Poseł PiS złożył zawiadomienie o możliwości popełnieniu przestępstwa w Dyrekcji Rozwoju Miasta Gdańska

Poseł PiS Kacper Płażyński złożył do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez zarządzających Dyrekcją Rozbudowy Miasta Gdańska.
Aleksandra Dulkiewicz Poseł PiS złożył zawiadomienie o możliwości popełnieniu przestępstwa w Dyrekcji Rozwoju Miasta Gdańska
Aleksandra Dulkiewicz / Screen/YouTube

Poseł PiS Kacper Płażyński zwołał w środę konferencję prasową, na której poinformował, że złożył zawiadomienie do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez zarządzających Dyrekcją Rozbudowy Miasta Gdańska (DRMG).

Według Płażyńskiego w miejskiej spółce, która jest odpowiedzialna za obsługę inwestycji i remonty w mieście, mogło dojść do popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków i wyrządzenia szkody majątkowej w związku ze sposobem zarządzania i zawieraniem umów.

Zawiadomienie posła PiS

Płażyński zarzuca DRMG, że ta zawarła m.in. z jedną z kancelarii prawnych umowy na łączną kwotę 891 tys. zł na zewnętrzną obsługę prawną. Poseł wskazuje w piśmie do prokuratury, że w 2021 r. DRMG zatrudniała dwóch radców prawnych, a dziś zatrudnia pięciu.

"Wobec tego skąd potrzeba wydawania tak wielkich środków na zewnętrzną obsługę prawną?" – pytał poseł PiS. "Wydaje się wysoce prawdopodobne, że zlecenia te mogły być skutecznym narzędziem do wyprowadzania pieniędzy z DRMG i wyrządzenia tej instytucji szkody znacznych rozmiarów" – pisze w piśmie do prokuratury Płażyński.

Poseł tłumaczył, że kancelaria, która otrzymała zlecenia na prawie 900 tys. zł, to kancelaria adwokata, który jest wspólnikiem nowego koordynatora radców prawnych w DRMG. "Wyciekanie kasy, to jest mało powiedziane. Zakładam, że to może być robione nawet w białych rękawiczkach, chociaż mam ku temu poważne wątpliwości, czy to jest możliwe. (…) Nie jest to normalne, że po tym, jak zostaje się dyrektorem, przyjmujemy znajomych, a znajomi znajomego, jego wspólnik dostaje prawie milion złotych" – mówił Płażyński i pytał, że skoro rozrosło się biuro prawne, czy był sens powierzać kolejne zadania kancelariom zewnętrznym. Jego zdaniem, takie zlecenia są skandalem.

Poseł PiS, jako kolejny przykład niegospodarności wskazuje też na zlecenia, jakie otrzymywał krąg znajomych nowego dyrektora DRMG.

Radny PiS Przemysław Majewski dodał podczas konferencji, że w 2023 r. nie odbyła się żadna kontrola w DRMG, a jedynie czynności wyjaśniające. "To nie jest kontrola sensu stricto. Natomiast sporządzono protokół z tych czynności wyjaśniających i on jest moim zdaniem wstrząsający" – twierdził Majewski i dodał, że w nim są wskazane nieprawidłowości m.in. dotyczące zlecania zamówień z wolnej ręki.

Do sprawy, w przesłanym PAP oświadczeniu, odniosła się przedstawicielka DRMG kierownik Biura Komunikacji Społecznej Ewa Parafjanowicz-Potuczko: "W związku z czynnościami wyjaśniającymi, które przeprowadzono w DRMG informujemy, że nie potwierdziły one, aby w jednostce doszło do złamania przepisów prawa" - napisała.

Podkreśliła, że realizacja zadań statutowych jednostki odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami, zarządzeniami i wewnętrznymi regulaminami. "Wydatki w jednostce realizowane są w sposób celowy, oszczędny i z zachowaniem zasad uzyskiwania maksymalnych efektów z ponoszonych nakładów finansowych" - podała.

W oświadczeniu wskazała, że dyrektor DRMG otrzymał z Biura Audytu i Kontroli Urzędu Miejskiego w Gdańsku zalecenia do dalszego postępowania, które zostaną w jednostce niezwłocznie wprowadzone. "Chodzi o przegląd obowiązujących procedur udzielania zamówień wyłączonych ze stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych (o wartości poniżej 130 tys. zł); wprowadzenie obowiązku sporządzania przez pracowników DRMG bardziej szczegółowego uzasadnienia dla poniesienia danego wydatku na zakup towarów lub usług na potrzeby jednostki; wprowadzenie odpowiedniej regulacji wewnętrznej, zgodnie z którą plan szkoleń będzie sporządzany ściśle w oparciu o wyniki przeprowadzonych badań potrzeb szkoleniowych wśród pracowników jednostki, a także dokładną analizę organizacji obsługi prawnej jednostki podczas realizacji bieżących zadań" - napisała Parafjanowicz-Potuczko.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niech mi pan wyjaśni dlaczego w Orlenie był zatrudniony Joschka Fischer?!. Polityk PO zamilkł z ostatniej chwili
"Niech mi pan wyjaśni dlaczego w Orlenie był zatrudniony Joschka Fischer?!". Polityk PO zamilkł

Marek Jakubiak w trakcie dyskusji na kanale "Super Expressu" zapytał polityka Koalicji Obywatelskiej – Piotra Borysa o zatrudnienie w PKN Orlen za czasów rządów PO-PSL Joschka Fischer — niemieckiego polityka, byłego wicekanclerz Republiki Federalnej Niemiec oraz byłego ministra spraw zagranicznych w czerwono-zielonej koalicji rządowej kanclerza Gerharda Schrödera.

Niemiecka minister: Wspólnie z Polakami i Czechami chcemy rozbić okrutny biznes przemytników ludzi z ostatniej chwili
Niemiecka minister: "Wspólnie z Polakami i Czechami chcemy rozbić okrutny biznes przemytników ludzi"

Niemcy, Polska i Czechy tworzą wspólną grupę zadaniową, która ma zwalczać gangi przemytników ludzi. Jest to sytuacja o tyle zaskakująca, ze do tej pory Niemcy nie tylko widziały problemu w nielegalnej imigracji, ale ostatnio wręcz finansują organizacje transportujące imigrantów przez Morze Śródziemne.

Olaf Scholz uderzył w Polskę z ostatniej chwili
Olaf Scholz uderzył w Polskę

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz w wywiadzie dla ARD i RND odniósł się do tematu afery wizowej w Polsce i postawił zarzut pod adresem Polski w sprawie puszczania migrantów.

Horała: Chcą zatrzymać CPK z ostatniej chwili
Horała: Chcą zatrzymać CPK

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej na antenie Radia Maryja wypowiedział się na temat CPK — Centralnego Portu Komunikacyjnego, który ma powstać w centralnej Polsce. Jego zdaniem olbrzymie przedsięwzięcie ma wielu przeciwników w polskiej klasie politycznej.

Otwarto nową, kluczową drogę dla Zabrza, współfinansowaną z rządowego funduszu z ostatniej chwili
Otwarto nową, kluczową drogę dla Zabrza, współfinansowaną z rządowego funduszu

W atmosferze rodzinnego pikniku rowerowego z udziałem lokalnej społeczności, oddano oficjalnie do użytku zupełnie nową drogę w Zabrzu – kilometrowe połączenie alei Korfantego na os. Kopernika z ul. Brygadzistów w Mikulczycach. Jako pierwsi nowo wybudowanym odcinkiem tej newralgicznej dla układu komunikacyjnego miasta drogi przejechała ponad setka rowerzystów amatorów - często rodziców z dziećmi – którym przewodził policjant ruchu drogowego na służbowym motocyklu i z włączonymi „kogutami”. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali wspólnie m.in. prezydent Zabrza Małgorzata Mańka – Szulik oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek w towarzystwie posła Wojciecha Szaramy oraz wiceprezydenta Borysa Borówki (obydwaj PiS).

Trzaskowski obiecuje ws. tzw. Marszu Miliona Serc: Będziemy mieli milion z ostatniej chwili
Trzaskowski obiecuje ws. tzw. "Marszu Miliona Serc": "Będziemy mieli milion"

Rafał Trzaskowski za pośrednictwem mediów społecznościowych zwrócił się do polityków Prawa i Sprawiedliwości w związku z działaniami władz stolicy przed weekendowym marszem opozycji.

Tragedia w słowackich Tatrach. Nie żyje 38-letni Polak z ostatniej chwili
Tragedia w słowackich Tatrach. Nie żyje 38-letni Polak

W słowach Tatrach Wysokich doszło do tragicznego zdarzenia, wskutek którego śmierć poniósł 38-letni turysta z Polski. Mężczyzna spadł z wysokości 50 metrów podczas wspinaczki.

Żaryn: Rosja wykorzystuje kryzys na linii Warszawa-Kijów z ostatniej chwili
Żaryn: Rosja wykorzystuje kryzys na linii Warszawa-Kijów

Rosja wykorzystuje kryzys na linii Warszawa-Kijów do uwiarygodniania swojej propagandy. Poprzez eksponowanie różnic interesów Rosjanie tworzą fałszywy dowód na skrywaną wcześniej wrogość między Polską i Ukrainą - napisał w sobotę w serii wpisów na Twitterze sekretarz stanu w KPRM Stanisław Żaryn.

Niemieckie media: żałosna polityka zagraniczna powoduje spadek znaczenia Warszawy z ostatniej chwili
Niemieckie media: "żałosna polityka zagraniczna powoduje spadek znaczenia Warszawy"

Tuż przed wyborami w Polsce w Niemczech zdaje się narastać negatywne emocje wobec Warszawy. Niemieccy politycy zdejmują "białe rękawiczki" i otwarcie, jak Olaf Scholz atakują Polskę. W niemieckich mediach pojawia się artykuł za artykułem, każdy przedstawiający Polaków i Polskę w negatywnym świetle.

Scholz apeluje o „solidarność” ws. imigrantów. „Ich liczba jest zbyt wysoka” z ostatniej chwili
Scholz apeluje o „solidarność” ws. imigrantów. „Ich liczba jest zbyt wysoka”

Ponad 70 procent wszystkich imigrantów przybywających do Niemiec nie było wcześniej zarejestrowanych w innych krajach UE. Tak nie może pozostać. – Liczba uchodźców zmierzających do Niemiec jest obecnie zbyt wysoka – powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz w opublikowanym w sobotę wywiadzie dla portalu RND.

REKLAMA

Poseł PiS złożył zawiadomienie o możliwości popełnieniu przestępstwa w Dyrekcji Rozwoju Miasta Gdańska

Poseł PiS Kacper Płażyński złożył do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez zarządzających Dyrekcją Rozbudowy Miasta Gdańska.
Aleksandra Dulkiewicz Poseł PiS złożył zawiadomienie o możliwości popełnieniu przestępstwa w Dyrekcji Rozwoju Miasta Gdańska
Aleksandra Dulkiewicz / Screen/YouTube

Poseł PiS Kacper Płażyński zwołał w środę konferencję prasową, na której poinformował, że złożył zawiadomienie do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez zarządzających Dyrekcją Rozbudowy Miasta Gdańska (DRMG).

Według Płażyńskiego w miejskiej spółce, która jest odpowiedzialna za obsługę inwestycji i remonty w mieście, mogło dojść do popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków i wyrządzenia szkody majątkowej w związku ze sposobem zarządzania i zawieraniem umów.

Zawiadomienie posła PiS

Płażyński zarzuca DRMG, że ta zawarła m.in. z jedną z kancelarii prawnych umowy na łączną kwotę 891 tys. zł na zewnętrzną obsługę prawną. Poseł wskazuje w piśmie do prokuratury, że w 2021 r. DRMG zatrudniała dwóch radców prawnych, a dziś zatrudnia pięciu.

"Wobec tego skąd potrzeba wydawania tak wielkich środków na zewnętrzną obsługę prawną?" – pytał poseł PiS. "Wydaje się wysoce prawdopodobne, że zlecenia te mogły być skutecznym narzędziem do wyprowadzania pieniędzy z DRMG i wyrządzenia tej instytucji szkody znacznych rozmiarów" – pisze w piśmie do prokuratury Płażyński.

Poseł tłumaczył, że kancelaria, która otrzymała zlecenia na prawie 900 tys. zł, to kancelaria adwokata, który jest wspólnikiem nowego koordynatora radców prawnych w DRMG. "Wyciekanie kasy, to jest mało powiedziane. Zakładam, że to może być robione nawet w białych rękawiczkach, chociaż mam ku temu poważne wątpliwości, czy to jest możliwe. (…) Nie jest to normalne, że po tym, jak zostaje się dyrektorem, przyjmujemy znajomych, a znajomi znajomego, jego wspólnik dostaje prawie milion złotych" – mówił Płażyński i pytał, że skoro rozrosło się biuro prawne, czy był sens powierzać kolejne zadania kancelariom zewnętrznym. Jego zdaniem, takie zlecenia są skandalem.

Poseł PiS, jako kolejny przykład niegospodarności wskazuje też na zlecenia, jakie otrzymywał krąg znajomych nowego dyrektora DRMG.

Radny PiS Przemysław Majewski dodał podczas konferencji, że w 2023 r. nie odbyła się żadna kontrola w DRMG, a jedynie czynności wyjaśniające. "To nie jest kontrola sensu stricto. Natomiast sporządzono protokół z tych czynności wyjaśniających i on jest moim zdaniem wstrząsający" – twierdził Majewski i dodał, że w nim są wskazane nieprawidłowości m.in. dotyczące zlecania zamówień z wolnej ręki.

Do sprawy, w przesłanym PAP oświadczeniu, odniosła się przedstawicielka DRMG kierownik Biura Komunikacji Społecznej Ewa Parafjanowicz-Potuczko: "W związku z czynnościami wyjaśniającymi, które przeprowadzono w DRMG informujemy, że nie potwierdziły one, aby w jednostce doszło do złamania przepisów prawa" - napisała.

Podkreśliła, że realizacja zadań statutowych jednostki odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami, zarządzeniami i wewnętrznymi regulaminami. "Wydatki w jednostce realizowane są w sposób celowy, oszczędny i z zachowaniem zasad uzyskiwania maksymalnych efektów z ponoszonych nakładów finansowych" - podała.

W oświadczeniu wskazała, że dyrektor DRMG otrzymał z Biura Audytu i Kontroli Urzędu Miejskiego w Gdańsku zalecenia do dalszego postępowania, które zostaną w jednostce niezwłocznie wprowadzone. "Chodzi o przegląd obowiązujących procedur udzielania zamówień wyłączonych ze stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych (o wartości poniżej 130 tys. zł); wprowadzenie obowiązku sporządzania przez pracowników DRMG bardziej szczegółowego uzasadnienia dla poniesienia danego wydatku na zakup towarów lub usług na potrzeby jednostki; wprowadzenie odpowiedniej regulacji wewnętrznej, zgodnie z którą plan szkoleń będzie sporządzany ściśle w oparciu o wyniki przeprowadzonych badań potrzeb szkoleniowych wśród pracowników jednostki, a także dokładną analizę organizacji obsługi prawnej jednostki podczas realizacji bieżących zadań" - napisała Parafjanowicz-Potuczko.Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe