Obchody 43. rocznicy Sierpnia '80

Solidarność obchodziła swoje 43. urodziny. Związkowcy przybyli do historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej, by wziąć udział w uroczystościach zorganizowanych przez Komisję Krajową i Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. Poniżej relacja z obchodów.
 Obchody 43. rocznicy Sierpnia '80
/ fot. Tygodnik Solidarność

17.00 | Biorący udział w uroczystościach udają się na Mszę Świętą do gdańskiej Bazyliki św. Brygidy.

16.00 | Delegacje składają kwiaty pod Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej na placu Solidarności w Gdańsku. W imieniu związku zawodowego Solidarność, wiązanki złożył przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” Piotr Duda.

15:35 | Przewodniczący kapituły Wojciech Książek wręcza uczniom stypendia NSZZ "Solidarność". W ramach tegorocznej XXI edycji stypendia trafią do 21 uczniów.

15:23 | Sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin wręczył odznaczenia „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Mieczysławowi Janowi Selinowi oraz Edwardowi Formeli.

15:08 | Głos zabrał prezes IPN dr Karol Nawrocki: – Sierpień 1980 roku i cała dekada lat 80 to wielkie dzieło NSZZ "Solidarność", które doprowadziło do rozbicia Związku Sowieckiego. Tak pięknie powiedział to Papież św. Jan Paweł II mówiąc, że: "Solidarność zawsze musi iść przed walka". I możemy być wówczas pewni jako naród Polski, że Sowiet nigdy nie pokonał Polaka w XX wieku i nigdy go nie pokona. Niech żyje Polska, niech żyje Solidarność – powiedział Prezes IPN.

14:40 | Przemawia Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda: Dobrze wiemy, że bez Ojca Świętego Jana Pawła II nie byłoby Solidarności i Porozumień Sierpniowych. I dlatego KZD w Spale odbędzie się pod zawołaniem: "Ty nas obudziłeś, My Cię obronimy". Szczęść Boże Polsce i szczęść Boże Solidarności – mówił przewodniczący Piotr Duda.

14:36 | Wojewoda pomorski Dariusz Drelich odczytuje list od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego: Dzisiaj, gdy świętujemy 43. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych oddajemy hołd tym wszystkim, którzy otworzyli przed nami bramę wolności. Jestem przekonany, że Solidarność to wciąż bijące źródło naszej tożsamości i ogromny kapitał na przyszłość – napisał premier Morawiecki.

14:32 | Poseł Kazimierz Smoliński odczytuje list od Marszałek Sejmu Elżbiety Witek: Strajki rozpoczęte w różnych częściach kraju były widomym znakiem, że Polacy chcą przemian. Porozumienia Sierpniowe i powstanie NSZZ "Solidarność" obudziły tłumioną dotąd wolność. To marzenie zostało brutalnie przerwane przez wprowadzenie stanu wojennego, ale reżimowa władza nie zdołała zatrzymać wolnościowych aspiracji Polaków – napisała Marszałek Sejmu.

14: 29 | Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera odczytuje list prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do uczestników obchodów: Dziękuje bohaterom tamtych wydarzeń za odwagę i spełnione nadzieje Polaków. Niech żyje wolna Polska. Cześć i chwała bohaterom Solidarności! – napisał Prezydent RP.

14:13 | Przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" Krzysztof Dośla powitał przybyłych gości wśród których znajdują się między innymi: Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera, byli przewodniczący Związku a obecnie posłowie Janusz Śniadek i Marian Krzaklewski, minister Jarosław Sellin, parlamentarzyści Kazimierz Smoliński, Anna Fotyga, Tadeusz Cymański, prezes IPN dr Karol Nawrocki, Konsul Ukrainy w Gdańsku Ołeksandr Płodysty, prezes Radia Gdańsk dr Adam Chmielecki, przedstawiciele Stowarzyszenia Godność, sygnatariusze Porozumień Sierpniowych.

14.09 | Odśpiewano Hymn Polski "Mazurka Dąbrowskiego".

14.00 | W historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej rozpoczyna się uroczyste spotkanie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. 

14.00 | Na gdańskim Przymorzu przedstawiciele Stowarzyszenia Godność złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II i Ronalda Reagana. Za godzinę, kwiaty złożą także pod pomnikiem Anny Walentynowicz “Matki Solidarności” na Wrzeszczu. 

12.30 | Pod tablicą upamiętniającą założycieli Solidarności oświatowej przy ul. Osiek, kwiaty złożyli przedstawiciele Międzyregionalnej Sekcji i KM Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. 

12.00 | Otworzono wystawę filatelistyczną znaczków Poczty Polskiej i Poczty Podziemnej w hołdzie Janowi Pawłowi II oraz w rocznicę Sierpnia’ 80. Organizatorami wydarzenia jest Fundacja Promocji Solidarności, Zarząd Okręgu Pomorskiego PZF oraz Region Gdański NSZZ „Solidarność”. 

11:00 | Przewodniczący Solidarności Piotr Duda, zastępca przewodniczącego Tadeusz Majchrowicz, sekretarz Komisji Krajowej Ewa Zydorek i szef gdańskiej "S" Krzysztof Dośla złożyli kwiaty pod pomnikiem Matki Solidarności Anny Walentynowicz.

10.00 | W historycznej Sali BHP odbyła się uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności. Organizatorem był Oddział IPN w Gdańsku. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, odznaczenia wręczył prezes IPN dr Karol Nawrocki. 

W uznaniu szczególnych zasług za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, Krzyże Wolności i Solidarności przyznano 22 osobom, w tym 3 pośmiertnie. Wyróżnieni to: Konrad Hugo Ałunowski, Waldemar Banasik, Jan Budziszewski, Walenty Mieczysław Cedrych, Robert Tomasz Cwięk, Roman Witold Dambek, Jan Tadeusz Gawin, Bogusław Kazimierz Gołąb, Stanisław Marian Grzonkowski, Karol Roman Guzikiewicz, Henryk Eugeniusz Kalinowski, Dagmara Marcelina Kamińska, Jan Krzysztof Kamiński, Leszek Romuald Kamiński, Wojciech Stanisław Mattik, Władysław Bernard Pałubicki, Jan Wojewski, Bronisław Wysoczański, Krystyna Zbyszewska i pośmiertnie ks. Hilary Jastak, Janusz Zagórny oraz Alicja Teresa Zagromska-Liszewska. 

 

 


 

POLECANE
Mieszkańcy Zabrza odwołali w referendum prezydent z rekomendacji Koalicji Obywatelskiej miażdżącą większością z ostatniej chwili
Mieszkańcy Zabrza odwołali w referendum prezydent z rekomendacji Koalicji Obywatelskiej miażdżącą większością

W niedzielnym referendum mieszkańcy Zabrza jasno pokazali, że chcą zmian. Jak wynika z sondażu exit poll Ogólnopolskiej Grupy Badawczej, aż 91,4% głosujących opowiedziało się za odwołaniem Agnieszki Rupniewskiej z funkcji prezydent miasta. Przeciwko było zaledwie 8,6% osób.

Coraz więcej pytań w sieci. Czym jest biały przedmiot (proszek?), który Macron chowa na nagraniu? polityka
Coraz więcej pytań w sieci. Czym jest biały przedmiot (proszek?), który Macron chowa na nagraniu?

Wideo, które trafiło do sieci po sobotnim spotkaniu liderów tzw. „koalicji chętnych” w Kijowie, wywołało falę spekulacji i komentarzy. Na nagraniu widać prezydenta Francji Emmanuela Macrona, kanclerza Niemiec Friedricha Merza oraz premiera i lidera brytyjskiej Partii Pracy Keira Starmera - cała trójka wygląda na rozbawioną i zrelaksowaną, jednak uwagę internautów przykuwa coś jeszcze. Na stole pojawia się biały przedmiot (proszek?), który Macron szybko chowa do kieszeni. Merz w tym samym czasie usuwa z pola widzenia metalową łyżeczkę.

„Dopadniemy ich wszystkich”. Tusk opublikował nowe informacje ws. pożaru na Marywilskiej gorące
„Dopadniemy ich wszystkich”. Tusk opublikował nowe informacje ws. pożaru na Marywilskiej

W niedzielę premier Donald Tusk oficjalnie potwierdził, że pożar centrum handlowego Marywilska 44 w Warszawie był efektem celowego działania rosyjskich służb specjalnych. Jak ujawnił, część sprawców została już zatrzymana, a pozostali są identyfikowani i ścigani.

Zełenski: W czwartek będę czekał na Putina osobiście z ostatniej chwili
Zełenski: W czwartek będę czekał na Putina osobiście

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że oczekuje, iż Rosja zgodzi się na całkowite i trwałe zawieszenie broni w wojnie przeciwko jego państwu od poniedziałku.

Zaczynam wątpić. Trump reaguje na propozycję Putina z ostatniej chwili
"Zaczynam wątpić". Trump reaguje na propozycję Putina

Ukraina powinna przyjąć propozycję Putina, aby rozpocząć bezpośrednie rozmowy, bo przynajmniej będziemy wiedzieli, na czym stoimy - stwierdził w niedzielę prezydent USA Donald Trump. Jednocześnie przyznał, że "zaczyna wątpić" w to, czy Ukraina pójdzie na układ z Rosją.

Dziwnie się zachowywał. Interwencja policji w pobliżu uczelni w Katowicach Wiadomości
"Dziwnie się zachowywał". Interwencja policji w pobliżu uczelni w Katowicach

Zaledwie kilka dni po dramatycznych wydarzeniach na Uniwersytecie Warszawskim, które wstrząsnęły opinią publiczną w całym kraju, służby w Katowicach musiały reagować na kolejne niepokojące zgłoszenie w pobliżu jednej z uczelni.

Kaczyński w Gryfinie: Trzaskowski to taki patriota, że ja nie powinien się tu pokazywać polityka
Kaczyński w Gryfinie: Trzaskowski to taki patriota, że ja nie powinien się tu pokazywać

Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Gryfina i lokalnymi działaczami partii powiedział, że głosowanie na Karola Nawrockiego to kontynuowanie "patriotycznej" polityki Prawa i Sprawiedliwości, a także "walka o utrzymanie demokracji".

Dramatyczny wypadek w Małopolsce. Służby badają jego przyczyny Wiadomości
Dramatyczny wypadek w Małopolsce. Służby badają jego przyczyny

Do tragicznego wypadku doszło w niedzielne popołudnie w Nowym Targu, w województwie małopolskim. Podczas rekreacyjnego skoku spadochronowego zginął około 40-letni mężczyzna.

Polska ma więcej złota niż Wielka Brytania. Są nowe dane NBP z ostatniej chwili
Polska ma więcej złota niż Wielka Brytania. Są nowe dane NBP

Polskie rezerwy złota przebijają zasoby Europejskiego Banku Centralnego i Wielkiej Brytanii. Posiadamy już 510 ton złotego kruszcu.

Kryzys Igi Świątek? To już rok bez wygranego turnieju Wiadomości
Kryzys Igi Świątek? To już rok bez wygranego turnieju

Sobotnia porażka Igi Świątek z Amerykanką Danielle Collins w trzeciej rundzie turnieju w Rzymie to kolejne świadectwo kryzysu formy polskiej tenisistki. W jej efekcie po 165 tygodniach wypadnie z podium światowego rankingu. Od triumfu we French Open 8 czerwca 2024 roku nie wygrała żadnego turnieju.

REKLAMA

Obchody 43. rocznicy Sierpnia '80

Solidarność obchodziła swoje 43. urodziny. Związkowcy przybyli do historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej, by wziąć udział w uroczystościach zorganizowanych przez Komisję Krajową i Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. Poniżej relacja z obchodów.
 Obchody 43. rocznicy Sierpnia '80
/ fot. Tygodnik Solidarność

17.00 | Biorący udział w uroczystościach udają się na Mszę Świętą do gdańskiej Bazyliki św. Brygidy.

16.00 | Delegacje składają kwiaty pod Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej na placu Solidarności w Gdańsku. W imieniu związku zawodowego Solidarność, wiązanki złożył przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” Piotr Duda.

15:35 | Przewodniczący kapituły Wojciech Książek wręcza uczniom stypendia NSZZ "Solidarność". W ramach tegorocznej XXI edycji stypendia trafią do 21 uczniów.

15:23 | Sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin wręczył odznaczenia „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Mieczysławowi Janowi Selinowi oraz Edwardowi Formeli.

15:08 | Głos zabrał prezes IPN dr Karol Nawrocki: – Sierpień 1980 roku i cała dekada lat 80 to wielkie dzieło NSZZ "Solidarność", które doprowadziło do rozbicia Związku Sowieckiego. Tak pięknie powiedział to Papież św. Jan Paweł II mówiąc, że: "Solidarność zawsze musi iść przed walka". I możemy być wówczas pewni jako naród Polski, że Sowiet nigdy nie pokonał Polaka w XX wieku i nigdy go nie pokona. Niech żyje Polska, niech żyje Solidarność – powiedział Prezes IPN.

14:40 | Przemawia Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda: Dobrze wiemy, że bez Ojca Świętego Jana Pawła II nie byłoby Solidarności i Porozumień Sierpniowych. I dlatego KZD w Spale odbędzie się pod zawołaniem: "Ty nas obudziłeś, My Cię obronimy". Szczęść Boże Polsce i szczęść Boże Solidarności – mówił przewodniczący Piotr Duda.

14:36 | Wojewoda pomorski Dariusz Drelich odczytuje list od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego: Dzisiaj, gdy świętujemy 43. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych oddajemy hołd tym wszystkim, którzy otworzyli przed nami bramę wolności. Jestem przekonany, że Solidarność to wciąż bijące źródło naszej tożsamości i ogromny kapitał na przyszłość – napisał premier Morawiecki.

14:32 | Poseł Kazimierz Smoliński odczytuje list od Marszałek Sejmu Elżbiety Witek: Strajki rozpoczęte w różnych częściach kraju były widomym znakiem, że Polacy chcą przemian. Porozumienia Sierpniowe i powstanie NSZZ "Solidarność" obudziły tłumioną dotąd wolność. To marzenie zostało brutalnie przerwane przez wprowadzenie stanu wojennego, ale reżimowa władza nie zdołała zatrzymać wolnościowych aspiracji Polaków – napisała Marszałek Sejmu.

14: 29 | Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera odczytuje list prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do uczestników obchodów: Dziękuje bohaterom tamtych wydarzeń za odwagę i spełnione nadzieje Polaków. Niech żyje wolna Polska. Cześć i chwała bohaterom Solidarności! – napisał Prezydent RP.

14:13 | Przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" Krzysztof Dośla powitał przybyłych gości wśród których znajdują się między innymi: Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera, byli przewodniczący Związku a obecnie posłowie Janusz Śniadek i Marian Krzaklewski, minister Jarosław Sellin, parlamentarzyści Kazimierz Smoliński, Anna Fotyga, Tadeusz Cymański, prezes IPN dr Karol Nawrocki, Konsul Ukrainy w Gdańsku Ołeksandr Płodysty, prezes Radia Gdańsk dr Adam Chmielecki, przedstawiciele Stowarzyszenia Godność, sygnatariusze Porozumień Sierpniowych.

14.09 | Odśpiewano Hymn Polski "Mazurka Dąbrowskiego".

14.00 | W historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej rozpoczyna się uroczyste spotkanie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. 

14.00 | Na gdańskim Przymorzu przedstawiciele Stowarzyszenia Godność złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II i Ronalda Reagana. Za godzinę, kwiaty złożą także pod pomnikiem Anny Walentynowicz “Matki Solidarności” na Wrzeszczu. 

12.30 | Pod tablicą upamiętniającą założycieli Solidarności oświatowej przy ul. Osiek, kwiaty złożyli przedstawiciele Międzyregionalnej Sekcji i KM Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. 

12.00 | Otworzono wystawę filatelistyczną znaczków Poczty Polskiej i Poczty Podziemnej w hołdzie Janowi Pawłowi II oraz w rocznicę Sierpnia’ 80. Organizatorami wydarzenia jest Fundacja Promocji Solidarności, Zarząd Okręgu Pomorskiego PZF oraz Region Gdański NSZZ „Solidarność”. 

11:00 | Przewodniczący Solidarności Piotr Duda, zastępca przewodniczącego Tadeusz Majchrowicz, sekretarz Komisji Krajowej Ewa Zydorek i szef gdańskiej "S" Krzysztof Dośla złożyli kwiaty pod pomnikiem Matki Solidarności Anny Walentynowicz.

10.00 | W historycznej Sali BHP odbyła się uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności. Organizatorem był Oddział IPN w Gdańsku. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, odznaczenia wręczył prezes IPN dr Karol Nawrocki. 

W uznaniu szczególnych zasług za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, Krzyże Wolności i Solidarności przyznano 22 osobom, w tym 3 pośmiertnie. Wyróżnieni to: Konrad Hugo Ałunowski, Waldemar Banasik, Jan Budziszewski, Walenty Mieczysław Cedrych, Robert Tomasz Cwięk, Roman Witold Dambek, Jan Tadeusz Gawin, Bogusław Kazimierz Gołąb, Stanisław Marian Grzonkowski, Karol Roman Guzikiewicz, Henryk Eugeniusz Kalinowski, Dagmara Marcelina Kamińska, Jan Krzysztof Kamiński, Leszek Romuald Kamiński, Wojciech Stanisław Mattik, Władysław Bernard Pałubicki, Jan Wojewski, Bronisław Wysoczański, Krystyna Zbyszewska i pośmiertnie ks. Hilary Jastak, Janusz Zagórny oraz Alicja Teresa Zagromska-Liszewska. 

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe