Mercedes Benz odmówił polskiej fundacji odpowiedzi na pytania dotyczące związku ze zbrodniami III Rzeszy

Firma Mercedes-Benz Group nie odpowiedziała na pytania Fundacji „Łączy nas Polska” dotyczące działań tej firmy (lub ich braku) w związku z jej uwikłaniem w zbrodnie III Rzeszy. Jej zdaniem nie powinna być pytana o to, co robi, by wspierać pamięć i prawdę o niemieckich zbrodniach w latach 1939-1945, w tym tych dokonanych na Polakach
– informuje we wtorek Natalia Nitek-Płażyńska.
"Nie wykluczamy podjęcia działań prawnych"
Jak wyjaśniła, "Mecedes-Benz Group, jako następca Daimler-Benz AG obok IG Farben, Siemensa, BMW i innych przedsiębiorstw kontrolowanych przez nazistowskie rodziny Quandtów i Flicków zarabiała na niewolniczej pracy Polaków".
Wraz z Fundacją „Łączy nas Polska” zwróciliśmy się do niemieckich firm, którym udowodniono udział w zbrodniczej machinie przemysłu wojennego III Rzeszy, z pytaniami o ich działania na rzecz krzewienia wśród Niemców prawdziwych informacji o przebiegu niemieckiej okupacji Polski. Skoro budowały one swą potęgę na polskiej krwi, to mają obowiązek szeroko informować o prawdziwym wymiarze zbrodni, na których skorzystały. Takie działania są tym ważniejsze, że znaczna część dzisiejszych Niemców nie ma podstawowej wiedzy o tym, co robili ich przodkowie w naszym kraju w latach 1939-1945
– pisze Natalia Nitek-Płażyńska. Jak poinformowała, z z otrzymanej od Mercedesa odpowiedzi wynika, że "przedstawione fakty tej firmy po prostu nie dotyczą".
Oczywiście nie zgadzamy się z takim – sprzecznym z prawdą historyczną – stanowiskiem. W związku z tym ponawiamy pytania, tym razem publicznie: Czy firma Mercedes-Benz Group angażowała się w krzewienie wśród Niemców wiedzy historycznej na temat zbrodni popełnianych na Polakach przez Niemców w latach 1939-1945? Jakie projekty w ramach tych działań zrealizowano? Jaki był koszt ich przeprowadzenia? Czy firma Mercedes-Benz Group wskazywała na fakt odniesienia przez siebie korzyści ze zbrodniczej polityki Niemiec wobec Polski w latach 1939-1945? Jeśli tak – kiedy i w jaki sposób?
– czytamy. Natalia Nitek-Płażyńska podkreśliła, że oczekuje na niezwłoczną odpowiedź ze strony Mercedes-Benz Group i zaznaczyła, że w razie kolejnej odmowy nie wyklucza podjęcia działań prawnych związanych z dostępem do informacji.
Z otrzymanej przez nas odpowiedzi wynika, że przedstawione przez nas fakty tej firmy po prostu nie dotyczą. Oczywiście nie zgadzamy się z takim – sprzecznym z prawdą historyczną – stanowiskiem. W związku z tym ponawiamy pytania, tym razem publicznie:
— Natalia Nitek-Płażyńska (@NataliaNitek) June 13, 2023
5/7 pic.twitter.com/0X7Tv3K6nh