Prof. Boštjan Marko Turk: Ostatnia szansa Unii Europejskiej

"Zdałam sobie sprawę, że wszystkie ludzkie nieszczęścia wynikają z tego, że nie mówią jasno. Postanowiłem więc mówić i działać jasno". Te słowa wypowiedział francuski pisarz Albert Camus w swojej niezapomnianej powieści "Dżuma". Jego słowa wydają się spełniać w proroczy sposób w najtrudniejszym okresie, przez jaki Europa przeszła od czasów wojny. Nabierają one kształtu w retoryce Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej i czołowej postaci na starym kontynencie. Jej język jest bezprecedensowy w kategoriach klasycznego politycznego oratorium. Jednak obecna retoryka w Brukseli, retoryka współczesnych mandarynów, okazuje się być tego samego rodzaju.
Artystyczna wizja ruin niemieckiego miasteczka Prof. Boštjan Marko Turk: Ostatnia szansa Unii Europejskiej
Artystyczna wizja ruin niemieckiego miasteczka / Pixabay.com

Jeśli weźmiemy pod uwagę przemówienie inauguracyjne przewodniczącego Komisji Europejskiej z 16 lipca 2019 r. w Strasburgu, wydaje się, że Europa symbolicznie przekroczyła próg najbardziej krytycznego okresu od 1945 roku. Byliśmy na pokładzie, jak powiedział Blaise Pascal. Ursula von der Leyen, reprezentująca szczyt europejskiej polityki, nie sprostała wyzwaniom, które nastąpiły po jej inauguracyjnym przemówieniu. Jej słowa zasługują zatem na krytyczną ocenę, ponieważ wydają się być pokryte słodkim, wszechobecnym optymizmem graniczącym z kiczem. 

Czytaj również: Telewizja Republika wyprzedziła TVN24

Burze i ochłodzenie. IMGW wydał komunikat

 

Elita europejskich biurokratów

Wydaje się, że każda frakcja parlamentarna, reprezentująca obywateli UE, jest w stanie natychmiast spełnić swoje pragnienia. To, co wydawało się niemożliwe, stało się możliwe dzięki retorycznej zuchwałości najbardziej wpływowej postaci UE. Die Zeit podsumował jego występ w następujący sposób: "Niewiele pozostało do zaoferowania. Nie można obiecać wiele więcej: to główna pułapka jego występu. To sztuczka: "Poproś o coś": słuchacze to dostaną". Nie trzeba dodawać, że obietnice Von der Leyen byłyby trudne do spełnienia. Jest ona osobą, która wie o tym z pierwszej ręki. 

Von der Leyen uosabia zatem elitę europejskich biurokratów, których motto można podsumować w ten sposób: wszystko, co robimy, jest starannie przemyślane, aby zapewnić "więcej Europy" w optymalny, demokratyczny i głęboko europejski sposób. Jednak "więcej Europy" często oznacza więcej biurokratycznej "gadaniny".
Ale co rozumiemy przez "więcej Europy"? Paradoksalnie, wszystko to, co odbiega od tekstu założycielskiego Unii, Traktatu z Lizbony. Działania Komisji Europejskiej w kadencji 2019-2024 wydają się być naznaczone bezprecedensową arbitralnością, delikatnie mówiąc. Zasadnicze inicjatywy popierane przez Ursulę von der Leyen nie mają prawie żadnej podstawy w pierwszym dokumencie UE. Dlatego jesteśmy w tym miejscu, w którym jesteśmy, a winę za to ponoszą politycy. Dziesięć lat temu Europa była zupełnie innym miejscem. Nikt nie myślał o jej opuszczeniu, ale raczej o dołączeniu do niej. 

 

Wypaczenie Traktatu Lizbońskiego

Sytuacja się zmieniła. Pierwsza zauważalna zmiana nastąpiła w 2015 r., kiedy Angela Merkel wywołała kryzys migracyjny. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie dzięki wsparciu niemieckiej kanclerz Ursula von der Leyen objęła swoje stanowisko. Odegrała ona kluczową rolę w tym wzroście. Traktat Lizboński nie wspomina jednak o nielegalnych migrantach. Dwukrotnie wspomina o "pracownikach migrujących", co jest czymś innym. Najbliższa jest jednak wzmianka o "ochronie mniejszości". Dokument nie definiuje jednak tych mniejszości w żaden konkretny sposób, nie mówiąc już o tym, co stało się najbardziej kontrowersyjnym tematem mandatu von der Leyen, a mianowicie migrantów i osób LGBT+. LGBT+ nie jest nigdzie wspomniane w Traktacie. 

Gdyby koncepcja "ochrony mniejszości" była interpretowana zgodnie z tym, o czym mowa w preambule Traktatu, tj. że UE opiera się na "kulturowym i religijnym dziedzictwie Europy", wówczas można by ją postrzegać w ramach określonych przez Biblię, kamień węgielny tego "europejskiego dziedzictwa religijnego". 
Biorąc "cudzoziemca" za główny przykład mniejszości, zauważamy, że z pewnością istnieje wspólny mianownik między "cudzoziemcem" postrzeganym przez rządzących w Europie a "cudzoziemcem" przedstawionym w księdze proroka Jeremiasza, a także w Starym i Nowym Testamencie. Istnieje jednak jedna zasadnicza różnica: w tradycji biblijnej obcy to ktoś, komu oferujemy gościnność, kogo przyjmujemy tymczasowo, czasem na czas nieokreślony, jeśli zajdzie taka potrzeba. Biblia nigdy nie stwierdza, że obcy to ktoś, kto przybywa, aby zmienić swój status społeczny, tj. stać się członkiem innej społeczności.

Obecne użycie terminu "cudzoziemiec" w celu wsparcia ideologii "uchodźcy" jest wypaczeniem Traktatu Lizbońskiego. W rzeczywistości pierwotne znaczenie słowa "cudzoziemiec", które pojawia się w Biblii i które miało być punktem wyjścia dla Traktatu, zostało zmienione poprzez usunięcie istotnego składnika. W rezultacie termin ten został dostosowany do współczesnych potrzeb i nadużywany. Dziś "cudzoziemiec" nie odnosi się już po prostu do kogoś, kto jest outsiderem, ale do kogoś w procesie asymilacji lub integracji. Jest to tylko część uzasadnionego znaczenia tego słowa, a nie całość, a na pewno nie jest to zgodne z pierwotnym duchem, jaki został przewidziany w Biblii, a następnie zastąpiony jako taki we wspomnianym Traktacie. Nielegalni migranci nie są obcokrajowcami, co wskazuje na absurdalność propagowanej wielokulturowości. 

Jeśli Bruksela utrzymuje, że migranci, zarówno legalni, jak i nielegalni, będą promować powstanie wielokulturowego społeczeństwa, co jest warunkiem sine qua non ich "demokracji", to popełnia poważny błąd. Społeczeństwo wielokulturowe nie jest z natury demokratyczne. Związek Radziecki był wielokulturowy, ale nie demokratyczny. To samo dotyczyło Jugosławii. Współczesne Chiny są wielokulturowe, ale nie demokratyczne. Liban jest wielokulturowy, ale przede wszystkim naznaczony wieloma konfliktami.

 

Mniejszości postawione ponad większością

Jeszcze większych nadużyć dopuszczono się w kontekście integracji społeczności LGBT+, jednej z głównych kwestii dla obecnej Komisji Europejskiej, nawet w obliczu ryzyka rozpadu UE. Przypomnijmy tylko napięcia wokół kwestii migrantów i praw osób LGBT+ między Europą Zachodnią i Wschodnią (zwłaszcza Grupą Wyszehradzką, Polską i Węgrami, a ostatnio Czechami i Słowacją). Możemy łatwo zauważyć, że Europa

Wschodnia przestrzegała tekstu założycielskiego UE, podczas gdy Zachód nie.

