Branża piwowarska dyskutowała o swojej przyszłości [GALERIA ZDJĘĆ]

Pod hasłem "Odpowiedzialność za miejsca pracy, a zrównoważony rozwój" w Ministerstwie Rozwoju w Warszawie odbył się Kongres Pracowników Branży Piwowarskiej. Patronat medialny nad wydarzeniem objął "Tygodnik Solidarność".
M. Żegliński Branża piwowarska dyskutowała o swojej przyszłości [GALERIA ZDJĘĆ]
M. Żegliński / Tygodnik Solidarność
List do uczestników Kongresu skierowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, w którym podkreśliła, że wraz z rozwojem techniki rodzi się konieczność dbałości o etyczne zarządzanie ludźmi. Wskazała, że możliwe jest pogodzenie zrównoważonego rozwoju z rynkiem pracowniczym.
 

Praca jest podstawą potrzebą funkcjonowania polskich rodzin 


- napisała.

Minister dodała, że istnieje konieczność pogodzenia potrzeb pracowników z oczekiwaniami pracodawców. Wyraziła nadzieję, że Kongres zaowocuje wypracowaniem rozwiązań korzystnych dla pracowników.

Mirosław Nowicki, przewodniczący Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ Solidarność podkreślił, że niezbyt często zdarza się, aby w jednej branży strona społeczna i pracodawcy mówili jednym głosem.
 

Pomimo postępu technologicznego, komputeryzacji nie możemy zapomnieć o pracownikach 


- podkreślił. Dodał, że globalna polityka kraju musi być stabilna, przewidywalna i dająca gwarancję zatrudnienia.

Kongres podzielony był na dwie części. W pierwszej pochylono się nad tematem "Niepewna przyszłość. Miejsca pracy branży piwowarskiej w obliczu wyzwań". W trakcie dyskusji wskazano na szereg szans i zagrożeń dla odpowiedzialnego rozwoju branży piwowarskiej w Polsce. Mówiono m.in. że konsument staje się coraz bardziej świadomy, a wiedza na temat piwa i jego jakości stałe wzrasta. Krzysztof Jasek z Solidarności w Grupie Żywiec wskazał m.in. na technologiczny rozwój producentów piwa. 
 

Rozwój technologiczny powoduje, że pracownicy muszą być coraz bardziej wykwalifikowani. Są stanowiska, na których brakuje ludzi do pracy, np. elektryków, wózkowych 


- powiedział.

Wśród zagrożeń wymieniono także próby ograniczenia legalnego handlu alkoholami, co zdaniem panelistów, wpływa na rozwój szarej strefy. Innym problemem jest "nierozsądne działanie regulatora", które zdaniem Andrzeja Olkowskiego, prezesa Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich, może doprowadzić do szkodliwych zawirowań w branży piwowarskiej oraz zahamowania jej rozwoju.

Katarzyna Blachowicz, dyrektor departamentu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Ministerstwie Rozwoju, zapewniła że nie ma w resorcie rozmów mających wpłynąć na zmiany w branży piwowarskiej.

Obecny na Kongresie poseł Kukiz'15 i właścicieli pięciu browarów Marek Jakubiak wskazał na zbyt rozbudowaną strukturę otwierania nowych browarów, która zniechęca do rozwijania rynku.

W drugiej części Kongresu omówiono kwestię zmian wzorców konsumpcji alkoholu w Polsce. Wstęp do panelu wygłosili dyrektor Polityka Insight Łukasz Lipiński oraz dr Małgorzata Dragan z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

W trakcie dyskusji wskazano na czynniki wpływające na zmianę modelu spożycia alkoholu, który ulega zmianie. Eksperci wyrazili nadzieję, że dojdziemy do modelu zachodnioeuropejskiego.
 

Z badań wynika, że konsumpcja alkoholu w Polsce zmienia się. Pijemy mniej alkoholi mocnych na rzecz alkoholi niskoprocentowych, o czym świadczą nie tylko wyniki badań, ale obserwacja rynku 


- mówił w czasie panelu dyskusyjnym Jan Hałaś, przewodniczący Sekcji Krajowej Przemysłu Piwowarskiego NSZZ Solidarność.

Podkreślił, że pracownicy branży piwowarskiej i ich rodzin powinny być ambasadorami i promotorem branży. 

Powinniśmy zachęcać do spożywania piwa z umiarem i rozsądkiem 


- dodał.

Patrząc pod kątem zdrowia publicznego Grzegorz Byszewski, ekspert Pracodawców RP, wskazał na dwa czynniki, które są istotne do realizacji: obniżenie grupy osób pijących w stopniu szkodliwym (czyli upijających się) oraz jeszcze silniejsze przesunięcie konsumpcji na alkohole niskoprocentowe.

Wiele uwagi poświęcono kulturze spożywania alkoholu. Dr Dragan podkreśliła, że na jej rozwój i zachodzące zmiany wpływ ma wiele czynników także działania producentów piwa i mediów. Zaznaczyła, że wbrew promowanych przekazom Polska nie jest krajem, w którym spożywa się nadmierną ilość alkoholu.

Branża piwowarska w Polsce to 200 tys. miejsc pracy w kluczowych sektorach gospodarki, w tym m.in. w handlu, rolnictwie i usługach. Na rynku istnieje jedenaście dużych zakładów skupionych w trzech grupach oraz ok. 200 mniejszych browarów, które często są małymi firmami rodzinnymi. Polska jet czołowym producentem piwa w Europie. W latach 2010-2016 odnotowano ok. 70 proc. wzost.

Każdego roku do budżetu państwa branża piwowarska poprzez warzenie, dystrybucję i sprzedaż piwa przekazuje 10 mld zł. 1/3 tej kwoty stanowią wpływy do budżetu z akcyzy. 

Izabela Kozłowska










 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Znany dziennikarz TVN24 trafił do szpitala. Wydano oświadczenie z ostatniej chwili
Znany dziennikarz TVN24 trafił do szpitala. Wydano oświadczenie

Media obiegły niepokojące informacje w sprawie znanego dziennikarza TVN24. Jak się okazuje trafił do szpitala, gdzie przeszedł operację.

Hiszpania: Przekażemy Ukrainie rakiety Patriot z ostatniej chwili
Hiszpania: Przekażemy Ukrainie rakiety Patriot

Siły zbrojne Hiszpanii przekażą ukraińskiej armii rakiety przechwytujące dalekiego zasięgu Patriot - ogłosiło w piątek ministerstwo obrony Hiszpanii kierowane przez Margaritę Robles. Wzięła ona udział w piątkowej wideokonferencji grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy.

Tadeusz Płużański: Tak Pilecki uciekł z piekła Wiadomości
Tadeusz Płużański: Tak Pilecki uciekł z piekła

81 lat temu, w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. Witold Pilecki uciekł z KL Auschwitz, do którego dobrowolnie trafił w 1940 r., aby zdobywać informacje o niemieckiej machinie zbrodni i docelowo – wyzwolić obóz.

Wyzwanie przyjęte: dojdzie do debaty Biden kontra Trump z ostatniej chwili
Wyzwanie przyjęte: dojdzie do debaty Biden kontra Trump

Prezydent Joe Biden powiedział w piątek w wywiadzie z kontrowersyjnym prezenterem radiowym Howarderm Sternem, że jest gotowy do debaty z Donaldem Trumpem. Trump zadeklarował, że może debatować z Bidenem nawet na sali sądowej, gdzie odbywa się jego proces karny.

To koniec tanich wakacji all inclusive? Popularna wyspa mówi nie wczasowiczom z ostatniej chwili
To koniec tanich wakacji all inclusive? Popularna wyspa mówi "nie" wczasowiczom

Co roku na hiszpańską Teneryfę przybywają tłumy turystów, często korzystając z hoteli z opcją All Inclusive. Dużą grupę wśród nich stanowią podróżujący z Wielkiej Brytanii i to właśnie do nich zwrócił się ostatnio zastępca burmistrza stolicyTeneryfy, który wezwał ich do przemyślenia swoich wakacyjnych planów, ale ostrzeżenie w istocie dotyczy wszystkich turystów. 

Jest nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy z ostatniej chwili
Jest nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy

Szef Pentagonu Lloyd Austin ogłosił w piątek, że Stany Zjednoczone zakupią dla Ukrainy rakiety Patriot oraz inne rodzaje broni i sprzętu wojskowego o wartości 6 mld dolarów. Jest to największy jak dotąd pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa.

Koniec pewnego rozdziału motoryzacji: te modele samochodów już nie powstaną z ostatniej chwili
Koniec pewnego rozdziału motoryzacji: te modele samochodów już nie powstaną

Portal Autoblog.com przygotował listę pojazdów co do których posiada on potwierdzienie lub raporty świadczące o tym, że zostaną one wycofane w 2024 roku. Zwraca on uwagę, że lista ta jest naprawdę pokaźna i zawiera wiele znanych i uznanych serii. 

Szukasz wakacyjnej inspiracji? Tych pięć miejsc w Grecji po prostu musisz zobaczyć tylko u nas
Szukasz wakacyjnej inspiracji? Tych pięć miejsc w Grecji po prostu musisz zobaczyć

Niesłabnącą popularnością wśród Polaków wciąż cieszą się wakacje w Grecji. Co roku tłumy naszych rodaków udają się do tego kraju zarówno w wyjazdach zorganizowanych, często w formule all inclusive, czy też na własną rękę.

PSL odsłania karty: kogo wystawią w wyborach do europarlamentu? z ostatniej chwili
PSL odsłania karty: kogo wystawią w wyborach do europarlamentu?

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał, że na listach Trzeciej Drogi z ramienia jego formacji znajdą się wiceministrowie, parlamentarzyści i samorządowcy. "Staramy się wystawić najmocniejsze nazwiska, żeby zmobilizować wyborców do pójścia na te wybory" - mówił.

Sąd umorzył postępowanie wobec sędziego z Suwałk za jazdę po pijanemu z ostatniej chwili
Sąd umorzył postępowanie wobec sędziego z Suwałk za jazdę po pijanemu

– Sąd Okręgowy w Elblągu umorzył postępowanie wobec sędziego z Suwałk, który był oskarżony o jazdę po pijanemu. Sąd ustalił, że w sprawie nie było wymaganego zezwolenia na ściganie. Wyrok jest prawomocny – podał PAP w piątek rzecznik elbląskiego sądu.

REKLAMA

Branża piwowarska dyskutowała o swojej przyszłości [GALERIA ZDJĘĆ]

Pod hasłem "Odpowiedzialność za miejsca pracy, a zrównoważony rozwój" w Ministerstwie Rozwoju w Warszawie odbył się Kongres Pracowników Branży Piwowarskiej. Patronat medialny nad wydarzeniem objął "Tygodnik Solidarność".
M. Żegliński Branża piwowarska dyskutowała o swojej przyszłości [GALERIA ZDJĘĆ]
M. Żegliński / Tygodnik Solidarność
List do uczestników Kongresu skierowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, w którym podkreśliła, że wraz z rozwojem techniki rodzi się konieczność dbałości o etyczne zarządzanie ludźmi. Wskazała, że możliwe jest pogodzenie zrównoważonego rozwoju z rynkiem pracowniczym.
 

Praca jest podstawą potrzebą funkcjonowania polskich rodzin 


- napisała.

Minister dodała, że istnieje konieczność pogodzenia potrzeb pracowników z oczekiwaniami pracodawców. Wyraziła nadzieję, że Kongres zaowocuje wypracowaniem rozwiązań korzystnych dla pracowników.

Mirosław Nowicki, przewodniczący Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ Solidarność podkreślił, że niezbyt często zdarza się, aby w jednej branży strona społeczna i pracodawcy mówili jednym głosem.
 

Pomimo postępu technologicznego, komputeryzacji nie możemy zapomnieć o pracownikach 


- podkreślił. Dodał, że globalna polityka kraju musi być stabilna, przewidywalna i dająca gwarancję zatrudnienia.

Kongres podzielony był na dwie części. W pierwszej pochylono się nad tematem "Niepewna przyszłość. Miejsca pracy branży piwowarskiej w obliczu wyzwań". W trakcie dyskusji wskazano na szereg szans i zagrożeń dla odpowiedzialnego rozwoju branży piwowarskiej w Polsce. Mówiono m.in. że konsument staje się coraz bardziej świadomy, a wiedza na temat piwa i jego jakości stałe wzrasta. Krzysztof Jasek z Solidarności w Grupie Żywiec wskazał m.in. na technologiczny rozwój producentów piwa. 
 

Rozwój technologiczny powoduje, że pracownicy muszą być coraz bardziej wykwalifikowani. Są stanowiska, na których brakuje ludzi do pracy, np. elektryków, wózkowych 


- powiedział.

Wśród zagrożeń wymieniono także próby ograniczenia legalnego handlu alkoholami, co zdaniem panelistów, wpływa na rozwój szarej strefy. Innym problemem jest "nierozsądne działanie regulatora", które zdaniem Andrzeja Olkowskiego, prezesa Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich, może doprowadzić do szkodliwych zawirowań w branży piwowarskiej oraz zahamowania jej rozwoju.

Katarzyna Blachowicz, dyrektor departamentu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Ministerstwie Rozwoju, zapewniła że nie ma w resorcie rozmów mających wpłynąć na zmiany w branży piwowarskiej.

Obecny na Kongresie poseł Kukiz'15 i właścicieli pięciu browarów Marek Jakubiak wskazał na zbyt rozbudowaną strukturę otwierania nowych browarów, która zniechęca do rozwijania rynku.

W drugiej części Kongresu omówiono kwestię zmian wzorców konsumpcji alkoholu w Polsce. Wstęp do panelu wygłosili dyrektor Polityka Insight Łukasz Lipiński oraz dr Małgorzata Dragan z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

W trakcie dyskusji wskazano na czynniki wpływające na zmianę modelu spożycia alkoholu, który ulega zmianie. Eksperci wyrazili nadzieję, że dojdziemy do modelu zachodnioeuropejskiego.
 

Z badań wynika, że konsumpcja alkoholu w Polsce zmienia się. Pijemy mniej alkoholi mocnych na rzecz alkoholi niskoprocentowych, o czym świadczą nie tylko wyniki badań, ale obserwacja rynku 


- mówił w czasie panelu dyskusyjnym Jan Hałaś, przewodniczący Sekcji Krajowej Przemysłu Piwowarskiego NSZZ Solidarność.

Podkreślił, że pracownicy branży piwowarskiej i ich rodzin powinny być ambasadorami i promotorem branży. 

Powinniśmy zachęcać do spożywania piwa z umiarem i rozsądkiem 


- dodał.

Patrząc pod kątem zdrowia publicznego Grzegorz Byszewski, ekspert Pracodawców RP, wskazał na dwa czynniki, które są istotne do realizacji: obniżenie grupy osób pijących w stopniu szkodliwym (czyli upijających się) oraz jeszcze silniejsze przesunięcie konsumpcji na alkohole niskoprocentowe.

Wiele uwagi poświęcono kulturze spożywania alkoholu. Dr Dragan podkreśliła, że na jej rozwój i zachodzące zmiany wpływ ma wiele czynników także działania producentów piwa i mediów. Zaznaczyła, że wbrew promowanych przekazom Polska nie jest krajem, w którym spożywa się nadmierną ilość alkoholu.

Branża piwowarska w Polsce to 200 tys. miejsc pracy w kluczowych sektorach gospodarki, w tym m.in. w handlu, rolnictwie i usługach. Na rynku istnieje jedenaście dużych zakładów skupionych w trzech grupach oraz ok. 200 mniejszych browarów, które często są małymi firmami rodzinnymi. Polska jet czołowym producentem piwa w Europie. W latach 2010-2016 odnotowano ok. 70 proc. wzost.

Każdego roku do budżetu państwa branża piwowarska poprzez warzenie, dystrybucję i sprzedaż piwa przekazuje 10 mld zł. 1/3 tej kwoty stanowią wpływy do budżetu z akcyzy. 

Izabela Kozłowska










 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe