Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP na Jasnej Górze. Dziś obchody jubileuszu

Tegoroczna uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny ma na Jasnej Górze wyjątkowy charakter. 8 grudnia przypada 70. rocznica Apelu Jasnogórskiego, „modlitwy polskich serc”, jak nazwał ją św. Jan Paweł II.
Jasna Góra Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP na Jasnej Górze. Dziś obchody jubileuszu
Jasna Góra / wikimedia.commons/CC BY-SA 4.0/Aw58 - Own work

 

Od samego początku jest wołaniem w intencjach Kościoła i Polski. Jubileuszowy Apel, który poprowadzi Prymas Polski abp Wojciech Polak, poprzedzi „hołd z kwiatów” na wzór rzymski złożony na placu przed figurą Maryi Niepokalanej. To już od lat wyraz szczególnej łączności Jasnej Góry z Watykanem i pamięci o papieżu oraz ważny akcent świętowania Uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej MP w częstochowskim sanktuarium.

Dla Niepokalanej

W Sanktuarium o tytule Maryi Niepokalanej przypomina Jej figura znajdująca się na placu przed szczytem. Rzeźba stoi pośrodku placu przed Szczytem, gdzie do 1917 r. znajdował się pomnik cara Aleksandra II. Jest pierwszym miejscem modlitwy do Matki Bożej dla wchodzących do Sanktuarium pielgrzymów. W stanie wojennym pod tą figurą układany był krzyż z kwiatów i zniczy na znak jedności Polaków, pamięci o aresztowanych i prześladowanych, z prośbą o wyzwolenie z komunistycznej niewoli. „Hołd z kwiatów” (ok. godz. 17.00) poprzedzi procesja światła i Nieszpory o godz. 16.15 w Kaplicy Matki Bożej. Paulini zapraszają, by w geście złożenia białych kwiatów wyrazić swoją miłość do Matki Bożej. To zwyczaj praktykowany na Jasnej Górze od 2009 r., kiedy to poświęcona została nowa figura. Uroczystość jest nawiązaniem do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów), który sięga 1938 r., kiedy to papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować 8 grudnia na placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Matce Najświętszej. W częstochowskim sanktuarium kwiaty składa nie tylko arcybiskup, ale i częstochowscy wierni, pielgrzymi, przedstawiciele zakonów i zgromadzeń zakonnych.

Apel Jasnogórski ma 70 lat

70. rocznica Apelu Jasnogórskiego przypadająca 8 grudnia będzie na Jasnej Górze czasem dziękczynienia. W Bazylice o godz. 20.30 odbędzie się koncert „Modlitwa pokoleń. 70 lat Apelu Jasnogórskiego” transmitowany przez TVP1. Podczas koncertu wystąpią gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Słuchacze koncertu będą mogli także wysłuchać świadectw kard. Grzegorz Ryś oraz dziennikarki Pauliny Guzik. Koncert poprowadzi Tomasz Wolny, a wśród artystów wystąpią: Stanisława Celińska, Kamil Bednarek, Andrzej Lampert, Agnieszka Cudzich, Magdalena Drozd, Olek Leon, Marysia Stachura, Stefania Pospieszalska oraz Chór Pueri Claromontani. W repertuarze znajdą się znane pieśni maryjne. Centralnym punktem będzie modlitwa apelowa z Kaplicy Matki Bożej z rozważaniami Prymasa Polski - abp. Wojciecha Polaka i abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.

Jubileusz modlitwy apelowej upamiętni także Poczta Polska. Wprowadzony zostanie do emisji znaczek z Wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej i apelowymi słowami: „jestem, pamiętam, czuwam”. Jak podkreśla Wiesław Włodek, wiceprezes Poczty Polskiej to swoisty hołd Poczty Polskiej. - 70-letnia tradycja codziennej modlitwy, niesie szczególnie ważne i ponadczasowe przesłanie. „Jestem. Pamiętam. Czuwam” to słowa które powinny być w sercu każdego Polaka - patrioty, katolika - tu jest budowana tożsamość narodowa. Jest to duchowy drogowskaz i motywacja do działania w życiu codziennym - powiedział wiceprezes Poczty Polskiej.

W obronie życia

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny już od kilku lat wpisuje się modlitwa w obronie życia dzieci poczętych. W południe w Kaplicy Matki Bożej odprawiona zostanie Msza św. o radość życia dla każdego człowieka. Na Jasną Górę, jak w poprzednich latach, dotrze dzwon „Głos Nienarodzonych”. Zapisane są na nim m.in. słowa piątego przykazania „Nie będziesz zabijał” oraz obrońcy życia bł. ks. Popiełuszki: „życie dziecka zaczyna się pod sercem matki”. Ważący tonę odlew powstał z inicjatywy Fundacji „Życiu Tak” im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z Rzeszowa, by budzić sumienia i być głosem nienarodzonych. 

BP @JasnaGóraNews, mir


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kompromitacja neo-TVP. Natychmiastowe przeprosiny na antenie i sprostowanie, albo widzimy się w sądzie [WIDEO] z ostatniej chwili
Kompromitacja neo-TVP. "Natychmiastowe przeprosiny na antenie i sprostowanie, albo widzimy się w sądzie" [WIDEO]

"Wzięliście materiał z troll konta jakiegoś anonima i przypisaliście mi jego podłą wypowiedź" - napisał na Twitterze poseł Przemysław Wipler.

Błaszczykowski powiedział to wprost o konflikcie z Lewandowskim z ostatniej chwili
Błaszczykowski powiedział to wprost o konflikcie z Lewandowskim

"Nasze ego nie pozwoliło nam na dojście do pewnych wniosków, do których doszliśmy teraz" - powiedział Jakub Błaszczykowski w "Gościu Wydarzeń" o relacjach z Robertem Lewandowskim.

Wicher od Turbacza. Premiera muzycznego hołdu dla Majora Józefa Kurasia ps. Ogień tylko u nas
"Wicher od Turbacza". Premiera muzycznego hołdu dla Majora Józefa Kurasia ps. "Ogień"

- Pieśń „Wicher od Turbacza” wpisuje się w moją misję. Cieszę się, że mogę przywołać w ten sposób imię „Ognia”, tak bardzo dzisiaj szkalowane przez nadciągającą neobolszewicką rewolucję - mówi w rozmowie z portalem Tysol.pl Norbert "Smoła" Smoliński, bard, kompozytor, lider zespołu „Contra Mundum”.

Dr Rafał Brzeski: Правда.pl Wiadomości
Dr Rafał Brzeski: Правда.pl

Globalna wojna informacyjna Kremla sprawia, że stale rośnie liczba atakowanych i odpowiednio liczba broniących się. Francuski zespół Viginum rozpracował kolejny już ekosystem dezinformacyjny zbudowany z co najmniej 193 witryn i portali przedstawiających wojnę na Ukrainie tak jak ona powinna wyglądać wedle rosyjskich propagandzistów. Sieć ta adresowana jest przede wszystkim do odbiorców zachodnich a ostatnio wiodącą w niej rolę pełni polskojęzyczny portal “informacyjny” Pravda (pełnego adresu wolimy nie rozpowszechniać - przyp. red.).

W Moskwie ze sprzedaży wycofano gazetę z Nawalnym na okładce z ostatniej chwili
W Moskwie ze sprzedaży wycofano gazetę z Nawalnym na okładce

W kioskach w Moskwie ze sprzedaży wycofano nowy numer tygodnika "Sobiesiednik". Na okładce pisma było zdjęcie sprzeciwiającego się Kremlowi polityka Aleksieja Nawalnego, który - jak podały służby więzienne - zmarł w ubiegłym tygodniu w kolonii karnej.

Tomasz Komenda chorował na jeden z groźniejszych nowotworów z ostatniej chwili
Tomasz Komenda chorował na jeden z groźniejszych nowotworów

Nie żyje Tomasz Komenda. Mężczyzna, który 18 lat niesłusznie spędził w więzieniu. Miał 46 lat. Chorował na jeden z groźniejszych nowotworów

Nowe informacje o stanie zdrowia Zbigniewa Ziobry z ostatniej chwili
Nowe informacje o stanie zdrowia Zbigniewa Ziobry

Poseł Suwerennej Polski Michał Wójcik przekazał nowe informacje o stanie zdrowia Zbigniewa Ziobry.

Katastrofa smoleńska. Umorzenie śledztwa ws. niedopełnienia obowiązków przez prokuratora z ostatniej chwili
Katastrofa smoleńska. Umorzenie śledztwa ws. niedopełnienia obowiązków przez prokuratora

Prokuratura Okręgowa w Radomiu umorzyła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez warszawskiego prokuratora Józefa Gacka w związku z prowadzonym przez niego śledztwem związanym z katastrofą smoleńską. Postawiony mu zarzut okazał się bezpodstawny.

Nie żyje Tomasz Komenda. Dramatyczne wyznanie jego matki z ostatniej chwili
Nie żyje Tomasz Komenda. Dramatyczne wyznanie jego matki

Nie żyje Tomasz Komenda. Mężczyzna, który 18 lat niesłusznie spędził w więzieniu. Miał 46 lat. Jego matka zabrał głos.

Niemiecki dziennik rozpływa się nad nową TVP z ostatniej chwili
Niemiecki dziennik rozpływa się nad nową TVP

"W nowej TVP Info wszystko idzie do przodu. I to bez nienawiści" – pisze dziennik „Sueddeutsche Zeitung”.

REKLAMA

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP na Jasnej Górze. Dziś obchody jubileuszu

Tegoroczna uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny ma na Jasnej Górze wyjątkowy charakter. 8 grudnia przypada 70. rocznica Apelu Jasnogórskiego, „modlitwy polskich serc”, jak nazwał ją św. Jan Paweł II.
Jasna Góra Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP na Jasnej Górze. Dziś obchody jubileuszu
Jasna Góra / wikimedia.commons/CC BY-SA 4.0/Aw58 - Own work

 

Od samego początku jest wołaniem w intencjach Kościoła i Polski. Jubileuszowy Apel, który poprowadzi Prymas Polski abp Wojciech Polak, poprzedzi „hołd z kwiatów” na wzór rzymski złożony na placu przed figurą Maryi Niepokalanej. To już od lat wyraz szczególnej łączności Jasnej Góry z Watykanem i pamięci o papieżu oraz ważny akcent świętowania Uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej MP w częstochowskim sanktuarium.

Dla Niepokalanej

W Sanktuarium o tytule Maryi Niepokalanej przypomina Jej figura znajdująca się na placu przed szczytem. Rzeźba stoi pośrodku placu przed Szczytem, gdzie do 1917 r. znajdował się pomnik cara Aleksandra II. Jest pierwszym miejscem modlitwy do Matki Bożej dla wchodzących do Sanktuarium pielgrzymów. W stanie wojennym pod tą figurą układany był krzyż z kwiatów i zniczy na znak jedności Polaków, pamięci o aresztowanych i prześladowanych, z prośbą o wyzwolenie z komunistycznej niewoli. „Hołd z kwiatów” (ok. godz. 17.00) poprzedzi procesja światła i Nieszpory o godz. 16.15 w Kaplicy Matki Bożej. Paulini zapraszają, by w geście złożenia białych kwiatów wyrazić swoją miłość do Matki Bożej. To zwyczaj praktykowany na Jasnej Górze od 2009 r., kiedy to poświęcona została nowa figura. Uroczystość jest nawiązaniem do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów), który sięga 1938 r., kiedy to papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować 8 grudnia na placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Matce Najświętszej. W częstochowskim sanktuarium kwiaty składa nie tylko arcybiskup, ale i częstochowscy wierni, pielgrzymi, przedstawiciele zakonów i zgromadzeń zakonnych.

Apel Jasnogórski ma 70 lat

70. rocznica Apelu Jasnogórskiego przypadająca 8 grudnia będzie na Jasnej Górze czasem dziękczynienia. W Bazylice o godz. 20.30 odbędzie się koncert „Modlitwa pokoleń. 70 lat Apelu Jasnogórskiego” transmitowany przez TVP1. Podczas koncertu wystąpią gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Słuchacze koncertu będą mogli także wysłuchać świadectw kard. Grzegorz Ryś oraz dziennikarki Pauliny Guzik. Koncert poprowadzi Tomasz Wolny, a wśród artystów wystąpią: Stanisława Celińska, Kamil Bednarek, Andrzej Lampert, Agnieszka Cudzich, Magdalena Drozd, Olek Leon, Marysia Stachura, Stefania Pospieszalska oraz Chór Pueri Claromontani. W repertuarze znajdą się znane pieśni maryjne. Centralnym punktem będzie modlitwa apelowa z Kaplicy Matki Bożej z rozważaniami Prymasa Polski - abp. Wojciecha Polaka i abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.

Jubileusz modlitwy apelowej upamiętni także Poczta Polska. Wprowadzony zostanie do emisji znaczek z Wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej i apelowymi słowami: „jestem, pamiętam, czuwam”. Jak podkreśla Wiesław Włodek, wiceprezes Poczty Polskiej to swoisty hołd Poczty Polskiej. - 70-letnia tradycja codziennej modlitwy, niesie szczególnie ważne i ponadczasowe przesłanie. „Jestem. Pamiętam. Czuwam” to słowa które powinny być w sercu każdego Polaka - patrioty, katolika - tu jest budowana tożsamość narodowa. Jest to duchowy drogowskaz i motywacja do działania w życiu codziennym - powiedział wiceprezes Poczty Polskiej.

W obronie życia

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny już od kilku lat wpisuje się modlitwa w obronie życia dzieci poczętych. W południe w Kaplicy Matki Bożej odprawiona zostanie Msza św. o radość życia dla każdego człowieka. Na Jasną Górę, jak w poprzednich latach, dotrze dzwon „Głos Nienarodzonych”. Zapisane są na nim m.in. słowa piątego przykazania „Nie będziesz zabijał” oraz obrońcy życia bł. ks. Popiełuszki: „życie dziecka zaczyna się pod sercem matki”. Ważący tonę odlew powstał z inicjatywy Fundacji „Życiu Tak” im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z Rzeszowa, by budzić sumienia i być głosem nienarodzonych. 

BP @JasnaGóraNews, mirOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe