Pierwszy test polskiego silnika rakietowego, który może być wykorzystany w technologiach kosmicznych i militarnych

Test jest jednym z etapów projektu „Opracowanie trójstopniowego suborbitalnego systemu rakietowego do wynoszenia ładunków badawczych” realizowanego z finansowaniem NCBiR.
- Silnik wytworzył w teście ponad 1 200 000 Ns impulsu właściwego przy masie materiałów pędnych sięgającej blisko 500 kg. Prezentacja takiego układu napędowego to kolejny krok, jaki konsorcjum poczyniło do potwierdzenia gotowości do opracowania i wdrożenia w jego ramach produkcji bardziej złożonych systemów rakietowych. W ramach projektu opracowywany jest szereg technologii z obszarów: sterowania, nawigacji, struktur i systemów napędowych do zastosowania w programach rakiet kosmicznych, przeciwlotniczych oraz pocisków taktycznych „ziemia-ziemia”.
- czytamy na stronie Zespołu Badań i Analiz Militarnych.
"Awantura" w Pytaniu na Śniadanie
Krajowe możliwości produkcji rakiet
Według ekspertów Zespołu " nie gorszymi parametrami balistycznymi niż pozyskiwane od niedawna przez Siły Zbrojne RP analogiczne pociski do polowych systemów rakietowych Homar-A i Homar-K i może stanowić zaczątek do rozwoju własnej amunicji tego typu" i może stanowić krok do ustanowienia krajowych możliwości kompetencyjnych i produkcyjnych.
Wobec potężnego zagrożenia ze wschodu Polska zakupuje liczne systemy rakietowe zagranicznej produkcji. Pewnym problemem jest jednak koszt zakupu amunicji. Własne kompetencje w tym zakresie są absolutnie kluczowe.
Pierwszy test polskiego silnika rakietowego na stały materiał pędny o średnicy 610 mm.
— Szymon Janus (@sjanus_pl) December 3, 2023
"W ramach projektu opracowywany jest szereg technologii z obszarów: sterowania, nawigacji, struktur i systemów napędowych do zastosowania w programach rakiet kosmicznych, przeciwlotniczych… pic.twitter.com/YjuQ0prK79