Nielegalni imigranci w Polsce. Jest pilne oświadczenie ministra Sikorskiego

Przyjęcie paktu migracyjnego
Przypomnijmy, że w maju w Radzie Unii Europejskiej został przegłosowany pakt migracyjny. Dokument zawiera łącznie 10 tekstów legislacyjnych i określa zasady postępowania z osobami, które próbują wjechać do UE bez odpowiedniego zezwolenia.
Jednym z rozwiązań przewidzianych w pakcie migracyjnym jest tzw. mechanizm obowiązkowej solidarności, czyli obowiązkowe udzielanie wsparcia krajom znajdującym się pod presją migracyjną przez pozostałe kraje członkowskie UE. Chodzi o takie rozwiązania, jak m.in. przyjęcie osób w liczbie ustalonej przez Komisję Europejską lub udzielenie pomocy finansowej w wysokości 20 tys. euro za osobę.
Premier Donald Tusk zapowiedział wówczas, że Polska nie zgodzi się na mechanizm relokacji ani nie będzie płacić pieniędzy za nieprzyjętych imigrantów.
Oświadczenie ministra Sikorskiego
Tymczasem w rozmowie z TVN24 szef MSZ Radosław Sikorski poinformował, że polski rząd uzyskał pisemne potwierdzenie, że żadne państwo nie będzie zmuszone do przyjęcia imigrantów.
Pakt migracyjny był negocjowany nieudolnie i dlatego my zarówno w Radzie Europejskiej, jak i Parlamencie Europejskim głosowaliśmy przeciwko. To, co uzyskał nasz rząd, to pisemne potwierdzenie, że nikt, żadne państwo członkowskie nie będzie zmuszone do przyjęcia migrantów. To, co pakt migracyjny proponuje, to wyrażenie solidarności z innymi krajami europejskimi. Ale ta solidarność może polegać np. na wysłaniu oficerów Straży Granicznej czy też wsparciu finansowym. My jesteśmy krajem, który gdyby np. miała do Polski trafić kolejna fala uchodźców ukraińskich, to potencjalnie moglibyśmy być beneficjentem tej solidarności europejskiej. Pakt został wymyślony po to, żeby pomóc krajom granicznym
– powiedział w rozmowie z TVN24 szef MSZ Radosław Sikorski.
Wydarzenia na granicy polsko-niemieckiej
Powyższa wypowiedź ministra Sikorskiego brzmi co najmniej zaskakująco, zważywszy na fakt, że w ostatnich miesiącach na granicy polsko-niemieckiej coraz częściej zaczęło dochodzić do zaskakujących incydentów związanych z „podrzucaniem” Polsce nielegalnych imigrantów przez stronę niemiecką.
Jak informowaliśmy, już od lat na granicy polsko-niemieckiej przekazywane są na stronę polską osoby z krajów trzecich, które wcześniej przekroczyły tę granicę w celu stałego pobytu w Niemczech. W ostatnich miesiącach skala tego zjawiska przekroczyła wszystkie dotychczasowe normy.
Niemiecka policja federalna, która pełni w tym kraju obowiązki Straży Granicznej, podała, że liczba osób wydalonych przez Niemcy do Polski wyniosła od 1 stycznia do 30 kwietnia 3578 osób.
Ponadto w powyżej wymienionym okresie czasu policja federalna deportowała do Polski łącznie 178 osób i wypchnęła za granicę wschodniego sąsiada (czyli dokonała pushbacków) 86 osób
– tłumaczy rzecznik prasowy niemieckiej policji federalnej Ronny Bergmann.
Głos w sprawie migrantów zabrał 20 czerwca w mediach społecznościowych kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
Wzmocniliśmy kontrole graniczne, uzgodniliśmy wspólny system azylowy w Europie i zawieramy partnerstwa w sprawie migracji. To już działa: liczba wniosków o azyl spada, a liczba zawrotów rośnie
– napisał Olaf Scholz na platformie X.
Swoistym symbolem podrzucania Polsce nielegalnych imigrantów przez Niemcy stała się sprawa z Osinowa Dolnego, gdzie radiowóz niemieckiej policji przekroczył przejście graniczne i po polskiej stronie pozostawił… rodzinę migrantów z Bliskiego Wschodu – parę dorosłych i trójkę dzieci.
- Czytaj więcej: Granica polsko-niemiecka: Ostra reakcja Straży Granicznej na podrzucenie imigrantów przez Niemców
- Czytaj również: Byliśmy na granicy polsko-niemieckiej: Polska przyjmuje tysiące imigrantów, nie wiadomo, gdzie jest 37 osób
Skoro szef MSZ Radosław Sikorski deklaruje, że jest "pisemne potwierdzenie", to chyba nie ma problemu, żeby je obywatelom pokazać, prawda?@MSZ_RP @sikorskiradek_ @donaldtusk
— Emilia Kamińska (@EmiliaKaminska) June 24, 2024
Kiedy?https://t.co/LclUvsvgoH https://t.co/jN3saITlTp
Kanclerz @Bundeskanzler pisze na temat kontroli granic 20 czerwca:
— Aleksandra Fedorska (@a_fedorska) June 22, 2024
- Wzmocniliśmy kontrole graniczne, uzgodniliśmy wspólny system azylowy w Europie i zawieramy partnerstwa w sprawie migracji. To juz działa: liczba wniosków o azyl spada, a liczba zawrotów rośnie.
Chcemy… https://t.co/CHch9xXCLU