„To jeden z niewielu polityków na świecie, który rozmawia i z Bidenem, i z Trumpem, i Xi Jinpingiem”

„Andrzej Duda jednak jednym z niewielu polityków w Europie i na świecie, który może (nie tylko oficjalnie) rozmawiać i w Waszyngtonie z Joe Bidenem i Donaldem Trumpem, i w Pekinie z Xi Jinpingiem” – komentuje wizytę Andrzeja Dudy w Pekinie polski analityk, publicysta i ekspert ds. Chin Radosław Pyffel.
Andrzej Duda „To jeden z niewielu polityków na świecie, który rozmawia i z Bidenem, i z Trumpem, i Xi Jinpingiem”
Andrzej Duda / PAP/EPA/PEDRO PARDO / POOL

Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się w poniedziałek w Wielkim Pałacu Ludowym w Pekinie z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem. W obecności obu przywódców zostało podpisanych kilka dwustronnych porozumień. Ponadto chiński przywódca zadeklarował, że Polacy będą mieli ruch bezwizowy do Chin; każdy, kto będzie chciał przyjechać do Chin w terminie do 15 dni, będzie mógł to zrobić bez wizy.

– Ta wizyta jest dla mnie bardzo ważna w znaczeniu symbolicznym: budowania relacji pomiędzy Polską a Chinami – akcentował Andrzej Duda.

Andrzej Duda buduje relacje z Chinami od niemal dekady

Andrzej Duda pierwszą wizytę złożył w Chinach w 2015 roku, wkrótce po tym, jak objął urząd Prezydenta RP. 

– Byłem wtedy w Chinach po raz pierwszy, byłem niezwykle gościnnie przyjęty. I, co było wtedy dla mnie bardzo ważne, uczestniczyłem w przystąpieniu Polski do współpracy z Chinami w ramach wielkiej idei Pasa i Szlaku, którą wtedy postrzegałem, i cały czas postrzegam, jako ogromną szansę rozwojową w znaczeniu gospodarczym i w znaczeniu budowania więzi międzyludzkich pomiędzy Chinami i Europą, a z mojego punktu widzenia jako prezydenta Polski przede wszystkim w budowaniu relacji pomiędzy Chinami a Polską – podkreślił Andrzej Duda. 

Przewodniczący ChRL odwiedził Polskę rok później, w 2016 roku.

„To są dobre relacje dyplomatyczne i polityczne”

Andrzej Duda zaznaczył, że obecna wizyta przyczynia się do dalszego budowania relacji pomiędzy Polską a Chinami. – Mam nadzieję, że te relacje będą budowane także i w przyszłości. Panie prezydencie, mam nadzieję, że one będą zawsze oparte na wspólnych ideałach – zwrócił się do Xi Jinpinga, przypominając, że nasze kraje obchodzą w tym roku 75-lecie nawiązania oficjalnych stosunków.

– To są dobre relacje dyplomatyczne, dobre relacje polityczne, dobre relacje międzyludzkie, oparte na wzajemnym szacunku. One zawsze takie były, są i mam nadzieję, że takie zawsze będą w przyszłości – akcentował prezydent. 
– Cieszę się ogromnie, że także i dzięki temu – co jest dla mnie wielkim zaszczytem – że pan prezydent nazywa mnie przyjacielem, mogę się przyczyniać do budowania tych relacji razem z panem prezydentem – podkreślił Andrzej Duda.

Pięć porozumień dwustronnych

W obecności prezydenta RP i przewodniczącego ChRL podpisano pięć porozumień dwustronnych.

Wśród podpisanych dokumentów znalazło się ważne porozumienie w sprawie planu pracy w zakresie wyznaczania stref i regionalizacji w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) – zakładające, że jedno ognisko HPAI nie wyłączy z eksportu całego polskiego rynku drobiarskiego. 

Podpisano także porozumienia w sprawie promowania dwustronnej współpracy w handlu oraz w sprawie promowania dwukierunkowej współpracy inwestycyjnej, a także w sprawie wymagań w zakresie inspekcji i kwarantanny fasoli eksportowanej z Polski do Chin i w sprawie opracowania słownika chińsko-polskiego i polsko-chińskiego.

Ekspert zabiera głos

Wizytę Andrzeja Dudy w Pekinie skomentował polski analityk, publicysta i ekspert ds. Chin Radosław Pyffel.

Długa rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z przewodniczącym Xi Jinpingiem… Nie jest to oczywiście gwarancją sukcesu, ale wygląda na to, że jest o czym rozmawiać…

– wskazuje ekspert. Całe spotkanie trwało w sumie cztery godziny, rozmowa przywódców w cztery oczy niemal godzinę.

Pytanie, na ile prezydent skonsultował swoje stanowisko i na ile występuje w imieniu wyłącznie Polski, a na ile także Ukrainy, USA, EU, a być może także Francji i Niemiec

– zastanawia się Radosław Pyffel i dodaje, że Andrzej Duda jest jednym z nielicznych polityków na świecie, którzy mają dostęp do najważniejszych światowych przywódców.

Trzeba przyznać, że niecieszący się szerokimi uprawnieniami konstytucyjnymi, a także estymą wśród swoich politycznych przeciwników (a nawet we własnym obozie) w Polsce jest Andrzej Duda jednak jednym z niewielu polityków w Europie i na świecie, który może (nie tylko oficjalnie) rozmawiać i w Waszyngtonie z Joe Bidenem, i Donaldem Trumpem ,i w Pekinie z Xi Jinpingiem. Jacy inni politycy mają taką możliwość?

– wskazuje Radosław Pyffel.

 

 


 

POLECANE
Parafianie stanęli w obronie proboszcza. Przyjechało pięć radiowozów z ostatniej chwili
Parafianie stanęli w obronie proboszcza. Przyjechało pięć radiowozów

Jak donosi lokalny gorzowski serwis gorzowianin.com, na cmentarzu komunalnym przy ul. Żwirowej w Gorzowie doszło do awantury pomiędzy policją, która zatrzymała księdza do kontroli, a żałobnikami, którzy po pogrzebie zmierzali na stypę. 

Powrót do tej polityki będzie dla Polski katastrofą tylko u nas
Powrót do tej polityki będzie dla Polski katastrofą

Co łączy spotkanie liderów czterech zachodnich państw w 2024 roku z rozmowami w Mińsku ws. Ukrainy w 2015 roku? To pokaz politycznej abdykacji Ameryki w Europie. Która zawsze prowadzi do nieszczęść dla naszej części kontynentu zwłaszcza. Ekskluzywne spotkanie Bidena z liderami Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii właśnie w Berlinie, bez udziału np. Polski, Włoch czy Ukrainy, to zapowiedź polityki, jaką prowadzić będzie w Europie Kamala Harris. Oczywiście jeśli wygra wybory prezydenckie.

Hennig-Kloska o spadku sprzedaży detalicznej. To dobrze dla klimatu z ostatniej chwili
Hennig-Kloska o spadku sprzedaży detalicznej. "To dobrze dla klimatu"

Katastrofalne dane ze sklepów o wynikach sprzedaży detalicznej we wrześniu zaskoczyły dzisiaj ekspertów w całej Polsce. Optymistycznie w sprawie wypowiedziała się jednak minister klimatu Paulina Hennig-Kloska, która stwierdziła, że spada sprzedaż produktów "takich, bez których czasami możemy się obyć", a poza tym, to "dobrze dla klimatu". 

Zbigniew Kuźmiuk: Trwają przygotowania do likwidacji „800 plus” z ostatniej chwili
Zbigniew Kuźmiuk: Trwają przygotowania do likwidacji „800 plus”

Rząd Tuska przesłał do Sejmu coroczne sprawozdanie z wykonywania ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci za rok 2023, w którym znalazły się między innymi tezy, że program 800 plus „miał ograniczony wpływ na dzietność”, oraz że „program prawdopodobnie przyczynił się do niewielkiego wzrostu urodzeń w pierwszych latach po wprowadzeniu świadczenia”. 

