Drugi Titanic? Kontrowersyjny pomysł miliardera

Budowa ma rozpocząć się w przyszłym roku. Na dziewięciu pokładach statku znajdzie się 835 kabin (połowa będzie zarezerwowana dla klasy pierwszej), w których zmieści się 2345 pasażerów. Statek będzie odrobinę większy od oryginału i jak zapowiada Palmer, będzie miał „znacznie lepsze zabezpieczenia”.
Kontrowersyjny pomysł miliardera
Miliarder chce zaoferować gościom autentyczne przeżycie, dlatego pasażerowie trzeciej klasy, jak na oryginalnym Titanicu, będą jadali proste posiłki przy długich stołach we wspólnej jadalni.
Clive Palmer przedstawił swój projekt w środę podczas konferencji prasowej w gmachu opery w Sydney. Zapytany, po co chce odbudować Titanica, odpowiedział: – O wiele zabawniej jest budować Titanica niż siedzieć w domu i liczyć pieniądze. Palmer, o czym przypomniał CNN, zarabia rocznie pół miliarda dolarów na swoich inwestycjach w przemysł wydobywczy.
Oryginalny Titanic zatonął 15 kwietnia 1912 roku podczas dziewiczej podróży. Wraz z nim na dno poszło około 1,5 tys. pasażerów i członków załogi.
Australian billionaire Clive Palmer announces he is going through with plans to rebuild an exact replica of the Titanic, aiming to set sail in 2027. pic.twitter.com/JAkyARYIGj
— Pop Base (@PopBase) March 14, 2024
Chcieli zobaczyć wrak Titanica
Wokół tematu Titanica nie brakuje w ostatnim czasie emocji. Niektóre osoby próbują ożywić wspomnienia związane z tragicznym wypadkiem sprzed lat. Do tej pory nie okazało się to dobrym pomysłem.
Do dramatycznego w skutkach wypadku doszło w ubiegłym roku, kiedy to grupa majętnych śmiałków postanowiła za pomocą łodzi podwodnej Titan obejrzeć wrak Titanica.
Okręt podwodny Titan udał się do wraku Titanica w celach turystycznych. Stracił kontakt z głównym statkiem ekspedycji Polar Prince 18 czerwca 2023 roku, 1 godzinę i 45 minut po rozpoczęciu nurkowania. W akcji poszukiwawczo-ratowniczej brały udział służby przybrzeżne Stanów Zjednoczonych i Kanady oraz prywatne statki. W mediach po tragedii nie brakowało ożywionej dyskusji nt. bezpieczeństwa na łodzi podwodnej Titan. Wielu ekspertów jest zdania, że dokonano poważnych zaniedbań, chociażby w kwestii materiałów, z jakich wykonana była łódź. Wiadomo, że pasażerowie wcześniejszych wypraw zgłaszali problemy dotyczące chociażby komunikacji/łączności. Pomimo wyraźnych sygnałów ostrzegawczych nie zaniechano organizacji podwodnych wypraw. Reżyser filmu „Titanic” i badacz oceanu James Cameron ocenił, że tragedie zarówno Titanica, jak i Titana mają wiele podobieństw. – W obu przypadkach kapitanowie nie posłuchali ostrzeżeń o niebezpieczeństwie – powiedział.
Uderzają mnie podobieństwa z samą katastrofą Titanica, gdzie kapitan był wielokrotnie ostrzegany o lodzie przed swoim statkiem, a mimo to płynął całą parą w pole lodu w bezksiężycową noc. I w rezultacie zginęło wielu ludzi
– dodał Cameron.