Inflacja w końcu jednocyfrowa. GUS podał najnowsze dane

Jak informuje GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2023 r. wzrosły rdr. o 8,2 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły o 0,4 proc. Oznacza to dalsze hamowanie inflacji. Miesiąc wcześniej roczna inflacja była powyżej 10 proc.
Inflacja najniższa od listopada 2021 r.
Serwis businessinsider.com.pl zwraca uwagę, że najnowszy odczyt inflacji jest najniższy od listopada 2021 r. Wówczas wskaźnik ten wynosił 7,8 proc.
Ostatni raz jednocyfrową wartość przyjmował w lutym 2022 r. Było to 8,5 proc.
Inflacja CPI we wrześniu spadła wyraźnie mocniej od prognoz do 8,2% r/r (konsensus: 8,5%). Miesiąc do miesiąca ceny obniżyły się o 0,4% co jest najwyższym miesięcznym spadkiem cen od…stycznia 2016 r. Na uwagę zasługuje również silniejszy od prognoz spadek inflacji bazowej (do… pic.twitter.com/XkaRoYDU5W
— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) September 29, 2023