Karambol na S7. Adwokat oskarżonego kierowcy zabiera głos z ostatniej chwili
Karambol na S7. Adwokat oskarżonego kierowcy zabiera głos

W rozmowie z Onetem obrońca kierowcy oskarżonego o spowodowanie katastrofy lądowej na S7 mecenas Marek Wasilewski zabrał głos ws. okoliczności wypadku i stanu swojego klienta.

RPO do premiera: To założenie jest pozbawione podstaw z ostatniej chwili
RPO do premiera: To założenie jest pozbawione podstaw

Pozbawione podstaw jest przyjmowanie założenia, iż osoby powołane na stanowiska sędziowskie od 2018 r. nie są sędziami, a wydawane przez nich orzeczenia są orzeczeniami nieistniejącymi - napisał Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek w stanowisku przesłanym do premiera Donalda Tuska.

Pan bredzi!. Reporter Telewizji Republika doprowadził Agnieszkę Holland do wściekłości z ostatniej chwili
"Pan bredzi!". Reporter Telewizji Republika doprowadził Agnieszkę Holland do wściekłości

We wtorek przed Kancelarią Premiera odbyła się manifestacja przeciwko polityce migracyjnej rządu. Obecna na niej była kontrowersyjna reżyser, Agnieszka Holland, twórca filmu "Zielona Granica", który szkalował polską Straż Graniczną i jej działania w obronie granic państwowych.

Polska zamyka rosyjski konsulat w Poznaniu. Jest komentarz Rosji z ostatniej chwili
Polska zamyka rosyjski konsulat w Poznaniu. Jest komentarz Rosji

Rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa skomentowała podczas wtorkowej konferencji prasowej decyzję Polski o zamknięciu rosyjskiego konsulatu w Poznaniu.

Rodzice ks. Olszewskiego pod Prokuraturą Krajową. To nagranie łamie serce z ostatniej chwili
Rodzice ks. Olszewskiego pod Prokuraturą Krajową. To nagranie łamie serce

We wtorek pod Prokuraturą Krajową zjawili się rodzice przetrzymywanego od miesięcy w areszcie ks. Michała Olszewskiego.

Sikorski: Polska zamyka rosyjski konsulat w Poznaniu z ostatniej chwili
Sikorski: Polska zamyka rosyjski konsulat w Poznaniu

Szef MSZ Radosław Sikorski poinformował, że za ostatnimi próbami dywersji w Polsce i krajach sojuszniczych stoi Rosja, dlatego zdecydował o wycofaniu zgody na funkcjonowanie konsulatu Rosji w Poznaniu. Jego personel zostanie uznany za osoby niepożądane w Polsce.

REKLAMA

„To jeden z niewielu polityków na świecie, który rozmawia i z Bidenem, i z Trumpem, i Xi Jinpingiem”

„Andrzej Duda jednak jednym z niewielu polityków w Europie i na świecie, który może (nie tylko oficjalnie) rozmawiać i w Waszyngtonie z Joe Bidenem i Donaldem Trumpem, i w Pekinie z Xi Jinpingiem” – komentuje wizytę Andrzeja Dudy w Pekinie polski analityk, publicysta i ekspert ds. Chin Radosław Pyffel.
Andrzej Duda „To jeden z niewielu polityków na świecie, który rozmawia i z Bidenem, i z Trumpem, i Xi Jinpingiem”
Andrzej Duda / PAP/EPA/PEDRO PARDO / POOL

Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się w poniedziałek w Wielkim Pałacu Ludowym w Pekinie z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem. W obecności obu przywódców zostało podpisanych kilka dwustronnych porozumień. Ponadto chiński przywódca zadeklarował, że Polacy będą mieli ruch bezwizowy do Chin; każdy, kto będzie chciał przyjechać do Chin w terminie do 15 dni, będzie mógł to zrobić bez wizy.

– Ta wizyta jest dla mnie bardzo ważna w znaczeniu symbolicznym: budowania relacji pomiędzy Polską a Chinami – akcentował Andrzej Duda.

Andrzej Duda buduje relacje z Chinami od niemal dekady

Andrzej Duda pierwszą wizytę złożył w Chinach w 2015 roku, wkrótce po tym, jak objął urząd Prezydenta RP. 