Termin "mniejszość" nie został zdefiniowany w żaden konkretny sposób w Traktacie Lizbońskim, a tym bardziej w odniesieniu do osób LGBT+. Obecna Komisja nadużywa tego terminu, naruszając zasady Traktatu. Rzeczywiście, pod rządami Ursuli von der Leyen niektóre mniejszości zostały postawione ponad większością, co stanowi znaczące nadużycie, ponieważ Komisja nie została upoważniona do priorytetowego traktowania praw mniejszości w stosunku do praw większości, przynajmniej zgodnie z warunkami Podstawowej Karty Praw i Wolności UE. Traktat wyraźnie określa zasadę równości dla wszystkich: "We wszystkich swoich działaniach Unia szanuje zasadę równości swoich obywateli, którzy są traktowani z jednakową uwagą przez jej instytucje, organy i jednostki organizacyjne".

 

Zielony Ład

W odniesieniu do trzeciego elementu agendy przewodniczącego Komisji, "zielonej transformacji", należy zauważyć, że skupienie się na przejściu na odnawialne źródła energii miało wpływ na konkurencyjność gospodarczą Europy, popychając ją w kierunku stagnacji. Najbardziej konkurencyjne gospodarki świata, takie jak Chiny, Indie i Stany Zjednoczone, nie podejmują podobnej "zielonej transformacji". Podejście Brukseli w tym obszarze wydaje się nieproporcjonalne, biorąc pod uwagę, że UE reprezentuje zaledwie 6% światowej populacji, a odsetek ten wciąż spada. Co więcej, transformacja, o której mowa, może stanowić przypadek naukowego zaprzeczenia, ponieważ nie udowodniono naukowo, że czynniki antropogeniczne są jedyną przyczyną globalnego ocieplenia. Co więcej, traktat lizboński nie wspomina o tego rodzaju transformacji. Termin "środowisko" pojawia się trzydzieści razy w sposób nieostry, a "zmiany klimatyczne" są wspomniane tylko raz w kontekście artykułu 191, który stanowi, że polityka Unii ma na celu rozwiązywanie problemów środowiskowych, w tym walkę ze zmianami klimatycznymi, ale tylko marginalnie.

W swoim ostatnim przemówieniu o stanie Unii Europejskiej w 2023 r. (podobnym pod względem zakresu do inauguracji w 2019 r.) Ursula von der Leyen ponownie podkreśliła walkę ze zmianami klimatu, twierdząc, że powinno to być w centrum jej mandatu, jednocześnie promując wartości takie jak "zielona transformacja", "wielokulturowość związana z migracją" i "LGBT+", które wydają się stawać wartościami UE pod jej przywództwem. Taka orientacja jest potencjalnie sprzeczna z ogólnym odczuciem ludności UE, która jest sceptyczna wobec tych priorytetów. Co więcej, wypaczanie i nadużywanie traktatu lizbońskiego stało się nawet "wartością" obecnej UE, pod rządami obecnej Komisji. Rzeczywiście, jeśli zadamy sobie pytanie, które "wartości" promuje ona najbardziej, okaże się, że są to "zielona transformacja", "wielokulturowość związana z nielegalnymi imigrantami" i "prawa osób LGBT+". 

Unia Europejska stoi zatem w obliczu burzliwego okresu, zaostrzonego przez fakt, że "Spitzenkandidatin" Ursula von der Leyen jest pierwszą przewodniczącą UE, która ubiegała się o reelekcję, będąc jednocześnie przedmiotem dochodzenia prowadzonego przez Prokuratora Europejskiego (afera Pfeizera). Rodzi to pytania o przyszłą rentowność UE z takim przywództwem i wartościami potencjalnie sprzecznymi z wartościami jej obywateli. Od 6 do 9 czerwca, podczas wyborów, Europa bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje impulsu w kierunku normalności. To może być jej ostatnia szansa.

[prof. Boštjan Marko Turk, wykładowca Uniwersytetu w Lublanie, członek Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk]
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kibice Legii przeciw decyzji Trzaskowskiego: Łapy precz od krzyża [FOTO] z ostatniej chwili
Kibice Legii przeciw decyzji Trzaskowskiego: "Łapy precz od krzyża" [FOTO]

Kibice Legii Warszawa podczas ostatniego ekstraklasowego meczu w tym sezonie wywiesili transparent skierowany do prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego.

Była gwiazda TVN ostro o Wojewódzkim. Nie przebierała w słowach z ostatniej chwili
Była gwiazda TVN ostro o Wojewódzkim. Nie przebierała w słowach

- Kij mu w oko. Ja właśnie nie za bardzo wiem, o co Kubie chodzi, czy to jest jakaś frustracja wynikająca z wieku, czy z zazdrości, nie mam pojęcia - nie przebierał w słowach o Kubie Wojewódzkim były prowadzący "Dzień Dobry TVN" Filip Chajzer.

Prezes PiS: Złożymy wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu z ostatniej chwili
Prezes PiS: Złożymy wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu

W związku z wypowiedzią premiera Francji Gabriela Attala, w poniedziałek złożymy wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu celem przedstawienia informacji w tej sprawie przez premiera Donalda Tuska i okolicznościach w jakich jego rząd zgodził się na pakt migracyjny - przekazał PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Poderwano polskie samoloty. Wojsko wydało komunikat z ostatniej chwili
Poderwano polskie samoloty. Wojsko wydało komunikat

Polskie i sojusznicze statki powietrzne operują w południowo-wschodnim obszarze kraju, co może wiązać się z występowaniem podwyższonego poziomu hałasu - poinformowało na platformie X Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Trump szansą nie tylko Ameryki… z ostatniej chwili
Trump szansą nie tylko Ameryki…

Będzie problem, bo nawet gdyby zmuszono by Bidena do ustąpienia na rzecz Kamali Harris, (która jest jeszcze mniej popularna niż Biden), to jednak ona jest, uchodzi za czarnoskórą, co nie jest tu bez znaczenia. Więc nie mogą jej zdmuchnąć i wystawić białego gubernatora Kalifornii Gavin Newsom, który może być zainstalowany jako wiceprezydent przy boku Michelle Obama, natomiast Kamala Harris zostałaby na nasze (Kalifornijczyków) gubernatorem Kalifornii…

Deutsche Quelle: Berlińscy geje wybierają AfD Wiadomości
Deutsche Quelle: Berlińscy geje wybierają AfD

Pokój czy raczej bezpieczeństwo? A może więcej Europy i bezpieczeństwa? Albo mniej Europy i zielonej rewolucji a za to rządzący precz? Sądząc po hasłach i plakatach wyborczych polityczne role u naszych zachodnich sąsiadów są rozdane a kampania wyborcza wydaje się raczej nudna. No bo bądźmy szczerzy, kogo na serio może porwać plakat z charyzmatycznym jak kierownik poczty Olafem Scholzem w towarzystwie symbolizującej wszelkie przywary euroestablischmentu Pani Barley, którzy obiecują rodakom pokój. Na tym tle kolejne, chętnie podkreślane przez media głupie wypowiedzi i niejasne powiązania polityków Alternatywy stanowią przynajmniej pewne ubarwienie tej politycznej rutyny.

Jagiellonia Białystok po raz pierwszy piłkarskim mistrzem Polski z ostatniej chwili
Jagiellonia Białystok po raz pierwszy piłkarskim mistrzem Polski

Piłkarze Jagiellonii Białystok pokonali w ostatniej kolejce ekstraklasy Wartę Poznań 3:0 i po raz pierwszy zostali mistrzem Polski. Drużyna gości spadła do 1. ligi, gdyż została wyprzedzona przez Koronę Kielce, która w sobotę wygrała w Poznaniu z Lechem 2:1.

Kaczyński: Miałem do czynienia z agresją i ogromną dawką głupoty z ostatniej chwili
Kaczyński: Miałem do czynienia z agresją i ogromną dawką głupoty

Miałem do czynienia z agresją, a jednocześnie z ogromną dawką po prostu zwykłej głupoty – mówił w sobotę we Wrześni prezes PiS Jarosław Kaczyński. Przesłuchuje się tych, którzy po prostu chcieli wykonać obowiązek wynikający z konstytucji i grozi się im prokuratorem, sądem – podkreślał.

Niemowlę walczy o życie w szpitalu. Zatrzymano rodziców z ostatniej chwili
Niemowlę walczy o życie w szpitalu. Zatrzymano rodziców

Policja i prokuratura wyjaśniają okoliczności dramatu, jaki rozegrał się w Warszawie. Niespełna dwumiesięczne niemowlę walczy o życie. Wszystko przez rodziców, którzy byli pod wpływem alkoholu. 

To nie ja. Krzysztof Stanowski zaapelował do internautów z ostatniej chwili
"To nie ja". Krzysztof Stanowski zaapelował do internautów

Dziennikarz Krzysztof Stanowski jest osobą aktywną w mediach społecznościowych. W ostatnich godzinach zwrócił się do fanów z apelem, by byli ostrożni.

REKLAMA

Prof. Boštjan Marko Turk: Ostatnia szansa Unii Europejskiej

"Zdałam sobie sprawę, że wszystkie ludzkie nieszczęścia wynikają z tego, że nie mówią jasno. Postanowiłem więc mówić i działać jasno". Te słowa wypowiedział francuski pisarz Albert Camus w swojej niezapomnianej powieści "Dżuma". Jego słowa wydają się spełniać w proroczy sposób w najtrudniejszym okresie, przez jaki Europa przeszła od czasów wojny. Nabierają one kształtu w retoryce Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej i czołowej postaci na starym kontynencie. Jej język jest bezprecedensowy w kategoriach klasycznego politycznego oratorium. Jednak obecna retoryka w Brukseli, retoryka współczesnych mandarynów, okazuje się być tego samego rodzaju.
Artystyczna wizja ruin niemieckiego miasteczka Prof. Boštjan Marko Turk: Ostatnia szansa Unii Europejskiej
Artystyczna wizja ruin niemieckiego miasteczka / Pixabay.com

Jeśli weźmiemy pod uwagę przemówienie inauguracyjne przewodniczącego Komisji Europejskiej z 16 lipca 2019 r. w Strasburgu, wydaje się, że Europa symbolicznie przekroczyła próg najbardziej krytycznego okresu od 1945 roku. Byliśmy na pokładzie, jak powiedział Blaise Pascal. Ursula von der Leyen, reprezentująca szczyt europejskiej polityki, nie sprostała wyzwaniom, które nastąpiły po jej inauguracyjnym przemówieniu. Jej słowa zasługują zatem na krytyczną ocenę, ponieważ wydają się być pokryte słodkim, wszechobecnym optymizmem graniczącym z kiczem. 

Czytaj również: Telewizja Republika wyprzedziła TVN24

Burze i ochłodzenie. IMGW wydał komunikat

 

Elita europejskich biurokratów

Wydaje się, że każda frakcja parlamentarna, reprezentująca obywateli UE, jest w stanie natychmiast spełnić swoje pragnienia. To, co wydawało się niemożliwe, stało się możliwe dzięki retorycznej zuchwałości najbardziej wpływowej postaci UE. Die Zeit podsumował jego występ w następujący sposób: "Niewiele pozostało do zaoferowania. Nie można obiecać wiele więcej: to główna pułapka jego występu. To sztuczka: "Poproś o coś": słuchacze to dostaną". Nie trzeba dodawać, że obietnice Von der Leyen byłyby trudne do spełnienia. Jest ona osobą, która wie o tym z pierwszej ręki. 

Von der Leyen uosabia zatem elitę europejskich biurokratów, których motto można podsumować w ten sposób: wszystko, co robimy, jest starannie przemyślane, aby zapewnić "więcej Europy" w optymalny, demokratyczny i głęboko europejski sposób. Jednak "więcej Europy" często oznacza więcej biurokratycznej "gadaniny".
Ale co rozumiemy przez "więcej Europy"? Paradoksalnie, wszystko to, co odbiega od tekstu założycielskiego Unii, Traktatu z Lizbony. Działania Komisji Europejskiej w kadencji 2019-2024 wydają się być naznaczone bezprecedensową arbitralnością, delikatnie mówiąc. Zasadnicze inicjatywy popierane przez Ursulę von der Leyen nie mają prawie żadnej podstawy w pierwszym dokumencie UE. Dlatego jesteśmy w tym miejscu, w którym jesteśmy, a winę za to ponoszą politycy. Dziesięć lat temu Europa była zupełnie innym miejscem. Nikt nie myślał o jej opuszczeniu, ale raczej o dołączeniu do niej. 

 

Wypaczenie Traktatu Lizbońskiego

Sytuacja się zmieniła. Pierwsza zauważalna zmiana nastąpiła w 2015 r., kiedy Angela Merkel wywołała kryzys migracyjny. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie dzięki wsparciu niemieckiej kanclerz Ursula von der Leyen objęła swoje stanowisko. Odegrała ona kluczową rolę w tym wzroście. Traktat Lizboński nie wspomina jednak o nielegalnych migrantach. Dwukrotnie wspomina o "pracownikach migrujących", co jest czymś innym. Najbliższa jest jednak wzmianka o "ochronie mniejszości". Dokument nie definiuje jednak tych mniejszości w żaden konkretny sposób, nie mówiąc już o tym, co stało się najbardziej kontrowersyjnym tematem mandatu von der Leyen, a mianowicie migrantów i osób LGBT+. LGBT+ nie jest nigdzie wspomniane w Traktacie. 

Gdyby koncepcja "ochrony mniejszości" była interpretowana zgodnie z tym, o czym mowa w preambule Traktatu, tj. że UE opiera się na "kulturowym i religijnym dziedzictwie Europy", wówczas można by ją postrzegać w ramach określonych przez Biblię, kamień węgielny tego "europejskiego dziedzictwa religijnego". 
Biorąc "cudzoziemca" za główny przykład mniejszości, zauważamy, że z pewnością istnieje wspólny mianownik między "cudzoziemcem" postrzeganym przez rządzących w Europie a "cudzoziemcem" przedstawionym w księdze proroka Jeremiasza, a także w Starym i Nowym Testamencie. Istnieje jednak jedna zasadnicza różnica: w tradycji biblijnej obcy to ktoś, komu oferujemy gościnność, kogo przyjmujemy tymczasowo, czasem na czas nieokreślony, jeśli zajdzie taka potrzeba. Biblia nigdy nie stwierdza, że obcy to ktoś, kto przybywa, aby zmienić swój status społeczny, tj. stać się członkiem innej społeczności.

Obecne użycie terminu "cudzoziemiec" w celu wsparcia ideologii "uchodźcy" jest wypaczeniem Traktatu Lizbońskiego. W rzeczywistości pierwotne znaczenie słowa "cudzoziemiec", które pojawia się w Biblii i które miało być punktem wyjścia dla Traktatu, zostało zmienione poprzez usunięcie istotnego składnika. W rezultacie termin ten został dostosowany do współczesnych potrzeb i nadużywany. Dziś "cudzoziemiec" nie odnosi się już po prostu do kogoś, kto jest outsiderem, ale do kogoś w procesie asymilacji lub integracji. Jest to tylko część uzasadnionego znaczenia tego słowa, a nie całość, a na pewno nie jest to zgodne z pierwotnym duchem, jaki został przewidziany w Biblii, a następnie zastąpiony jako taki we wspomnianym Traktacie. Nielegalni migranci nie są obcokrajowcami, co wskazuje na absurdalność propagowanej wielokulturowości. 

Jeśli Bruksela utrzymuje, że migranci, zarówno legalni, jak i nielegalni, będą promować powstanie wielokulturowego społeczeństwa, co jest warunkiem sine qua non ich "demokracji", to popełnia poważny błąd. Społeczeństwo wielokulturowe nie jest z natury demokratyczne. Związek Radziecki był wielokulturowy, ale nie demokratyczny. To samo dotyczyło Jugosławii. Współczesne Chiny są wielokulturowe, ale nie demokratyczne. Liban jest wielokulturowy, ale przede wszystkim naznaczony wieloma konfliktami.

 

Mniejszości postawione ponad większością

Jeszcze większych nadużyć dopuszczono się w kontekście integracji społeczności LGBT+, jednej z głównych kwestii dla obecnej Komisji Europejskiej, nawet w obliczu ryzyka rozpadu UE. Przypomnijmy tylko napięcia wokół kwestii migrantów i praw osób LGBT+ między Europą Zachodnią i Wschodnią (zwłaszcza Grupą Wyszehradzką, Polską i Węgrami, a ostatnio Czechami i Słowacją). Możemy łatwo zauważyć, że Europa

Wschodnia przestrzegała tekstu założycielskiego UE, podczas gdy Zachód nie.

Termin "mniejszość" nie został zdefiniowany w żaden konkretny sposób w Traktacie Lizbońskim, a tym bardziej w odniesieniu do osób LGBT+. Obecna Komisja nadużywa tego terminu, naruszając zasady Traktatu. Rzeczywiście, pod rządami Ursuli von der Leyen niektóre mniejszości zostały postawione ponad większością, co stanowi znaczące nadużycie, ponieważ Komisja nie została upoważniona do priorytetowego traktowania praw mniejszości w stosunku do praw większości, przynajmniej zgodnie z warunkami Podstawowej Karty Praw i Wolności UE. Traktat wyraźnie określa zasadę równości dla wszystkich: "We wszystkich swoich działaniach Unia szanuje zasadę równości swoich obywateli, którzy są traktowani z jednakową uwagą przez jej instytucje, organy i jednostki organizacyjne".

 

Zielony Ład

W odniesieniu do trzeciego elementu agendy przewodniczącego Komisji, "zielonej transformacji", należy zauważyć, że skupienie się na przejściu na odnawialne źródła energii miało wpływ na konkurencyjność gospodarczą Europy, popychając ją w kierunku stagnacji. Najbardziej konkurencyjne gospodarki świata, takie jak Chiny, Indie i Stany Zjednoczone, nie podejmują podobnej "zielonej transformacji". Podejście Brukseli w tym obszarze wydaje się nieproporcjonalne, biorąc pod uwagę, że UE reprezentuje zaledwie 6% światowej populacji, a odsetek ten wciąż spada. Co więcej, transformacja, o której mowa, może stanowić przypadek naukowego zaprzeczenia, ponieważ nie udowodniono naukowo, że czynniki antropogeniczne są jedyną przyczyną globalnego ocieplenia. Co więcej, traktat lizboński nie wspomina o tego rodzaju transformacji. Termin "środowisko" pojawia się trzydzieści razy w sposób nieostry, a "zmiany klimatyczne" są wspomniane tylko raz w kontekście artykułu 191, który stanowi, że polityka Unii ma na celu rozwiązywanie problemów środowiskowych, w tym walkę ze zmianami klimatycznymi, ale tylko marginalnie.

W swoim ostatnim przemówieniu o stanie Unii Europejskiej w 2023 r. (podobnym pod względem zakresu do inauguracji w 2019 r.) Ursula von der Leyen ponownie podkreśliła walkę ze zmianami klimatu, twierdząc, że powinno to być w centrum jej mandatu, jednocześnie promując wartości takie jak "zielona transformacja", "wielokulturowość związana z migracją" i "LGBT+", które wydają się stawać wartościami UE pod jej przywództwem. Taka orientacja jest potencjalnie sprzeczna z ogólnym odczuciem ludności UE, która jest sceptyczna wobec tych priorytetów. Co więcej, wypaczanie i nadużywanie traktatu lizbońskiego stało się nawet "wartością" obecnej UE, pod rządami obecnej Komisji. Rzeczywiście, jeśli zadamy sobie pytanie, które "wartości" promuje ona najbardziej, okaże się, że są to "zielona transformacja", "wielokulturowość związana z nielegalnymi imigrantami" i "prawa osób LGBT+". 

Unia Europejska stoi zatem w obliczu burzliwego okresu, zaostrzonego przez fakt, że "Spitzenkandidatin" Ursula von der Leyen jest pierwszą przewodniczącą UE, która ubiegała się o reelekcję, będąc jednocześnie przedmiotem dochodzenia prowadzonego przez Prokuratora Europejskiego (afera Pfeizera). Rodzi to pytania o przyszłą rentowność UE z takim przywództwem i wartościami potencjalnie sprzecznymi z wartościami jej obywateli. Od 6 do 9 czerwca, podczas wyborów, Europa bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje impulsu w kierunku normalności. To może być jej ostatnia szansa.

[prof. Boštjan Marko Turk, wykładowca Uniwersytetu w Lublanie, członek Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk]
 Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe