pierwszego dnia pracy? Czy już wtedy podpisać umowę, zrobić badania lekarskie i przejść szkolenie?

Na to pytanie naszego młodego czytelnika wyczerpujących odpowiedzi udziela Piotr Kalbron, okręgowy inspektor pracy w Katowicach.

– Do nawiązania stosunku pracy dochodzi w wyniku zawarcia umowy o pracę, która powinna być sporządzona na piśmie. Jest to jeden z najważniejszych obowiązków pracodawcy i musi zostać spełniony przed rozpoczęciem pracy przez nowego pracownika. Nawet jeżeli pracodawca nie zawarł umowy o pracę w formie pisemnej, ma obowiązek pisemnego potwierdzenia pracownikowi ustaleń co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków. Musi to zrobić najpóźniej przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Nawet jeśli pracodawca nie przygotował umowy w formie pisemnej ani nie potwierdził na piśmie ww. ustaleń, nie oznacza to, że nie został nawiązany stosunek pracy. Do nawiązania stosunku pracy wystarczy bowiem sam fakt dopuszczenia pracownika do pracy – wówczas stosunek pracy powstaje w momencie, gdy pracownik rozpoczyna pracę.

Obowiązki pracodawcy

Z nawiązaniem stosunku pracy łączy się nieodzownie obowiązek pracodawcy skierowania pracownika przyjmowanego do pracy na badania wstępne. Pracodawca nie może bowiem dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie. Biorąc pod uwagę, iż na badania wstępne są kierowani kandydaci do pracy, z założenia powinny być one wykonywane przed zawarciem umowy o pracę. Nie ma jednak przeszkód prawnych, aby najpierw została podpisana umowa o pracę, a następnie wystawione zostało skierowanie na badania lekarskie. Ważne jest jednak, aby pracownik przed uzyskaniem orzeczenia o braku przeciwwskazań nie został dopuszczony do wykonywania pracy, czyli innymi słowy nie rozpoczął jej wykonywania. Co istotne, czas między wykonaniem wstępnych badań lekarskich a dopuszczeniem do pracy nie powinien być zbyt odległy, a ponadto koszt ich przeprowadzenia pokrywa wyłącznie pracodawca.

Wstępnych badań lekarskich nie trzeba jednak przeprowadzać w przypadku osoby przyjmowanej:
1) ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą; a także

2) do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli zostanie dostarczone pracodawcy aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie, a pracodawca ten stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy, z wyłączeniem osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych.

Ponadto na pracodawcy, przed dopuszczeniem pracownika do pracy, ciąży również obowiązek przeszkolenia nowozatrudnionej osoby z dziedziny BHP, które obejmuje instruktaż ogólny i instruktaż stanowiskowy. Instruktaż stanowiskowy przeprowadza się przed dopuszczeniem do wykonywania pracy m.in.: pracownika zatrudnianego na stanowisku robotniczym oraz innym, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych; pracownika przenoszonego na stanowisko, o którym mowa wyżej, a także ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu. Pracodawcy nie wolno bowiem dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad BHP. Co ważne, wszystkie szkolenia z zakresu BHP, w tym szkolenie wstępne, odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy.

 

Pierwsza praca – pierwszy krok

Projekt informacyjny „Pierwsza praca – pierwszy krok” powstał w 2021 roku z inicjatywy okręgowego inspektora pracy w Katowicach Piotra Kalbrona. Tegoroczna edycja jest już realizowana po raz czwarty. Głównym założeniem projektu jest dotarcie z informacją na temat prawnej ochrony pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy do osób młodych, podejmujących pierwszą pracę. Z projektu mogą skorzystać zarówno absolwenci szkół wkraczający na swoją ścieżkę zawodową, jak i uczniowie, którzy w okresie wakacyjnym podejmują pracę sezonową.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe