Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP na Jasnej Górze. Dziś obchody jubileuszu

Tegoroczna uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny ma na Jasnej Górze wyjątkowy charakter. 8 grudnia przypada 70. rocznica Apelu Jasnogórskiego, „modlitwy polskich serc”, jak nazwał ją św. Jan Paweł II.
Jasna Góra Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP na Jasnej Górze. Dziś obchody jubileuszu
Jasna Góra / wikimedia.commons/CC BY-SA 4.0/Aw58 - Own work

 

Od samego początku jest wołaniem w intencjach Kościoła i Polski. Jubileuszowy Apel, który poprowadzi Prymas Polski abp Wojciech Polak, poprzedzi „hołd z kwiatów” na wzór rzymski złożony na placu przed figurą Maryi Niepokalanej. To już od lat wyraz szczególnej łączności Jasnej Góry z Watykanem i pamięci o papieżu oraz ważny akcent świętowania Uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej MP w częstochowskim sanktuarium.

Dla Niepokalanej

W Sanktuarium o tytule Maryi Niepokalanej przypomina Jej figura znajdująca się na placu przed szczytem. Rzeźba stoi pośrodku placu przed Szczytem, gdzie do 1917 r. znajdował się pomnik cara Aleksandra II. Jest pierwszym miejscem modlitwy do Matki Bożej dla wchodzących do Sanktuarium pielgrzymów. W stanie wojennym pod tą figurą układany był krzyż z kwiatów i zniczy na znak jedności Polaków, pamięci o aresztowanych i prześladowanych, z prośbą o wyzwolenie z komunistycznej niewoli. „Hołd z kwiatów” (ok. godz. 17.00) poprzedzi procesja światła i Nieszpory o godz. 16.15 w Kaplicy Matki Bożej. Paulini zapraszają, by w geście złożenia białych kwiatów wyrazić swoją miłość do Matki Bożej. To zwyczaj praktykowany na Jasnej Górze od 2009 r., kiedy to poświęcona została nowa figura. Uroczystość jest nawiązaniem do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów), który sięga 1938 r., kiedy to papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować 8 grudnia na placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Matce Najświętszej. W częstochowskim sanktuarium kwiaty składa nie tylko arcybiskup, ale i częstochowscy wierni, pielgrzymi, przedstawiciele zakonów i zgromadzeń zakonnych.

Apel Jasnogórski ma 70 lat

70. rocznica Apelu Jasnogórskiego przypadająca 8 grudnia będzie na Jasnej Górze czasem dziękczynienia. W Bazylice o godz. 20.30 odbędzie się koncert „Modlitwa pokoleń. 70 lat Apelu Jasnogórskiego” transmitowany przez TVP1. Podczas koncertu wystąpią gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Słuchacze koncertu będą mogli także wysłuchać świadectw kard. Grzegorz Ryś oraz dziennikarki Pauliny Guzik. Koncert poprowadzi Tomasz Wolny, a wśród artystów wystąpią: Stanisława Celińska, Kamil Bednarek, Andrzej Lampert, Agnieszka Cudzich, Magdalena Drozd, Olek Leon, Marysia Stachura, Stefania Pospieszalska oraz Chór Pueri Claromontani. W repertuarze znajdą się znane pieśni maryjne. Centralnym punktem będzie modlitwa apelowa z Kaplicy Matki Bożej z rozważaniami Prymasa Polski - abp. Wojciecha Polaka i abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.

Jubileusz modlitwy apelowej upamiętni także Poczta Polska. Wprowadzony zostanie do emisji znaczek z Wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej i apelowymi słowami: „jestem, pamiętam, czuwam”. Jak podkreśla Wiesław Włodek, wiceprezes Poczty Polskiej to swoisty hołd Poczty Polskiej. - 70-letnia tradycja codziennej modlitwy, niesie szczególnie ważne i ponadczasowe przesłanie. „Jestem. Pamiętam. Czuwam” to słowa które powinny być w sercu każdego Polaka - patrioty, katolika - tu jest budowana tożsamość narodowa. Jest to duchowy drogowskaz i motywacja do działania w życiu codziennym - powiedział wiceprezes Poczty Polskiej.

W obronie życia

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny już od kilku lat wpisuje się modlitwa w obronie życia dzieci poczętych. W południe w Kaplicy Matki Bożej odprawiona zostanie Msza św. o radość życia dla każdego człowieka. Na Jasną Górę, jak w poprzednich latach, dotrze dzwon „Głos Nienarodzonych”. Zapisane są na nim m.in. słowa piątego przykazania „Nie będziesz zabijał” oraz obrońcy życia bł. ks. Popiełuszki: „życie dziecka zaczyna się pod sercem matki”. Ważący tonę odlew powstał z inicjatywy Fundacji „Życiu Tak” im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z Rzeszowa, by budzić sumienia i być głosem nienarodzonych. 

BP @JasnaGóraNews, mir


 

POLECANE
Nadciąga zmiana pogody. IMGW wydał nowy komunikat Wiadomości
Nadciąga zmiana pogody. IMGW wydał nowy komunikat

W nocy z niedzieli na poniedziałek przymrozki obejmą całą Polskę - powiedziała PAP synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Magdalena Pękała. Na południu prognozowane są opady śniegu.

Gorące powitanie Karola Nawrockiego w Kielcach. Wbił szpilę Trzaskowskiemu z ostatniej chwili
Gorące powitanie Karola Nawrockiego w Kielcach. Wbił szpilę Trzaskowskiemu

Karol Nawrocki spotkał się w niedzielę 11 maja z mieszkańcami Kielc. – Nie powiem "naprzód" i nie będę się przyglądał waszym plecom. Powiem: "za mną" i bądźcie ze mną – podkreślił.

Autobus spadł z klifu. Tragiczny wypadek na Sri Lance Wiadomości
Autobus spadł z klifu. Tragiczny wypadek na Sri Lance

Na Sri Lance doszło do tragicznego wypadku - autobus wraz z pasażerami spadł z klifu w pobliżu miasta Kotmale. W wyniku tego zdarzenia śmierć poniosło co najmniej 21 osób, a 14 zostało rannych.

„Nóż się w kieszeni otwiera”. Pudzianowski opowiedział, co go spotkało Wiadomości
„Nóż się w kieszeni otwiera”. Pudzianowski opowiedział, co go spotkało

W ostatnich dniach pogoda brutalnie przypomniała, jak nieprzewidywalne potrafi być życie rolnika. Nocne przymrozki, sięgające lokalnie nawet -4°C, spustoszyły wiele sadów w Polsce. Drzewa owocowe, które dopiero co rozkwitły, w jednej chwili straciły szansę na tegoroczny plon.

Burmistrz Newark aresztowany w ośrodku dla imigrantów Wiadomości
Burmistrz Newark aresztowany w ośrodku dla imigrantów

Ras Baraka, burmistrz Newark i kandydat na gubernatora New Jersey, został aresztowany w piątek w prywatnym ośrodku detencyjnym Delaney Hall, gdzie przebywało troje kongresmenów z New Jersey. Polityk odmówił opuszczenia ośrodka, został więc aresztowany i wyprowadzony stamtąd siłą.

Drugi sezon potwierdzony. Popularny serial wraca w nowej odsłonie Wiadomości
Drugi sezon potwierdzony. Popularny serial wraca w nowej odsłonie

Fani brytyjskiego serialu "Rywale", dostępnego na Disney+, mają powody do radości. Produkcja, która zdobyła uznanie widzów i krytyków, wraca z drugim sezonem. Jak potwierdzono - ruszyły już zdjęcia do nowych odcinków.

Francuz wygrał na KSW i zaapelował do Polaków przed wyborami z ostatniej chwili
Francuz wygrał na KSW i zaapelował do Polaków przed wyborami

Francuski zawodnik Hugo Deux nie tylko zwyciężył w sobotę na KSW 106, ale wystosował także apel do Polaków przed wyborami prezydenckimi.

Atak na Uniwersytecie Warszawskim. Nowe informacje o sprawcy Wiadomości
Atak na Uniwersytecie Warszawskim. Nowe informacje o sprawcy

Warszawa wciąż żyje wstrząsającą zbrodnią, do której doszło 7 maja na terenie Uniwersytetu Warszawskiego. 22-letni student prawa, Mieszko R., brutalnie zaatakował 53-letnią portierkę Małgorzatę D., używając siekiery. Kobieta zginęła na miejscu, a ranny został także ochroniarz uczelni, który próbował ją ratować. Sprawca został zatrzymany przez policję, a szczegóły jego życia i motywów powoli wychodzą na jaw.

Spore utrudnienia. Komunikat dla mieszkańców Poznania z ostatniej chwili
Spore utrudnienia. Komunikat dla mieszkańców Poznania

Od 12 maja do września na ul. Obornickiej w Poznaniu wprowadzony ruch wahadłowy z objazdami z powodu budowy kanalizacji i wodociągu. Inwestycja jest warta 4,3 mln zł.

Lider CSU: Nasi sąsiedzi zaakceptują zawracanie imigrantów polityka
Lider CSU: Nasi sąsiedzi zaakceptują zawracanie imigrantów

Lider chadeckiej CSU Markus Soeder powiedział w wywiadzie dla "Bild am Sonntag", że nie spodziewa się oporu ze strony krajów sąsiadujących z Niemcami wobec zaostrzenia kontroli granicznych i zawracania migrantów na granicach. "Jestem przekonany, że nasi europejscy sąsiedzi w końcu to zaakceptują" - dodał.

REKLAMA

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP na Jasnej Górze. Dziś obchody jubileuszu

Tegoroczna uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny ma na Jasnej Górze wyjątkowy charakter. 8 grudnia przypada 70. rocznica Apelu Jasnogórskiego, „modlitwy polskich serc”, jak nazwał ją św. Jan Paweł II.
Jasna Góra Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP na Jasnej Górze. Dziś obchody jubileuszu
Jasna Góra / wikimedia.commons/CC BY-SA 4.0/Aw58 - Own work

 

Od samego początku jest wołaniem w intencjach Kościoła i Polski. Jubileuszowy Apel, który poprowadzi Prymas Polski abp Wojciech Polak, poprzedzi „hołd z kwiatów” na wzór rzymski złożony na placu przed figurą Maryi Niepokalanej. To już od lat wyraz szczególnej łączności Jasnej Góry z Watykanem i pamięci o papieżu oraz ważny akcent świętowania Uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej MP w częstochowskim sanktuarium.

Dla Niepokalanej

W Sanktuarium o tytule Maryi Niepokalanej przypomina Jej figura znajdująca się na placu przed szczytem. Rzeźba stoi pośrodku placu przed Szczytem, gdzie do 1917 r. znajdował się pomnik cara Aleksandra II. Jest pierwszym miejscem modlitwy do Matki Bożej dla wchodzących do Sanktuarium pielgrzymów. W stanie wojennym pod tą figurą układany był krzyż z kwiatów i zniczy na znak jedności Polaków, pamięci o aresztowanych i prześladowanych, z prośbą o wyzwolenie z komunistycznej niewoli. „Hołd z kwiatów” (ok. godz. 17.00) poprzedzi procesja światła i Nieszpory o godz. 16.15 w Kaplicy Matki Bożej. Paulini zapraszają, by w geście złożenia białych kwiatów wyrazić swoją miłość do Matki Bożej. To zwyczaj praktykowany na Jasnej Górze od 2009 r., kiedy to poświęcona została nowa figura. Uroczystość jest nawiązaniem do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów), który sięga 1938 r., kiedy to papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować 8 grudnia na placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Matce Najświętszej. W częstochowskim sanktuarium kwiaty składa nie tylko arcybiskup, ale i częstochowscy wierni, pielgrzymi, przedstawiciele zakonów i zgromadzeń zakonnych.

Apel Jasnogórski ma 70 lat

70. rocznica Apelu Jasnogórskiego przypadająca 8 grudnia będzie na Jasnej Górze czasem dziękczynienia. W Bazylice o godz. 20.30 odbędzie się koncert „Modlitwa pokoleń. 70 lat Apelu Jasnogórskiego” transmitowany przez TVP1. Podczas koncertu wystąpią gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Słuchacze koncertu będą mogli także wysłuchać świadectw kard. Grzegorz Ryś oraz dziennikarki Pauliny Guzik. Koncert poprowadzi Tomasz Wolny, a wśród artystów wystąpią: Stanisława Celińska, Kamil Bednarek, Andrzej Lampert, Agnieszka Cudzich, Magdalena Drozd, Olek Leon, Marysia Stachura, Stefania Pospieszalska oraz Chór Pueri Claromontani. W repertuarze znajdą się znane pieśni maryjne. Centralnym punktem będzie modlitwa apelowa z Kaplicy Matki Bożej z rozważaniami Prymasa Polski - abp. Wojciecha Polaka i abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.

Jubileusz modlitwy apelowej upamiętni także Poczta Polska. Wprowadzony zostanie do emisji znaczek z Wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej i apelowymi słowami: „jestem, pamiętam, czuwam”. Jak podkreśla Wiesław Włodek, wiceprezes Poczty Polskiej to swoisty hołd Poczty Polskiej. - 70-letnia tradycja codziennej modlitwy, niesie szczególnie ważne i ponadczasowe przesłanie. „Jestem. Pamiętam. Czuwam” to słowa które powinny być w sercu każdego Polaka - patrioty, katolika - tu jest budowana tożsamość narodowa. Jest to duchowy drogowskaz i motywacja do działania w życiu codziennym - powiedział wiceprezes Poczty Polskiej.

W obronie życia

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny już od kilku lat wpisuje się modlitwa w obronie życia dzieci poczętych. W południe w Kaplicy Matki Bożej odprawiona zostanie Msza św. o radość życia dla każdego człowieka. Na Jasną Górę, jak w poprzednich latach, dotrze dzwon „Głos Nienarodzonych”. Zapisane są na nim m.in. słowa piątego przykazania „Nie będziesz zabijał” oraz obrońcy życia bł. ks. Popiełuszki: „życie dziecka zaczyna się pod sercem matki”. Ważący tonę odlew powstał z inicjatywy Fundacji „Życiu Tak” im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z Rzeszowa, by budzić sumienia i być głosem nienarodzonych. 

BP @JasnaGóraNews, mir



 

Polecane
Emerytury
Stażowe