Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie uderza w Bodnara. Mamy dokument

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar wielokrotnie próbował odwołać prezesów i wiceprezesów warszawskich sądów. W uchwale Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie, do której dotarliśmy, wyrażono stanowczy sprzeciw wobec działań szefa resortu sprawiedliwości.
Adam Bodnar Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie uderza w Bodnara. Mamy dokument
Adam Bodnar / fot. PAP/Piotr Nowak

  • 18 czerwca 2024 r. minister sprawiedliwości Adam Bodnar zainicjował postępowanie o odwołanie prezesów i wiceprezesów warszawskich sądów, co zostało jednogłośnie negatywnie zaopiniowane przez Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie

  • 26 czerwca 2024 r. minister wycofał się z zamiaru odwołania i uchylił zawieszenie prezesów i wiceprezesów, ale… 1 lipca 2024 r. ponownie zawiadomił o zamiarze ich odwołania na tych samych podstawach

  • Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie ocenia działania ministra jako polityczne, naruszające niezależność sądownictwa i zasadę odrębności władzy sądowniczej

W dokumencie, do którego dotarł portal Tysol.pl, Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie wyraża zaniepokojenie oraz sprzeciw wobec działań ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, który wielokrotnie próbował odwołać prezesów i wiceprezesów sądów w okręgu warszawskim.

Minister chce odwoływać prezesów i wiceprezesów sądów aż do skutku?

18 czerwca 2024 r. Wniosek ministra i odpowiedź Kolegium

18 czerwca 2024 r. minister sprawiedliwości Adam Bodnar zainicjował postępowanie o odwołanie prezesów i wiceprezesów warszawskich sądów. Jak podkreślono w uchwale, „wszczęcie tej procedury było połączone z zawieszenie prezesów i wiceprezesów sądów w pełnieniu czynności”. Wnioski te, zgodnie z żądaniem szefa resortu sprawiedliwości, skierowano do zaopiniowania przez Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie jednogłośnie negatywnie zaopiniowało wniosek ministra. W uchwale Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie podkreślono:

Stwierdzono, że wnioski te nie mają żadnego pokrycia w faktach i są jedynie twierdzeniami pozbawionymi jakichkolwiek dowodów.

26 czerwca 2024 r. Minister odstępuje od odwołania

Mając na uwadze negatywnie zaopiniowany wniosek, minister sprawiedliwości, pismem z dnia 26 czerwca 2024 r., zawiadomił prezesów i wiceprezesów w okręgu warszawskim, że odstępuje od zamiaru ich odwołania. Uchylił także wcześniejsze zawieszenie ich w pełnieniu czynności.

1 lipca 2024 r. Minister… ponownie chce odwołać prezesów i wiceprezesów

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie zwróciło jednak uwagę, że już 1 lipca 2024 r. minister sprawiedliwości ponownie zawiadomił prezesów i wiceprezesów warszawskich sądów o zamiarze ich odwołania, powołując się na te same okoliczności co wcześniej. Minister ponownie zarządził także ich zawieszenie w pełnieniu czynności.

Opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie w uchwale z dnia 1 lipca 2024 r. uznało, że działania ministra sprawiedliwości są motywowane politycznie i zmierzają do realizacji celów politycznych kosztem niezależności sądownictwa.

„W ocenie Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie taki sposób postępowania jest wyrazem dążenia do realizacji celów politycznych w obszarze wymiaru sprawiedliwości za wszelką cenę” – czytamy.

Zwrócono także uwagę, że działania Adama Bodnara stanowią precedens, wskazując na niepokojącą tendencję do powtarzania procedur odwołania aż do osiągnięcia pożądanego przez władzę wykonawczą wyniku.

„Jest to precedens wskazujący na dążenie władzy wykonawczej do powtarzania procedury odwołania prezesów sądów aż do zaspokojenia politycznych oczekiwań” – podkreślono.

Kolegium zaznacza, że działania ministra podważają zasadę odrębności władzy sądowniczej od innych władz:

„W takim układzie gwarancje odrębności władzy sądowniczej od innych władz stają się fikcją”.

W uchwale czytamy także o braku powagi w pełnieniu urzędu. Zdaniem Kolegium działania ministra są także sprzeczne z deklarowanymi intencjami.

„Postawa Ministra Sprawiedliwości nie licuje przy tym z powagą tego urzędu. Można ją skwitować retorycznym pytaniem, czy pismo tego organu z 26 czerwca br. – w tym oświadczenie o odstąpieniu od zamiaru odwołania prezesów sądów – było wyrazem szczerych intencji, czy instrumentalnego traktowania prawa dla osiągnięcia celów politycznych?” – zapytano.

Kolegium podkreśla, że powtarzanie postępowań opartych na tych samych faktach narusza zasadę res iudicata, co jest fundamentem praworządności:

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie przy tym zauważa, że naczelną zasadą postępowania tak sądowego, jak i administracyjnego, w każdym ustroju demokratycznym jest powaga rzeczy osądzonej. […] Kolejny wniosek Ministra Sprawiedliwości o odwołanie prezesów i wiceprezesów sądów – oparty na tych samych okolicznościach faktycznych – jest przejawem rażącego złamania zasady res iudicata, którą uważa się za jeden z fundamentów praworządności.

Zdaniem Kolegium takie działania szefa resortu sprawiedliwości podważają społeczne zaufanie do wymiaru sprawiedliwości i przypominają „słusznie minione wzorce ustrojowe, w których różne postępowania były powtarzane aż do uzyskania rozstrzygnięcia spełniającego oczekiwania władzy politycznej”.

„Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie wyraża głębokie zaniepokojenie, że opisane metody postępowania są przedstawiane w przestrzeni publicznej jako przykład dążenia do umocnienia niezależności sądownictwa, czy wręcz 'przywracania praworządności'. Tak jaskrawa rozbieżność między wygłaszanymi deklaracjami a faktycznymi działaniami musi prowadzić do podważenia społecznego zaufania do wymiaru sprawiedliwości” – czytamy.

Kolegium stanowczo sprzeciwiło się próbom wciągania wymiaru sprawiedliwości w bieżące rozgrywki polityczne:

Dlatego Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie wyraża stanowczy sprzeciw wobec konsekwentnie podejmowanych działań nastawionych na wciąganie wymiaru sprawiedliwości w bieżące rozgrywki polityczne.

Uchwałę nr 16 Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 1 lipca 2024 r. postanowiono przekazać do wiadomości:

  • I prezes SN
  • Prezydenta RP
  • Rzecznika praw obywatelskich
  • Ministra sprawiedliwości
  • Przewodniczącego KRS
  • Prezesa SO w Warszawie (z wnioskiem o opublikowanie na stronie internetowej)
  • Prezesów wszystkich sądów rejonowych i okręgowych w RP za pośrednictwem prezesów SA
  • Prezesa Rady Ministrów
  • Prezesa Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

CZYTAJ TAKŻE:


 

POLECANE
Nie żyje Liam Payne. Ujawniono, co zażył przed śmiercią z ostatniej chwili
Nie żyje Liam Payne. Ujawniono, co zażył przed śmiercią

Badania toksykologiczne potwierdziły obecność kokainy w ciele Liama Payne’a, który zmarł po upadku z balkonu w Buenos Aires – informuje serwis Infobae.

Skąd ten tłum Hitlerów? tylko u nas
Skąd ten tłum "Hitlerów"?

Slyszymy to każdego dnia. Każdego dnia dowiadujemy się, że Trump to Hitler, Kaczyński to Hitler, Netanjahu to Hitler, Marine Le Pen to Hitler, Orban to Hitler itd. Mnóstwo tych "Hitlerów" w dzisiejszej polityce. Cały tłum. A to przecież tak naprawdę tylko jedna i ta sama paranoja oraz propagandowa manipulacja! To "reductio ad Hitlerum" trwa od dziesięcioleci i narasta.

Krzysztof Stanowski ostro atakuje Radio ZET: To ŻAŁOSNE! Wiadomości
Krzysztof Stanowski ostro atakuje Radio ZET: "To ŻAŁOSNE!"

Krzysztof Stanowski oskarża Radio ZET o nieuczciwe działania reklamowe. Padły mocne słowa.

TVN zostanie sprzedany? Docierają do nas informacje... gorące
TVN zostanie sprzedany? "Docierają do nas informacje..."

"Docierają do nas informacje, że TVN może zostać zakupiony przez węgierski lub czeski holding" – pisze poseł Prawa i Sprawiedliwości Kazimierz Smoliński.

Nowe informacje w sprawie Buddy. Pojawiły się głośne nazwiska Wiadomości
Nowe informacje w sprawie "Buddy". Pojawiły się głośne nazwiska

Do zespołu broniącego znanego youtubera "Buddę" może dołączyć mecenas Jacek Dubois – wynika z informacji podanych przez Przegląd Sportowy Onet. W grze jest także jeszcze jedno znane nazwisko.

Nie żyje legendarny muzyk Wiadomości
Nie żyje legendarny muzyk

Paul Di’Anno, były wokalista Iron Maiden, zmarł w wieku 66 lat.

Jest najnowszy sondaż partyjny polityka
Jest najnowszy sondaż partyjny

Najświeższe wyniki sondażu pracowni Opinia24 dla TVN24 pokazują, że Koalicja Obywatelska prowadzi z wynikiem 33,3 proc. Prawo i Sprawiedliwość jest tuż za nią, uzyskując 32,4 proc. poparcia.

Reporter Telewizji Republika zaatakowany. Jest nagranie Wiadomości
Reporter Telewizji Republika zaatakowany. Jest nagranie

Reporter Michał Gwardyński i operator zostali zaatakowani w Warszawie podczas nagrywania materiału.

Koalicja Obywatelska ma nowego europosła polityka
Koalicja Obywatelska ma nowego europosła

Hanna Gronkiewicz-Waltz objęła mandat eurodeputowanego po Marcinie Kierwińskim. Ogłosiła to szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola – informuje korespondent RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon.

Granica z Białorusią. Podano liczbę poszkodowanych polskich żołnierzy pilne
Granica z Białorusią. Podano liczbę poszkodowanych polskich żołnierzy

Od początku roku na granicy polsko-białoruskiej odnotowano prawie 28 tys. prób nielegalnego przekroczenia. Podczas interwencji rannych zostało 63 żołnierzy, a jeden z nich zmarł na służbie – wynika z danych MON.

REKLAMA

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie uderza w Bodnara. Mamy dokument

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar wielokrotnie próbował odwołać prezesów i wiceprezesów warszawskich sądów. W uchwale Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie, do której dotarliśmy, wyrażono stanowczy sprzeciw wobec działań szefa resortu sprawiedliwości.
Adam Bodnar Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie uderza w Bodnara. Mamy dokument
Adam Bodnar / fot. PAP/Piotr Nowak

  • 18 czerwca 2024 r. minister sprawiedliwości Adam Bodnar zainicjował postępowanie o odwołanie prezesów i wiceprezesów warszawskich sądów, co zostało jednogłośnie negatywnie zaopiniowane przez Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie

  • 26 czerwca 2024 r. minister wycofał się z zamiaru odwołania i uchylił zawieszenie prezesów i wiceprezesów, ale… 1 lipca 2024 r. ponownie zawiadomił o zamiarze ich odwołania na tych samych podstawach

  • Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie ocenia działania ministra jako polityczne, naruszające niezależność sądownictwa i zasadę odrębności władzy sądowniczej

W dokumencie, do którego dotarł portal Tysol.pl, Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie wyraża zaniepokojenie oraz sprzeciw wobec działań ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, który wielokrotnie próbował odwołać prezesów i wiceprezesów sądów w okręgu warszawskim.

Minister chce odwoływać prezesów i wiceprezesów sądów aż do skutku?

18 czerwca 2024 r. Wniosek ministra i odpowiedź Kolegium

18 czerwca 2024 r. minister sprawiedliwości Adam Bodnar zainicjował postępowanie o odwołanie prezesów i wiceprezesów warszawskich sądów. Jak podkreślono w uchwale, „wszczęcie tej procedury było połączone z zawieszenie prezesów i wiceprezesów sądów w pełnieniu czynności”. Wnioski te, zgodnie z żądaniem szefa resortu sprawiedliwości, skierowano do zaopiniowania przez Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie jednogłośnie negatywnie zaopiniowało wniosek ministra. W uchwale Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie podkreślono:

Stwierdzono, że wnioski te nie mają żadnego pokrycia w faktach i są jedynie twierdzeniami pozbawionymi jakichkolwiek dowodów.

26 czerwca 2024 r. Minister odstępuje od odwołania

Mając na uwadze negatywnie zaopiniowany wniosek, minister sprawiedliwości, pismem z dnia 26 czerwca 2024 r., zawiadomił prezesów i wiceprezesów w okręgu warszawskim, że odstępuje od zamiaru ich odwołania. Uchylił także wcześniejsze zawieszenie ich w pełnieniu czynności.

1 lipca 2024 r. Minister… ponownie chce odwołać prezesów i wiceprezesów

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie zwróciło jednak uwagę, że już 1 lipca 2024 r. minister sprawiedliwości ponownie zawiadomił prezesów i wiceprezesów warszawskich sądów o zamiarze ich odwołania, powołując się na te same okoliczności co wcześniej. Minister ponownie zarządził także ich zawieszenie w pełnieniu czynności.

Opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie w uchwale z dnia 1 lipca 2024 r. uznało, że działania ministra sprawiedliwości są motywowane politycznie i zmierzają do realizacji celów politycznych kosztem niezależności sądownictwa.

„W ocenie Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie taki sposób postępowania jest wyrazem dążenia do realizacji celów politycznych w obszarze wymiaru sprawiedliwości za wszelką cenę” – czytamy.

Zwrócono także uwagę, że działania Adama Bodnara stanowią precedens, wskazując na niepokojącą tendencję do powtarzania procedur odwołania aż do osiągnięcia pożądanego przez władzę wykonawczą wyniku.

„Jest to precedens wskazujący na dążenie władzy wykonawczej do powtarzania procedury odwołania prezesów sądów aż do zaspokojenia politycznych oczekiwań” – podkreślono.

Kolegium zaznacza, że działania ministra podważają zasadę odrębności władzy sądowniczej od innych władz:

„W takim układzie gwarancje odrębności władzy sądowniczej od innych władz stają się fikcją”.

W uchwale czytamy także o braku powagi w pełnieniu urzędu. Zdaniem Kolegium działania ministra są także sprzeczne z deklarowanymi intencjami.

„Postawa Ministra Sprawiedliwości nie licuje przy tym z powagą tego urzędu. Można ją skwitować retorycznym pytaniem, czy pismo tego organu z 26 czerwca br. – w tym oświadczenie o odstąpieniu od zamiaru odwołania prezesów sądów – było wyrazem szczerych intencji, czy instrumentalnego traktowania prawa dla osiągnięcia celów politycznych?” – zapytano.

Kolegium podkreśla, że powtarzanie postępowań opartych na tych samych faktach narusza zasadę res iudicata, co jest fundamentem praworządności:

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie przy tym zauważa, że naczelną zasadą postępowania tak sądowego, jak i administracyjnego, w każdym ustroju demokratycznym jest powaga rzeczy osądzonej. […] Kolejny wniosek Ministra Sprawiedliwości o odwołanie prezesów i wiceprezesów sądów – oparty na tych samych okolicznościach faktycznych – jest przejawem rażącego złamania zasady res iudicata, którą uważa się za jeden z fundamentów praworządności.

Zdaniem Kolegium takie działania szefa resortu sprawiedliwości podważają społeczne zaufanie do wymiaru sprawiedliwości i przypominają „słusznie minione wzorce ustrojowe, w których różne postępowania były powtarzane aż do uzyskania rozstrzygnięcia spełniającego oczekiwania władzy politycznej”.

„Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie wyraża głębokie zaniepokojenie, że opisane metody postępowania są przedstawiane w przestrzeni publicznej jako przykład dążenia do umocnienia niezależności sądownictwa, czy wręcz 'przywracania praworządności'. Tak jaskrawa rozbieżność między wygłaszanymi deklaracjami a faktycznymi działaniami musi prowadzić do podważenia społecznego zaufania do wymiaru sprawiedliwości” – czytamy.

Kolegium stanowczo sprzeciwiło się próbom wciągania wymiaru sprawiedliwości w bieżące rozgrywki polityczne:

Dlatego Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie wyraża stanowczy sprzeciw wobec konsekwentnie podejmowanych działań nastawionych na wciąganie wymiaru sprawiedliwości w bieżące rozgrywki polityczne.

Uchwałę nr 16 Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 1 lipca 2024 r. postanowiono przekazać do wiadomości:

  • I prezes SN
  • Prezydenta RP
  • Rzecznika praw obywatelskich
  • Ministra sprawiedliwości
  • Przewodniczącego KRS
  • Prezesa SO w Warszawie (z wnioskiem o opublikowanie na stronie internetowej)
  • Prezesów wszystkich sądów rejonowych i okręgowych w RP za pośrednictwem prezesów SA
  • Prezesa Rady Ministrów
  • Prezesa Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

CZYTAJ TAKŻE:



 

Polecane
Emerytury
Stażowe