To „niemal pewne”. Wkrótce poznamy nowego szefa NATO

Wspieramy kandydaturę obecnego premiera Holandii Marka Rutte na stanowisko przyszłego sekretarza generalnego NATO i „nie ma obecnie planu awaryjnego w tej kwestii”. Nie ma takiej potrzeby – powiedział w czwartek prezydent Finlandii Alexander Stubb.
„Nowym szefem NATO zostanie Rutte”
Stubb odniósł się też do tego, że część krajów (w tym przede wszystkim z Europy Wschodniej) widziałaby na tym stanowisku polityka z ich regionu, jak np. prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa. Przyznał, że rozmawiano o tym podczas ostatniego szczytu grupy B9, który odbył się we wtorek w Rydze. Miałem jednak przeczucie, że nowym szefem NATO zostanie Mark Rutte – przyznał Stubb.
Jak podkreślił prezydent Finlandii,
Rutte, który od 13 lat piastuje stanowiska premiera kraju UE, jest dobrym kandydatem z punktu widzenia nas – sojuszników, Europejczyków i odpowiednim jeśli chodzi o budowę stosunków transatlantyckich.
Premier Holandii przybył w czwartek do Helsinek, by wziąć udział w tradycyjnym letnim panelu dyskusyjnym organizowanym przez prezydenta Finlandii. Rozmowy w Kulturancie, znane jako „Kultaranta-keskustelut”, zostały zapoczątkowane w 2013 r.
Procedura wyboru szefa NATO
Wybór sekretarza generalnego Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego odbywa się na zasadzie nieformalnych konsultacji między sojusznikami. Ponieważ decyzja wymaga zgody wszystkich państw, potencjalni kandydaci często nie ogłaszają oficjalnie swojej kandydatury, aby nie doszło do formalnej rywalizacji, w której jest zwycięzca i przegrani.
Na liście potencjalnych kandydatów na to stanowisko po ustąpieniu obecnego przywódcy NATO Jensa Stoltenberga pojawiały się nazwiska m.in. premier Estonii Kai Kallas, byłego premiera Łotwy Artursa Krišjānisa Kariņša, premier Danii Mette Frederiksen, byłego ministra obrony Wielkiej Brytanii Bena Wallace’a, premiera Holandii Marka Rutte, a także prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa.
W wyścigu o fotel sekretarza generalnego NATO państwa zachodnie typują Marka Rutte, z kolei kraje Europy Środkowo-Wschodniej chętnie widziałyby na tym stanowisku kogoś ze swojego regionu. Jak podkreślają, 25 lat po pierwszym pozimnowojennym rozszerzeniu NATO nadszedł na to czas.
CZYTAJ TAKŻE: Amerykanie zabierają system Patriot. Przenoszą go z Polski na Ukrainę
Wszystko wskazuje jednak, że z tej rywalizacji zwycięsko wyjdzie Rutte, ale ostateczne decyzje zapadną dopiero na lipcowym szczycie NATO w Waszyngtonie.
Wyzwania nowego sekretarza
Najpilniejszym zadaniem będzie przystosowanie NATO do zagrożeń ze strony Rosji i jednoczesne wywieranie presji na sojuszników, aby w długiej perspektywie utrzymali wsparcie dla Ukrainy.
Poważnym wyzwaniem będzie zbudowanie konsensusu w sprawie przyjęcia Ukrainy do NATO. Sekretarz generalny będzie musiał mobilizować europejskich sojuszników do zwiększania wydatków na obronność i do szybkiej produkcji sprzętu i uzbrojenia na potrzeby własne oraz Ukrainy.
Ponieważ USA będą w coraz większym stopniu koncentrować się na zagrożeniach ze strony Chin, głównym celem powinno być wzmocnienie europejskiego filaru NATO.
CZYTAJ TAKŻE: Wykryto potężny „kartel klimatyczny” spiskujący w celu zmuszania firm do redukcji CO2