Solidarność RI na spotkaniu z marszałkiem Hołownią i ministrami Siekierskim oraz Pełczyńską-Nałęcz: „Nie” dla Zielonego Ładu!

Marszałek Sejmu wraz z ministrem rolnictwa Czesławem Siekierskim i minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz spotkał się w poniedziałek z przedstawicielami rolników i branży rolno-spożywczej.
Spotkanie strony rządowej z rolnikami w Sejmie Solidarność RI na spotkaniu z marszałkiem Hołownią i ministrami Siekierskim oraz Pełczyńską-Nałęcz: „Nie” dla Zielonego Ładu!
Spotkanie strony rządowej z rolnikami w Sejmie / fot. PAP/Piotr Nowak

Przedstawiciele rolników, w tym Solidarności Rolników Indywidualnych, przedstawili stronie rządowej swoje postulaty.

„Nie” dla Zielonego Ładu

Solidarność RI domaga się przede wszystkim: „nie” dla Zielonego Ładu, „nie” dla grabieży gruntów rolnych, „tak” dla CPK i „tak” dla atomu.

Jak mówią, nie pozwolą Unii Europejskiej na narzucenie prawa niszczącego polskie rolnictwo, które jest bezpieczne i konkurencyjne w Europie i na świecie. Ich zdaniem Zielony Ład doprowadzi do przeniesienia produkcji żywności poza UE, tak jak błędna polityka ekologiczna UE już doprowadziła do przeniesienia dużej części produkcji przemysłowej do krajów Azji. Rolnicy przekonują, że straciły na tym gospodarczo i społecznie wszystkie kraje europejskie, a niekontrolowana emisja zanieczyszczeń do atmosfery wzrosła.

„Nie” dla grabieży gruntów rolnych

– Nie pozwolimy zagranicznym podmiotom na przejmowanie gruntów rolnych w Polsce, tak jak miało to już miejsce z prywatyzowanymi państwowymi przedsiębiorstwami. Grunty rolne są dobrem rzadkim i każdy kraj UE chroni ich własność, aby nie były przedmiotem spekulacji i obcej kontroli, a służyły zrównoważonej produkcji rolnej z korzyścią, po pierwsze, dla obywateli Polski – przekonywali rolnicy.

„Tak” dla CPK

Rolnicy chcą również dostępnego cenowo i rozwiniętego transportu kolejowego i lotniczego dla polskich towarów na rynku krajowym oraz międzynarodowym, tak jak ma to miejsce w Niemczech i innych krajach rozwiniętych. – Budowa CPK musi zacząć się jak najszybciej, a rząd powinien zrealizować obowiązującą Ustawę z dnia 10 maja 2018 r. o Centralnym Porcie Komunikacyjnym – twierdzą.

„Tak” dla atomu

Wypowiedzieli się także w sprawie atomu, przekonując, że Polska potrzebuje stabilnego źródła, dostępnej cenowo i ekologicznej energii elektrycznej dla polskiej gospodarki, co może zapewnić tylko energia atomowa, tak jak ma to miejsce we Francji i innych krajach rozwiniętych. Budowa elektrowni atomowych w Polsce musi zacząć się jak najszybciej, aby polska gospodarka nie utraciła konkurencyjności i mogła osiągać cele klimatyczne.

Przedstawiciele Solidarności RI stwierdzili, że prawo w Polsce i Unii Europejskiej ma być tworzone dla dobra i za zgodą obywateli. Dlatego te postulaty wystosowali także do kandydatów na posłów Parlamentu Europejskiego. – Polscy rolnicy świadomi działań na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarczego Polski i uczciwej konkurencji na globalnym rynku uzależniają poparcie dla kandydatów do Parlamentu Europejskiego oraz dla polityków Parlamentu RP od zadeklarowania realizacji 4 postulatów – stwierdzili. 

„Jest między nami zgoda w kilku kwestiach”

– Cieszy mnie, że jest między nami zgoda w kilku kwestiach – podkreślił Hołownia, podsumowując spotkanie z rolnikami. Wymienił m.in. kwestie infrastruktury transportowej w Polsce. Jak mówił, był to postulat zarówno Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych, jak i Solidarności. – To jest rzecz, która jest wspólną troską wszystkich nas. Swojego czasu wymyślano niestworzone rzeczy, a nie inwestowano w kolej – powiedział Hołownia.

W jego ocenie „infrastruktura portowa jest absolutnie krytyczna ze względu na nasze położenie, ale co z tego, jeżeli nie będziemy tego w stanie przerzucić koleją”. – Kwestie infrastruktury transportowej muszą być jednym systemem. To rzecz kluczowa dla małych ośrodków. Do każdego miasta powiatowego powinna docierać kolej. Ponad 40 z nich nie ma kolei – zauważył marszałek.

Ocenił też, że „nie będzie między nami większego sporu w sprawie zielonej energii”. – Tu w postulatach Solidarności widzę „tak” dla atomu. My też w naszym ugrupowaniu mówimy „tak” dla atomu – powiedział lider Polski 2050. Jego zdaniem „potrzebujemy niezależności i niepodległości energetycznej”.

CZYTAJ TAKŻE: Niemiecki gigant ogłosił upadłość


 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Prowokacja kielecka tylko u nas
Tadeusz Płużański: Prowokacja kielecka

Tragedia kielecka – tak zatytułowaną informację autorstwa Tadeusza Szturm de Sztrema, działacza Polskiej Partii Socjalistycznej – Wolność, Równość, Niepodległość, można znaleźć w aktach powojennego mordu sądowego na rtm. Witoldzie Pileckim. Antysowiecka grupa Pileckiego dzięki kurierom przekazała ją do sztabu II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa we Włoszech.

Blackout w Czechach. Premier przekazał nowe ustalenia Wiadomości
Blackout w Czechach. Premier przekazał nowe ustalenia

Premier Czech Petr Fiala powiedział dziennikarzom po posiedzeniu Centralnego Sztabu Kryzysowego, że przyczyną awarii prądu w piątek była usterka techniczna. Wykluczył cyberatak jako powód. Według Fiali awaria objęła 500 tys. odbiorców prądu. Po południu bez energii elektrycznej było 2000 odbiorców.

Rząd Tuska zrezygnował z uporczywego łamania prawa w tej jednej kwestii Wiadomości
"Rząd Tuska zrezygnował z uporczywego łamania prawa w tej jednej kwestii"

Rząd Donalda Tuska opublikował w Dzienniku Ustaw uchwałę Sądu Najwyższego, która potwierdza ważność wyboru Karola Tadeusza Nawrockiego na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Uchwała dotyczy wyborów prezydenckich, które odbyły się 18 maja i 1 czerwca 2025 roku.

Tȟašúŋke Witkó: król jest nagi tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: król jest nagi

„W polityce, jak nie idzie, to nie idzie!”. Państwo, naturalnie, doskonale wiecie, że autorem przytoczonej frazy jest Włodzimierz Czarzasty, a wygłosił on ją po serii ciosów wyborczych, jakie spadły na Sojusz Lewicy Demokratycznej niemal dekadę temu. Osobiście, jakiegoś większego nabożeństwa do słów wypowiadanych przez tego byłego członka Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej nie mam, ale to jedno zdanie – jakże prawdziwe i słuszne – zapadło mi w pamięci na długo. Zresztą, jeśli przyjrzeć się bliżej obecnym losom premiera Donalda Tuska, wtedy widać jak na dłoni, że tyczy ono wszystkich graczy sceny politycznej, od prawicy do lewicy

Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać Wiadomości
Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu jednej z partii popularnych chipsów Lay's. Wykryto w niej niebezpieczne substancje, które nie powinny znajdować się w żywności. Jeśli masz ten produkt w domu – nie jedz go i jak najszybciej zwróć do sklepu.

Powyborcza zabawa zapałkami tylko u nas
Powyborcza zabawa zapałkami

Polityczna szarża Romana Giertycha nie zmieniła i raczej nie ma szans zmienić wyniku wyborów, ani doprowadzić do ich powtórzenia, jednak społeczne szkody przez nią uczynione odczuwać będziemy jeszcze długo.

Niemcy: 20-latek zaatakował podróżnych młotkiem Wiadomości
Niemcy: 20-latek zaatakował podróżnych młotkiem

Cztery osoby zostało lekko ranne w czwartek w wyniku ataku mężczyzny z młotkiem w dalekobieżnym pociągu w Bawarii w Niemczech - poinformowała miejscowa policja. Napastnik został aresztowany.

Nowy selekcjoner reprezentacji Polski. Znane nazwisko wraca do gry Wiadomości
Nowy selekcjoner reprezentacji Polski. Znane nazwisko wraca do gry

Powrót Adama Nawałki na stanowisko selekcjonera reprezentacji Polski jeszcze niedawno wydawał się mało realny. Dziś jednak ten scenariusz staje się coraz bardziej prawdopodobny. Jak ujawnił Roman Kołtoń w swoim programie „Prawda Futbolu”, były trener kadry jest gotów ponownie objąć stanowisko – choćby tymczasowo.

 Straż Graniczna wydała komunikat. Ważne informacje dla mieszkańców pogranicza Wiadomości
Straż Graniczna wydała komunikat. Ważne informacje dla mieszkańców pogranicza

Mieszkańcy pracujący po niemieckiej stronie granicy mogą być spokojni, kontrole na granicy będą wyrywkowe, nie będzie to kontrola 100 procent osób – powiedział PAP por. Paweł Biskupik, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Mam problem. Artur Barciś zwrócił się do fanów Wiadomości
"Mam problem". Artur Barciś zwrócił się do fanów

Znany polski aktor Artur Barciś, niespodziewanie zwrócił się do fanów za pośrednictwem swojego profilu na Facebooku. W krótkim, ale szczerym wpisie wyjaśnił, dlaczego nie jest w stanie odpowiedzieć każdemu, kto zaprasza go do znajomych.

REKLAMA

Solidarność RI na spotkaniu z marszałkiem Hołownią i ministrami Siekierskim oraz Pełczyńską-Nałęcz: „Nie” dla Zielonego Ładu!

Marszałek Sejmu wraz z ministrem rolnictwa Czesławem Siekierskim i minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz spotkał się w poniedziałek z przedstawicielami rolników i branży rolno-spożywczej.
Spotkanie strony rządowej z rolnikami w Sejmie Solidarność RI na spotkaniu z marszałkiem Hołownią i ministrami Siekierskim oraz Pełczyńską-Nałęcz: „Nie” dla Zielonego Ładu!
Spotkanie strony rządowej z rolnikami w Sejmie / fot. PAP/Piotr Nowak

Przedstawiciele rolników, w tym Solidarności Rolników Indywidualnych, przedstawili stronie rządowej swoje postulaty.

„Nie” dla Zielonego Ładu

Solidarność RI domaga się przede wszystkim: „nie” dla Zielonego Ładu, „nie” dla grabieży gruntów rolnych, „tak” dla CPK i „tak” dla atomu.

Jak mówią, nie pozwolą Unii Europejskiej na narzucenie prawa niszczącego polskie rolnictwo, które jest bezpieczne i konkurencyjne w Europie i na świecie. Ich zdaniem Zielony Ład doprowadzi do przeniesienia produkcji żywności poza UE, tak jak błędna polityka ekologiczna UE już doprowadziła do przeniesienia dużej części produkcji przemysłowej do krajów Azji. Rolnicy przekonują, że straciły na tym gospodarczo i społecznie wszystkie kraje europejskie, a niekontrolowana emisja zanieczyszczeń do atmosfery wzrosła.

„Nie” dla grabieży gruntów rolnych

– Nie pozwolimy zagranicznym podmiotom na przejmowanie gruntów rolnych w Polsce, tak jak miało to już miejsce z prywatyzowanymi państwowymi przedsiębiorstwami. Grunty rolne są dobrem rzadkim i każdy kraj UE chroni ich własność, aby nie były przedmiotem spekulacji i obcej kontroli, a służyły zrównoważonej produkcji rolnej z korzyścią, po pierwsze, dla obywateli Polski – przekonywali rolnicy.

„Tak” dla CPK

Rolnicy chcą również dostępnego cenowo i rozwiniętego transportu kolejowego i lotniczego dla polskich towarów na rynku krajowym oraz międzynarodowym, tak jak ma to miejsce w Niemczech i innych krajach rozwiniętych. – Budowa CPK musi zacząć się jak najszybciej, a rząd powinien zrealizować obowiązującą Ustawę z dnia 10 maja 2018 r. o Centralnym Porcie Komunikacyjnym – twierdzą.

„Tak” dla atomu

Wypowiedzieli się także w sprawie atomu, przekonując, że Polska potrzebuje stabilnego źródła, dostępnej cenowo i ekologicznej energii elektrycznej dla polskiej gospodarki, co może zapewnić tylko energia atomowa, tak jak ma to miejsce we Francji i innych krajach rozwiniętych. Budowa elektrowni atomowych w Polsce musi zacząć się jak najszybciej, aby polska gospodarka nie utraciła konkurencyjności i mogła osiągać cele klimatyczne.

Przedstawiciele Solidarności RI stwierdzili, że prawo w Polsce i Unii Europejskiej ma być tworzone dla dobra i za zgodą obywateli. Dlatego te postulaty wystosowali także do kandydatów na posłów Parlamentu Europejskiego. – Polscy rolnicy świadomi działań na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarczego Polski i uczciwej konkurencji na globalnym rynku uzależniają poparcie dla kandydatów do Parlamentu Europejskiego oraz dla polityków Parlamentu RP od zadeklarowania realizacji 4 postulatów – stwierdzili. 

„Jest między nami zgoda w kilku kwestiach”

– Cieszy mnie, że jest między nami zgoda w kilku kwestiach – podkreślił Hołownia, podsumowując spotkanie z rolnikami. Wymienił m.in. kwestie infrastruktury transportowej w Polsce. Jak mówił, był to postulat zarówno Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych, jak i Solidarności. – To jest rzecz, która jest wspólną troską wszystkich nas. Swojego czasu wymyślano niestworzone rzeczy, a nie inwestowano w kolej – powiedział Hołownia.

W jego ocenie „infrastruktura portowa jest absolutnie krytyczna ze względu na nasze położenie, ale co z tego, jeżeli nie będziemy tego w stanie przerzucić koleją”. – Kwestie infrastruktury transportowej muszą być jednym systemem. To rzecz kluczowa dla małych ośrodków. Do każdego miasta powiatowego powinna docierać kolej. Ponad 40 z nich nie ma kolei – zauważył marszałek.

Ocenił też, że „nie będzie między nami większego sporu w sprawie zielonej energii”. – Tu w postulatach Solidarności widzę „tak” dla atomu. My też w naszym ugrupowaniu mówimy „tak” dla atomu – powiedział lider Polski 2050. Jego zdaniem „potrzebujemy niezależności i niepodległości energetycznej”.

CZYTAJ TAKŻE: Niemiecki gigant ogłosił upadłość



 

Polecane
Emerytury
Stażowe