Marcin Bąk: Czy już czas na KOP?

Gdy czasy idą ciężkie, trzeba sięgać po sprawdzone w ciężkich czasach rozwiązania. Sytuacja na granicy z Białorusią, będąca elementem większej operacji prowadzonej przez Rosje i Chiny, robi się coraz trudniejsza. Mamy już sprawdzone w przeszłości rozwiązanie na ochronę niespokojnych rubieży wschodnich. Tym rozwiązaniem jest KOP.
Straż Graniczna Marcin Bąk: Czy już czas na KOP?
Straż Graniczna / gov.pl

Sytuacja się zaostrza

„Biedni uchodźcy”, „Biedni, nieszczęśliwi ludzie, szukający swojego miejsca w świecie”,  „Bezbronne kobiety z dziećmi”. Tak reklamowane były w naszych, opozycyjnych wówczas mediach, osoby pragnące przekroczyć nielegalnie granicę od jesieni 2021 roku. Nie przeczę, takie osoby również mogą się wśród nielegalnych migrantów znajdować. Nie to jest jednak celem działania białoruskiego satrapy i jego suwerena na Kremlu. Od początku kierowano na naszą granicę uchodźców, by wywołać zamieszanie, napięcie wewnętrzne, podziały społeczne i tak dalej. Co się zresztą w znacznej mierze udało. Od początku uchodźcy byli wykorzystywani, czy mieli tego świadomość to już inna sprawa, jako broń wymierzona przeciwko Zachodowi. A my jesteśmy, jak już nie raz bywało w dziejach, pierwszą linią obrony tego Zachodu. To jest wojna, choć nikt jej oficjalnie nie wypowiedział.

Zmarł polski żołnierz, ugodzony nożem przez jednego z „ludzi szukających swojego miejsca na ziemi”. Nóż należy do kategorii broni białej, statystyki policyjne dowodzą, że stanowi bardzo groźną broń. Jeśli nóż przywiążemy do długiego kija to stworzymy jeszcze groźniejsza broń, zaimprowizowaną włócznie. Broń biała jest również bronią, przez tysiąclecia ludzie z powodzeniem prowadzili wojny przy użyciu takiej właśnie broni. Grupy agresywnych mężczyzn, wyposażonych w noże, łopaty, kilofy, ciskające kamieniami i  świecące po oczach laserami należy uznać za uzbrojonych napastników, pragnących naruszyć naszą granicę. Co mogą przynieść w tym względzie najbliższe miesiące, jak będzie się rozwijać ten pełzający atak – tego nie wiemy.  Przez lata nie mieliśmy do czynienia z takim problemem, sytuacja ulega jednak zmianie. Może warto więc zastosować rozwiązania adekwatne do sytuacji.

Obrońcy kresowych stanic...

Gdy Polska odzyskała niepodległość w 1918 roku musiała jeszcze przez ponad dwa lata walczyć o swoje granice. Najcięższa sytuacja istniała po wojnie polsko-bolszewickiej na granicy wschodniej. Była to najdłuższa, najtrudniejsza do obrony i najbardziej de facto kontestowana granica. Po zawarciu Traktatu Ryskiego Sowieci nie zaniechali bynajmniej prób destabilizacji naszych ówczesnych kresów i prowadzili przez lata działania, dzisiaj powiedzielibyśmy - hybrydowe. Była to dosłownie płonąca granica. Przekraczały ją w wielu miejscach grupy dywersyjno-sabotażowe, dokonujące podpaleń, ataków na infrastrukturę, rozpoznania polskich instalacji obronnych. Ofiarami ataków sił dywersyjnych padali urzędnicy państwowi, działacze społeczni, funkcjonariusze policji. Prowadzona była zakrojona na szeroką skalę działalność agitacyjna wśród ludności ukraińskiej i białoruskiej. Chodziło o to, by stale kwestionować status polskości tych terenów, podgrzewać atmosferę, podważać zaufanie do młodego państwa polskiego. Te wschodnie kresy II Rzeczpospolitej były wyjątkowo trudne do obrony. Długa linia graniczna, ciągnąca się przez tereny nieraz trudno dostępne, wśród lasów, bagien, licznych cieków wodnych , w części bogata w parowy, jary z rzeźbą terenu ułatwiającą krycie się. Nie bez znaczenia był skład ludności tamtych terenów, której część sprzyjała przenikającym granicę dywersantom.