– Byłem wtedy w Chinach po raz pierwszy, byłem niezwykle gościnnie przyjęty. I, co było wtedy dla mnie bardzo ważne, uczestniczyłem w przystąpieniu Polski do współpracy z Chinami w ramach wielkiej idei Pasa i Szlaku, którą wtedy postrzegałem, i cały czas postrzegam, jako ogromną szansę rozwojową w znaczeniu gospodarczym i w znaczeniu budowania więzi międzyludzkich pomiędzy Chinami i Europą, a z mojego punktu widzenia jako prezydenta Polski przede wszystkim w budowaniu relacji pomiędzy Chinami a Polską – podkreślił Andrzej Duda. 

Przewodniczący ChRL odwiedził Polskę rok później, w 2016 roku.

„To są dobre relacje dyplomatyczne i polityczne”

Andrzej Duda zaznaczył, że obecna wizyta przyczynia się do dalszego budowania relacji pomiędzy Polską a Chinami. – Mam nadzieję, że te relacje będą budowane także i w przyszłości. Panie prezydencie, mam nadzieję, że one będą zawsze oparte na wspólnych ideałach – zwrócił się do Xi Jinpinga, przypominając, że nasze kraje obchodzą w tym roku 75-lecie nawiązania oficjalnych stosunków.

– To są dobre relacje dyplomatyczne, dobre relacje polityczne, dobre relacje międzyludzkie, oparte na wzajemnym szacunku. One zawsze takie były, są i mam nadzieję, że takie zawsze będą w przyszłości – akcentował prezydent. 
– Cieszę się ogromnie, że także i dzięki temu – co jest dla mnie wielkim zaszczytem – że pan prezydent nazywa mnie przyjacielem, mogę się przyczyniać do budowania tych relacji razem z panem prezydentem – podkreślił Andrzej Duda.

Pięć porozumień dwustronnych

W obecności prezydenta RP i przewodniczącego ChRL podpisano pięć porozumień dwustronnych.

Wśród podpisanych dokumentów znalazło się ważne porozumienie w sprawie planu pracy w zakresie wyznaczania stref i regionalizacji w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) – zakładające, że jedno ognisko HPAI nie wyłączy z eksportu całego polskiego rynku drobiarskiego. 

Podpisano także porozumienia w sprawie promowania dwustronnej współpracy w handlu oraz w sprawie promowania dwukierunkowej współpracy inwestycyjnej, a także w sprawie wymagań w zakresie inspekcji i kwarantanny fasoli eksportowanej z Polski do Chin i w sprawie opracowania słownika chińsko-polskiego i polsko-chińskiego.

Ekspert zabiera głos

Wizytę Andrzeja Dudy w Pekinie skomentował polski analityk, publicysta i ekspert ds. Chin Radosław Pyffel.

Długa rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z przewodniczącym Xi Jinpingiem… Nie jest to oczywiście gwarancją sukcesu, ale wygląda na to, że jest o czym rozmawiać…

– wskazuje ekspert. Całe spotkanie trwało w sumie cztery godziny, rozmowa przywódców w cztery oczy niemal godzinę.

Pytanie, na ile prezydent skonsultował swoje stanowisko i na ile występuje w imieniu wyłącznie Polski, a na ile także Ukrainy, USA, EU, a być może także Francji i Niemiec

– zastanawia się Radosław Pyffel i dodaje, że Andrzej Duda jest jednym z nielicznych polityków na świecie, którzy mają dostęp do najważniejszych światowych przywódców.

Trzeba przyznać, że niecieszący się szerokimi uprawnieniami konstytucyjnymi, a także estymą wśród swoich politycznych przeciwników (a nawet we własnym obozie) w Polsce jest Andrzej Duda jednak jednym z niewielu polityków w Europie i na świecie, który może (nie tylko oficjalnie) rozmawiać i w Waszyngtonie z Joe Bidenem, i Donaldem Trumpem ,i w Pekinie z Xi Jinpingiem. Jacy inni politycy mają taką możliwość?

– wskazuje Radosław Pyffel.

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe