Przełomowe odkrycie na Marsie. Naukowcy są zdumieni
Niezwykła skała na Marsie
Skała, mierząca 1 na 0,6 metra, spotkała się z zainteresowaniem naukowców z racji swojej specyficznej struktury. Wypełniają ją, białe żyły siarczanu wapnia, oraz czerwonawy hematyt, który nadaje Marsowi charakterystyczny kolor. Co jednak najważniejsze, skała zawiera dziesiątki nieregularnych białawych plam otoczonych czarnym materiałem. Instrument PIXL zidentyfikował w nich obecność żelaza i fosforanu, co na Ziemi jest często związane ze skamieniałościami mikrobów.
Naukowcy z NASA, zaintrygowani wynikami badań, planują dalsze analizy materiału. Zamierzają prowadzić badania w laboratoriach na Ziemi, ponieważ obecne pomiary okazały się niewystarczające. Heyava Falls była badana przy użyciu instrumentu SHERLOC, który wykrył w niej związki organiczne. Nie jest wykluczone, że skała ta mogła być kiedyś miejscem aktywności biologicznej, kiedy na Marsie płynęła woda. Dotychczasowe analizy wskazują na reakcje chemiczne, które mogłyby być wykorzystywane przez życie mikrobiologiczne jako źródło energii, oraz dowody na obecność wody w przeszłości.
"Pierwsze przekonujące odkrycie"
- Z jednej strony mamy pierwsze przekonujące odkrycie materiału organicznego, charakterystyczne kolorowe plamy wskazujące na reakcje chemiczne, które życie mikrobiologiczne mogłoby wykorzystać jako źródło energii, oraz wyraźne dowody na to, że woda - niezbędna do życia - kiedyś przepływała przez skałę. Z drugiej strony nie byliśmy w stanie dokładnie określić, jak skała się uformowała i w jakim stopniu pobliskie skały mogły ogrzać "Cheyava Falls" i przyczynić się do powstania tych cech
- powiedział Ken Farley z Caltech.
Badacze są wciąż ostrożni w swoich wnioskach i rozważają alternatywne teorie dotyczące powstania tych cech skały. Mimo to Cheyava Falls stanowi jedno z najbardziej obiecujących znalezisk na drodze do odpowiedzi na pytanie o istnienie życia na Marsie.