Departament Stanu USA: To, jak Polska wspiera Ukrainę, jest jej suwerenną decyzją

Między innymi o tę sprawę był pytany na konferencji prasowej sekretarz prasowy Pentagonu, gen. bryg. Patrick Ryder.
Zawsze mówiliśmy, że suwerenną decyzją każdego kraju jest określenie, jaki poziom wsparcia (dla Ukrainy – przyp. red.) zapewni.
(…)
Polska jest jednym z wiodących krajów, jeśli chodzi nie tylko o niesienie Ukrainie pomocy w zakresie bezpieczeństwa, ale także w kwestii znaczącej pomocy humanitarnej i wsparcia dla ponad miliona wysiedlonych Ukraińców, którzy w rezultacie udali się do Polski po inwazji Rosji.
Kiedy przeczytałem tego poranka nagłówki, oczywiście byłem zaniepokojony i miałem pytania, ale potem widziałem, jak rzecznik rządu wyszedł i wyjaśnił, że w rzeczywistości dostawy polskiego sprzętu, w tym produkowanych przez Polskę haubic, są kontynuowane, i że Polska w dalszym ciągu wspiera Ukrainę
– mówił z kolei podczas briefingu w Białym Domu doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan.
Szefowa Komisji Obrony Bundestagu wzywa do pociągnięcia Polski do odpowiedzialności
Kontekst słów Morawieckiego
Podczas wywiadu z Polsat News w kontekście konfliktu ukraińsko-polskiego premier Mateusz Morawiecki mówił między innymi: – Na pewno nie będziemy ryzykować bezpieczeństwa Ukrainy, w związku z tym nasz hub w Rzeszowie, w porozumienie z Amerykanami i NATO, pełni cały czas taką samą rolę i będzie pełnił. I w tym kontekście dodał: – My już nie przekazujemy żadnego uzbrojenia na Ukrainę z tego względu, że teraz sami się zbroimy w najnowocześniejszą broń.
W kontekście pytań o dostawy uzbrojenia informuję, że Polska realizuje wyłącznie uzgodnione wcześniej dostawy amunicji oraz uzbrojenia. W tym wynikającego z podpisanych kontraktów z Ukrainą. Jest to m.in. największy po 1989 r. zagraniczny kontrakt podpisany przez polski przemysł zbrojeniowy na dostawę armatohaubicy Krab
– precyzował również rzecznik rządu Piotr Mueller.