Do strzeżenia wschodniej granicy powołana była początkowo Straż Graniczna, później jej obowiązki przejęła Policja. Niestety, wobec narastających problemów na samej granicy i w pasie przygranicznym formacje te nie były w stanie sprostać postawionym przed nimi zadaniom. We wrześniu 1924 roku utworzony został Korpus Ochrony Pogranicza, formacja powołana specjalnie do zapewnienia bezpieczeństwa na naszej wschodniej rubieży. Była to od początku formacja wojskowa, podległa jednak Ministerstwu Spraw Wewnętrznych a nie Ministerstwu Spraw Wojskowych . Do służby w KOP kierowani byli najlepsi oficerowie i podoficerowie z pułków piechoty i kawalerii.  Struktura organizacyjna miała charakter wojskowy – były brygady, pułki, bataliony i szwadrony KOP, noszące nazwy od rejonów stacjonowania. Korpus  posiadał standardowe uzbrojenie piechoty i kawalerii, własną artylerię polową a nawet samochody pancerne. Pododdziały KOP rozlokowane były w stanicach, przypominających trochę swoim charakterem dawne stanice kresowe z czasów pana Wołodyjowskiego. Służba w nich też miała dużo z powieści Sienkiewicza. Szczególnie kawaleria Korpusu, patrolująca leśne ostępy, mokradła  czy górskie parowy, przypominała kresowych zagończyków. Cechą wyróżniającą żołnierzy Korpusu były okrągłe czapki typu angielskiego.

Czas pokazał, że Korpus Ochrony Pogranicza spełnił pokładane w nim nadzieje.

Gdy rozpoczynał się kombinowany atak na polską granicę w 2021 roku miałem możność rozmawiać z wieloma politykami ówczesnego rządu i większości parlamentarnej, na temat zagrożeń płynących ze wschodu. Stawiałem wtedy pytanie o to, czy nie warto by wzmocnić obronę naszej wschodniej granicy powołując, wzorem lat dwudziestych XX wieku, formację militarną na kształt KOP-u. W odpowiedzi słyszałem, że nie ma takiej potrzeby, istniejące formacje, Straż Graniczna przy wsparciu Policji, Wojsk Obrony Terytorialnej i innych struktur wypełniają postawione przed nimi zadania.

Nowy KOP?

Teraz mamy rok 2024. Napór na naszą granicę nie zelżał, otrzymujemy informacje o kolejnych działaniach szykowanych na tym kierunku. Nie żyje polski żołnierz, wielu innych odniosło w ostatnich miesiącach obrażenia. Być może sytuacja dojrzała już do tego, by powołać nowy KOP. Formację wojskową podległą MSWiA, przygotowaną, wyszkoloną i wyposażoną pod kątem specyficznych zadań związanych z kryzysem na naszej wschodniej granicy. Jak w szczegółach powinno to wyglądać, ile taki korpus powinien liczyć ludzi, jak być wyposażony, niech wypowiedzą się specjaliści. Zapewne drony, mobilne quady ale i opancerzone wozy terenowe. Może także środki przeciwlotnicze krótkiego zasięgu do zwalczania nieprzyjacielskich dronów? Może środki przymusu bezpośredniego, tarcze pałki ale i broń ostra oczywiście? Straż Graniczna wykorzystuje konne patrole, ten system się sprawdza, może więc i ten nowy KOP powinien posiadać jednostki konne? To wszystko pytania dla specjalistów. Do nas, zwykłych obywateli należy natomiast pytanie polityków – czy nie czas wzmocnić ochronę wschodniej granicy, chociażby przez nowy KOP?

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Iga Świątek królową Paryża. Polka triumfuje w finale Roland Garros!

ZOBACZ RÓWNIEŻ:"To, co robimy, to szaleństwo". Niemiecki finansista nie ma złudzeń


 

POLECANE
Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona z ostatniej chwili
Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona

Drony Sił Systemów Bezzałogowych ukraińskich wojsk zaatakowały w Rosji fabrykę radarów, wykorzystywanych w dronach i rakietach, które ostrzeliwują Ukrainę – powiadomił w sobotę Sztab Generalny w Kijowie.

Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą tylko u nas
Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą

Ciągle się zastanawiam skąd bierze się głębokie przekonanie niektórych środowisk o ich wyższości, lepszym wykształceniu, europejskości nad „prostakami” z prawicy, którzy nic nie kumają z otaczającej ich rzeczywistości tkwiąc mentalnie w Średniowieczu (nie będę, jaśnie oświeconym, wyjaśniał co wniosły w legacie do naszego dzisiejszego życia wykpiwane wieki średnie bo zajęłoby to zbyt wiele czasu a oni i tak by tego nie pojęli – przy okazji tylko i na końcu przypomnijmy, że między innymi ich guru Bronisław Geremek był mediewistą, zajmującym się, o zgrozo, prostytucją…) i nie wychodząc od miejscowego proboszcza (alternatywnie ”z kruchty”).

Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins z ostatniej chwili
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pewnie pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:2, 6:3. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Dunka Clara Tauson.

Komu służycie?. Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji z ostatniej chwili
"Komu służycie?". Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji

Robert Bąkiewicz ostro skrytykował decyzję policji o wprowadzeniu zakazu lotów dronów przy granicy z Niemcami. Jak twierdzi, ograniczenia uderzają w działania obywatelskie mające na celu kontrolę migracji; zakaz ogłoszono dwa dni po tym, jak Ruch Obrony Granic zakupił własne drony do patrolowania pasa przygranicznego.

Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego

W sobotę uruchomiono wakacyjną, bezpłatną linię autobusową z Kielc na Święty Krzyż. Kursy realizowane będą w każdą sobotę i niedzielę do 28 września. Pasażerom towarzyszyć będzie przewodnik, który opowie o atrakcjach turystycznych regionu i zaprezentuje najciekawsze miejsca na Łysej Górze.

Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje z ostatniej chwili
Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje

Służby zakończyły działania na terenie terminala promowego na półwyspie Westerplatte w Gdańsku, gdzie w południe doszło do uszkodzenia gazociągu z gazem ziemnym. Nikomu nic się nie stało.

Nie czuję lewej nogi. Polska wokalistka bardzo chora Wiadomości
"Nie czuję lewej nogi". Polska wokalistka bardzo chora

Maja Hyży ponownie trafiła do szpitala. Wokalistka przeszła już dziewiątą operację związaną z rzadką chorobą biodra, na którą cierpi od dzieciństwa. Niestety, zabieg nie przebiegł bez komplikacji. W mediach społecznościowych artystka podzieliła się z niepokojącymi informacjami.

Zamknięte popularne kąpieliska. Nowy komunikat GIS z ostatniej chwili
Zamknięte popularne kąpieliska. Nowy komunikat GIS

Upały, brak wiatru i opadów to idealne warunki do pojawienia się sinic w jeziorach i zalewach. Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) poinformował 4 lipca o czasowym zamknięciu trzech kąpielisk śródlądowych z powodu zakwitu tych bakterii. Czerwona flaga oznacza całkowity zakaz kąpieli – nawet chwilowy kontakt z wodą może być niebezpieczny dla zdrowia.

Kryzys w koalicji rządowej. Kosiniak-Kamysz zabiera głos z ostatniej chwili
Kryzys w koalicji rządowej. Kosiniak-Kamysz zabiera głos

Nie boję się o stabilność koalicji; nie boję się o porozumienie naszych czterech formacji - uspokajał w sobotę szef PSL, wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do informacji o spotkaniu lidera Polski 2050 Szymona Hołowni z politykami PiS.

Ewakuacja pasażerów samolotu na lotnisku na Majorce. Są ranni Wiadomości
Ewakuacja pasażerów samolotu na lotnisku na Majorce. Są ranni

Sześć osób zostało rannych podczas ewakuacji pasażerów samolotu linii Ryanair na lotnisku Palma de Mallorca; wcześniej na pokładzie maszyny włączył się alarm przeciwpożarowy. Port lotniczy funkcjonuje bez zakłóceń.

REKLAMA

Marcin Bąk: Czy już czas na KOP?

Gdy czasy idą ciężkie, trzeba sięgać po sprawdzone w ciężkich czasach rozwiązania. Sytuacja na granicy z Białorusią, będąca elementem większej operacji prowadzonej przez Rosje i Chiny, robi się coraz trudniejsza. Mamy już sprawdzone w przeszłości rozwiązanie na ochronę niespokojnych rubieży wschodnich. Tym rozwiązaniem jest KOP.
Straż Graniczna Marcin Bąk: Czy już czas na KOP?
Straż Graniczna / gov.pl

Sytuacja się zaostrza

„Biedni uchodźcy”, „Biedni, nieszczęśliwi ludzie, szukający swojego miejsca w świecie”,  „Bezbronne kobiety z dziećmi”. Tak reklamowane były w naszych, opozycyjnych wówczas mediach, osoby pragnące przekroczyć nielegalnie granicę od jesieni 2021 roku. Nie przeczę, takie osoby również mogą się wśród nielegalnych migrantów znajdować. Nie to jest jednak celem działania białoruskiego satrapy i jego suwerena na Kremlu. Od początku kierowano na naszą granicę uchodźców, by wywołać zamieszanie, napięcie wewnętrzne, podziały społeczne i tak dalej. Co się zresztą w znacznej mierze udało. Od początku uchodźcy byli wykorzystywani, czy mieli tego świadomość to już inna sprawa, jako broń wymierzona przeciwko Zachodowi. A my jesteśmy, jak już nie raz bywało w dziejach, pierwszą linią obrony tego Zachodu. To jest wojna, choć nikt jej oficjalnie nie wypowiedział.

Zmarł polski żołnierz, ugodzony nożem przez jednego z „ludzi szukających swojego miejsca na ziemi”. Nóż należy do kategorii broni białej, statystyki policyjne dowodzą, że stanowi bardzo groźną broń. Jeśli nóż przywiążemy do długiego kija to stworzymy jeszcze groźniejsza broń, zaimprowizowaną włócznie. Broń biała jest również bronią, przez tysiąclecia ludzie z powodzeniem prowadzili wojny przy użyciu takiej właśnie broni. Grupy agresywnych mężczyzn, wyposażonych w noże, łopaty, kilofy, ciskające kamieniami i  świecące po oczach laserami należy uznać za uzbrojonych napastników, pragnących naruszyć naszą granicę. Co mogą przynieść w tym względzie najbliższe miesiące, jak będzie się rozwijać ten pełzający atak – tego nie wiemy.  Przez lata nie mieliśmy do czynienia z takim problemem, sytuacja ulega jednak zmianie. Może warto więc zastosować rozwiązania adekwatne do sytuacji.

Obrońcy kresowych stanic...

Gdy Polska odzyskała niepodległość w 1918 roku musiała jeszcze przez ponad dwa lata walczyć o swoje granice. Najcięższa sytuacja istniała po wojnie polsko-bolszewickiej na granicy wschodniej. Była to najdłuższa, najtrudniejsza do obrony i najbardziej de facto kontestowana granica. Po zawarciu Traktatu Ryskiego Sowieci nie zaniechali bynajmniej prób destabilizacji naszych ówczesnych kresów i prowadzili przez lata działania, dzisiaj powiedzielibyśmy - hybrydowe. Była to dosłownie płonąca granica. Przekraczały ją w wielu miejscach grupy dywersyjno-sabotażowe, dokonujące podpaleń, ataków na infrastrukturę, rozpoznania polskich instalacji obronnych. Ofiarami ataków sił dywersyjnych padali urzędnicy państwowi, działacze społeczni, funkcjonariusze policji. Prowadzona była zakrojona na szeroką skalę działalność agitacyjna wśród ludności ukraińskiej i białoruskiej. Chodziło o to, by stale kwestionować status polskości tych terenów, podgrzewać atmosferę, podważać zaufanie do młodego państwa polskiego. Te wschodnie kresy II Rzeczpospolitej były wyjątkowo trudne do obrony. Długa linia graniczna, ciągnąca się przez tereny nieraz trudno dostępne, wśród lasów, bagien, licznych cieków wodnych , w części bogata w parowy, jary z rzeźbą terenu ułatwiającą krycie się. Nie bez znaczenia był skład ludności tamtych terenów, której część sprzyjała przenikającym granicę dywersantom.

Do strzeżenia wschodniej granicy powołana była początkowo Straż Graniczna, później jej obowiązki przejęła Policja. Niestety, wobec narastających problemów na samej granicy i w pasie przygranicznym formacje te nie były w stanie sprostać postawionym przed nimi zadaniom. We wrześniu 1924 roku utworzony został Korpus Ochrony Pogranicza, formacja powołana specjalnie do zapewnienia bezpieczeństwa na naszej wschodniej rubieży. Była to od początku formacja wojskowa, podległa jednak Ministerstwu Spraw Wewnętrznych a nie Ministerstwu Spraw Wojskowych . Do służby w KOP kierowani byli najlepsi oficerowie i podoficerowie z pułków piechoty i kawalerii.  Struktura organizacyjna miała charakter wojskowy – były brygady, pułki, bataliony i szwadrony KOP, noszące nazwy od rejonów stacjonowania. Korpus  posiadał standardowe uzbrojenie piechoty i kawalerii, własną artylerię polową a nawet samochody pancerne. Pododdziały KOP rozlokowane były w stanicach, przypominających trochę swoim charakterem dawne stanice kresowe z czasów pana Wołodyjowskiego. Służba w nich też miała dużo z powieści Sienkiewicza. Szczególnie kawaleria Korpusu, patrolująca leśne ostępy, mokradła  czy górskie parowy, przypominała kresowych zagończyków. Cechą wyróżniającą żołnierzy Korpusu były okrągłe czapki typu angielskiego.

Czas pokazał, że Korpus Ochrony Pogranicza spełnił pokładane w nim nadzieje.

Gdy rozpoczynał się kombinowany atak na polską granicę w 2021 roku miałem możność rozmawiać z wieloma politykami ówczesnego rządu i większości parlamentarnej, na temat zagrożeń płynących ze wschodu. Stawiałem wtedy pytanie o to, czy nie warto by wzmocnić obronę naszej wschodniej granicy powołując, wzorem lat dwudziestych XX wieku, formację militarną na kształt KOP-u. W odpowiedzi słyszałem, że nie ma takiej potrzeby, istniejące formacje, Straż Graniczna przy wsparciu Policji, Wojsk Obrony Terytorialnej i innych struktur wypełniają postawione przed nimi zadania.

Nowy KOP?

Teraz mamy rok 2024. Napór na naszą granicę nie zelżał, otrzymujemy informacje o kolejnych działaniach szykowanych na tym kierunku. Nie żyje polski żołnierz, wielu innych odniosło w ostatnich miesiącach obrażenia. Być może sytuacja dojrzała już do tego, by powołać nowy KOP. Formację wojskową podległą MSWiA, przygotowaną, wyszkoloną i wyposażoną pod kątem specyficznych zadań związanych z kryzysem na naszej wschodniej granicy. Jak w szczegółach powinno to wyglądać, ile taki korpus powinien liczyć ludzi, jak być wyposażony, niech wypowiedzą się specjaliści. Zapewne drony, mobilne quady ale i opancerzone wozy terenowe. Może także środki przeciwlotnicze krótkiego zasięgu do zwalczania nieprzyjacielskich dronów? Może środki przymusu bezpośredniego, tarcze pałki ale i broń ostra oczywiście? Straż Graniczna wykorzystuje konne patrole, ten system się sprawdza, może więc i ten nowy KOP powinien posiadać jednostki konne? To wszystko pytania dla specjalistów. Do nas, zwykłych obywateli należy natomiast pytanie polityków – czy nie czas wzmocnić ochronę wschodniej granicy, chociażby przez nowy KOP?

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Iga Świątek królową Paryża. Polka triumfuje w finale Roland Garros!

ZOBACZ RÓWNIEŻ:"To, co robimy, to szaleństwo". Niemiecki finansista nie ma złudzeń



 

Polecane
Emerytury
Stażowe