Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie uderza w Bodnara. Mamy dokument

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar wielokrotnie próbował odwołać prezesów i wiceprezesów warszawskich sądów. W uchwale Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie, do której dotarliśmy, wyrażono stanowczy sprzeciw wobec działań szefa resortu sprawiedliwości.
Adam Bodnar Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie uderza w Bodnara. Mamy dokument
Adam Bodnar / fot. PAP/Piotr Nowak

 • 18 czerwca 2024 r. minister sprawiedliwości Adam Bodnar zainicjował postępowanie o odwołanie prezesów i wiceprezesów warszawskich sądów, co zostało jednogłośnie negatywnie zaopiniowane przez Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie

 • 26 czerwca 2024 r. minister wycofał się z zamiaru odwołania i uchylił zawieszenie prezesów i wiceprezesów, ale… 1 lipca 2024 r. ponownie zawiadomił o zamiarze ich odwołania na tych samych podstawach

 • Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie ocenia działania ministra jako polityczne, naruszające niezależność sądownictwa i zasadę odrębności władzy sądowniczej

W dokumencie, do którego dotarł portal Tysol.pl, Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie wyraża zaniepokojenie oraz sprzeciw wobec działań ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, który wielokrotnie próbował odwołać prezesów i wiceprezesów sądów w okręgu warszawskim.

Minister chce odwoływać prezesów i wiceprezesów sądów aż do skutku?

18 czerwca 2024 r. Wniosek ministra i odpowiedź Kolegium

18 czerwca 2024 r. minister sprawiedliwości Adam Bodnar zainicjował postępowanie o odwołanie prezesów i wiceprezesów warszawskich sądów. Jak podkreślono w uchwale, „wszczęcie tej procedury było połączone z zawieszenie prezesów i wiceprezesów sądów w pełnieniu czynności”. Wnioski te, zgodnie z żądaniem szefa resortu sprawiedliwości, skierowano do zaopiniowania przez Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie jednogłośnie negatywnie zaopiniowało wniosek ministra. W uchwale Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie podkreślono:

Stwierdzono, że wnioski te nie mają żadnego pokrycia w faktach i są jedynie twierdzeniami pozbawionymi jakichkolwiek dowodów.

26 czerwca 2024 r. Minister odstępuje od odwołania

Mając na uwadze negatywnie zaopiniowany wniosek, minister sprawiedliwości, pismem z dnia 26 czerwca 2024 r., zawiadomił prezesów i wiceprezesów w okręgu warszawskim, że odstępuje od zamiaru ich odwołania. Uchylił także wcześniejsze zawieszenie ich w pełnieniu czynności.

1 lipca 2024 r. Minister… ponownie chce odwołać prezesów i wiceprezesów

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie zwróciło jednak uwagę, że już 1 lipca 2024 r. minister sprawiedliwości ponownie zawiadomił prezesów i wiceprezesów warszawskich sądów o zamiarze ich odwołania, powołując się na te same okoliczności co wcześniej. Minister ponownie zarządził także ich zawieszenie w pełnieniu czynności.

Opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie w uchwale z dnia 1 lipca 2024 r. uznało, że działania ministra sprawiedliwości są motywowane politycznie i zmierzają do realizacji celów politycznych kosztem niezależności sądownictwa.

„W ocenie Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie taki sposób postępowania jest wyrazem dążenia do realizacji celów politycznych w obszarze wymiaru sprawiedliwości za wszelką cenę” – czytamy.

Zwrócono także uwagę, że działania Adama Bodnara stanowią precedens, wskazując na niepokojącą tendencję do powtarzania procedur odwołania aż do osiągnięcia pożądanego przez władzę wykonawczą wyniku.

„Jest to precedens wskazujący na dążenie władzy wykonawczej do powtarzania procedury odwołania prezesów sądów aż do zaspokojenia politycznych oczekiwań” – podkreślono.

Kolegium zaznacza, że działania ministra podważają zasadę odrębności władzy sądowniczej od innych władz:

„W takim układzie gwarancje odrębności władzy sądowniczej od innych władz stają się fikcją”.

W uchwale czytamy także o braku powagi w pełnieniu urzędu. Zdaniem Kolegium działania ministra są także sprzeczne z deklarowanymi intencjami.

„Postawa Ministra Sprawiedliwości nie licuje przy tym z powagą tego urzędu. Można ją skwitować retorycznym pytaniem, czy pismo tego organu z 26 czerwca br. – w tym oświadczenie o odstąpieniu od zamiaru odwołania prezesów sądów – było wyrazem szczerych intencji, czy instrumentalnego traktowania prawa dla osiągnięcia celów politycznych?” – zapytano.

Kolegium podkreśla, że powtarzanie postępowań opartych na tych samych faktach narusza zasadę res iudicata, co jest fundamentem praworządności:

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie przy tym zauważa, że naczelną zasadą postępowania tak sądowego, jak i administracyjnego, w każdym ustroju demokratycznym jest powaga rzeczy osądzonej. […] Kolejny wniosek Ministra Sprawiedliwości o odwołanie prezesów i wiceprezesów sądów – oparty na tych samych okolicznościach faktycznych – jest przejawem rażącego złamania zasady res iudicata, którą uważa się za jeden z fundamentów praworządności.

Zdaniem Kolegium takie działania szefa resortu sprawiedliwości podważają społeczne zaufanie do wymiaru sprawiedliwości i przypominają „słusznie minione wzorce ustrojowe, w których różne postępowania były powtarzane aż do uzyskania rozstrzygnięcia spełniającego oczekiwania władzy politycznej”.

„Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie wyraża głębokie zaniepokojenie, że opisane metody postępowania są przedstawiane w przestrzeni publicznej jako przykład dążenia do umocnienia niezależności sądownictwa, czy wręcz 'przywracania praworządności'. Tak jaskrawa rozbieżność między wygłaszanymi deklaracjami a faktycznymi działaniami musi prowadzić do podważenia społecznego zaufania do wymiaru sprawiedliwości” – czytamy.

Kolegium stanowczo sprzeciwiło się próbom wciągania wymiaru sprawiedliwości w bieżące rozgrywki polityczne:

Dlatego Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie wyraża stanowczy sprzeciw wobec konsekwentnie podejmowanych działań nastawionych na wciąganie wymiaru sprawiedliwości w bieżące rozgrywki polityczne.

Uchwałę nr 16 Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 1 lipca 2024 r. postanowiono przekazać do wiadomości:

 • I prezes SN
 • Prezydenta RP
 • Rzecznika praw obywatelskich
 • Ministra sprawiedliwości
 • Przewodniczącego KRS
 • Prezesa SO w Warszawie (z wnioskiem o opublikowanie na stronie internetowej)
 • Prezesów wszystkich sądów rejonowych i okręgowych w RP za pośrednictwem prezesów SA
 • Prezesa Rady Ministrów
 • Prezesa Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

CZYTAJ TAKŻE:


 

POLECANE
Koszmar w Chicago. 25-letni Polak zastrzelony w biały dzień z ostatniej chwili
Koszmar w Chicago. 25-letni Polak zastrzelony w biały dzień

W niedzielę 14 lipca w dniu swoich 25. urodzin bandyci zastrzelili Michała Ciskala. Młody mężczyzna nie chciał oddać im kluczyków do swojego samochodu – informuje "Super Express USA".

Joe Biden zrezygnuje z kandydowania? Szefowa kampanii dementuje z ostatniej chwili
Joe Biden zrezygnuje z kandydowania? Szefowa kampanii dementuje

Nie milkną spekulacje na temat ewentualnego wycofania się prezydenta USA Joe Bidena z wyścigu o fotel prezydencki. Teraz głos zabrała szefowa kampanii kandydata Demokratów.

Znany poseł PiS zrzekł się immunitetu z ostatniej chwili
Znany poseł PiS zrzekł się immunitetu

Poseł PiS Krzysztof Sobolewski zrzekł się immunitetu z powodu nieusunięcia plakatów po wyborach parlamentarnych.

Nagranie z Gdyni podbija sieć. Widziało je miliony osób z ostatniej chwili
Nagranie z Gdyni podbija sieć. Widziało je miliony osób

Nagranie z Gdyni hitem w sieci. Film przedstawiający dzika, który dobiera się do torby mężczyzny wyświetlono już niemal 3 miliony razy.

Jacek Jaworek nie żyje? Jest komunikat prokuratury z ostatniej chwili
Jacek Jaworek nie żyje? Jest komunikat prokuratury

Ciało mężczyzny z raną postrzałową głowy znaleziono w piątek w Dąbrowie Zielonej (pow. częstochowski). Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie powiedział, że nie może potwierdzić ani zaprzeczyć, że to zwłoki Jacka Jaworka.

Kompromitująca wpadka na antenie TVN z ostatniej chwili
Kompromitująca wpadka na antenie TVN

W jednym z ostatnich wydań programu "Dzień Dobry TVN" doszło do wpadki. Tego nikt się nie spodziewał.

Przełom? Trump odbędzie rozmowę z Zełenskim z ostatniej chwili
Przełom? Trump odbędzie rozmowę z Zełenskim

Były prezydent Donald Trump odbędzie w piątek rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim – podała w czwartek telewizja CNN, powołując się na wtajemniczone źródła. Będzie to pierwsza rozmowa obu polityków od opuszczenia przez Trumpa Białego Domu.

Polowanie na posłów klubu PiS? „Wystarczy tylko dziesięciu” Wiadomości
Polowanie na posłów klubu PiS? „Wystarczy tylko dziesięciu”

Na piątkowej konferencji prasowej klub PiS poinformował, że składa wniosek o posiedzenie komisji sprawiedliwości i praw człowieka, na której Adam Bodnar wytłumaczy się z ostatnich działań Ministerstwa Sprawiedliwości i prokuratury w związku z „bezprecedensową sytuacją kompromitacji Polski na arenie międzynarodowej i jawnego, oczywistego, z premedytacją złamania prawa międzynarodowego”.

To morderca Jacek Jaworek? Wstrząsające odkrycie 5 km od Borowców z ostatniej chwili
To morderca Jacek Jaworek? Wstrząsające odkrycie 5 km od Borowców

W pobliżu boiska w Dąbrowie Zielonej znalezione zostało ciało z raną postrzałową głowy. Do zdarzenia doszło 5 km od miejscowości Borowce. Natychmiast pojawiła się plotka mówiąca o tym, że może to być poszukiwany Jacek Jaworek – informuje "Dziennik Zachodni".

IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka w najbliższych dniach z ostatniej chwili
IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka w najbliższych dniach

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w weekend Polska będzie pod wpływem wyżu, który zapewni suchą i słoneczną pogodę. Już w sobotę na zachodzie kraju termometry pokażą powyżej 30 st. C, a w niedzielę takie wartości będzie można zaobserwować na znacznym obszarze kraju.

REKLAMA

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie uderza w Bodnara. Mamy dokument

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar wielokrotnie próbował odwołać prezesów i wiceprezesów warszawskich sądów. W uchwale Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie, do której dotarliśmy, wyrażono stanowczy sprzeciw wobec działań szefa resortu sprawiedliwości.
Adam Bodnar Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie uderza w Bodnara. Mamy dokument
Adam Bodnar / fot. PAP/Piotr Nowak

 • 18 czerwca 2024 r. minister sprawiedliwości Adam Bodnar zainicjował postępowanie o odwołanie prezesów i wiceprezesów warszawskich sądów, co zostało jednogłośnie negatywnie zaopiniowane przez Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie

 • 26 czerwca 2024 r. minister wycofał się z zamiaru odwołania i uchylił zawieszenie prezesów i wiceprezesów, ale… 1 lipca 2024 r. ponownie zawiadomił o zamiarze ich odwołania na tych samych podstawach

 • Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie ocenia działania ministra jako polityczne, naruszające niezależność sądownictwa i zasadę odrębności władzy sądowniczej

W dokumencie, do którego dotarł portal Tysol.pl, Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie wyraża zaniepokojenie oraz sprzeciw wobec działań ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, który wielokrotnie próbował odwołać prezesów i wiceprezesów sądów w okręgu warszawskim.

Minister chce odwoływać prezesów i wiceprezesów sądów aż do skutku?

18 czerwca 2024 r. Wniosek ministra i odpowiedź Kolegium

18 czerwca 2024 r. minister sprawiedliwości Adam Bodnar zainicjował postępowanie o odwołanie prezesów i wiceprezesów warszawskich sądów. Jak podkreślono w uchwale, „wszczęcie tej procedury było połączone z zawieszenie prezesów i wiceprezesów sądów w pełnieniu czynności”. Wnioski te, zgodnie z żądaniem szefa resortu sprawiedliwości, skierowano do zaopiniowania przez Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie jednogłośnie negatywnie zaopiniowało wniosek ministra. W uchwale Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie podkreślono:

Stwierdzono, że wnioski te nie mają żadnego pokrycia w faktach i są jedynie twierdzeniami pozbawionymi jakichkolwiek dowodów.

26 czerwca 2024 r. Minister odstępuje od odwołania

Mając na uwadze negatywnie zaopiniowany wniosek, minister sprawiedliwości, pismem z dnia 26 czerwca 2024 r., zawiadomił prezesów i wiceprezesów w okręgu warszawskim, że odstępuje od zamiaru ich odwołania. Uchylił także wcześniejsze zawieszenie ich w pełnieniu czynności.

1 lipca 2024 r. Minister… ponownie chce odwołać prezesów i wiceprezesów

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie zwróciło jednak uwagę, że już 1 lipca 2024 r. minister sprawiedliwości ponownie zawiadomił prezesów i wiceprezesów warszawskich sądów o zamiarze ich odwołania, powołując się na te same okoliczności co wcześniej. Minister ponownie zarządził także ich zawieszenie w pełnieniu czynności.

Opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie w uchwale z dnia 1 lipca 2024 r. uznało, że działania ministra sprawiedliwości są motywowane politycznie i zmierzają do realizacji celów politycznych kosztem niezależności sądownictwa.

„W ocenie Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie taki sposób postępowania jest wyrazem dążenia do realizacji celów politycznych w obszarze wymiaru sprawiedliwości za wszelką cenę” – czytamy.

Zwrócono także uwagę, że działania Adama Bodnara stanowią precedens, wskazując na niepokojącą tendencję do powtarzania procedur odwołania aż do osiągnięcia pożądanego przez władzę wykonawczą wyniku.

„Jest to precedens wskazujący na dążenie władzy wykonawczej do powtarzania procedury odwołania prezesów sądów aż do zaspokojenia politycznych oczekiwań” – podkreślono.

Kolegium zaznacza, że działania ministra podważają zasadę odrębności władzy sądowniczej od innych władz:

„W takim układzie gwarancje odrębności władzy sądowniczej od innych władz stają się fikcją”.

W uchwale czytamy także o braku powagi w pełnieniu urzędu. Zdaniem Kolegium działania ministra są także sprzeczne z deklarowanymi intencjami.

„Postawa Ministra Sprawiedliwości nie licuje przy tym z powagą tego urzędu. Można ją skwitować retorycznym pytaniem, czy pismo tego organu z 26 czerwca br. – w tym oświadczenie o odstąpieniu od zamiaru odwołania prezesów sądów – było wyrazem szczerych intencji, czy instrumentalnego traktowania prawa dla osiągnięcia celów politycznych?” – zapytano.

Kolegium podkreśla, że powtarzanie postępowań opartych na tych samych faktach narusza zasadę res iudicata, co jest fundamentem praworządności:

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie przy tym zauważa, że naczelną zasadą postępowania tak sądowego, jak i administracyjnego, w każdym ustroju demokratycznym jest powaga rzeczy osądzonej. […] Kolejny wniosek Ministra Sprawiedliwości o odwołanie prezesów i wiceprezesów sądów – oparty na tych samych okolicznościach faktycznych – jest przejawem rażącego złamania zasady res iudicata, którą uważa się za jeden z fundamentów praworządności.

Zdaniem Kolegium takie działania szefa resortu sprawiedliwości podważają społeczne zaufanie do wymiaru sprawiedliwości i przypominają „słusznie minione wzorce ustrojowe, w których różne postępowania były powtarzane aż do uzyskania rozstrzygnięcia spełniającego oczekiwania władzy politycznej”.

„Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie wyraża głębokie zaniepokojenie, że opisane metody postępowania są przedstawiane w przestrzeni publicznej jako przykład dążenia do umocnienia niezależności sądownictwa, czy wręcz 'przywracania praworządności'. Tak jaskrawa rozbieżność między wygłaszanymi deklaracjami a faktycznymi działaniami musi prowadzić do podważenia społecznego zaufania do wymiaru sprawiedliwości” – czytamy.

Kolegium stanowczo sprzeciwiło się próbom wciągania wymiaru sprawiedliwości w bieżące rozgrywki polityczne:

Dlatego Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie wyraża stanowczy sprzeciw wobec konsekwentnie podejmowanych działań nastawionych na wciąganie wymiaru sprawiedliwości w bieżące rozgrywki polityczne.

Uchwałę nr 16 Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 1 lipca 2024 r. postanowiono przekazać do wiadomości:

 • I prezes SN
 • Prezydenta RP
 • Rzecznika praw obywatelskich
 • Ministra sprawiedliwości
 • Przewodniczącego KRS
 • Prezesa SO w Warszawie (z wnioskiem o opublikowanie na stronie internetowej)
 • Prezesów wszystkich sądów rejonowych i okręgowych w RP za pośrednictwem prezesów SA
 • Prezesa Rady Ministrów
 • Prezesa Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

CZYTAJ TAKŻE: 

Polecane
Emerytury
Stażowe