Pusta kasa Unii Europejskiej: Szwecja przedstawiła plan cięć
Przywódcy krajów UE debatowali w czwartek nad zapewnieniem dodatkowych 66 mld euro do budżetu na lata 2021–2027, znanego jako Wieloletnie Ramy Finansowe. Jak podkreślono, ma to na celu poradzenie sobie z nowymi kosztami takimi jak wsparcie dla Ukrainy czy zarządzanie migracją.
Szwedzki dokument
Jak informuje w piątek serwis Politico, Szwecja zaprezentowała Brukseli dokument, który ma wskazywać, że pilne potrzeby Unii Europejskiej mogą być pokryte z oszczędności w innych obszarach wspólnego budżetu Wspólnoty. Co za tym idzie, nie wymagałyby od krajów członkowskich przekazania dodatkowych środków.
Sztokholm przedstawił dokument, uzyskany przez POLITICO, podkreślający, w jaki sposób cięcie istniejących programów wydatków UE średnio o 4 procent może wygenerować do 25 miliardów euro oszczędności – wystarczająco dużo, aby pokryć niedobór budżetowy w kosztach obsługi zadłużenia UE w wysokości od 17 do 27 miliardów euro
– pisze serwis.
Jak podkreślono, większość cięć przypadałaby na Horizon EU (ramowy program UE na rzecz badań i innowacji) oraz NDICI (instrument finansujący politykę zagraniczną UE).
W rozmowie z portalem jeden z dyplomatów wskazał, że dokument przedstawiony przez Szwecję nie jest „dokładnym rozwiązaniem”, lecz ma ilustrować, że znalezienie pieniędzy w ramach istniejącego budżetu jest możliwe.
CZYTAJ TAKŻE: Przewodnicząca PE Roberta Metsola o pustej kasie Unii Europejskiej
Obietnica Donalda Tuska
W trakcie trwania kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi lider PO Donald Tusk złożył ślubowanie w Sopocie. Obiecał, że dzień po wygranych wyborach uda się do Brukseli, gdzie odblokuje środki z Krajowego Planu Odbudowy, których wypłatę Polsce wstrzymuje Unia Europejska.
Składam tu, w Sopocie, uroczyste przyrzeczenie, że dzień po wyborach pojadę i odblokuję pieniądze z KPO i wszyscy to odczujemy
– mówił Donald Tusk.
CZYTAJ TAKŻE: Pusta kasa Unii Europejskiej: Premier Holandii wzywa do oszczędności
KPO. Kontekst
Next Generation UE (w Polsce zwany potocznie od dokumentu, na którego podstawie ma być wypłacany, Krajowym Planem Odbudowy) – unijny fundusz odbudowy o wartości 750 miliardów euro (w cenach stałych z 2018 roku), na którego uruchomienie wyraziła zgodę 21 lipca 2020 Rada Europejska. Ma na celu wsparcie państw członkowskich dotkniętych pandemią COVID-19. W gruncie rzeczy fundusze te nie mogą być jednak wydawane według uznania państwa członkowskiego, ale głównie na cele ważne ideologicznie z punktu widzenia Brukseli.
Bruksela, kierując się zasadą „głodzenia Polski”, wyznaczoną przez niemiecką wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego Katarinę Barley, zablokowała wypłatę Polsce, która w związku z tym, że rząd Mateusza Morawieckiego zaakceptował program, od dawna już ten fundusz spłaca. Zobowiązał się również do realizacji szeregu tzw. kamieni milowych, w tym tak upokarzających jak zezwolenie na wzajemne kwestionowanie przez sędziów statusu sędziego czy zmiana regulaminu Sejmu. Mimo to wypłaty nie nastąpiły.