Gorące komentarze po zwycięstwie partii Roberta Fico: "Na Słowacji stało się coś niebywałego"

Po przeliczeniu głosów z 98 proc. lokali wyborczych, wiadomo że partia Roberta Fico wygrywa wybory na Słowacji. Jest to sytuacja o tyle zaskakująca, że na zupełnie inny wynik wskazywał sondaż exit-poll.
Robert Fico Gorące komentarze po zwycięstwie partii Roberta Fico:
Robert Fico / EPA/MARTIN DIVISEK Dostawca: PAP/EPA

- Na Słowacji stało się coś niebywałego. Badania Exit Poll wykazały zupełnie inny wynik, niż ten, który wyłonił się rano po podliczeniu głosów (a „eksperci” już się zdążyli tyle nawymądrzać). A teraz wyobraźmy sobie, że to samo dzieje się w Polsce. Przecież PO już zapowiada, że opublikuje „swoje” wyniki, które z pewnością rozdmuchają sprzyjające PO media. A kiedy głosy zostaną oficjalnie policzone, zacznie się krzyczenie o „sfałszowaniu” i wzywanie pomocy Niemiec.

- komentuje na platformie "X" (dawniej "Twitter") znany bloger, były dyrektor sekretariatu wicepremier Beaty Szydło, Paweł Rybicki.

 

"Kompromitacja dwóch sondażowni"

- Kompromitacja dwóch sondażowni, które zbierając dane przed lokalami wyborczymi uczyniły zwycięzcę z liberałów (PS), podczas gdy w realnym głosowaniu o 6 pp zwyciężyła partia byłego premiera Roberta Fico. W Bratysławie szykuje się rząd z udziałem SMERu i HLASu z KDH lub SNS.

- komentuje znany socjolog Marcin Palade.

- Na Słowacji badania exit poll się pomyliły (tak, to się zdarza) dając zwycięstwo liberalnej PS. Zgodnie z przedwyborczymi oczekiwaniami wygrywa socjalno-narodowy SMER.

Gdyby podobna rzecz miała miejsce w Polsce, to biorąc pod uwagę nastroje wśród (jednych i drugich) partyjnych ultrasów, w noc wyborczą oglądalibyśmy pod Sejmem gwałtowne wystąpienia  przeciwko sfałszowanym wyborom.

Przypominam, że w 2014 roku mieliśmy już przedsmak podobnych wydarzeń.

Za dwa tygodnie na IPSOSie będzie spoczywać duża odpowiedzialność.

- pisze szef IBRiS Marcin Duma.

 

"Może skomplikować drogę Kijowa do Brukseli"

- Wygląda na to, że antyukraiński były premier Robert Fico wygrał sobotnie wybory na Słowacji i przymierza się  do utworzenia nowego rządu koalicyjnego, co może skomplikować drogę  Kijowa do Brukseli. Może, ale może też być tak, że Berlin sięgnie po swoje narzędzia uprawiania dyplomacji i i utemperuje Fico, co tylko wzmocni znaczenie Niemiec dla Ukrainy.

- uważa szef Prezes Warsaw Enterprise Institute Tomasz Wróblewski.

Czytaj również: Robert Fico i jego partia wygrywają wybory na Słowacji

Nowy sondaż wyborczy. Pięć ugrupowań w Sejmie

 

Smer wygrywa wybory na Słowacji

Według wyników przedterminowych wyborów parlamentarnych sobotnie głosowania wygrała partia Kierunek – Słowacka Socjaldemokracja (Smer-SSD) kierowana byłego premiera Roberta Ficę, który w kampanii wyborczej obiecywał zakończenie pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Partia Smer wygrywała wybory parlamentarne trzykrotnie, ostatni raz w 2016 roku. W marcu 2018 roku Fico musiał jednak zrezygnować z funkcji szefa rządu w związku ze skandalem, jaki wywołało zabójstwo dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej. Przez Słowację przewaliła się fala ulicznych demonstracji, a Ficę obciążono polityczną odpowiedzialnością za powstanie skorumpowanego mafijnego państwa, w którym można było zamówić zabójstwo dziennikarza, a także korzystne wyroki sądów.

Fico oddał stanowisko premiera swojemu zastępcy Peterowi Pellegriniemu, który po przegranych przez Smer w wyborach w 2020 roku założył nową formację Hlas-SD. Szef Smer znalazł się w opozycji i krytykował centroprawicową koalicję rządową, której politycy wciąż kłócili się między sobą o wydatki socjalne, służbę zdrowia, szczepionki przeciwko Covid-19 lub wsparcie dla Ukrainy i pomoc dla uchodźców wojennych.

Koalicja rozpadła się w maju 2023 roku, a władzę powierzono rządowi technicznemu premiera Ludovita Odora. On także był krytykowany przez polityków Smer. Na celowniku Fica znalazła się również prezydent Zuzana Czaputova. Już w trakcie kampanii wyborczej Fico oświadczył, że po wyborach rozpocznie walkę o pozbawienie jej urzędu. Nazywał Czaputovą amerykańską agentką, która odbiera polecenia od z ambasady USA i jest związana z amerykańskim finansistą Georgem Sorosem.

 

Możliwa zmiana kursu Słowacji

Obserwatorzy zwracają uwagę na możliwą po wyborach zmianę kursu w polityce zagranicznej Słowacji. Do lamusa może odejść proeuropejska i zorientowana na NATO polityka Bratysławy, która od początku rosyjskiej inwazji wspierała Kijów. Fico ma zamiar zakończyć pomoc wojskową dla Ukrainy.

Przywódca Smeru mówił w kampanii wyborczej, że „wojna na Ukrainie rozpoczęła się w 2014 roku, kiedy ukraińscy faszyści zabijali rosyjskie ofiary cywilne". Twierdził także, że celem Słowacji powinno być utrzymywanie dobrych stosunków ze wszystkimi krajami na świecie, w tym z Rosją. Zachód i USA nazwał podżegaczami wojennymi. Szczególnie groźnie zabrzmiała deklaracja, że „po wygranej Smeru ani jedna kula nie trafi na Ukrainę”.

Niespełna sześćdziesięcioletni prawnik z Topolczianek zaczynał karierę polityczną jeszcze w Komunistycznej Partii Słowacji. Po zmianach politycznych i rozpadzie wspólnego państwa Czechów i Słowaków był przedstawicielem Słowacji w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu. W grudniu 1999 roku pożegnał się z postkomunistyczną Partią Lewicy Demokratycznej (SDL), której był posłem od 1992 roku i założył Smer.

Nowa formuła lewicowej partii podkreślała bliskie związki z Unią Europejską, a Fico z entuzjazmem odniósł się do projektu wspólnej waluty. Podczas kryzysu migracyjnego w 2015 roku politycy Smeru zajęli twarde stanowisko wobec migrantów. Fico zarzucał im chęć stworzenia na Słowacji społeczności muzułmańskiej. Krytykował programy redystrybucji i kwoty migrantów.

Zdaniem przeciwników politycznych, Ficę napędza chęć zemsty za część niepowodzeń oraz potrzeba posiadania immunitetu, ponieważ w przeciwnym razie może stanąć przed sądem; w 2022 roku postawiono zarzuty popełnienia kilku przestępstw. Śledztwo wstrzymał prokurator generalny, który wykorzystał w tym celu bardzo krytykowany przepis prawny. Oskarżenie ostatecznie wycofano. Na listach kandydatów Smer znalazło się kilkudziesięciu polityków, którzy mają większe lub mniejsze kłopoty z prawem. Słowacka ordynacja wyborcza pozwala na kandydowanie w wyborach osobom z zarzutami, a zabrania prawomocnie skazanym.

Szef zwycięskiej partii mówi biegle po angielsku, lubi szybkie samochody, piłkę nożną i siłownię. Jego żona Svetlana jest prawniczką. Według słowackich mediów, małżeństwo jest w separacji.

Ostatnie dwa śródtytuły z Bratysławy Piotr Górecki (PAP)

ptg/ fit/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Lewandowski wkrótce odejdzie z Barcelony? W mediach aż huczy od plotek z ostatniej chwili
Lewandowski wkrótce odejdzie z Barcelony? W mediach aż huczy od plotek

Robert Lewandowski odejdzie z Barcelony? Pojawiły się sensacyjne doniesienia ws. piłkarza. O szczegółach informował niedawno na antenie programu „El Chirinquito” dziennikarz Jose Alvarez. Twierdził, że kapitan reprezentacji Polski ma kłopoty. Podkreślał, że już niedługo piłkarz może zostać „sprzedany", a wszystko przez zawiedzione oczekiwania. 

TSUE zdecydował. Ważny wyrok dla frankowiczów z ostatniej chwili
TSUE zdecydował. Ważny wyrok dla frankowiczów

Sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obwiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta; wyłączenie stosowania nieuczciwych warunków umowy nie może być zawieszone albo uzależnione od spełnienia dodatkowych przesłanek przewidzianych w prawie krajowym lub orzecznictwie - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Król Karol III ma plan, jak oddać koronę Williamowi z ostatniej chwili
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Król Karol III ma plan, jak oddać koronę Williamowi

Ostatnio brytyjskie media obiegła sensacyjna wiadomość. Okazuje się, że książę William może zastąpić króla Karola III znacznie wcześniej, niż się spodziewamy. O sprawie informował „The Express”. Tymczasem pojawiły się nowe informacje, które wskazują na konkretny plan monarchy.

Poseł KO atakuje prezydenta Dudę: „Wierny partii i pazernym kolegom do końca” z ostatniej chwili
Poseł KO atakuje prezydenta Dudę: „Wierny partii i pazernym kolegom do końca”

Poseł Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz uderza w prezydenta Andrzeja Dudę. „Wierny partii i pazernym kolegom do końca” – napisała.

„Komuś zależy na zrujnowaniu tego programu”. Burza wokół TVN z ostatniej chwili
„Komuś zależy na zrujnowaniu tego programu”. Burza wokół TVN

Wokół „Dzień dobry TVN” w mediach społecznościowych po raz kolejny zawrzało. Widzowie nie kryją rozczarowania wprowadzonymi zmianami.

Co się dzieje na granicy? Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Co się dzieje na granicy? Straż Graniczna wydała komunikat

Ośmiu cudzoziemców próbowało w środę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski; zatrzymano czterech Afgańczyków, cztery kolejne osoby na widok polskich patroli zawróciły na Białoruś – podała Straż Graniczna w raporcie z minionej doby.

Strzelanina na uniwersytecie w Las Vegas. „Bandyta był profesorem, który szukał pracy” z ostatniej chwili
Strzelanina na uniwersytecie w Las Vegas. „Bandyta był profesorem, który szukał pracy”

Funkcjonariusz organów ścigania twierdzi, że bandyta, który w środę zabił trzy osoby i ciężko ranił czwartą w ataku na Uniwersytecie Nevada w Las Vegas, był profesorem, który bezskutecznie szukał pracy w tej uczelni, poinformowała AP.

Strzelanina na uniwersytecie w Las Vegas – jest wiele ofiar z ostatniej chwili
Strzelanina na uniwersytecie w Las Vegas – jest wiele ofiar

Na Uniwersytecie Nevada w Las Vegas doszło do strzelaniny, jest „wiele ofiar” – podała w środę miejscowa policja. Służby poinformowały, że podejrzany o użycie broni palnej nie żyje, a jego ciało zostało już odnalezione.

John Kirby: Jeśli Putin odniesie zwycięstwo na Ukrainie, być może weźmie się za naszych sojuszników z NATO z ostatniej chwili
John Kirby: Jeśli Putin odniesie zwycięstwo na Ukrainie, być może weźmie się za naszych sojuszników z NATO

– Doskonale rozumiemy, dlaczego Polacy mogą być zaniepokojeni brakiem porozumienia w Kongresie w sprawie dalszego wspierania Ukrainy; bo kiedy Putin skończy z Ukrainą, będzie na wschodniej flance NATO – oświadczył w środę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Dodał, że wstrzymanie pomocy byłoby wielkim prezentem dla Rosji i znacząco wpłynęło na zdolności Ukrainy do dalszej walki.

Nowe stanowisko Artura Sobonia. Jest decyzja prezydenta z ostatniej chwili
Nowe stanowisko Artura Sobonia. Jest decyzja prezydenta

Prezydent Andrzej Duda postanowieniem z dnia 6 grudnia br. powołał Artura Sobonia na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego – poinformowano w środę na stronie internetowej Prezydenta RP.

REKLAMA

Gorące komentarze po zwycięstwie partii Roberta Fico: "Na Słowacji stało się coś niebywałego"

Po przeliczeniu głosów z 98 proc. lokali wyborczych, wiadomo że partia Roberta Fico wygrywa wybory na Słowacji. Jest to sytuacja o tyle zaskakująca, że na zupełnie inny wynik wskazywał sondaż exit-poll.
Robert Fico Gorące komentarze po zwycięstwie partii Roberta Fico:
Robert Fico / EPA/MARTIN DIVISEK Dostawca: PAP/EPA

- Na Słowacji stało się coś niebywałego. Badania Exit Poll wykazały zupełnie inny wynik, niż ten, który wyłonił się rano po podliczeniu głosów (a „eksperci” już się zdążyli tyle nawymądrzać). A teraz wyobraźmy sobie, że to samo dzieje się w Polsce. Przecież PO już zapowiada, że opublikuje „swoje” wyniki, które z pewnością rozdmuchają sprzyjające PO media. A kiedy głosy zostaną oficjalnie policzone, zacznie się krzyczenie o „sfałszowaniu” i wzywanie pomocy Niemiec.

- komentuje na platformie "X" (dawniej "Twitter") znany bloger, były dyrektor sekretariatu wicepremier Beaty Szydło, Paweł Rybicki.

 

"Kompromitacja dwóch sondażowni"

- Kompromitacja dwóch sondażowni, które zbierając dane przed lokalami wyborczymi uczyniły zwycięzcę z liberałów (PS), podczas gdy w realnym głosowaniu o 6 pp zwyciężyła partia byłego premiera Roberta Fico. W Bratysławie szykuje się rząd z udziałem SMERu i HLASu z KDH lub SNS.

- komentuje znany socjolog Marcin Palade.

- Na Słowacji badania exit poll się pomyliły (tak, to się zdarza) dając zwycięstwo liberalnej PS. Zgodnie z przedwyborczymi oczekiwaniami wygrywa socjalno-narodowy SMER.

Gdyby podobna rzecz miała miejsce w Polsce, to biorąc pod uwagę nastroje wśród (jednych i drugich) partyjnych ultrasów, w noc wyborczą oglądalibyśmy pod Sejmem gwałtowne wystąpienia  przeciwko sfałszowanym wyborom.

Przypominam, że w 2014 roku mieliśmy już przedsmak podobnych wydarzeń.

Za dwa tygodnie na IPSOSie będzie spoczywać duża odpowiedzialność.

- pisze szef IBRiS Marcin Duma.

 

"Może skomplikować drogę Kijowa do Brukseli"

- Wygląda na to, że antyukraiński były premier Robert Fico wygrał sobotnie wybory na Słowacji i przymierza się  do utworzenia nowego rządu koalicyjnego, co może skomplikować drogę  Kijowa do Brukseli. Może, ale może też być tak, że Berlin sięgnie po swoje narzędzia uprawiania dyplomacji i i utemperuje Fico, co tylko wzmocni znaczenie Niemiec dla Ukrainy.

- uważa szef Prezes Warsaw Enterprise Institute Tomasz Wróblewski.

Czytaj również: Robert Fico i jego partia wygrywają wybory na Słowacji

Nowy sondaż wyborczy. Pięć ugrupowań w Sejmie

 

Smer wygrywa wybory na Słowacji

Według wyników przedterminowych wyborów parlamentarnych sobotnie głosowania wygrała partia Kierunek – Słowacka Socjaldemokracja (Smer-SSD) kierowana byłego premiera Roberta Ficę, który w kampanii wyborczej obiecywał zakończenie pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Partia Smer wygrywała wybory parlamentarne trzykrotnie, ostatni raz w 2016 roku. W marcu 2018 roku Fico musiał jednak zrezygnować z funkcji szefa rządu w związku ze skandalem, jaki wywołało zabójstwo dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej. Przez Słowację przewaliła się fala ulicznych demonstracji, a Ficę obciążono polityczną odpowiedzialnością za powstanie skorumpowanego mafijnego państwa, w którym można było zamówić zabójstwo dziennikarza, a także korzystne wyroki sądów.

Fico oddał stanowisko premiera swojemu zastępcy Peterowi Pellegriniemu, który po przegranych przez Smer w wyborach w 2020 roku założył nową formację Hlas-SD. Szef Smer znalazł się w opozycji i krytykował centroprawicową koalicję rządową, której politycy wciąż kłócili się między sobą o wydatki socjalne, służbę zdrowia, szczepionki przeciwko Covid-19 lub wsparcie dla Ukrainy i pomoc dla uchodźców wojennych.

Koalicja rozpadła się w maju 2023 roku, a władzę powierzono rządowi technicznemu premiera Ludovita Odora. On także był krytykowany przez polityków Smer. Na celowniku Fica znalazła się również prezydent Zuzana Czaputova. Już w trakcie kampanii wyborczej Fico oświadczył, że po wyborach rozpocznie walkę o pozbawienie jej urzędu. Nazywał Czaputovą amerykańską agentką, która odbiera polecenia od z ambasady USA i jest związana z amerykańskim finansistą Georgem Sorosem.

 

Możliwa zmiana kursu Słowacji

Obserwatorzy zwracają uwagę na możliwą po wyborach zmianę kursu w polityce zagranicznej Słowacji. Do lamusa może odejść proeuropejska i zorientowana na NATO polityka Bratysławy, która od początku rosyjskiej inwazji wspierała Kijów. Fico ma zamiar zakończyć pomoc wojskową dla Ukrainy.

Przywódca Smeru mówił w kampanii wyborczej, że „wojna na Ukrainie rozpoczęła się w 2014 roku, kiedy ukraińscy faszyści zabijali rosyjskie ofiary cywilne". Twierdził także, że celem Słowacji powinno być utrzymywanie dobrych stosunków ze wszystkimi krajami na świecie, w tym z Rosją. Zachód i USA nazwał podżegaczami wojennymi. Szczególnie groźnie zabrzmiała deklaracja, że „po wygranej Smeru ani jedna kula nie trafi na Ukrainę”.

Niespełna sześćdziesięcioletni prawnik z Topolczianek zaczynał karierę polityczną jeszcze w Komunistycznej Partii Słowacji. Po zmianach politycznych i rozpadzie wspólnego państwa Czechów i Słowaków był przedstawicielem Słowacji w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu. W grudniu 1999 roku pożegnał się z postkomunistyczną Partią Lewicy Demokratycznej (SDL), której był posłem od 1992 roku i założył Smer.

Nowa formuła lewicowej partii podkreślała bliskie związki z Unią Europejską, a Fico z entuzjazmem odniósł się do projektu wspólnej waluty. Podczas kryzysu migracyjnego w 2015 roku politycy Smeru zajęli twarde stanowisko wobec migrantów. Fico zarzucał im chęć stworzenia na Słowacji społeczności muzułmańskiej. Krytykował programy redystrybucji i kwoty migrantów.

Zdaniem przeciwników politycznych, Ficę napędza chęć zemsty za część niepowodzeń oraz potrzeba posiadania immunitetu, ponieważ w przeciwnym razie może stanąć przed sądem; w 2022 roku postawiono zarzuty popełnienia kilku przestępstw. Śledztwo wstrzymał prokurator generalny, który wykorzystał w tym celu bardzo krytykowany przepis prawny. Oskarżenie ostatecznie wycofano. Na listach kandydatów Smer znalazło się kilkudziesięciu polityków, którzy mają większe lub mniejsze kłopoty z prawem. Słowacka ordynacja wyborcza pozwala na kandydowanie w wyborach osobom z zarzutami, a zabrania prawomocnie skazanym.

Szef zwycięskiej partii mówi biegle po angielsku, lubi szybkie samochody, piłkę nożną i siłownię. Jego żona Svetlana jest prawniczką. Według słowackich mediów, małżeństwo jest w separacji.

Ostatnie dwa śródtytuły z Bratysławy Piotr Górecki (PAP)

ptg/ fit/



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe