Obchody 43. rocznicy Sierpnia '80

Solidarność obchodziła swoje 43. urodziny. Związkowcy przybyli do historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej, by wziąć udział w uroczystościach zorganizowanych przez Komisję Krajową i Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. Poniżej relacja z obchodów.
 Obchody 43. rocznicy Sierpnia '80
/ fot. Tygodnik Solidarność

17.00 | Biorący udział w uroczystościach udają się na Mszę Świętą do gdańskiej Bazyliki św. Brygidy.

16.00 | Delegacje składają kwiaty pod Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej na placu Solidarności w Gdańsku. W imieniu związku zawodowego Solidarność, wiązanki złożył przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” Piotr Duda.

15:35 | Przewodniczący kapituły Wojciech Książek wręcza uczniom stypendia NSZZ "Solidarność". W ramach tegorocznej XXI edycji stypendia trafią do 21 uczniów.

15:23 | Sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin wręczył odznaczenia „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Mieczysławowi Janowi Selinowi oraz Edwardowi Formeli.

15:08 | Głos zabrał prezes IPN dr Karol Nawrocki: – Sierpień 1980 roku i cała dekada lat 80 to wielkie dzieło NSZZ "Solidarność", które doprowadziło do rozbicia Związku Sowieckiego. Tak pięknie powiedział to Papież św. Jan Paweł II mówiąc, że: "Solidarność zawsze musi iść przed walka". I możemy być wówczas pewni jako naród Polski, że Sowiet nigdy nie pokonał Polaka w XX wieku i nigdy go nie pokona. Niech żyje Polska, niech żyje Solidarność – powiedział Prezes IPN.

14:40 | Przemawia Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda: Dobrze wiemy, że bez Ojca Świętego Jana Pawła II nie byłoby Solidarności i Porozumień Sierpniowych. I dlatego KZD w Spale odbędzie się pod zawołaniem: "Ty nas obudziłeś, My Cię obronimy". Szczęść Boże Polsce i szczęść Boże Solidarności – mówił przewodniczący Piotr Duda.

14:36 | Wojewoda pomorski Dariusz Drelich odczytuje list od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego: Dzisiaj, gdy świętujemy 43. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych oddajemy hołd tym wszystkim, którzy otworzyli przed nami bramę wolności. Jestem przekonany, że Solidarność to wciąż bijące źródło naszej tożsamości i ogromny kapitał na przyszłość – napisał premier Morawiecki.

14:32 | Poseł Kazimierz Smoliński odczytuje list od Marszałek Sejmu Elżbiety Witek: Strajki rozpoczęte w różnych częściach kraju były widomym znakiem, że Polacy chcą przemian. Porozumienia Sierpniowe i powstanie NSZZ "Solidarność" obudziły tłumioną dotąd wolność. To marzenie zostało brutalnie przerwane przez wprowadzenie stanu wojennego, ale reżimowa władza nie zdołała zatrzymać wolnościowych aspiracji Polaków – napisała Marszałek Sejmu.

14: 29 | Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera odczytuje list prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do uczestników obchodów: Dziękuje bohaterom tamtych wydarzeń za odwagę i spełnione nadzieje Polaków. Niech żyje wolna Polska. Cześć i chwała bohaterom Solidarności! – napisał Prezydent RP.

14:13 | Przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" Krzysztof Dośla powitał przybyłych gości wśród których znajdują się między innymi: Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera, byli przewodniczący Związku a obecnie posłowie Janusz Śniadek i Marian Krzaklewski, minister Jarosław Sellin, parlamentarzyści Kazimierz Smoliński, Anna Fotyga, Tadeusz Cymański, prezes IPN dr Karol Nawrocki, Konsul Ukrainy w Gdańsku Ołeksandr Płodysty, prezes Radia Gdańsk dr Adam Chmielecki, przedstawiciele Stowarzyszenia Godność, sygnatariusze Porozumień Sierpniowych.

14.09 | Odśpiewano Hymn Polski "Mazurka Dąbrowskiego".

14.00 | W historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej rozpoczyna się uroczyste spotkanie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. 

14.00 | Na gdańskim Przymorzu przedstawiciele Stowarzyszenia Godność złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II i Ronalda Reagana. Za godzinę, kwiaty złożą także pod pomnikiem Anny Walentynowicz “Matki Solidarności” na Wrzeszczu. 

12.30 | Pod tablicą upamiętniającą założycieli Solidarności oświatowej przy ul. Osiek, kwiaty złożyli przedstawiciele Międzyregionalnej Sekcji i KM Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. 

12.00 | Otworzono wystawę filatelistyczną znaczków Poczty Polskiej i Poczty Podziemnej w hołdzie Janowi Pawłowi II oraz w rocznicę Sierpnia’ 80. Organizatorami wydarzenia jest Fundacja Promocji Solidarności, Zarząd Okręgu Pomorskiego PZF oraz Region Gdański NSZZ „Solidarność”. 

11:00 | Przewodniczący Solidarności Piotr Duda, zastępca przewodniczącego Tadeusz Majchrowicz, sekretarz Komisji Krajowej Ewa Zydorek i szef gdańskiej "S" Krzysztof Dośla złożyli kwiaty pod pomnikiem Matki Solidarności Anny Walentynowicz.

10.00 | W historycznej Sali BHP odbyła się uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności. Organizatorem był Oddział IPN w Gdańsku. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, odznaczenia wręczył prezes IPN dr Karol Nawrocki. 

W uznaniu szczególnych zasług za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, Krzyże Wolności i Solidarności przyznano 22 osobom, w tym 3 pośmiertnie. Wyróżnieni to: Konrad Hugo Ałunowski, Waldemar Banasik, Jan Budziszewski, Walenty Mieczysław Cedrych, Robert Tomasz Cwięk, Roman Witold Dambek, Jan Tadeusz Gawin, Bogusław Kazimierz Gołąb, Stanisław Marian Grzonkowski, Karol Roman Guzikiewicz, Henryk Eugeniusz Kalinowski, Dagmara Marcelina Kamińska, Jan Krzysztof Kamiński, Leszek Romuald Kamiński, Wojciech Stanisław Mattik, Władysław Bernard Pałubicki, Jan Wojewski, Bronisław Wysoczański, Krystyna Zbyszewska i pośmiertnie ks. Hilary Jastak, Janusz Zagórny oraz Alicja Teresa Zagromska-Liszewska. 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Paweł Jędrzejewski: Fundacja Olgi Tokarczuk jest „wroginią” postępu Wiadomości
Paweł Jędrzejewski: Fundacja Olgi Tokarczuk jest „wroginią” postępu

Fundacja Olgi Tokarczuk wydała oświadczenie, w którym znalazł się następujący fragment: „Nie zgadzamy się na krępowanie wolności wypowiedzi artystycznej i jakiekolwiek formy nacisku na artystki i artystów oraz odbiorczynie i odbiorców ich dzieł”.

Husarski hełm, buława, obrazy. Polskie artefakty na aukcji w Niemczech z ostatniej chwili
Husarski hełm, buława, obrazy. Polskie artefakty na aukcji w Niemczech

„Tymczasem na aukcji w Niemczech znowu artefakty husarskie – szyszaki i buławy. I jak zawsze – obrazy i srebra. Te są praktycznie zawsze” – czytamy we wpisie jednej z użytkowniczek Facebooka.

Prezes PiS reaguje w sprawie pilnej debaty w PE dot. „paktu migracyjnego” z ostatniej chwili
Prezes PiS reaguje w sprawie pilnej debaty w PE dot. „paktu migracyjnego”

– Jeśli raz się otworzymy, to będziemy mieli powtórkę z tego, co jest na Zachodzie – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w TVP Info. – My powinniśmy różne rzeczy z Zachodu sprowadzać do Polski, ale nie powinniśmy sprowadzać z Zachodu błędów i to bardzo ciężkich błędów – ocenił.

„Granica została przekroczona, nie spodziewałem się tego po PO, partii, na którą głosuję całe dorosłe życie” z ostatniej chwili
„Granica została przekroczona, nie spodziewałem się tego po PO, partii, na którą głosuję całe dorosłe życie”

Maciej Fijak jest krakowskim aktywistą miejskim działającym w ramach Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Twierdzi, że nachodzą go politycy Platformy Obywatelskiej.

Rosyjski pilot poddał się Amerykanom i zadeklarował chęć współpracy z ostatniej chwili
Rosyjski pilot poddał się Amerykanom i zadeklarował chęć współpracy

Pod pretekstem wakacji pilot lotniczej Rosgwardii, posługujący się nazwiskiem Gawryczenko, udał się wraz z rodziną na wakacje do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie zdecydował poddać się ambasadzie USA w Dubaju.

Premier otworzył „teczkę Tuska”. „Posłuchał jednej osoby” z ostatniej chwili
Premier otworzył „teczkę Tuska”. „Posłuchał jednej osoby”

– Tusk posłuchał jednej osoby. Konkretnie Niemki. Konkretnie Angeli Merkel. Ona mu doradzała podczas rozmowy, żeby podniósł wiek emerytalny. On jej posłuchał. To jest dowód na to, że w referendum musimy pójść i odpowiedzieć jednoznacznie. Czy jest zgoda Polaków na podniesienie wieku emerytalnego – mówił w Stalowej Woli premier Mateusz Morawiecki.

Pakt migracyjny: Polska zapowiada twarde weto z ostatniej chwili
Pakt migracyjny: Polska zapowiada twarde weto

W środę w Parlamencie Europejskim ma się odbyć debata w sprawie tzw. paktu migracyjnego. Do sprawy odniósł się sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński.

Andrzej Rozenek kontra Tomasz Sakiewicz. Jest prawomocny wyrok z ostatniej chwili
Andrzej Rozenek kontra Tomasz Sakiewicz. Jest prawomocny wyrok

Redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz musi sprostować wypowiedź o polityku Koalicji Obywatelskiej Andrzeju Rozenku (byłym współpracowniku Jerzego Urbana i uczestniku tzw. Klubu Wałdajskiego, w spotkaniach którego uczestniczył również Władimir Putin) – orzekł prawomocnie sąd apelacyjny. Nie utrzymał jednak orzeczonego wcześniej zakazu rozpowszechniania przez Sakiewicza informacji, jakoby m.in. „Rozenek dopuszczał się prób tłumienia krytyki prasowej”.

„Prawdziwa demokracja powstanie dzięki dyktaturze rewolucyjnej”. 7 postulatów komunistycznego manifestu z Ventotene, na który powołuje się projekt Rezolucji PE z ostatniej chwili
„Prawdziwa demokracja powstanie dzięki dyktaturze rewolucyjnej”. 7 postulatów komunistycznego manifestu z Ventotene, na który powołuje się projekt Rezolucji PE

„7 głównych postulatów komunistycznego manifestu z Ventotene, na który powołuje się projekt Rezolucji PE na temat zmiany Traktatów UE. Tę Rezolucję i Raport PE popiera opozycja” – pisze w mediach społecznościowych europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.

Sikorski o końcu Unii Europejskiej. Padły mocne słowa z ostatniej chwili
Sikorski o końcu Unii Europejskiej. Padły mocne słowa

Były szef MSZ Radosław Sikorski jest zaniepokojony przyszłością Unii Europejskiej. Polityk na antenie Polsat News skomentował m.in. wyniki wyborów na Słowacji, gdzie zwyciężyła partia Smer (partia polityczna o profilu socjaldemokratycznym). Uważa, że sytuacja w innych krajach może być dużo gorsza.

REKLAMA

Obchody 43. rocznicy Sierpnia '80

Solidarność obchodziła swoje 43. urodziny. Związkowcy przybyli do historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej, by wziąć udział w uroczystościach zorganizowanych przez Komisję Krajową i Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. Poniżej relacja z obchodów.
 Obchody 43. rocznicy Sierpnia '80
/ fot. Tygodnik Solidarność

17.00 | Biorący udział w uroczystościach udają się na Mszę Świętą do gdańskiej Bazyliki św. Brygidy.

16.00 | Delegacje składają kwiaty pod Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej na placu Solidarności w Gdańsku. W imieniu związku zawodowego Solidarność, wiązanki złożył przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” Piotr Duda.

15:35 | Przewodniczący kapituły Wojciech Książek wręcza uczniom stypendia NSZZ "Solidarność". W ramach tegorocznej XXI edycji stypendia trafią do 21 uczniów.

15:23 | Sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin wręczył odznaczenia „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Mieczysławowi Janowi Selinowi oraz Edwardowi Formeli.

15:08 | Głos zabrał prezes IPN dr Karol Nawrocki: – Sierpień 1980 roku i cała dekada lat 80 to wielkie dzieło NSZZ "Solidarność", które doprowadziło do rozbicia Związku Sowieckiego. Tak pięknie powiedział to Papież św. Jan Paweł II mówiąc, że: "Solidarność zawsze musi iść przed walka". I możemy być wówczas pewni jako naród Polski, że Sowiet nigdy nie pokonał Polaka w XX wieku i nigdy go nie pokona. Niech żyje Polska, niech żyje Solidarność – powiedział Prezes IPN.

14:40 | Przemawia Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda: Dobrze wiemy, że bez Ojca Świętego Jana Pawła II nie byłoby Solidarności i Porozumień Sierpniowych. I dlatego KZD w Spale odbędzie się pod zawołaniem: "Ty nas obudziłeś, My Cię obronimy". Szczęść Boże Polsce i szczęść Boże Solidarności – mówił przewodniczący Piotr Duda.

14:36 | Wojewoda pomorski Dariusz Drelich odczytuje list od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego: Dzisiaj, gdy świętujemy 43. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych oddajemy hołd tym wszystkim, którzy otworzyli przed nami bramę wolności. Jestem przekonany, że Solidarność to wciąż bijące źródło naszej tożsamości i ogromny kapitał na przyszłość – napisał premier Morawiecki.

14:32 | Poseł Kazimierz Smoliński odczytuje list od Marszałek Sejmu Elżbiety Witek: Strajki rozpoczęte w różnych częściach kraju były widomym znakiem, że Polacy chcą przemian. Porozumienia Sierpniowe i powstanie NSZZ "Solidarność" obudziły tłumioną dotąd wolność. To marzenie zostało brutalnie przerwane przez wprowadzenie stanu wojennego, ale reżimowa władza nie zdołała zatrzymać wolnościowych aspiracji Polaków – napisała Marszałek Sejmu.

14: 29 | Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera odczytuje list prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do uczestników obchodów: Dziękuje bohaterom tamtych wydarzeń za odwagę i spełnione nadzieje Polaków. Niech żyje wolna Polska. Cześć i chwała bohaterom Solidarności! – napisał Prezydent RP.

14:13 | Przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" Krzysztof Dośla powitał przybyłych gości wśród których znajdują się między innymi: Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera, byli przewodniczący Związku a obecnie posłowie Janusz Śniadek i Marian Krzaklewski, minister Jarosław Sellin, parlamentarzyści Kazimierz Smoliński, Anna Fotyga, Tadeusz Cymański, prezes IPN dr Karol Nawrocki, Konsul Ukrainy w Gdańsku Ołeksandr Płodysty, prezes Radia Gdańsk dr Adam Chmielecki, przedstawiciele Stowarzyszenia Godność, sygnatariusze Porozumień Sierpniowych.

14.09 | Odśpiewano Hymn Polski "Mazurka Dąbrowskiego".

14.00 | W historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej rozpoczyna się uroczyste spotkanie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. 

14.00 | Na gdańskim Przymorzu przedstawiciele Stowarzyszenia Godność złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II i Ronalda Reagana. Za godzinę, kwiaty złożą także pod pomnikiem Anny Walentynowicz “Matki Solidarności” na Wrzeszczu. 

12.30 | Pod tablicą upamiętniającą założycieli Solidarności oświatowej przy ul. Osiek, kwiaty złożyli przedstawiciele Międzyregionalnej Sekcji i KM Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. 

12.00 | Otworzono wystawę filatelistyczną znaczków Poczty Polskiej i Poczty Podziemnej w hołdzie Janowi Pawłowi II oraz w rocznicę Sierpnia’ 80. Organizatorami wydarzenia jest Fundacja Promocji Solidarności, Zarząd Okręgu Pomorskiego PZF oraz Region Gdański NSZZ „Solidarność”. 

11:00 | Przewodniczący Solidarności Piotr Duda, zastępca przewodniczącego Tadeusz Majchrowicz, sekretarz Komisji Krajowej Ewa Zydorek i szef gdańskiej "S" Krzysztof Dośla złożyli kwiaty pod pomnikiem Matki Solidarności Anny Walentynowicz.

10.00 | W historycznej Sali BHP odbyła się uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności. Organizatorem był Oddział IPN w Gdańsku. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, odznaczenia wręczył prezes IPN dr Karol Nawrocki. 

W uznaniu szczególnych zasług za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, Krzyże Wolności i Solidarności przyznano 22 osobom, w tym 3 pośmiertnie. Wyróżnieni to: Konrad Hugo Ałunowski, Waldemar Banasik, Jan Budziszewski, Walenty Mieczysław Cedrych, Robert Tomasz Cwięk, Roman Witold Dambek, Jan Tadeusz Gawin, Bogusław Kazimierz Gołąb, Stanisław Marian Grzonkowski, Karol Roman Guzikiewicz, Henryk Eugeniusz Kalinowski, Dagmara Marcelina Kamińska, Jan Krzysztof Kamiński, Leszek Romuald Kamiński, Wojciech Stanisław Mattik, Władysław Bernard Pałubicki, Jan Wojewski, Bronisław Wysoczański, Krystyna Zbyszewska i pośmiertnie ks. Hilary Jastak, Janusz Zagórny oraz Alicja Teresa Zagromska-Liszewska. 

 

 



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe