Próby przemytu i pościgi. Dzień powszedni na granicy polsko-słowackiej

Dwa pościgi – jeden scenariusz
3 października w rejonie nieczynnego przejścia granicznego Zwardoń-Myto, przy drodze ekspresowej S1, funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej zauważyli busa z polskimi numerami rejestracyjnymi i postanowili poddać go kontroli. Kierowca pojazdu nie zareagował na wezwanie do zatrzymania się, co spowodowało rozpoczęcie pościgu przez strażników. Po kilkuset metrach udało się zatrzymać pojazd, a w jego wnętrzu odkryto 22 cudzoziemców pochodzenia syryjskiego. Prowadzone są działania mające na celu ich przekazanie stronie słowackiej w ramach procedury readmisji.
Natomiast 5 października, w godzinach porannych, w rejonie przejścia granicznego w Zwardoniu funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej próbowali zatrzymać pojazd typu bus z niemieckimi numerami rejestracyjnymi. Kierowca jednak nie zatrzymał się. Rozpoczął się zatem pościg za uciekającym pojazdem, który niebawem został zatrzymany. Próba ucieczki pieszej podjęta przez kierowcę zakończyła się złamaniem nogi, po niefortunnym dla niego wskoczeniu do pobliskiego rowu. Przed przybyciem karetki pogotowia funkcjonariusze SG udzielili mu niezbędnej pomocy. Kierowca posiadał przy sobie marokański paszport z niemieckim tytułem pobytowym. Wewnątrz pojazdu znajdowało się 9 cudzoziemców, prawdopodobnie obywateli Syrii. Obecnie pozostają w dyspozycji Straży Granicznej i trwają procedury mające na celu przekazanie ich stronie słowackiej zgodnie z procedurą readmisji.
Kontrola na granicy zasadna – uszczelnienie konieczne
Od początku roku śląska Straż Graniczna zatrzymała 779 nielegalnych migrantów, którzy przekroczyli granicę państwową od strony Słowacji. Między innymi dlatego polskie władze zdecydowały, że od 4 października br. na granicy polsko-słowackiej wprowadzono tymczasowe kontrole graniczne osób. Mają one miejsce wyłącznie na kierunku wjazdowym do Polski. Granicę można przekraczać tylko w określonych miejscach. Funkcjonariusze odpowiedzialni za kontrole wybierają osoby lub pojazdy do kontroli na podstawie analizy ryzyka. Głównym celem wprowadzenia tych kontroli granicznych jest przeciwdziałanie nielegalnej migracji ze szlaku bałkańskiego. Osoby podróżujące przez granicę polsko-słowacką muszą pamiętać o konieczności posiadania dokumentów podróży, takich jak dowód osobisty lub paszport.
Warto zaznaczyć, że kontrola graniczna została przywrócona na okres 10 dni, co oznacza, że będzie obowiązywać do 13 października br.
Przekroczenie granicy jest możliwe na 9 drogowych przejściach granicznych, które obejmują przejścia:
Radoszyce, Barwinek, Muszynka, Piwniczna-Zdrój – Mnišek nad Popradom, Jurgów, Chyżne, Korbielów, Zwardoń, Skalité Platforma, Leluchów (przejście dostępne tylko dla obywateli Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym oraz Konfederacji Szwajcarskiej, a także ich małżonków i dzieci).