Niebezpieczny antyamerykanizm przybiera w Niemczech na sile

Niemieccy filozofowie, historycy i politolodzy stworzyli podstawy niemieckiego antyamerykanizmu. Oni też – co świadczy o głębszej specyfice tego zjawiska – jako pierwsi nadali krytyce USA uniwersalny wymiar. Przybierający w Niemczech na sile antyamerykanizm jest zjawiskiem niebezpiecznym. To odrzucenie wartości Zachodu, bo jedynym skutecznym obrońcą tych wartością są Amerykanie.
Antyamerykańska demonstracja w Niemczech Niebezpieczny antyamerykanizm przybiera w Niemczech na sile
Antyamerykańska demonstracja w Niemczech / fot. Wikimedia Commons/Kalispera Dell

Znaczące nurty niemieckiej myśli politycznej od czasu co najmniej zakończenia pierwszej wojny światowej prezentowały swoisty antyamerykanizm. Poniekąd zasadny z niemieckiego punktu widzenia, ponieważ to Stany Zjednoczone sprawiły, że Niemcy – Cesarstwo Niemieckie i III Rzesza – przegrały obie wywołane przez siebie wojny światowe. Obecnie postawa przeciwna amerykańskiej polityce, kulturze i społeczeństwu staje się akceptowana (w niektórych kręgach nawet godna szacunku) w Niemczech. Nie tylko w salonach politycznych, także wśród ludu. Symbolem może być pewien właściciel pubu w Bonn cieszący się ogromną popularnością, ponieważ od lat bojkotuje towary „made in USA”. Od Coca-Coli po papierosy Marlboro. Naliczyłam 46 portali wzywających do odwiedzin pubu należącego do tak patriotycznego niemieckiego właściciela. Dodajmy, że podobna aprobata dla działań antyfrancuskich czy antyizraelskich byłaby nie do pomyślenia w RFN. No, ale III Rzesza przegrała wojnę nie przez Francję czy Izrael. I wielu Niemców pamięta o III Rzeszy, która upadła przez USA.

Walka o pokój, czyli przeciwko USA

Na wiecu zorganizowanym niedawno przez lewicową polityk Sahrę Wagenknecht w Berlinie stanęli obok siebie w obronie pokoju: radykalni lewicowcy, politycy AfD i skrajnie prawicowi propagandyści Putina. Połączyła ich głęboko zakorzeniona niechęć do Stanów Zjednoczonych. Sama Wagenkneht spodziewa się, że ten wiec to początek nowego ruchu pokojowego na wzór prosowieckiej walki o pokój przeciwko „imperialistycznej polityce USA” z lat zimnej wojny (tzw. ruch obrońców pokoju, organizowany i finansowany przez służby specjalne Sowietów). „Wspólny antyamerykański protest lewicy i prawicy w imię pokoju może zaskoczyć tylko tych, którzy w ostatnich latach mieli mocno zamknięte oczy” – piszą dziennikarze portalu RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND), komentując wielotysięczną demonstrację. „Nowy ruch pokojowy” wyszedł w Niemczech na ulice w 2014 r. pod dwoma hasłami. Odkurzonym – w istocie prosowieckim hasłem: „Ami go home” i nowym – o wsparciu dla Rosji prezydenta Putina.

Antyamerykanizm w Niemczech stał się popularny – w sondażu Ipsos ze stycznia 2023 r. tylko 13 proc. badanych Niemców wybrało sojusz z USA. Badanie sondażowe na zlecenie redakcji CORRECTIV z lipca 2023 r. podaje, że Stanom Zjednoczonym ufa tylko 10 proc. ankietowanych Niemców.

Niemiecka rosnąca tendencja do opisywania społeczeństwa amerykańskiego jako jednorodnej, groźnej kultury jest coraz bardziej niepokojąca. Tendencja z przesłaniem – Europa, szczególnie Niemcy, ze swoim sekularyzmem, antyrasizmem i internacjonalizmem muszą przeciwstawić się zacofanemu religijnie krajowi, który chce narzucić reszcie świata swoje wartości i swoją misję. Artykuł „Zwycięstwo nowej Europy” („Der Sieg des neuen Europa”) opublikowany przez „Frankfurter Allgemeine Zeitung” 3 kwietnia 2003 r. nic nie stracił na aktualności. Przeciwnie, nadal w Niemczech panuje przekonanie o „wyjątkowym bogactwie kulturowym i cywilizacyjnym Unii Europejskiej, które o niebo przewyższa chorobliwy patos wolnościowy Amerykanów i ich chrześcijański skrajny fundamentalizm”. Do tego pogrążonych w „skostniałym militaryzmie”. Unia Europejska – przewodzona przez Niemcy – ma szansę zupełnie uniezależnić się od USA, zwłaszcza jeśli będzie korzystać z rosyjskiej ropy naftowej i gazu.

Fałszowanie najnowszej historii

Od niedawna Niemcy starają się przeinterpretować upadek hitlerowskiej III Rzeszy. Nie tylko niemieckie skrajne ugrupowania lewicowe, ale także frakcje parlamentarne FDP i Zielonych zażądały, aby 8 maja stał się ogólnoniemieckim świętem państwowym jako Dzień Wyzwolenia. Władze lokalne Berlina wprowadziły to święto już w roku 2023 na terenie miasta. W ten sposób Niemcy niepostrzeżenie zmienili strony: będąc sprawcami, weszli w rolę ofiar. I to ofiar podwójnie – raz hitleryzmu, dwa – wojsk alianckich, które miały popełniać na terenie Niemiec liczne zbrodnie przeciw ludności cywilnej. Szczególnie oskarżane są wojska USA.

Nastroje antyamerykańskie w Niemczech nasilają się odkąd Rosja rozpoczęła agresywną wojnę z Ukrainą. Coraz częściej Stany Zjednoczone postrzegane są jako państwo imperialistyczne, agresywne, wojownicze, materialistyczne, kapitalistyczne, a społeczeństwo pozbawione kultury i dekadenckie. Od początku wojny na Ukrainie coraz więcej osób w Niemczech absurdalnie zarzuca Amerykanom sprowokowanie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

W licznych środowiskach w Niemczech związanych z gospodarką i na wielu portalach panuje przekonanie, że celem USA było wyparcie z rynku niemieckiego i szerzej europejskiego rosyjskiego gazu ziemnego, aby ten rynek został opanowany przez amerykański LNG. Według tych ocen amerykański gaz skroplony jest dwukrotnie droższy niż gaz z rosyjskich gazociągów. Niemieccy ekolodzy i młodzi aktywiści klimatyczni dodają, że amerykański gaz jest wydobywany dzięki technologii szczelinowania hydraulicznego, co przyczynia się do ocieplenia klimatu. USA dzięki wojnie miałaby zasadniczo zwiększyć swoje zyski dzięki sprzedaży broni i sprzętu wojskowego Ukrainie, a także Polsce „rządzonej przez antyrosyjski PiS”.

Jedna z antyamerykańskich narracji w RFN

Jedna z szeroko rozpowszechnionych antyamerykańskich narracji w Niemczech głosi, że Europa musi przeciwstawić się Stanom Zjednoczonym, aby stać się niezależną gospodarczo, militarnie i politycznie. Chodzi o odzyskanie „europejskiej suwerenności”. USA zaś są oskarżane o traktowanie Europy jako strefy wpływów lub nawet utrzymanie amerykańskiej okupacji wojskowej. Antyamerykanizm coraz częściej funkcjonuje w Niemczech jako zwornik sojuszu „postępowych” i lewackich organizacji oraz skrajnej prawicy.
Znani Niemcy przeciwko USA

Ile zarobili Niemcy na rosyjskim gazie, dokładnie wiedzą niemieccy potentaci publicznego i prywatnego sektora energetycznego. Oni jednak na razie wolą głosu nie zabierać. Narzekają za to przedstawiciele innych sektorów. „Amerykanie kontrolują wszystko, aby stać się ponownie globalną potęgą” – narzekał niedawno Wolfgang Grupp, słynny przedsiębiorca i dyrektor generalny firmy tekstylnej Trigema, w wywiadzie dla niemieckiego serwisu informacyjnego BW24. Alice Schwarzer, znana niemiecka feministka i dziennikarka, założycielka i redaktorka feministycznego magazynu EMMA, przekonuje, że wojnę na Ukrainie sprowokowały Stany Zjednoczone. Pod koniec listopada w talk show Maischberger powiedziała, że „jest to wojna zastępcza między Ameryką a Rosją na ukraińskiej ziemi, wywołana przez Amerykanów”. Schwarzer publicznie przekonuje, że Niemcy nie powinny dostarczać Ukrainie żadnej broni ani żadnego innego wsparcia. Popularny dziennikarz Bent-Erik Scholz uważa, że prezydent Joe Biden chce wykorzystać wojnę do „cichego wojskowego zamachu stanu”, ponieważ „nie radzi sobie z polityką i w USA panuje chaos”. Wolfgang Streeck, socjolog, emerytowany dyrektor Instytutu Badań nad Społeczeństwami im. Maxa Plancka, w pracy „Zwischen Globalismus und Demokratie” (Między globalizmem a demokracją) wzywa do „zacieśnienia stosunków z Rosją przeciw ekspansjonistycznej geopolityce USA”. Streeck był doradcą kanclerza Gerharda Schrödera i już wtedy miał przekonania antyamerykańskie. W marcu 2022 roku Streeck opublikował tekst na lewicowym portalu New Left Review, atakujący powołanie nowego niemieckiego funduszu wojskowego wartości 100 mld euro. Jest przekonany, że fundusz będzie faktycznie w dyspozycji USA, a niemieckie wojsko „będzie jeszcze bardziej podporządkowane dowództwu NATO, czyli Pentagonowi”. Przy każdej okazji Streeck ostrzega, że Stany Zjednoczone wykorzystują państwa europejskie, aby „okrążyć Rosję od jej zachodniej flanki”, co „zmusiło Rosję do uzasadnionej obronnej wojny przeciwko Ukrainie”. Cieszący się uznaniem socjolog uważa, że jedność Zachodu przeciwko Rosji jest wymuszona przez amerykański imperializm, który wykorzystuje Europę do własnych celów. Ulrike Guérot, profesor geopolityki europejskiej na Uniwersytecie w Bonn, to kolejny przykład antyamerykanizmu. W październiku 2022 r. wspólnie z dr. Hauke Ritzem, naukowcem z uniwersytetu w Berlinie, opublikowała książkę „Endspiel Europa” (Endgame Europe – Koniec Europy). Przedstawiają Ukrainę jako zaangażowaną w wojnę zastępczą zamiast USA. Sugerują, że Ukraina uczestniczy w tajnym amerykańskim programie zbrodniczej broni biologicznej, która „jest dopasowana do genotypu wroga”. Słowiańskiego, czyli rosyjskiego genotypu. Dowodzą, że Europa jest w pełni zdominowana przez USA. Książka ma powodzenie.

Niemieckie skrajności na lewicy i prawicy – „Ami go home”

Na niemieckiej lewicy do czołowych przeciwników USA należy wspomniana już Sahra Wagenknecht i jej mąż Oskar Lafontaine. Oboje byli działaczami zarówno partii SPD, jak i Die Linke. W listopadzie 2022 r. Wagenknecht publikowała na YouTubie film zatytułowany „Make America Great Again: How US Trade Wars and Sanctions Are Ruining Us” (Uczyńmy Amerykę znowu wielką: jak rujnują nas wojny handlowe i sankcje USA”). Twierdzi, że Stany Zjednoczone dążą do tego, aby ponownie stać się jedynym globalnym supermocarstwem, uzależniając Europę od amerykańskich korporacji. Dowodzi, że USA od lat 70. starają się „torpedować projekty niemiecko-rosyjskich rurociągów”. Wagenknecht i Lafontaine uważają USA za największego wroga niemieckiej gospodarki. Dlatego prowadzą szeroką kampanię przeciwko sankcjom nałożonym na Rosję przez państwa zachodnie. Wagenknecht w Bundestagu we wrześniu 2022 r. apelowała gorąco do „niemieckiego przemysłu i niemieckiej silnej klasy średniej”, aby przeciwstawiły się amerykańskim firmom. Ostro atakowała „amerykańskich dostawców LNG, którzy obecnie mają zysk średnio 200 mln euro na każdym tankowcu”, co rzekomo ma doprowadzać niemieckie firmy do ruiny i niszczyć niemiecką gospodarkę. Lafontaine jest jeszcze ostrzejszy w atakach na USA. Twierdzi, że kolejny rząd niemiecki zamienia się w „wiernego wasala USA”. Zarzuca niemieckiej Partii Zielonych, że jest „przedłużeniem USA” w Bundestagu. Kolejna książka Lafontaine’a ma tytuł „Jankesi, czas się wynosić: Wezwanie do samostanowienia Europy” (Ami, it’s time to go: Plädoyer für die Selbstbehauptung Europas). Przekonuje Niemców, że NATO jest geopolitycznym narzędziem imperialnej polityki USA. Znaczną popularnością cieszy się Diether Dehm, także członek Die Linke. Były parlamentarzysta jest autorem popularnych piosenek, w tym m.in. repliki antyamerykańskiej „piosenki masowej” z lat zimnej wojny „Ami go home”. To było sowieckie hasło lansowane w Niemczech Zachodnich przez niemiecką lewicową (komunistyczną) „opozycję pozaparlamentarną” i ruchy pokojowe finansowane przez sowieckie służby. Pod koniec listopada 2022 r. masowo w Niemczech powrócono do tego hasła.

A skrajna prawica...

Wielbiciele aktora Jürgena Elsässera – wśród nich jest wielu skrajnie prawicowych aktorów – zebrali się przed konsulatem generalnym USA w Lipsku, żądając wycofania amerykańskich wojsk i broni nuklearnej z Niemiec. Ich celem było wywołanie masowego sprzeciwu i rozruchów pod pretekstem niezadowolenia ze wzrostu cen. Rzecz w tym, że Elsässer jest radykalnym prawicowcem.
W listopadzie 2022 r. niezależna redakcja śledcza CORRECTIV przekazała do Bundestagu informację o polityce AfD, w tym o antyamerykańskiej działalności Björna Höcke, skrajnie radykalnego działacza AfD z Turyngii. Jeden z wewnętrznych dokumentów AfD stwierdza, że ​​Niemcy zostały „w dużej mierze zamerykanizowane poprzez reedukację po 1945 roku” i że konieczna jest „reedukacja” w przeciwnym kierunku.

Antyamerykanizm był popularny w Niemczech na początku XX wieku i stał się ważnym elementem ideologii narodowego socjalizmu. Po II wojnie światowej znajdował się w centrum ideologii państwowej NRD, a także nowych ruchów społecznych w Niemczech Zachodnich. Po zamachu z 11 września 2001 r. w trakcie działań wojennych w Iraku i Afganistanie na dużą skalę w Niemczech odrodziły się resentymenty antyamerykańskie. Kiedy w 2016 r. wybrano Donalda Trumpa na prezydenta, te resentymenty wybuchły na większą skalę. W skrajnie prawicowej ideologii w Niemczech USA są obecnie uważane za siedlisko wszelkiego zła. Na niemiecki tradycyjny antyamerykanizm nakłada się rosyjska propaganda i palestyński terroryzm islamski.

Tekst pochodzi z 34 (1804) numeru „Tygodnika Solidarność”.


 

POLECANE
Parafianie stanęli w obronie proboszcza. Przyjechało pięć radiowozów z ostatniej chwili
Parafianie stanęli w obronie proboszcza. Przyjechało pięć radiowozów

Jak donosi lokalny gorzowski serwis gorzowianin.com, na cmentarzu komunalnym przy ul. Żwirowej w Gorzowie doszło do awantury pomiędzy policją, która zatrzymała księdza do kontroli, a żałobnikami, którzy po pogrzebie zmierzali na stypę. 

Powrót do tej polityki będzie dla Polski katastrofą tylko u nas
Powrót do tej polityki będzie dla Polski katastrofą

Co łączy spotkanie liderów czterech zachodnich państw w 2024 roku z rozmowami w Mińsku ws. Ukrainy w 2015 roku? To pokaz politycznej abdykacji Ameryki w Europie. Która zawsze prowadzi do nieszczęść dla naszej części kontynentu zwłaszcza. Ekskluzywne spotkanie Bidena z liderami Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii właśnie w Berlinie, bez udziału np. Polski, Włoch czy Ukrainy, to zapowiedź polityki, jaką prowadzić będzie w Europie Kamala Harris. Oczywiście jeśli wygra wybory prezydenckie.

Hennig-Kloska o spadku sprzedaży detalicznej. To dobrze dla klimatu z ostatniej chwili
Hennig-Kloska o spadku sprzedaży detalicznej. "To dobrze dla klimatu"

Katastrofalne dane ze sklepów o wynikach sprzedaży detalicznej we wrześniu zaskoczyły dzisiaj ekspertów w całej Polsce. Optymistycznie w sprawie wypowiedziała się jednak minister klimatu Paulina Hennig-Kloska, która stwierdziła, że spada sprzedaż produktów "takich, bez których czasami możemy się obyć", a poza tym, to "dobrze dla klimatu". 

Zbigniew Kuźmiuk: Trwają przygotowania do likwidacji „800 plus” z ostatniej chwili
Zbigniew Kuźmiuk: Trwają przygotowania do likwidacji „800 plus”

Rząd Tuska przesłał do Sejmu coroczne sprawozdanie z wykonywania ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci za rok 2023, w którym znalazły się między innymi tezy, że program 800 plus „miał ograniczony wpływ na dzietność”, oraz że „program prawdopodobnie przyczynił się do niewielkiego wzrostu urodzeń w pierwszych latach po wprowadzeniu świadczenia”. 

Karambol na S7. Adwokat oskarżonego kierowcy zabiera głos z ostatniej chwili
Karambol na S7. Adwokat oskarżonego kierowcy zabiera głos

W rozmowie z Onetem obrońca kierowcy oskarżonego o spowodowanie katastrofy lądowej na S7 mecenas Marek Wasilewski zabrał głos ws. okoliczności wypadku i stanu swojego klienta.

RPO do premiera: To założenie jest pozbawione podstaw z ostatniej chwili
RPO do premiera: To założenie jest pozbawione podstaw

Pozbawione podstaw jest przyjmowanie założenia, iż osoby powołane na stanowiska sędziowskie od 2018 r. nie są sędziami, a wydawane przez nich orzeczenia są orzeczeniami nieistniejącymi - napisał Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek w stanowisku przesłanym do premiera Donalda Tuska.

Pan bredzi!. Reporter Telewizji Republika doprowadził Agnieszkę Holland do wściekłości z ostatniej chwili
"Pan bredzi!". Reporter Telewizji Republika doprowadził Agnieszkę Holland do wściekłości

We wtorek przed Kancelarią Premiera odbyła się manifestacja przeciwko polityce migracyjnej rządu. Obecna na niej była kontrowersyjna reżyser, Agnieszka Holland, twórca filmu "Zielona Granica", który szkalował polską Straż Graniczną i jej działania w obronie granic państwowych.

Polska zamyka rosyjski konsulat w Poznaniu. Jest komentarz Rosji z ostatniej chwili
Polska zamyka rosyjski konsulat w Poznaniu. Jest komentarz Rosji

Rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa skomentowała podczas wtorkowej konferencji prasowej decyzję Polski o zamknięciu rosyjskiego konsulatu w Poznaniu.

Rodzice ks. Olszewskiego pod Prokuraturą Krajową. To nagranie łamie serce z ostatniej chwili
Rodzice ks. Olszewskiego pod Prokuraturą Krajową. To nagranie łamie serce

We wtorek pod Prokuraturą Krajową zjawili się rodzice przetrzymywanego od miesięcy w areszcie ks. Michała Olszewskiego.

Sikorski: Polska zamyka rosyjski konsulat w Poznaniu z ostatniej chwili
Sikorski: Polska zamyka rosyjski konsulat w Poznaniu

Szef MSZ Radosław Sikorski poinformował, że za ostatnimi próbami dywersji w Polsce i krajach sojuszniczych stoi Rosja, dlatego zdecydował o wycofaniu zgody na funkcjonowanie konsulatu Rosji w Poznaniu. Jego personel zostanie uznany za osoby niepożądane w Polsce.

REKLAMA

Niebezpieczny antyamerykanizm przybiera w Niemczech na sile

Niemieccy filozofowie, historycy i politolodzy stworzyli podstawy niemieckiego antyamerykanizmu. Oni też – co świadczy o głębszej specyfice tego zjawiska – jako pierwsi nadali krytyce USA uniwersalny wymiar. Przybierający w Niemczech na sile antyamerykanizm jest zjawiskiem niebezpiecznym. To odrzucenie wartości Zachodu, bo jedynym skutecznym obrońcą tych wartością są Amerykanie.
Antyamerykańska demonstracja w Niemczech Niebezpieczny antyamerykanizm przybiera w Niemczech na sile
Antyamerykańska demonstracja w Niemczech / fot. Wikimedia Commons/Kalispera Dell

Znaczące nurty niemieckiej myśli politycznej od czasu co najmniej zakończenia pierwszej wojny światowej prezentowały swoisty antyamerykanizm. Poniekąd zasadny z niemieckiego punktu widzenia, ponieważ to Stany Zjednoczone sprawiły, że Niemcy – Cesarstwo Niemieckie i III Rzesza – przegrały obie wywołane przez siebie wojny światowe. Obecnie postawa przeciwna amerykańskiej polityce, kulturze i społeczeństwu staje się akceptowana (w niektórych kręgach nawet godna szacunku) w Niemczech. Nie tylko w salonach politycznych, także wśród ludu. Symbolem może być pewien właściciel pubu w Bonn cieszący się ogromną popularnością, ponieważ od lat bojkotuje towary „made in USA”. Od Coca-Coli po papierosy Marlboro. Naliczyłam 46 portali wzywających do odwiedzin pubu należącego do tak patriotycznego niemieckiego właściciela. Dodajmy, że podobna aprobata dla działań antyfrancuskich czy antyizraelskich byłaby nie do pomyślenia w RFN. No, ale III Rzesza przegrała wojnę nie przez Francję czy Izrael. I wielu Niemców pamięta o III Rzeszy, która upadła przez USA.

Walka o pokój, czyli przeciwko USA

Na wiecu zorganizowanym niedawno przez lewicową polityk Sahrę Wagenknecht w Berlinie stanęli obok siebie w obronie pokoju: radykalni lewicowcy, politycy AfD i skrajnie prawicowi propagandyści Putina. Połączyła ich głęboko zakorzeniona niechęć do Stanów Zjednoczonych. Sama Wagenkneht spodziewa się, że ten wiec to początek nowego ruchu pokojowego na wzór prosowieckiej walki o pokój przeciwko „imperialistycznej polityce USA” z lat zimnej wojny (tzw. ruch obrońców pokoju, organizowany i finansowany przez służby specjalne Sowietów). „Wspólny antyamerykański protest lewicy i prawicy w imię pokoju może zaskoczyć tylko tych, którzy w ostatnich latach mieli mocno zamknięte oczy” – piszą dziennikarze portalu RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND), komentując wielotysięczną demonstrację. „Nowy ruch pokojowy” wyszedł w Niemczech na ulice w 2014 r. pod dwoma hasłami. Odkurzonym – w istocie prosowieckim hasłem: „Ami go home” i nowym – o wsparciu dla Rosji prezydenta Putina.

Antyamerykanizm w Niemczech stał się popularny – w sondażu Ipsos ze stycznia 2023 r. tylko 13 proc. badanych Niemców wybrało sojusz z USA. Badanie sondażowe na zlecenie redakcji CORRECTIV z lipca 2023 r. podaje, że Stanom Zjednoczonym ufa tylko 10 proc. ankietowanych Niemców.

Niemiecka rosnąca tendencja do opisywania społeczeństwa amerykańskiego jako jednorodnej, groźnej kultury jest coraz bardziej niepokojąca. Tendencja z przesłaniem – Europa, szczególnie Niemcy, ze swoim sekularyzmem, antyrasizmem i internacjonalizmem muszą przeciwstawić się zacofanemu religijnie krajowi, który chce narzucić reszcie świata swoje wartości i swoją misję. Artykuł „Zwycięstwo nowej Europy” („Der Sieg des neuen Europa”) opublikowany przez „Frankfurter Allgemeine Zeitung” 3 kwietnia 2003 r. nic nie stracił na aktualności. Przeciwnie, nadal w Niemczech panuje przekonanie o „wyjątkowym bogactwie kulturowym i cywilizacyjnym Unii Europejskiej, które o niebo przewyższa chorobliwy patos wolnościowy Amerykanów i ich chrześcijański skrajny fundamentalizm”. Do tego pogrążonych w „skostniałym militaryzmie”. Unia Europejska – przewodzona przez Niemcy – ma szansę zupełnie uniezależnić się od USA, zwłaszcza jeśli będzie korzystać z rosyjskiej ropy naftowej i gazu.

Fałszowanie najnowszej historii

Od niedawna Niemcy starają się przeinterpretować upadek hitlerowskiej III Rzeszy. Nie tylko niemieckie skrajne ugrupowania lewicowe, ale także frakcje parlamentarne FDP i Zielonych zażądały, aby 8 maja stał się ogólnoniemieckim świętem państwowym jako Dzień Wyzwolenia. Władze lokalne Berlina wprowadziły to święto już w roku 2023 na terenie miasta. W ten sposób Niemcy niepostrzeżenie zmienili strony: będąc sprawcami, weszli w rolę ofiar. I to ofiar podwójnie – raz hitleryzmu, dwa – wojsk alianckich, które miały popełniać na terenie Niemiec liczne zbrodnie przeciw ludności cywilnej. Szczególnie oskarżane są wojska USA.

Nastroje antyamerykańskie w Niemczech nasilają się odkąd Rosja rozpoczęła agresywną wojnę z Ukrainą. Coraz częściej Stany Zjednoczone postrzegane są jako państwo imperialistyczne, agresywne, wojownicze, materialistyczne, kapitalistyczne, a społeczeństwo pozbawione kultury i dekadenckie. Od początku wojny na Ukrainie coraz więcej osób w Niemczech absurdalnie zarzuca Amerykanom sprowokowanie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

W licznych środowiskach w Niemczech związanych z gospodarką i na wielu portalach panuje przekonanie, że celem USA było wyparcie z rynku niemieckiego i szerzej europejskiego rosyjskiego gazu ziemnego, aby ten rynek został opanowany przez amerykański LNG. Według tych ocen amerykański gaz skroplony jest dwukrotnie droższy niż gaz z rosyjskich gazociągów. Niemieccy ekolodzy i młodzi aktywiści klimatyczni dodają, że amerykański gaz jest wydobywany dzięki technologii szczelinowania hydraulicznego, co przyczynia się do ocieplenia klimatu. USA dzięki wojnie miałaby zasadniczo zwiększyć swoje zyski dzięki sprzedaży broni i sprzętu wojskowego Ukrainie, a także Polsce „rządzonej przez antyrosyjski PiS”.

Jedna z antyamerykańskich narracji w RFN

Jedna z szeroko rozpowszechnionych antyamerykańskich narracji w Niemczech głosi, że Europa musi przeciwstawić się Stanom Zjednoczonym, aby stać się niezależną gospodarczo, militarnie i politycznie. Chodzi o odzyskanie „europejskiej suwerenności”. USA zaś są oskarżane o traktowanie Europy jako strefy wpływów lub nawet utrzymanie amerykańskiej okupacji wojskowej. Antyamerykanizm coraz częściej funkcjonuje w Niemczech jako zwornik sojuszu „postępowych” i lewackich organizacji oraz skrajnej prawicy.
Znani Niemcy przeciwko USA

Ile zarobili Niemcy na rosyjskim gazie, dokładnie wiedzą niemieccy potentaci publicznego i prywatnego sektora energetycznego. Oni jednak na razie wolą głosu nie zabierać. Narzekają za to przedstawiciele innych sektorów. „Amerykanie kontrolują wszystko, aby stać się ponownie globalną potęgą” – narzekał niedawno Wolfgang Grupp, słynny przedsiębiorca i dyrektor generalny firmy tekstylnej Trigema, w wywiadzie dla niemieckiego serwisu informacyjnego BW24. Alice Schwarzer, znana niemiecka feministka i dziennikarka, założycielka i redaktorka feministycznego magazynu EMMA, przekonuje, że wojnę na Ukrainie sprowokowały Stany Zjednoczone. Pod koniec listopada w talk show Maischberger powiedziała, że „jest to wojna zastępcza między Ameryką a Rosją na ukraińskiej ziemi, wywołana przez Amerykanów”. Schwarzer publicznie przekonuje, że Niemcy nie powinny dostarczać Ukrainie żadnej broni ani żadnego innego wsparcia. Popularny dziennikarz Bent-Erik Scholz uważa, że prezydent Joe Biden chce wykorzystać wojnę do „cichego wojskowego zamachu stanu”, ponieważ „nie radzi sobie z polityką i w USA panuje chaos”. Wolfgang Streeck, socjolog, emerytowany dyrektor Instytutu Badań nad Społeczeństwami im. Maxa Plancka, w pracy „Zwischen Globalismus und Demokratie” (Między globalizmem a demokracją) wzywa do „zacieśnienia stosunków z Rosją przeciw ekspansjonistycznej geopolityce USA”. Streeck był doradcą kanclerza Gerharda Schrödera i już wtedy miał przekonania antyamerykańskie. W marcu 2022 roku Streeck opublikował tekst na lewicowym portalu New Left Review, atakujący powołanie nowego niemieckiego funduszu wojskowego wartości 100 mld euro. Jest przekonany, że fundusz będzie faktycznie w dyspozycji USA, a niemieckie wojsko „będzie jeszcze bardziej podporządkowane dowództwu NATO, czyli Pentagonowi”. Przy każdej okazji Streeck ostrzega, że Stany Zjednoczone wykorzystują państwa europejskie, aby „okrążyć Rosję od jej zachodniej flanki”, co „zmusiło Rosję do uzasadnionej obronnej wojny przeciwko Ukrainie”. Cieszący się uznaniem socjolog uważa, że jedność Zachodu przeciwko Rosji jest wymuszona przez amerykański imperializm, który wykorzystuje Europę do własnych celów. Ulrike Guérot, profesor geopolityki europejskiej na Uniwersytecie w Bonn, to kolejny przykład antyamerykanizmu. W październiku 2022 r. wspólnie z dr. Hauke Ritzem, naukowcem z uniwersytetu w Berlinie, opublikowała książkę „Endspiel Europa” (Endgame Europe – Koniec Europy). Przedstawiają Ukrainę jako zaangażowaną w wojnę zastępczą zamiast USA. Sugerują, że Ukraina uczestniczy w tajnym amerykańskim programie zbrodniczej broni biologicznej, która „jest dopasowana do genotypu wroga”. Słowiańskiego, czyli rosyjskiego genotypu. Dowodzą, że Europa jest w pełni zdominowana przez USA. Książka ma powodzenie.

Niemieckie skrajności na lewicy i prawicy – „Ami go home”

Na niemieckiej lewicy do czołowych przeciwników USA należy wspomniana już Sahra Wagenknecht i jej mąż Oskar Lafontaine. Oboje byli działaczami zarówno partii SPD, jak i Die Linke. W listopadzie 2022 r. Wagenknecht publikowała na YouTubie film zatytułowany „Make America Great Again: How US Trade Wars and Sanctions Are Ruining Us” (Uczyńmy Amerykę znowu wielką: jak rujnują nas wojny handlowe i sankcje USA”). Twierdzi, że Stany Zjednoczone dążą do tego, aby ponownie stać się jedynym globalnym supermocarstwem, uzależniając Europę od amerykańskich korporacji. Dowodzi, że USA od lat 70. starają się „torpedować projekty niemiecko-rosyjskich rurociągów”. Wagenknecht i Lafontaine uważają USA za największego wroga niemieckiej gospodarki. Dlatego prowadzą szeroką kampanię przeciwko sankcjom nałożonym na Rosję przez państwa zachodnie. Wagenknecht w Bundestagu we wrześniu 2022 r. apelowała gorąco do „niemieckiego przemysłu i niemieckiej silnej klasy średniej”, aby przeciwstawiły się amerykańskim firmom. Ostro atakowała „amerykańskich dostawców LNG, którzy obecnie mają zysk średnio 200 mln euro na każdym tankowcu”, co rzekomo ma doprowadzać niemieckie firmy do ruiny i niszczyć niemiecką gospodarkę. Lafontaine jest jeszcze ostrzejszy w atakach na USA. Twierdzi, że kolejny rząd niemiecki zamienia się w „wiernego wasala USA”. Zarzuca niemieckiej Partii Zielonych, że jest „przedłużeniem USA” w Bundestagu. Kolejna książka Lafontaine’a ma tytuł „Jankesi, czas się wynosić: Wezwanie do samostanowienia Europy” (Ami, it’s time to go: Plädoyer für die Selbstbehauptung Europas). Przekonuje Niemców, że NATO jest geopolitycznym narzędziem imperialnej polityki USA. Znaczną popularnością cieszy się Diether Dehm, także członek Die Linke. Były parlamentarzysta jest autorem popularnych piosenek, w tym m.in. repliki antyamerykańskiej „piosenki masowej” z lat zimnej wojny „Ami go home”. To było sowieckie hasło lansowane w Niemczech Zachodnich przez niemiecką lewicową (komunistyczną) „opozycję pozaparlamentarną” i ruchy pokojowe finansowane przez sowieckie służby. Pod koniec listopada 2022 r. masowo w Niemczech powrócono do tego hasła.

A skrajna prawica...

Wielbiciele aktora Jürgena Elsässera – wśród nich jest wielu skrajnie prawicowych aktorów – zebrali się przed konsulatem generalnym USA w Lipsku, żądając wycofania amerykańskich wojsk i broni nuklearnej z Niemiec. Ich celem było wywołanie masowego sprzeciwu i rozruchów pod pretekstem niezadowolenia ze wzrostu cen. Rzecz w tym, że Elsässer jest radykalnym prawicowcem.
W listopadzie 2022 r. niezależna redakcja śledcza CORRECTIV przekazała do Bundestagu informację o polityce AfD, w tym o antyamerykańskiej działalności Björna Höcke, skrajnie radykalnego działacza AfD z Turyngii. Jeden z wewnętrznych dokumentów AfD stwierdza, że ​​Niemcy zostały „w dużej mierze zamerykanizowane poprzez reedukację po 1945 roku” i że konieczna jest „reedukacja” w przeciwnym kierunku.

Antyamerykanizm był popularny w Niemczech na początku XX wieku i stał się ważnym elementem ideologii narodowego socjalizmu. Po II wojnie światowej znajdował się w centrum ideologii państwowej NRD, a także nowych ruchów społecznych w Niemczech Zachodnich. Po zamachu z 11 września 2001 r. w trakcie działań wojennych w Iraku i Afganistanie na dużą skalę w Niemczech odrodziły się resentymenty antyamerykańskie. Kiedy w 2016 r. wybrano Donalda Trumpa na prezydenta, te resentymenty wybuchły na większą skalę. W skrajnie prawicowej ideologii w Niemczech USA są obecnie uważane za siedlisko wszelkiego zła. Na niemiecki tradycyjny antyamerykanizm nakłada się rosyjska propaganda i palestyński terroryzm islamski.

Tekst pochodzi z 34 (1804) numeru „Tygodnika Solidarność”.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe